تاریخ و تمدن

بناهای تاریخی ایران؛ نمایش شکوه و اقتدار

فهرست مطالب

بناهای تاریخی ایران از جمله اماکنی است که همه ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند و افراد بخشی از اوقات فراغت خود را صرف خاطره سازی در این مکان‌ها می‌کنند. اکثر بناهای تاریخی ایران به علت شکوه و معماری خاصی که دارند، معروف شده‌اند و نه تنها ایران بلکه گردشگران کشورهای مختلف معماری این سازه‌ها و بناها را تحسین می‌کنند. هنوز بعد از گذشت قرن‌ها و سال‌ها مانند روزهای اولیه خود پابرجا مانده‌اند و طی این سال‌ها محلی برای رقم زدن خاطرات افراد مختلف بوده‌اند.

1- تخت جمشید

اگر علاقه زیادی به بازدید از اماکن تاریخی ایران دارید باید گفت بنای تاریخی تخت جمشید یکی از مناسب‌ترین گزینه‌هاست. تخت جمشید به عنوان نماد و مظهر فرهنگ ایرانیان باستان شناخته شده است. ایستادن در کنار این بنای تاریخی بیش از هر زمانی عظمتش را به شما نشان خواهد داد. شاید تصور این موضوع غیر قابل باور باشد ولی تخت جمشید بعد از مدت‌ها از زیر خاک‌ها کشف شد.

کاخ‌های آپادانا همان مجموعه گسترده‌ای است که شاهد برپایی جشن‌های مختلف پادشاهان بوده است که اکنون جز نامی از آن‌ها چیزی در ذهنمان نیست. این بنا به وسیله جواهرات و طلاهایی تزیین شده بود که نگاه‌ها را به خود جذب می‌کرد اما پس از حمله اسکندر بیش از نیمی از آن‌ها به غارت و تصرف درآمد.

بناهای تاریخی ایران

تخت جمشید در 57 کیلومتری شیراز واقع شده است و در جاده شیراز- اصفهان قرار دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

2- پاسارگاد

مجموعه پاسارگاد نیز یکی از بی‌نظیرترین بناهای تاریخی ایران و به جای مانده از دوران هخامنشی است که توانسته است به ثبت جهانی یونسکو برسد. با نگاه بر دیوارها و سنگ نوشته‌های این مکان باشکوه گویی به یک تقویم با نگاره‌های تاریخی چشم دوخته‌اید؛ زیرا این کتیبه‌ها بیانگر سرگذشت پادشاهان هخامنشی و طریقه به قدرت رسیدن آن‌ها است.

اگر یک فروردین موقع تحویل سال به پاسارگارد بروید شاهد حضور افراد زیادی در کنار مقبره کوروش خواهید بود که با چیدن سفره هفت سین سال نو را همان جا تحویل می‌کنند. شب‌های عید بهترین زمان برای رفتن به این مکان تاریخی است؛ زیرا در هوای مطلوب بهاری حس و حال‌ بی‌نظیر وجود شما را فرا خواهد گرفت.

این شهر باستانی اولین پایتختی بود که از جانب پادشاهان هخامنشی انتخاب شد. پاسارگارد واقع شده در مرکز و قلب استان فارس است. این بنا در نزدیکی رودخانه پلوار قرار گرفته است.

اماکن تاریخی ایران

3- زیگورات چغازنبیل

شاید برای شما بازدید از یک مکان تاریخی-مذهبی بسیار جالب باشد. زیگورات چغازنبیل یکی از بناهای تاریخی ایران است که می‌توانید احساس خوب را در آن تجربه کنید. اگر به این مکان پا بگذارید معنای ستایش را می‌توانید حس کنید و به طور کامل آن را درک کنید. زیگورات چغازنبیل به طور خاص برای ستایش خداوند ساخته شده است و همانند معنی اسمش شما را به سمت آسمان می‌برد. این بنای تاریخی-مذهبی در وسط شهر و در مرتفع‌ترین مکان ساخته شده است.

این بنا به صورت مربع ساخته شده است و استحکام زیادی دارد. سفر به این نیایشگاه باستانی که از زمان عیلامیان باقی مانده است، فرصت مناسبی برای تنها ماندن و حرف زدن با خالق خود برایتان فراهم می‌آورد. روی این معبد آجری می‌توانید نوشته‌های ایلامی را ببینید که همه آن‌ها نشان دهنده پرستش خداوند است.

زیگورات چغازنبیل

بنای تاریخی زیگورات چغازنبیل در استان خوزستان، 40 کیلومتری جنوب شرقی شوش در منطقه باستانی هفت تپه واقع شده است.


نشان دادن مکان روی نقشه

4- تخت سلیمان

حتما تا به حال نام‌های شهر گنجک و آتشکده آذرگشنسب به گوشتان خورده است. این نام‌ها همان تخت سلیمان است که زیبایی خیره کننده‌ای را به خود اختصاص داده است. تخت سلیمان از بناهای تاریخی ایران است که هرسال ورود گردشگران زیادی را شاهد بوده است. این بنا به دلیل مرتفع بودنش و همچنین جای دادن مکان‌های مختلفی در خود و کنار خود یک شهر به حساب می‌آید.

آتشکده آذرگشنسب در داخل این تخت ساخته شده است و به عنوان مهم‌ترین معبد برای زرتشتیان دوران ساسانی شناخته شده است. با ورود به تخت سلیمان جاذبه‌های مختلفی می‌تواند شما را خود حیرت‎زده کند.

اطراف تخت سلیمان با دریاچه‌ای طبیعی احاطه شده است. تابش نور خورشید بر این دریاچه زیبایی غیر قابل وصفی را به تخت سلیمان بخشیده است.

تخت سلیمان

البته دانستن این نکته نیز بد نیست که آب این دریاچه دارای مقدار زیادی از املاح است به همین علت غیر قابل آشامیدن است و نمی‌توان برای مصارف کشاورزی نیز از آن بهره برد. برای دیدن تخت سلیمان باید مسیر بین زنجان و تکاب را طی کرد.


نشان دادن مکان روی نقشه

5- ارگ بم

تاریخ ایران پر از حوادث تلخ و شیرینی ست که گاهی اشک و گاهی لبخند بر چهره مردم این مرز و بوم می‌آورد. با آوردن نام کرمان بی شک ارگ بم در ذهن همه نقش می‌بندد. ارگی محکم که در زلزله دی ماه سال ۱۳۸۲ تخریب شد و با کمک سازمان میراث جهانی تا حدودی ترمیم شد. از خاطرات تلخ که بگذریم به تاریخی که در ورای ارگ بم نهفته ‌است، می‌رسیم.

این قلعه‌ باستانی از بناهای تاریخی ایران است که در هوای گرم و کویری کرمان قد علم کرده ‌است که پیش از زلزله بزرگترین بنای خشتی جهان بود. مسجد جامع، مکتب، کتابخانه، زورخانه و حمام از نقاط مختلف این مکان تاریخی حساب می‌شوند. رودخانه‌ای که در پشت این بنا قرار دارد سرسبزی و هوایی مطبوع به این ارگ که در کرمان کویری قرار دارد، بخشیده است.

بناهای تاریخی ایران

اگرچه حس غربت خاصی به موجب زلزله مهیب در این بنا وجود دارد اما همچنان عظمت و صلابت با یک نگاه در آن نمایان می‌کند. اگر به استان کرمان و شهر بم سفر کردید بازدید از این ارگ را فراموش نکنید.


نشان دادن مکان روی نقشه

6- میدان نقش جهان

بی شک وقتی سخن از معماری و هنر ایرانی و بناهای تاریخی ایران به میان می‌آید تصوری از مکانی متفاوت از ذهم همگان می‌گذرد. بی گمان ذهن همه شما به سمت میدانی مستطیلی شکل که توجه همه را از دیرباز تاکنون به خود جلب کرده است معطوف می‌شود. محال است شخصی به اصفهان سفر کند و این سفر را با بازدید از میدان زیبای نقش جهان به‌یادماندنی‌تر نکند.

دور میدان که گشتی بزنید حجره‌های قدیمی صنایع دستی چشم‌های شما را می‌نوازد. حوض آب بزرگی که در مرکز میدان قرار دارد هوای این مکان را بسیار دلنشین می‌‌کند. می‌توانید اطراف این حوض زیبا بنشینید و دمی تازه کنید. گل‌کاری‌های بسیار زیبا و درخت آرایی‌های اطراف میدان فضا را برای عکس‌های خانوادگی کنار یکی از مهم‌ترین اماکن تاریخی ایران مهیا می‌کند.

اماکن تاریخی ایران

بی‌شک زمانی که شاه عباس دستور  ساخت این مجموعه بی‌نظیر در قلب اصفهان می‌داد این را می‌دانست که روزی خواهد آمد که نقش جهان یک طرف خواهد بود  و باقی اصفهان طرفی دیگر.


نشان دادن مکان روی نقشه

7- تکیه معاون الملک

یکی از این بناهای تاریخی ایران تکیه معاون الملک نام دارد که در عصر قاجار در شهر کرمانشاه ساخته شده است. یک تکیه بسیار زیبا که نظر همگان را جلب می‌نماید جزو معروف‌ترین اماکن تاریخی ایران مسوب می‎شود. معماری و مهندسی ویژه آن دلیلی بر جذب بازدیدکنندگان است. کافی است در یک روز آفتابی درون این تکیه بر روی فرش خوش نقشش بنشینید و عبور نور از شیشه‌های رنگی آن را با تمام وجود حس کنید.

سرتان را به بالا بچرخانید و درون گنبد را مشاهده کنید، گنبدی به رنگ آسمان و شاید از جنس آسمان. در حیاط که قدم برمی‌دارید از کبوترهایی که برفراز تکیه پرواز می‌کنند غافل نشوید. روی دیوارهای این مکان پیوند کاشی‌کاری و معماری به وضوح دیده می‌شود. هنری که از دیرباز نزد ایرانیان بوده و زبانزد عام و خاص است. داخل تکیه با تابلوهایی از آیات قرآن و نام ائمه تزیین شده است.

اماکن تاریخی ایران

حوض کوچک زیبایی در قلب این تکیه قرار دارد. خوب است وضویی تازه کنید و دو رکعت نماز به جای آورید و فاتحه ای برای معمار این بنا قرائت کنید. اگر گذرتان به کرمانشاه افتاد حتما به این بنای زیبا سری بزنید و چندین عکس زیبا به آلبوم ایران‌گردی خود اضافه کنید.


نشان دادن مکان روی نقشه

8- مسجد نصیرالملک

اگر بخواهید دنیایی از رنگ را به نظاره بنشینید یکی از بناهای تاریخی ایران به نام مسجد نصیرالملک شیراز را برایتان پیشنهاد می‌کنم. اگر در قلب این مسجد بایستید و نگاهی به اطراف خود بیندازید تا چشم کار می‌کند رنگ می‌بینید و نور. نوری که از پنجره‌های رنگی این بنا به درون مسجد می‌تابد گویی جان تازه به آدمی می‌بخشد. گنبدهای کوچک و کاشی‌کاری شده این بنا روح انسان را تازه می‌کند. مسجد نصیرالملک یا مسجد صورتی سالانه گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند.

نصیرالملک

فاصله کم این مسجد تا شاهچراغ دو هدف را با یک تیر برایتان دست‌یافتنی می‌کند. به شهر شعر و غزل، شیراز که رفتید دنیای پرنور مسجد نصیرالملک را از دست ندهید.


نشان دادن مکان روی نقشه

9- بیستون

با شنیدن نام بیستون چه به خاطر می‌آورید؟ صلابت و سختی این بنا یا اتفاقاتی که از تاریخ باستان تاکنون به خود دیده است؟ اگر لحظه‌ای در فضای حزن آلود این بنا قرار بگیرید فریادهای فرهاد را خواهید شنید. اثری که از دوره باستان ایران همچنان پابرجاست و نشان از تمدن غنی این سرزمین کهن دارد. معبدهای متعدد و شکارگاه‌های بیستون هرکسی را به دیدار این مکان ترغیب می‌کند.

آنچه بیستون را تا این اندازه میان بناهای تاریخی ایران معروف کرده، کتیبه داریوش بزرگ است که داستان پیروزی وی در یکی از جنگ‌هایش را به روی سنگی به تحریر در می‌آورد. بیستون چکیده‌ای از تاریخ ایران زمین است. کاروانسرای شاه عباسی را هم فراموش نکنید و حتما از تمام این مجموعه بازدید به عمل آورید.

بیستون

هر قسمت از این مکان عظیم برگی از کتاب تاریخ ایران زمین است. بنای تاریخی بیستون در استان کرمانشاه واقع شده است.


نشان دادن مکان روی نقشه

10- باغ ارم

اگر در زمان‌های قدیم می‌زیستید شاید ورود به باغ ارم تنها یک رویا بود و فقط بزرگان و اعیان می‌توانستند وارد این باغ بزرگ شوند. اما حالا باغ ارم شیراز بهترین مکان برای تنفس هوای تازه و دیدن درخت‌های سرو نارنج است که به زیبایی تمام در کنار هم ایستاده و صف کشیده‌اند.

شیراز به نام شهر باغ‌ها شناخته شده است ولی باغ ارم چیزی فراتر از یک باغ است و با ورود به آن می‌توانید حس کوچکی از بودن در بهشت را تجربه کنید.

اگر چشم‌هایتان را نیز ببندید، از عطر گل‌هایی که در هوا پیچیده است متوجه این خواهید شد که در بین باغی از گل‌ها ایستاده‌اید. سرو هزارساله‌ای که در باغ ارم قرار دارد به خودی خود یک جاذبه گردشگری در میان اماکن تاریخی ایران محسوب می‌شود که در وسط این باغ گرفته است و شاهد رقم خوردن خاطرات بسیاری از افراد بوده است.

کتیبه‌های سنگی که در گوشه و کنار این باغ منحصر به فرد قرار دارند، نمادی از شکوه و معماری برتر ایرانیان است. همچنین با دیدن ستون‌های این عمارت می‌توانید یک تخت جمشید دیگر را تصور کنید.

بناهای تاریخی ایران

تمام این کتیبه‌ها، ستون‌ها، درختکاری‌ها، گیاهان و… مواردی هستند که شما را به سمت داشتن یک حس بهتر هدایت می‌کند. فصل بهار با آن هوای دل‌انگیزش مناسب‌ترین گزینه برای سفر به باغ ارم شیراز است.


نشان دادن مکان روی نقشه

11- حمام سلطان امیراحمد

آیا تا به حال نام حمام سلطان امیراحمد در میان بناهای تاریخی ایران به گوشتان خورده است؟ حمامی متعلق به دوره قاجارها که در شهر کاشان قرار گرفته است. نام این حمام تاریخی از امامزاده‌ای که در جوار آن قرار دارد گرفته شده است. سلطان امیراحمد از نوادگان امام کاظم است.

داخل حمام که می‌شوید کاشی‌کاری‌ها و گچ‌بری‌های زیبای این بنا هنر اصیل ایرانی را به تصویر می‌کشد. تخت‌هایی که برای ماساژ و استراحت پس از یک حمام طولانی تعبیه شده بودند در دید بازدیدکنندگان قرار دارند.

اماکن تاریخی ایران

دالان باریکی که بین این قسمت از بنا و گرمخانه آن قرار دارد باعث می‌شود حداقل تبادل دما بین این دو فضا صورت گیرد. حتما سفری برای دیدن این بنای زیبا را در برنامه خود قرار دهید.


نشان دادن مکان روی نقشه

12- کاروانسرای سعدالسلطنه

اگر فردی هستید که علاوه رفتن به مکان‌های تاریخی به عکاسی نیز علاقه مند باشید باید به شما کاروانسرای سعدالسلطنه را میان بناهای تاریخی ایران معرفی کنیم. اگر در یکی از روزهای خلوت به این کاروانسرا سفر کنید باید گفت بهترین زمان برای شروع عکاسی است.

این کاروانسرا در شهر قزوین قرار دارد و یکی از بزرگترین جاذبه‌های گردشگری کشورمان است. به گونه‌ای که افراد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی به سمت این کاروانسرا راهی می‌شوند. اگر قصد ورود به این مکان تاریخی را دارید می‌توانید از ورودی‌های متعددی استفاده کنید. همچنین دالان‌هایی که در کاروانسرای سعدالسلطنه قرار دارند، با تزئینات مخصوصی از جمله آجر تراشی طراحی شده و زیبایی خاصی را به خود گرفته‌اند.

سعدالسلطنه

پس از دیدن معماری کاروانسرای سعدالسلطنه می‌توانید به فروشگاه‌هایی که برگزارکننده صنایع دستی هستند، سری بزنید و برای کسی که دوستش دارید یادگاری‌های متنوعی را تهیه کنید که از لحاظ ساختاری بسیار نفیس جلوه می‌کنند.


نشان دادن مکان روی نقشه

13-  شهر زیر زمینی نوش آباد

صحبت از شگفتی‌ها و بناهای تاریخی ایران که می‌شود می‌توانید شهر زیر زمینی نوش آباد را در ذهن خود مجسم کنید. این شهر زیرزمینی دارای طبقه‌های مختلفی بوده است که هر کدام از آن‌ها برای موارد ویژه‌ای استفاده می‌شد. کوره راه‌ها و دالان‌های زیادی را می‌توانید در هنگام ورود به این شهر ببینید که برای گمراه کردن تعقیب‌کنندگان ساخته شده بود.

معماری ویژه‌ای که در شهر زیرزمینی و تاریخی نوش آباد وجود دارد به نام اویی شناخته شده است. با ورود به داخل این شهر متوجه خواهید شد که این شهر برای افرادی مناسب بوده است که قد بلندی داشته باشند. اگر به دیوارهای نوش آباد دقت کنید جای پیه سوز را به طور کامل با چشمانتان می‌توانید ببینید. در هنگام عبور بوی خاک مرطوب به مشامتان می‌رسد که این نشان‌دهنده یک قدمت تاریخی است.

نوش آباد

شهر زیر زمینی نوش آباد در قسمت شمالی اصفهان واقع شده است.


نشان دادن مکان روی نقشه

14- مسجد کبود

اگر در تعطیلات خود شهر تبریز را مقصد خود انتخاب کرده‌اید، قطعا بازدید از مسجد کبود را دربین بناهای تاریخی ایران قرار دهید. این مسجد از صلابت و شکوه بالایی برخوردار است و رنگ خاص دیوارهای آن زمینه‌ساز ورود افراد به این مسجد است. همان‌ طور که از اسم این مکان برمی‌آید فضای معنوی ویژه‌ای در آن حاکم است.

کاشی‌‌کاری‌ها توسط معماران زبده با ظرافت خاصی کار شده‌اند و همین ظرافت سبب تجربه لحظات خاطره‌انگیز برای افراد می‌شود. اگر نام‌هایی دیگر همچون گوی مسجد، مسجد شاه جهان، عمارت و مسجد مظفریه را شنیدید، تعجب نکنید. زیرا تمامی این نام‌ها متعلق به مسجد کبود است؛ اما خاص‌ترین اسمی که بر روی این مسجد پر صلابت گذاشته شده است، فیروزه اسلام است. نگاره‌های ظریف کار شده بر روی دیوارهای مسجد هماهنگی ویژه‌ای را با کاشی‌ها و دیگر عناصر ساخته شده دارد.

بناهای تاریخی ایران

مسجد کبود در تبریز، خیابان امام خمینی، روبروی کوچه صدر، جنب پارک خاقانی واقع شده است.


نشان دادن مکان روی نقشه

15-  حمام گله داری

شاید بتوان گفت یکی از زیباترین بناهای تاریخی ایران حمام گله‌داری بوده است که هم اکنون تبدیل به یک موزه فاخر شده است و هر ساله افراد زیادی برای دیدن این بنا به بندرعباس می‌آیند. با ورود به حمام گله‌داری می‌توانید متوجه ساخت و معماری زیبای آن شوید.

با اینکه چندین دهه از ساخت این حمام می‌گذرد اما نشانه‌هایی از معماری در آن دیده می‌شود و آن استفاده از سنگ‌های اسفنجی است که رطوبت را به راحتی جذب می‌کند. هر پنج گنبد این حمام به زیبایی ساخته شده‌اند و جلوه زیبایی را به نمای ساختمان بخشیده است.

در قسمت داخلی حمام گله‌داری، بینه، سربینه، گرم‌خانه و خزینه ساخته شده‌اند که با ورود به داخل متوجه حضور آن‌ها خواهید شد. این حمام با وجود زیبایی‌ها و محبوبیت‌هایی که در دوران گذشته به آن دست یافته بود، کم کم به فراموشی‌ سپرده شد؛ تا اینکه از آن به عنوان موزه مردم‌شناسی هرمزگان نیز یاد می‌شود.

اماکن تاریخی ایران

با تبدیل شدن این حمام به یک موزه در میان اماکن تاریخی ایران همه‌ساله گردشگران زیادی از خارج و داخل کشور برای بازدید این بنای تاریخی راهی بندرعباس می‌شوند. حمام گله داری در جنوب بندر عباس و در نزدیکی ساحل خلیج فارس قرار گرفته است.


نشان دادن مکان روی نقشه

16-  زندان اسکندر

زندان اسکندر از بناهای تاریخی ایران است که می‌تواند فرد را به سمت سفر به شهر یزد رهنمون کند. این زندان قدمت بسیار بالایی دارد به گونه‌ای که به مدت هشت قرن افراد سرشناس زیادی در آن به مطالعه پرداخته‌اند. ابهت این مجموعه چیزی است که فرد نمی‌تواند لحظه‌ای نگاه به سمت دیگر داشته باشد.

این زندان بخش‌های مختلفی دارد که هر کدام از آن‌ها در بخش‌هایی باهم به رقابت پرداخته اند و هنوز هیچ کدام از آن‌ها برتری نداشته‌اند. گنبد، شبستان، بادگیر و موزه، بخش‌های مختلف زندان اسکندر هستند که با نگاهی جزئی به آن‌ها متوجه معماری ویژه آن خواهید شد. این زندان از خشت ساخته شده است و رنگ طلایی و لاجوردی آن علاوه بر درخششی که به این بنا داده است، بین رنگ‌های آن نیز هماهنگی لازم را برقرار کرده است.

شبستان این مجموعه نشان‌دهنده یک معماری بسیار هوشمندانه است و در این بنای تاریخی به زیبایی تمام طراحی شده است. در فصل تابستان به علت گرمی هوا و موقعیت جغرافیایی خاص شهر یزد، زندان اسکندر نیز باید هوای بسیار گرمی داشته باشد؛ اما با اندیشه‌هایی که در ساخت این زندان وجود داشته است، این مشکل نیز برطرف شده است.

بادگیرهای ساخته شده در اطراف این بنای تاریخی به حل این مشکل کمک کرده است. پس با وجود بادگیرهای متعدد می‌توانید بدون نگرانی از گرمی هوا به بازدید خود از این مکان ادامه دهید.

زندان اسکندر

سالیانه افراد زیادی برای دیدن زندان اسکندر به سمت یزد روانه می‌شوند. بدون شک سفر به این شهر از بهترین لحظات عمر شما خواهد بود.


نشان دادن مکان روی نقشه

17-  سازه های آبی شوشتر

تا به حال اتفاق نیفتاده است که کسی از سازه‌ای آبی شوشتر بازدید کند اما از شگفتی‌ها و عظمت آن میان بناهای تاریخی ایران چیزی را به میان نیاورد. می‌توان گفت که اولین حکومتی که شروع به ساخت این سازه‌ها نموده است، هخامنشیان بوده‌اند و پس از آن به ترتیب در دوران ساسانیان، صفویه و قاجاریه بخش‌های از آن را ساخته و یا بازسازی نموده‌اند.

مکان‌های متفاوتی در این سازه‌های آبی وجود دارند که از زیبایی ویژه‌ای بهره‌مند هستند. ساختمان‌ آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها، تونل‌های عظیم همان مکان‌های ذکرشده هستند. ورودی‌های مختلفی وجود دارند که به وسیله آن‌ها می‌توان وارد این سازه‌ها شد. برای ورود از شمال سازه‌های آبی شوشتر باید از پلکان‌ها بگذرید. رنگ این پلکان‌ها که نشان از قدیمی بودن آن‌ها دارند با کل نمای سازه هماهنگی ویژه‌ای را ساخته است که نگاه افراد را به خود خیره می‌کند.

مهندسی منحصر به فرد این ساختمان یادگاری است که دوران هخامنشی آن را به جا گذاشته است. بسیاری از افراد سازه‌های آبی شوشتر را یک پدیده بسیار بزرگ میان اماکن تاریخی ایران می‌دانند زیرا مهندسی و ابزار آلات استفاده شده در آن بسیار شگفت‌انگیز است. این سازه مانند یک آبشار زیباست که آب را با جریان زیاد به سمت پایین هدایت می‌کند.

سازه های آبی شوشتر

اگر به خوزستان سفر کردید این تجربه بی‌نظیر یعنی بازدید از سازه‌های آبی شوشتر را از دست ندهید.


نشان دادن مکان روی نقشه

18-  بازار تبریز

به جرات می‌توان گفت که بازار تبریز از برترین بازارهاست که با معماری ویژه‌ای که دارد توانسته است نگاه گردشگران و افراد بسیاری را در میان بناهای تاریخی ایران به خود خیره کند. بخش‌های این بازار آجری، مستحکم‌تر از هر چیزی در کنار هم قرار گرفته‌اند و شکوه و استحکام خاصی را به وجود آورده‌اند.

بازار تبریز بخش‌های مختلفی را در دل خود جای داده است که از آن‌ها می‌توان به مواردی همچون راسته و بازار، سرا، تیمچه، دالان، مغازه و صنف‌های مختلف که معروف‌ترین آن‌ها صنف مخصوص طلا فروشان است که مانند نامشان در دل این بازار درخشش دارند. معماری این بازار در دو دوره تاریخی صفویه و قاجاریه اتفاق افتاده است که برترین معماران وقت خود را صرف طراحی آن نموده‌اند.

بناهای تاریخی ایران

همچنین باید گفت که بهترین ماه برای بازدید از این بازار اردیبهشت ماه است که بدون هیچ شلوغی‌ می‌توانید حس‌های خوب را از یک فضای سنتی در خود به وجود آورید. بازار تبریز شده در استان آذربایجان شرقی، تبریز، خیابان بازار واقع شده است.


نشان دادن مکان روی نقشه

19-  میمند

روستاهای مختلفی در ایران وجود دارند که از یک طبیعت بکر بهره‌مند هستند. آب و هوای مطبوع روستاهاست که افراد زیادی را به سمت خود می‌کشاند. به راحتی می‌توان گفت یکی از منحصر به فردترین روستاها که در ایران وجود دارد، روستای میمند کرمان است که فاصله کمی را با شهر بابک دارد.

اگر یک شب را در یکی از اتاق‌های این روستا بگذرانید دارای دو حس متفاوت خواهید شد که کاملا با یکدیگر در تناقض هستند. آنقدر فضای این روستا در شب زیبا است که دوست ندارید صبح شود و آنقدر آب و هوای دل‌انگیزی در وقت صبح وجود دارد که برای طلوع آفتاب لحظه شماری خواهید کرد.

اماکن تاریخی ایران

نوشیدن یک لیوان چای در هنگام صبح حسی زیباست و خوردن تخم مرغ محلی در اول صبح از تمامی صبحانه‌های سرو شده در گران‌‌ترین هتل‌ها  ارزشمندتر است. اگر در تعطیلات نوروزی خود می‌خواهید به کرمان سفر کنید بدون شک باید از این روستا نیز دیدن کنید.


نشان دادن مکان روی نقشه

20-  شهر سوخته

شهر سوخته از شگفت‌ترین بناهای تاریخی ایران و جهان است. آثاری در این شهر کشف شده است همگی در جذابیت و شگفتی این مجموعه تاریخی سهم دارند. بزرگی این شهر در حد چندین هکتار است و با ورود به آن‌جا گویی مسیر خود را گم کرده‌اید و به مکان نامعلومی قدم گذاشته‌اید.

باور کردن مواردی همچون عمل‌های جراحی، انیمیشن سازی، لوله کشی و بسیاری از دستاوردهای دیگر در این  شهر بزرگ کار خیلی سختی است اما با اثبات آن‌ها تا حدی می‌توان آن‌ها را باور کرد. مناطق مختلفی در شهر سوخته قرار دارد که نشان‌دهنده گسترده بودن انواع فعالیت‌ها در آن است.

شهرسوخته

منطقه مرکزی، مسکونی، منطقه صنعتی و قبرستان در این بخش بندی قرار دارند. چهار منطقه آن از ویژگی‌های بی‌نظیر و معماری زیبایی برخوردار  هستند. این مناطق تپه‌های شهر سوخته را تشکیل می‌دهند. محل ساخته شدن این شهر در بین برآمدگی‌های دو رود هیرمند و هامون است.


نشان دادن مکان روی نقشه

شما کدام یک از بناهای تاریخی ایران را دیده‌اید؟ کدام یک را از نظر ارزش تاریخی و نیز گردشگرپذیر بودن بهتر از بقیه می‌دانید؟ لطفا نظرات خود را با وبسایت نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن