تاریخ و تمدن

 پلی به گذشته با سیاحت در کاروانسراهای ایران

فهرست مطالب

کاروانسراها یکی از جذاب‌ترین مکان‌هایی هستند که هزاران قصه را در دل خود جای داده‌اند و گاهی، محرم اسرار میهمانانشان شده‌اند. هر یک از کاروانسراهای ایران یادگاری از یک پادشاه و حکومت است که در گوشه‌ای از کشور بنا شده است. این کاروانسراها، روزگاری با رونق فراوان، مکانی برای آسایش مسافرانی بوده‌اند که از راه دور و با سختی فراوان به آنجا می‌رسیدند. در کاروانسرا بارشان را بر زمین می‌گذاشتند، نفسی تازه می‌کردند و اسب و چارپایانشان را غذا می‌دادند.

امروزه، ما میهمان‌خانه‌های تاریخی فراوانی را داریم که از روزگاران گذشته برجای مانده‌اند و بعضی از آن‌ها تبدیل به هتل‌های سنتی شده‌اند که یادآور سبک زندگی سنتی و کهن ایران است.

کاروانسراهای ایران یکی از دیدنی‌ترین مکان‌هایی هستند که می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید و از زیبایی هنر و معماری و تاریخ آن لذت ببرید.

در این مطلب از نابرو قصد داریم تا شما را با ۱۵ کاروانسرای کهن و ویژگی هر یک از آن‌ها آشنا کنیم. اگر دوست دارید کاروانسراهای ایران را بشناسید و درباره آن‌ها بیشتر بدانید، با من در نابرو همراه باشید.

1- کاروانسرای سعدالسلطنه

یکی از مهم‌ترین کاروانسراهای ایران، کاروانسرای سعدالسلطنه در شهر قزوین است که با زیبایی بی‌نظیرش، در این شهر خودنمایی می‌کند. این کاروانسرا با لقب بزرگترین کاروانسرای سرپوشیده ایران شناخته می‌شود و قصه‌های شنیدنی و فراوانی در سینه‌اش دارد. قدمت بنای این میهمان خانه کهن، به روزگار ناصرالدین شاه قاجار باز می‌گردد و با نام‌هایی همچون “سرای سعدیه” و “سرای سعادت” نیز شناخته می‌شود. سرای سعادت، در گذشته کاربرد تجاری داشته است و از آن به عنوان بزرگترین مرکز تجاری و بازرگانی شهر استفاده می‌شده‌. معماری این کاروانسرا، آنقدر شگفت‌انگیز و بی‌‌مثال است که با تماشای آن در حیرت فرو می‌روید.

سرای سعدیه از بناهای تو در تو تشکیل شده است و دور تا دور آن را حجره‌هایی زیبا با تزیینات هنرمندانه فرا گرفته‌اند. کاروانسرای سعدالسلطه دارای چندین ورودی، ۷ حیاط وسیع، حجره، دالا‌ن‌ها و هشتی‌هایی است که به آجر تراشی‌های ظریف مزین شده‌اند. مهم‌ترین قسمت کاروانسرا، بخش چهارسوق است که بر بالای آن گنبدی بزرگ با تزیینات چشم‌نواز کاشیکاری وجود دارد.

سرای سعدیه به عنوان یکی از آثار باشکوه و تاریخی ایران به ثبت ملی رسیده است.

در سفر به شهر دیدنی قزوین، کاروانسرای سعدالسلطه را از یاد نبرید.

سرای سعدالسلطنه

آدرس: قزوین، مرکز شهر قزوین، خیابان امام خمینی، کاروانسرای سعدالسلطنه.


نشان دادن مکان روی نقشه

2- کاروانسرای شاه عباسی کرج

از دیگر کاروانسراهای ایران می‌توان به کاروانسرای شاه عباسی کرج اشاره کرد. این کاروانسرا از ارزشمندترین بناهای بر جای مانده از دوره صفوی است که در روزگار شاه سلیمان صفوی بنا شد. به دلیل قرار داشتن این منطقه در مسیر شاهراه ابریشم، کاروانسرای تاریخی شاه عباسی، از رونق فراوانی برخوردار بوده و هر روزه عده زیادی در آنجا به استراحت می‌نشستند و به مرکب‌هایشان رسیدگی می‌کردند.

معماری این بنا نیز شکوه و زیبایی بی‌مثالی دارد و حیاط بزرگ و زیبای آن، روح آدم را تازه می‌کند. دور تا دور حیاط را حجره‌هایی فراگرفته‌اند که نمایی آجری و درهایی چوبی دارند و از حیث زیبایی و هنر قابل تحسین‌اند.

پس از گذشت چندین سال از بنا شدن این کاروانسرا، در اوایل دوره قاجار، این ساختمان، به قلعه نظامی تغییر یافت و در اواخر این حکومت به مدرسه تبدیل شد.

کاروانسرای شاه عباسی کرج، امروزه از جاذبه‌های دیدنی استان البرز به شمار می‌رود که شامل موزه صنایع دستی، سفره خانه سنتی و رستوران سنتی است.

اگر دوست دارید این شاهکار زیبا را از نزدیک ببینید، حتما به این کاروانسرا سری بزنید.

کاروانسراهای ایران

آدرس: البرز، کرج، جنوب شرقی میدان شاه عباسی.


نشان دادن مکان روی نقشه

3- کاروانسرای خانات

کاروانسرای خانات از جاذبه‌های دیدنی تهران است که در دل پایتخت شلوغ و پر دود و در کنار زندگی مدرن شهری قرار دارد. در محله قدیمی شوش، کاروانسرایی زیبا به چشم می‌خورد که زیبایی خیره‌کننده‌اش، بیننده را مبهوت خودش می‌کند.

تاریخ ساخت کاروانسرای خانات به درستی مشخص نیست اما از روی نوع معماری آن، تخمین زده‌اند که بنا به دوره حکومت ناصرالدین قاجار باز می‌گردد. این کاروانسرا در گذشته در کنار جاده برون شهری تهران، جاده حصرت عبدالعظیم، قرار داشت که در واقع محیطی بیرون از حصار تهران به شمار می‌رفت. با گذشت زمان و تغییراتی در محدوده جاده‌ای، کاروانسرای زیبای خانات به جایی درون شهر تهران تغییر کرد.

ایوان، صحن، حجره‌ها و دالان‌ها از بخش‌های مختلف این کاروانسرای تماشایی به شمار می‌روند که زیبایی ان با حوض آبی رنگ وسط حیات پیوند خورده است. مصالح به کار رفته در ساخت بنای کاروانسرای خانات، شامل ملات گل، آهک، و گج، سنگ چوب و سفال می‌شود.

آجرکاری، گره‌سازی و کاشیکاری از جمله تزیینات به کار رفته در بنای ساختمان است که زیبایی آن را چندین برابر می‌کند.

اگر به مرور تاریخ و قدم زدن در میان تاریخ و گذشته ایران علاقه‌مند هستید، کاروانسرای خانات بهترین مکان برای شما شناخته می‌شود.

کاروانسراهای ایران

آدرس: تهران، شمال میدان شوش، جنوب چهار راه مولوی، میدان امین‌السلطان، خیابان صاحب جمع.


نشان دادن مکان روی نقشه

4- کاروانسرای سنگی

یکی دیگر از مشهورترین کاروانسراهای ایران کاروانسرای سنگی است‌. این بنای تاریخی در شهر زنجان قرار دارد و در زبان محلی به داش کاروانسراسی مشهور است.

قدمن بنای این میهمان خانه به دوره صفویه باز می‌گردد و امروزه به عنوان رستوران سنتی از آن استفاده می‌شود. سبک معماری کاروانسرای تاریخی سنگی، چهار ایوانی است و به دلیل آنکه سنگ، از مصالح اصلی به کار رفته در این بنا است، از دیرباز با عنوان کاروانسرای سنگی شناخته می‌شود‌. حجره‌های داش کاروانسراسی، همگی در یک طبقه قرار گرفته‌اند و سقف‌های آن‌ها از نوع قوسی است.

هنر معماری، طراحی و ظرافت استادکارانه در این بنا به خوبی دیده می‌شود و تماشای ساختمان آن بسیار لذتبخش است. خوب است بدانید که کاروانسرای مشهور زنجان در سال ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است. اگر دوست دارید این کاروانسرای دوست داشتنی را از نزدیک ببینید، به شهر زنجان سفر کنید.

کاروانسرای سنگی
smart

آدرس: زنجان، جاده کمربندی زنجان_میانه، روبه‌روی ایستگاه قطار زنجان.


نشان دادن مکان روی نقشه

5- کاروانسرای شاه عباسی گیلان

از دیگر کارانسراهای ایران می‌توان به کاروانسرای شاه عباسی گیلان اشاره کرد. این کاروانسرای قدیمی در شهر رشت قرار دارد و قدمت آن به روزگار صفوی باز می‌گردد. این کاروانسرای زیبا، با نام کاروانسرای لات نیز شناخته می‌شود و امروزه به عنوان رستوران و چایخانه سنتی، مورد استقبال افراد است.

حیاط بزرگ کاروانسرا با حوض مستطیل شکل و زیبای موجود در آن، روح تازگی و طراوت را در دلتان می‌دمد و فواره‌های آب و صدای قطره‌های آن، آرامش خاصی را برایتان به وجود می‌آورد. حجره‌های فراوان کاروانسرای شاه عباسی گیلان، دور تا دور حیاط قرار گرفته‌اند و با نمایی آجری و خاکی رنگ، آدم را به سال‌های دور می‌برد. داخل حجره‌ها با تزیینات سنتی و وسایل قدیمی و صنایع دستی زیبای رشت تزیین شده است و حال و هوایی قدیمی را به شما می‌بخشد.

امکان نوش جان کردن یک غذای سنتی دلچسب، چای داغ گیلانی و گوش سپردن به آوای موسیقی محلی، در این کاروانسرای زیبا و دیدنی فراهم است.

در سفر به طبیعت بی‌نظیر و تماشایی گیلان، از این کاروانسرا نیز دیدن کنید.

کاروانسراهای ایران

آدرس: رشت، کیلومتر ۲۵ جاده رشت به تهران.


نشان دادن مکان روی نقشه

6- کاروانسرای میرزا کاظم همدان

کاروانسرای میرزا کاظم همدان از زیباترین کاروانسراهای همدان است که به عنوان سالم‌ترین سراهای این شهر نیز شناخته می‌شود. این کاروانسرای کهن و قدیمی در ضلع شرقی خیابان اکباتان همدان واقع شده زیبایی خیره‌کننده‌اش در کنار دیگر سراهای بازار سنتی همدان بیشتر خودنمایی می‌کند‌. امروزه در این کاروانسرا و دیگر سراهای اطراف آن، خرید، فروش و رفوگری فرش دستباف انجام می‌گیرد که جذابیت‌های خاص خودش را دارد.

نمای آجری کاروانسرا، دالان‌های تو در تو و حجره‌های کوچک و زیبا در این مکان دیدنی، آنقدر دلچسب و زیبا هستند که به سختی می‌توانید از تماشای آن‌ها دست بکشید.

اگر به دیدن مکان های تاریخی و سراهای کهن علاقه دارید، حتما از این کاروانسرا در شهر همدان دیدن کنید.

 

آدرس: همدان، ضلع شرقی خیابان اکباتان.

کاروانسراهای ایران

7- کاروانسرای شاه عباسی بیستون

شاید برایتان جای تعجب باشد که کاروانسراهایی با نام شاه عباسی آنقدر فراوانند. اما باید بدانید که هر کدام ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد خود را دارند که در زیبایی با دیگری رقابت می‌کند. این بار در میان کاروانسراهای ایران به کاروانسرای شاه عباسی بیستون رسیده‌ایم که با زیبایی خیره‌کننده‌اش، مورد استقبال عده زیادی از گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است. این کاروانسرا در بیستون کرمانشاه قرار دارد و قدمت آن به دوران صفوی باز می‌گردد. معماری کاروانسرای زیبای بیستون، به سبک چهار ایوانی است و در هر چهار گوشه این بنا برج‌هایی قرار گرفته‌اند که برج‌های غربی به صورت مدور و برج‌های شرقی آن به سبک هشت ضلعی هستند.

در حال حاضر از این کاروانسرا به عنوان هتل سنتی بین‌المللی استفاده می‌شود‌ محیط سنتی و زیبا، دکوراسیون و چیدمان هر اتاق و وسایل سبک قدیمی درون اتاق‌ها تجربه‌ای متفاوت و لذتبخش از اقامت در یک کاروانسرای عصر صفویه است.

محیط بیرونی کاروانسرای شاه عباسی نیز بسیار دیدنی است و خصوصا در فصل بهار جلوه خاصی دارد. در سفر به کرمانشاه و در کنار جاذبه‌های دیدنی این شهر، کاروانسرای مشهور عصر صفوی را فراموش نکنید.

بیستون

آدرس: کرمانشاه، ۳۰ کیلومتری شرق کرمانشاه، شهر بیستون.


نشان دادن مکان روی نقشه

8- کاروانسرای خواجه نظر

از دیگر کاروانسرای ایران که با ویژگی منحصر به فرد و زیبایی خاص خود، جلوه‌گری می‌کنند، می‌توان به کاروانسرای خواجه نظر اشاره کرد. بنای این کاروانسرا به دوره صفوی باز می‌گردد و در شهرستان جلفا، از دیدنی‌ترین جاذبه‌های ایران، قرار گرفته است. معماری کاروانسرای مشهور جلفا، به صورت یک حیاط مرکزی و سه ایوان در سه طرف حیاط است. مصالح به کار رفته در ساخت بنا از سنگ تراش و آجر است و زیبایی چشمیگیری را به ساختمان کاروانسرا بخشیده. پوشش گنبدی شکل، طاق جناقی و الگوی مستطیلی راهروهای منتهی به اتاق‌ها از دیگر ویژگی‌علی این بنای تاریخی به شمار می‌رود.

کاروانسرای پرطرفدار خواجه نظر به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

برای تماشای زیبایی و جذابیت خاص این کاروانسرا، حتما به جلفا سفر کنید.

کاروانسراهای ایران

آدرس: جلفا، کرانه جنوبی رودخانه ارس، نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان، مجاور با پل ضیاء الملک.


نشان دادن مکان روی نقشه

9- کاروانسرای دیرگچین

از قدیمی‌ترین و جذاب‌ترین کاروانسراهای ایران می‌توان به کاروانسرای دیرگچین اشاره کرد. قدمت این بنای زیبا، تماشایی و کهن به روزگار ساسانی باز می‌گردد و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های دیدنی در شهر قم است.

این کاروانسرای عصر ساسانی، بعدها در دوره سلجوقی و صفوی تغییرات اساسی یافته و در زمان قاجار به وسعت آن افزوده شده است.

بنای دیدنی کاروانسرا، دارای بخش‌های مختلفی از جمله مسجد، حمام، هشتی، حجره، اتاق، دکان، چندین برج، حیاط خلوت، ورودی، ایوان، شترخوان، آسیاب سنگی و فضای اقامتی است که روزگاری هزاران نفر از آن استفاده می‌کردند‌. وجود چنین فضاهایی با امکانات کامل، باعث شده تا آن را با نام مادر کاروانسراهای ایران بشناسند. در اطراف کاروانسرای دیگچین، دیدنی‌های تاریخی دیگری نیز وجود دارد که تماشای آن‌ها بسیار لذتبخش است‌.

دیرگچین

آدرس: قم، ۸۰ کیلومتری شمال شرقی قم.


نشان دادن مکان روی نقشه

10- کاروانسرای زین الدین

شهر زیبای یزد، میزبان یکی از دیدنی‌ترین کاروانسراهای ایران به نام کاروانسرای زین الدین است. این بنای زیبا، یادگاری از عصر صفویان و شاهکار معماری این دوران به شمار می‌رود. این کاروانسرا دارای معماری خاصی به شکل مدور است که دور تا دور آن را اتاق‌های زیبا با درهای چوبی سبک قدیمی پر کرده‌اند.

مرمت و بازسازی کاروانسرای زین الدین با وسواس خاص و توجه ویژه‌ای صورت گرفته که به همین دلیل جایزه بهترین مرمت ابنیه تاریخی را از آن خودش کرده است. امروزه از این بنا به عنوان اقامتگاه کویری استفاده می‌شود و هر ساله عده زیادی برای بازدید از آن و اقامت در آنجا، به این کاروانسرا می‌روند.

در سفر به شهر قنات‌ها، از این کاروانسرای شگفت‌انگیز و دیدنی بازدید کنید.

 

آدرس: یزد، ۶۰ کیلومتری یزد به سمت کرمان، ۵۰۰ متری جاده.

زین الدین یزد

11- کاروانسرای یام مرند

دیگر کاروانسرای زیبای ایران، کاروانسرای یام مرند است. این کاروانسرا به سبک معماری مغولی و صفوی ساخته شده و در فاصله ۴۵ کیلومتری از شهر زیبای تبریز قرار دارد. این کاروانسرای دیدنی، امروزه به یکی از محبوب‌ترین اقامتگاه‌های سنتی ایران تبدیل شده است و از بخش‌هایی همچون چهار برج مدور، اتاق‌ها، سوئیت‌های مجزا و همچنین یک سالن کنفرانس و اجتماعات تشکیل شده است. نمای آجری کاروانسرای یام مرندی همراه با حجره‌های کوچک و بزرگ فضای سنتی و تاریخی را به وجود آورده که شما را به دوره صفوی می.برد. چایخانه سنتی این کاروانسرا در گذشته آب انباری نمادین و دیدنی بوده که امروزه می‌توانید در آنجا عطر چای را در ریه‌های فرو ببرید و از زیبایی محیط آن استفاده کنید.

قدمت و ارزش تاریخی، معماری بی‌نظیر و شکوهمند، زیبایی فضا، تزیینات اتاق‌ها و چایخانه جذاب این کاروانسرا، همگی باعث شده‌اند که عده زیادی از گردشگران داخلی و خارجی از این مکان بی‌نظیر دیدن کنند. اگر از وصف این کاروانسرای زیبا لذت بردید، هر چه زودتر برای بازدید از آن برنامه‌ریزی کنید.

کاروانسراهای ایران

آدرس: کیلومتر ۴۵ جاده تبریز_مرند روبه‌روی پیست اسکی یام.


نشان دادن مکان روی نقشه

12- کاروانسرای شاه عباسی اصفهان

از چشم‌نوازترین کاروانسراهای ایران می‌توان به کاروانسرای شاه عباسی اصفهان اشاره کرد که به زیبایی هر چه تمام‌تر و جذابیت خاص و دیدنی‌اش، در اصفهان خودنمایی می‌کند. این کاروانسرای تاریخی در دوره شاه عباس اول و برای پذیرایی از سفرا و مستشاران خارجی ساخته شده بود. از آنجا که دستور ساخت این کاروانسرا را مادر شاه عباس صادر کرده بود، به نام مادرشاه نیز معروف شده است.

کاروانسرای بزرگ مادرشاه، حیاطی وسیع با حوضی چشم‌نواز و درختکاری‌های زیبا دارد که اتاق‌ها و حجره‌ها به دور آن قرار گرفته‌اند. در حال حاضر این کاروانسرای تاریخی، به اقامتگاهی محبوب و پرطرفدار تبدیل شده که علاوه‌بر محل اقامتی، بازارچه سنتی، کافه و رستوران نیز در آن وجود دارد. زیبایی این کاروانسرای مشهور آنقدر دیدنی است که هر فردی باید یک بار از آن دیدن کند.

اگر به شهر توریستی اصفهان رفتید، حتما از این کاروانسرای جذاب تاریخی نیز دیدن کنید.

کاروانسراهای ایران

آدرس: اصفهان، جاده کاشان به اصفهان، فاصله ۳۵ کیلومتری اصفهان، بعد از عوارضی جاده.


نشان دادن مکان روی نقشه

13- کاروانسرای قصر بهرام

از دیگر کاروانسراهای ایران که بسیار معروف است و با معماری خاص و زیبای خودش جلوه‌گری می‌کند، کاروانسرای قصر بهرام است.

قدمت این کاروانسرای تاریخی به دوره ساسانی باز می‌گردد و شاه عباس صفوی به بازسازی و مرمت آن پرداخت و نمایی جذاب و دیدنی از ان را در دل کویر ایجاد کرد.

اگر به ۱۵۴ کیلومتری جنوب تهران و جنوب منطقه گرمسار بروید، می‌توانید این بنای بی‌نظیر را ببینید. ساختمان این بنا مربعی شکل است و نمای آن با سنگ‌های بزرگ و سفید آهکی پوشیده شده است. دو دروازه ورودی و خروجی در بخش شمالی و جنوبی کاروانسرا وجود دارد که چهار برج بلند و نیم دایره آن را زیباتر کرده‌اند.

حیاط کاروانسرای قصر بهرام ۸ ضلعی و بسیار وسیع است که با ۲۴ اتاق زیبا فرا گرفته شده. معماری خاص و زیبایی بی‌مثال این بنا در کویر آنقدر دیدنی و جذاب است که می‌تواند تجربه‌ای دلنشین را به شما هدیه کند.

قصر بهرام

آدرس: فاصله ۱۵۴ کیلومتری تهران، جنوب گرمسار.


نشان دادن مکان روی نقشه

14- کاروانسرای تی تی

منطقه سیاهکل از دیدنی‌ترین مناطق ایران و جاذبه‌های گردشگری پایتخت به شمار‌ می‌رود که هر ساله عده زیادی برای تفریح و گردش به آنجا سفر می‌کنند. در این منطقه زیبای گردشگری کاروانسرایی قدیمی به نام کاروانسرای تی تی وجود دارد. نقل کرده‌اند عمه یکی از شاهان صفوی به نام تی‌ تی، تصمیم می‌گیرد که کاروانسرایی را در این منطقه جذاب به نام خودش تاسیس کند که بنای آن تا به امروز باقی است.

بنای سنگی و آجری کاروانسرا، حیاط مرکزی، گذرگاه هشتی و دو ایوان کوتاه، تمام آن چیزیست که این کاروانسرای جذاب را تشکیل داده است.

اگر مسیرتان به سیاهکل و دیلمان دیدنی افتاد، حتما به کاروانسرای تی تی بروید.

کاروانسراهای ایران

آدرس: گیلان، سیاهکل، ۱۵ کیلومتری سیاهکل به دیلمان.


نشان دادن مکان روی نقشه

15- کاروانسرای مشیرالملک

آخرین کاروانسرا در میان کاروانسراهای ایران که در اینجا معرفی می‌کنیم، کاروانسرای زیبای مشیرالملک است. قدمت تاریخی این کاروانسرای بی‌نظیر به اوایل دوران قاجار باز می‌گردد و روزگاری رفت و آمد به آن از رونق چشمگیری برخوردار بوده است. بنای کاروانسرا از سنگ، گچ و ساروج ساخته و کف آن با تخته‌ سنگ‌های بزرگ تراشیده شده است. کاروانسرای مشیرالملک داستان پر پیچ و خمی دارد. چندین سال بعد از آنکه این ساختمان به عنوان کاروانسرا استفاده شد، در اختیار شهربانی قرار گرفت و به زندان تغییر کاربری داد. به همین جهت عده‌ای از این کاروانسرا با عنوان دژ برازجان نیز یاد می‌کنند. رنگ خاکی بنا، کنگره‌های زیبای بالای ساختمان، معماری جذاب و دیدنی آن و همچنین حوض وسیع و آبنماهای جلوی آن باعث شده تا منظره‌ای بی‌نظیر و جذاب از این کاروانسرا پیش چشمتان نمایان شود.

اگر به تماشای ساختمان‌های قدیمی و قدم زدن در میان زیبایی‌های هنر و معماری علاقه دارید، حتما از کاروانسرای مشرالملک در برازجان دیدن کنید.

مشیرالملک

آدرس: بوشهر، برازجان، ضلع شرقی میدان مرکزی شهر برازجان.


نشان دادن مکان روی نقشه

آیا شما هم از اینهمه زیبایی هنر، معماری و تاریخ در یک قاب لذت بردید؟ نظر شما درباره کاروانسراهای ایران چیست؟ کدامیک از این کاروانسراها جذابیت بیشتری برای شما دارد؟ آیا کاروانسراهای تاریخی دیگری را می‌شناسید که اینگونه زیبایی مثال‌زدنی‌ دارند؟ نابرو بی‌صبرانه منتظر شنیدن نکات و تجربه‌های ارزشمند شماست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن