آیین و زیارت

امامزاده سید محمد اصفهان؛ محلی برای آرامش دل و تزکیه‌ جان

فهرست مطالب

یکی از نقاط دیدنی هر یک از استان‌های کشور پهناورمان ایران، جاذبه‌های معنوی و دینی آن منطقه است. از جمله‌ این دیدنی‌ها حرم‌ امامان و امامزادگان است که هر روز میزبان تعداد زیادی از مردم،‌ از سراسر کشورند. استان اصفهان نیز از این قاعده مستثنی نیست. این استان در کنار جاذبه‌های تاریخی و تمدنش، گردشگاه‌های دینی و مذهبی نیز دارد. هر روزه زائران زیادی به قصد زیارت امامزادگان و گشت و گذار معنوی کنار آن بزرگواران، به این استان سفر می‌کنند؛ تا هم دلشان را آرام کنند و هم جانشان را با عطر و بوی امامزادگان، تزکیه و تصفیه نمایند. با ما همراه باشید تا به معرفی یکی از این گردشگاه‌های مذهبی و از جاهای دیدنی اصفهان یعنی، امامزاده سید محمد بپردازیم.

امامزاده سید محمد‌ کجاست

یکی از خصوصیات استان اصفهان، داشتن خیل عظیمی از حرم امام‌زادگانی است که در دوره‌های مختلف تاریخ می‌زیستند و پس از مرگ یا شهادت، در محل زندگی‌شان به خاک سپرده شدند. یکی از این اماکن، حرم «امامزاده سید محمد» خمینی شهر است. امامزاده‌ای که در شهرستان خمینی شهر و در دل کوهی به همین نام (کوه سید محمد) واقع شده است. شهرستان خمینی شهر نیز یکی از شهرستان‌های هم‌جوار شهر اصفهان است که به لحاظ گویش و بعضی مراسم‌ها و آیین‌ها با آن تفاوت دارد.

امامزاده سید محمد

این شهرستان آثار تاریخی و مذهبی و گردشگاه‌های زیادی دارد. این زیارتگاه، یکی از پر جاذبه‌ترین اماکن تفریحی، مذهبی و تاریخی آن، محسوب می‌شود که در جذب مهمان و گردشگر داخلی و خارجی به توفیقاتی دست یافته‌. چنان‌چه مقصد سفرتان را این امامزاده انتخاب نمودید به شهرستان خمینی شهر بروید و به سمت بخش مرکزی آن شهرستان برانید.

امامزاده سید محمد

سپس به سوی دانشگاه صنعتی خمینی شهر بروید و بعد از طی کردن آن، از فاصله‌ دور، به کوه بزرگ سید محمد، بنگرید. کوهی که حرم و حریم امامزاده را در دل خود جای داده ‌است. بی‌درنگ به سمت آن بروید. بسیاری از بزرگان و معتمدان معتقدند؛ نسب این امامزاده با دو واسطه به امام حسین علیه‌السلام می‌رسد و وی از نوادگان امام سجاد علیه‌السلام است. حرم امامزاده، با توجه به موقعیتش یعنی واقع بودن در دل کوه، در طول تاریخ، بارها مورد تهاجم و سرقت اشرار و راه‌زنان قرار گرفته و بنا به این دلایل، شجره‌نامه این بزرگوار نیز به سرقت رفته است.

با توجه به شواهد موجود، تولد ایشان به قرن سوم هجری می‌رسد. وی به دست حاکمان زمان به شهادت رسید و در این منطقه به خاک سپرده شد و سپس به خاطر عشق و ارادت مردم به وی، بنایی به یادبود از آن بزرگوار برپا شد. ساخت این حرم، به دوره‌ی حکومت ایلخانان مغول می‌رسد. سپس در زمان صفویه و قاجاریه، ساخت آن تکمیل شد. بازسازی دوباره‌ آن از سال ۱۳۶۱ آغاز شد و هنوز هم ادامه دارد. زیربنای این بنا حدود ۶۰۰ متر است.

امامزاده سید محمد

معماری بنای امامزاده

یکی از ویژگی‌های امامزاده سید محمد اصفهان، معماری خاص و زیبای آن است. این زیبایی به ویژه در معماری گلدسته‌های آن، مشهود است. گلدسته‌هایی که هر چه چشم‌های بیننده، از روی بام به سمت بالا حرکت کند ابتدا آن را به صورت چهار ضلعی می‌بیند. اگر کمی بالاتر برود به صورت هشت ضلعی و سرانجام آن را به صورت دایره، مشاهده می‌کند. ارتفاع این گلدسته‌ها از سطح زمین، حدود چهل متر است. بعضی معتقدند؛ معماری این بنا شباهتی به مناره‌های مسجد پیامبر (سلام الله علیه) در مدینه دارد.

امامزاده سید محمد

ضلع شرقی امامزاده، ایوان معروفی وجود دارد که به نام «ایوان‌گزی‌ها» معروف است. این ایوان، اثری ارزشمند و تاریخی است و قدمت‌ آن به ۷۰۰ سال قبل و زمان حکومت ایلخانان می‌رسد. داخل بقعه نیز در نوع خود بسیار تماشایی است. چنان‌چه سقف داخلی آن مقرنس گچی و آیینه‌کاری است و شامل 20 پایه‌، بسیار چشم‌نواز است. در داخل حرم و در جوار امامزاده، دو تن از شخصیت‌های برجسته‌ انقلاب اسلامی و فعال در حوزه‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی به خاک سپرده شدند، از جمله: سید محمد احمدی فروشانی که از شاگردان آیت‌الله خادمی و بهبهانی بود.

امامزاده سید محمد

او مبارز سیاسی قبل از انقلاب اسلامی و نماینده‌ مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی در دوران پس از انقلاب اسلامی و نویسنده‌ای پرکار بود. این تنها بخشی از فعالیت‌های وی محسوب می‌شود. دیگری شیخ عباس رحیمی است. وی از ائمه‌ جمعه و نمایندگان مردم این شهر در مجلس شورای اسلامی بود. در این مجموعه برای علاقمندان به بازار و بازار‌گردی نیز تدابیری اندیشیده شده. بازارچه‌‌ای با ۴۷ غرفه که محلی است برای خرید سوغات، صنایع دستی و هنری این دیار.

امامزاده سید محمد

از دیگر امکاناتی که در این زیارتگاه و محوطه پیرامونی آن می‌توان یافت، یک کتاب‌فروشی است که در نزدیکی حرم امامزاده، واقع شده و نیازهای مطالعاتی مسافران و زائران علاقمند به کتاب‌خوانی را تامین می‌کند. وجود سالن اجتماعات برای برگزاری مراسم‌های ویژه و نیز سالنی برای انجام مراسم عقد و ازدواج، از دیگر ویژگی‌های این مجموعه است.

بهترین زمان سفر به امامزاده سید محمد

امامزاده سید محمد، در تمامی ایام سال و فصول مختلف، میزبان تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است. مردم علاقمند در بسیاری از مراسم‌های ویژه، به این مکان مقدس رهسپار می‌شوند. مراسم‌هایی مثل: تاسوعا و عاشورای حسینی، جشن‌ها، اعیاد و بزرگداشت شخصیت‌های بزرگ دینی و مذهبی. لذا یکی از امکانات و تدابیر اندیشیده شده در این زیارتگاه، وجود زائر‌سرایی است با بیست اتاق؛ که در آن ایام خاص، مملو از مسافرین و زائرین است.

امامزاده سید محمد

 کوه سید محمد

در مورد کوه سید محمد نیز باورهای عامیانه ای وجود دارد که صحت و سقم آن، تایید و تکذیب نشده ‌است. در دل این کوه، قطعه سنگی بزرگ قرار دارد که در جایی بین زمین و آسمان متوقف شده. مردم آن دیار معتقدند این سنگ غلتان، فقط به قدرت و کرامت امامزاده است که در نقطه‌ای از کوه متوقف شده و چنان‌چه به پایین سقوط کند امامزاده و سراسر شهر را تخریب می‌کند. مسئولین امامزاده، این سنگ را با رنگ سبز و نام مقدس علی‌‌بن‌ابیطالب علیه‌السلام مشخص کرده‌اند. افراد زیادی از این سنگ دیدن می‌کنند و با آن عکس یادگاری می‌گیرند. بعضی نیز معتقدند، این کوه، چندین سال پیش ریزش کرده (چنانچه از شیوه‌ قرار گرفتن سنگ‌های بزرگ و کوچک، بر دامنه‌ی آن مشخص است) اما تنها به قدرت و کرامت امامزاده، به‌طور ناگهانی، از حرکت باز ایستاد و تاکنون متوقف شده است.

امامزاده سید محمد

مزار پاک شهدا واقع در امامزاده سید محمد اصفهان

یکی از ویژگی‌های هر استان، داشتن مزار مخصوص به شهدای آن سرزمین است که روزگاری در دفاع از دین و خاکشان، جان خود را از دست دادند. اکنون مزارشان عبادتگاه عشاق است. استان اصفهان و شهرستان خمینی شهر نیز از این قاعده مستثنی نیست. در بخش جنوب غربی امامزاده سید محمد نیز تعدادی از شهدای دفاع مقدس و جانبازان پس از جنگ، آرمیده‌اند. این گلزار، از مهم‌ترین جاذبه‌های معنوی شهرستان خمینی شهر محسوب می‌شود. اگر به استان اصفهان سفر کردید پس از دیدار از بناهای باشکوه شهر اصفهان، به همسایه‌ غربی آن (شهرستان خمینی شهر) نیز سری بزنید و خود را از لذت زیارت این امامزاده و مجموعه‌ معنویش بی‌نصیب نکنید. همچنین اگر به کوه‌نوردی علاقه دارید، از طبیعت زیبا و هوای پاک آن نیز بهره‌مند شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن