خیابان گردی

همه چیز درباره مهم‌ترین فرودگاه های ایران

فهرست مطالب

بی گمان در دوران کنونی مسافرت راحت و سریع یکی از خواسته‌های مهم مسافرین تلقی می‌شود. از این رو مسافرت هوایی می تواند هم از بعد راحتی و هم سرعت جابجایی یکی از گزینه های مهم باشد. با توجه به این موضوع در ایران فرودگاه‌های متعددی وجود دارد که برای راحتی و سرعت جابجایی مسافران ساخته شده اند. در این مقاله قصد دارم مهم‌ترین فرودگاه های ایران را مختصرا معرفی کنم تا مسافرین محترم با شناخت مختصری که به دست می آورند برای سفرهای آتی خود به شهرهای کشور می توانند برنامه ریزی مناسبی داشته باشند.

1- فرودگاه مهرآباد

فرودگاه بین‌المللی مهرآباد از فرودگاه‌های پایتخت ایران، یعنی تهران است که در سال ۱۳۱۷ تاسیس شده شد. این فرودگاه در غرب تهران قرار گرفته و نام آن از روستای مهرآباد که در گذشته‌ها وجود داشته است گرفته شده است. برای رفتن به این فرودگاه به راحتی و با متروی مهرآباد می‌توان به این فرودگاه دست یافت که این مسیر بسیار راحت و بدون ترافیک است.

این فرودگاه ۶ ترمینال دارد که تنها ترمینال ۴ برای پروازهای داخلی و ترمینال ۶ مختص پروازهای ورودی است. در صورتی که قصد استقبال از مسافری را دارید باید ابتدا شماره ترمینال درج شده بر روی بلیط را چک کنید. این فرودگاه مجهز به تمامی امکانات رفاهی بوده و مسافران در آن احساس راحتی را تجربه می‌کنند. این فرودگاه در میدان آزادی، خیابان معراج واقع شده است.

2- فرودگاه مشهد

فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد بعد از فرودگاه مهرآباد، دومین فرودگاه پر رفت و آمد ایران است و بالاترین تعداد ورود و خروج را در طی روز به خود اختصاص داده است. از این حیث از مهم‌ترین فرودگاه های ایران محسوب می‌شود. این فرودگاه امکانات زیادی از جمله کرایه خودرو را دارد. همچنین پارکینگ آن، از سری پارکینگ‌های طبقاتی است که می تواند هزار خودرو را در خود جای دهد. مهم‌ترین دلیل تردد بسیار زیاد مسافران در این فرودگاه، سفر زیارتی مسافرین داخلی و خارجی است که جهت زیارت حرم مطهر امام رضا علیه السلام به این شهر مقدس سفر می‌کنند.

این فرودگاه از تمام تجهیزات و پایانه های مدرن فرودگاهی برخوردار است که مسئولین و پرسنل آن تمام تلاش خود را به عمل می آورند که زائرین و مسافرین کم‌ترین مشکل را از بابت جابجایی و راحتی سفر داشته باشند. این فرودگاه در بلوار فرودگاه شهر مشهد واقع شده است.

فروشگاه مشهد

3- فرودگاه امام خمینی

فرودگاه بین‌المللی امام خمینی در محدوده شهر ری قرار دارد. این فرودگاه در 30 کیلومتری اتوبان تهران-قم واقع شده است و به راحتی و از طریق متروی فرودگاه امام خمینی خط یک می‌توان به این فرودگاه دسترسی پیدا کرد. این فرودگاه یکی از فرودگاه‌های پرتردد برای ساکنین تهران بوده که با توجه مسیرهای رفت و آمد عمومی و پارکینگ های این فرودگاه، زمینه ترددی آسان را برای مسافرین فراهم کرده است.

برای دیدن برنامه های مسافرتی و پروازهای این فرودگاه نیازی به مراجعه حضوری نبوده و می توانید به راحتی تاریخ و ساعت پروازها را از طریق وبسایت فرودگاه مشاهده کرده و به صورت آنلاین بلیط خود را رزرو نمایید. با توسعه فازهای این فرودگاه به بزرگترین مجموعه فرودگاهی کشور تبدیل خواهد شد. پروازهای خارجی پایتخت از طریق این فرودگاه انجام می‌شود. به گونه ای که این فرودگاه تاکنون به 300 شهر جهان پرواز داشته است و ظرفیت جابجایی آن به 5 میلیون تن رسیده است.

فرودگاه امام خمینی

4- فرودگاه کیش

فرودگاه بین‌المللی کیش چهار پایانه دارد و یکی از زیباترین و مهم‌ترین فرودگاه های ایران است. جزیره مرجانی کیش به دلیل زیبایی‌های بی‌نظیر خود، سالانه پذیرای مسافران زیادی است. فرودگاه کیش تمامی امکانات رفاهی از جمله سالنی شیک و لوکس، خدمات اورژانس، انواع شعبه های بانکی، خدمات حمل و نقل، رستوران و کافی‌شاپ، پارکینگ و … دارد.

این فرودگاه در زیباترین بخش این جزیره قرار گرفته و می توانید در هنگام رفتن به فرودگاه از زیبایی این جزیره لذت کافی را ببرید و در رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های این فرودگاه زمان خود را سپری کنید. برای سفرهای خارجی و داخلی هر کدام یک پایانه در نظر گرفته است. اگر مسافرین با خودرو به این فرودگاه می روند هیچ نگرانی از بابت پارکینگ نباید داشته باشند زیرا این فرودگاه سه پارکینگ نسبتا بزرگ عمومی دارد که به راحتی امکان پارک کردن خودروها وجود دارد.

فرودگاه کیش

5- فرودگاه شیراز

فرودگاه شیراز یکی از مجهزترین و نیز از مهم‌ترین فرودگاه های ایران است. این فرودگاه خدمات رفاهی زیادی داشته تا مسافرین در سالن فرودگاه احساس راحتی کنند. این فرودگاه امکان سفر به تمامی نقاط داخلی و برخی از کشورهای خارجی را برای مسافرین فراهم کرده است و سالانه مسافران زیادی از طریق این فرودگاه جابجا می‌شوند و از این حیث چهارمین فرودگاه پرتردد ایران محسوب می‌شود.

این فرودگاه در نقطه ای واقع شده است که مسیر دسترسی به آن راحت بوده و در مسیر می‌توانید از زیبایی های این کلان شهر شیراز دیدن نمایید. این فرودگاه سالانه مسافرین زیادی را جابجا کرده و مجهز به تمامی لوازم ایمنی بوده تا امنیت مسافرین را تضمین کند. یکی از امکانات جالب این فرودگاه این است که امکان صدور ویزای گردشگری در همان محل فرودگاه برای متقاضیان وجود دارد که آن را متمایز از سایر فرودگاه‌ها قرار داده است. این فرودگاه مابین میدان گل سرخ و شاهچراغ واقع شده است.

فرودگاه شیراز

6- فرودگاه اصفهان

فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان یکی از قدیمی‌ترین فرودگاه های ایران است که امنیت بالایی دارد. از این جهت این فرودگاه هم در زمره مهم‌ترین فرودگاه‌های ایران قرار می گیرد. این فرودگاه در خارج از شهر اصفهان قرار گرفته تا سر و صدای تولید شده باعث بر هم خوردن آرامش شهروندان نشود و از طرفی تمامی امکانات رفاهی حمل و نقل برای این فرودگاه در نظر گرفته شده تا مسافرین به راحتی به مقصد خود رفته و دغدغه و مشکلی برای تردد نداشته باشند.

این فرودگاه به وسیله یک اتوبان به شهر اصفهان متصل شده تا رفت و آمد راحت و به دور از شلوغی و ترافیک باشد. برای پروازهای داخلی  خارجی هر کدام یک ترمینال در نظر گرفته است. مسافرین برای پارک کردن خودروهایشان نباید نگران باشند زیرا این فرودگاه هم پارکینگ طبقاتی و هم پارکینگ روباز دارد. این فرودگاه در شمال شرق اصفهان و در مجاورت اتوبان شهید اردستانی واقع شده است.

فرودگاه اصفهان

7- فرودگاه تبریز

فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی تبریز را نیز باید جزء مهم‌ترین فرودگاه های ایران محسوب کرد. زیرا هم از بابت جابجایی، مدرن بودن و امکانات متنوع جایگاه مطلوبی را به خود اختصاص داده است. این فرودگاه در تمامی ساعات شبانه روز آماده پذیرش و جابجایی مسافرین است. از طریق این فرودگاه می‌توان به نقاط مختلف داخل و خارج  کشور مسافرت کرد.

فرودگاه تبریز مانند خود این شهر بسیار زیبا بوده و تمامی مسائل و موارد بهداشتی در آن رعایت شده است. اگر اهل خرید سوغاتی هم باشید باید بگوییم که در این فرودگاه غرفه‌ها و مغازه‌های متنوعی وجود دارد که می توانید از آنان خرید کنید. این فرودگاه در انتهای بلوار بابایی واقع شده است.

فرودگاه تبریز

8- فرودگاه بندرعباس

فرودگاه بندرعباس یکی از فرودگاه‌های پر تردد بوده که سالانه پذیرای مسافرین زیادی است. در این فرودگاه نیز سعی شده تمامی مسائل  و موارد بهداشتی رعایت شود و همچنین امکانات رفاهی متنوعی برای مسافران در نظر گرفته شده تا اسباب آسایش آن‌ها فراهم شود. این فرودگاه پروازهای داخلی و خارجی داشته و برای رزرو بلیط نیازی به مراجعه حضوری نبوده و می‌توانید به صورت آنلاین در سایت بلیط خود را رزرو نمایید.

برای تردد در این فرودگاه تمامی امکانات حمل و نقل در نظر گرفته شده تا مسافرین هیچ مشکلی با تردد نداشته باشند. این فرودگاه در بلوار 15 خرداد بندرعباس واقع شده است.

فرودگاه های ایران

9- فرودگاه رشت

از فرودگاه‌های قدیمی کشور، فرودگاه سردار جنگل رشت است که در دهه 1320 ساخته شده است. این فرودگاه بین‌المللی در منطقه شمال کشور به شهرهای داخلی و پاره ای از شهرهای خارجی از جمله شهرهای کشورهای حاشیه دریای خزر پرواز دارد. محل این فرودگاه در بلوار ولیعصر شهر رشت واقع شده است که از لحاظ دسترسی در یکی از بهترین نقاط واقع شده است.

مسافرینی که در ایام تعطیلات قصد عزیمت به شمال کشور را دارند، به راحتی می توانند با استفاده از این فرودگاه مسافرت راحت و سریعی را داشته باشند. وقتی وارد فرودگاه می‌شوید براحتی می توانید از انواع امکانات موجود در آن استفاده کنید و سفری دلپذیر را برای خود رقم بزنید.

فرودگاه رشت

10- فرودگاه بین‌المللی کرمانشاه

از دیگر فرودگاه‌های مهم مطنقه غرب کشور که در زمره مهم‌ترین فرودگاه های ایران قرار دارد ، فرودگاه کرمانشاه است. فرودگاه بین‌المللی کرمانشاه با این که وسعت کم تری در مقایسه با دیگر فرودگاه‌ها داشته ولی تمامی امکانات رفاهی را در خود جای داده است. این فرودگاه مجهز به رستوران و کافی‌شاپ بوده تا افراد آخرین زمان در کنار هم بودن را در این فرودگاه سپری کنند و این خود یکی از نکات مثبت این فرودگاه است.

زمان‌های پرواز این فرودگاه بر اساس زمان تعیین شده بر روی بلیط بوده و تاخیری ندارد. این فرودگاه در بزرگراه شمالی کرمانشاه به تهران واقع شده است.

فرودگاه کرمانشاه

11- فرودگاه خلیج فارس

فرودگاه خلیج فارس در جنوب شرقی عسلویه واقع شده است و برای رسیدن به آن از کنار نیروگاه‌ها عبور کرده و صحنه‌ای زیبا را مشاهده خواهید کرد. این فرودگاه کوچک شامل تمامی امکانات رفاهی بوده تا مسافرین در این فرودگاه احساس آرامش کنند. این فرودگاه متعلق به وزارت نفت بوده و اغلب تردد کارکنان میدان گازی عسلویه از این فرودگاه انجام می‌شود.

وزارت نفت اهمیت زیادی به نمای فرودگاه داده و آن را به گونه‌ای طراحی کرده است که علاوه بر آسایش مسافرین، تصویر زیبایی را نیز برای آن‌ها تداعی کند.

فرودگاه خلیج فارس

12- فرودگاه شهدای ایلام

بی گمان یکی از فرودگاه‌های مهم و پرتردد غرب کشور، فرودگاه شهدای ایلام است. به گونه ای که از لحاظ جابجایی و تردد مسافرین دومین فرودگاه در منطقه غرب کشور است. مسافرینی که قصد عزیمت به منطقه غرب کشور و استان ایلام را دارند به راحتی می توانند با استفاده از خط هوایی در این فرودگاه پیاده شده و به مقصد خود بروند. اگر در این فرودگاه پیاده شوید تصور آن را هم نمی‌کنید که این فرودگاه کم تر شناخته شده از امکانات متنوعی برخوردار باشد.

با آن که یک فرودگاه نسبتا کوچک است اما از دو ترمینال مسافربری برخوردار است که می تواند حتی تا چهار میلیون مسافر را در سال جابجا کند. و از این حیث واقعا حرف زیادی برای گفتن دارد. هر چند کوچک به نظر می رسد اما تمام تجهیرات یک فرودگاه مدرن را در اختیار دارد. این فرودگاه در هشت کیلومتری ایلام قرار دارد.

فرودگاه ایلام

شما برای مسافرت خود از طریق کدام یک از فرودگاه های ایران استفاده کرده‌اید؟ کدام یک را از نظر دسترسی، امکانات رفاهی و تجهیزات مدرن بهتر از بقیه می‌دانید؟ لطفا نظرات خود را با وبسایت نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

‫3 نظرها

  1. فردوگاه شیراز میان گل سرخ و شاهچراغ!!!!! برادر یه کم برو اطلاعات جمع کن. اولا فرودگاه شیراز نیست و بین المللی دستغیب اسمشه، تو عکس هم معلومه. دوما، ضلع جنوبی میدان گل سرخ هستش و شاهچراغ چند کیلومتر اونورتره. فقط می نویسیا!!!!! هیشکی هم بررسی نمیکنه. نه آدرس درستی نه چیزی. من قصد انتقاد ندارم ولی تمام مقالاتت ناصحیح و عشقی نوشتی. از مدیر سایت هم تقاضا دارم به ایشون تذکر بدن. تشکر

    1. سلام
      بنده هم از سایت ها و منابع نوشتم. بلخره منابع اینطور مینویسن و در سایت ها اینطور بود. از خودم آدرس ندادم. ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن