آیین و زیارت

امامزاده عبدالله شهرری؛ نقطه‌ای بر مسیر گردشگری ری

فهرست مطالب

آستان امامزاده عبدالله شهرری بعد از آستان شاه‌عبدالعظیم حسنی، امامزاده طاهر و امامزاده صالح، از مهم‌ترین مکان‌های زیارتی و تاریخی شهرستان ری است. مرقد مطهر ایشان از گذشته‌های دور تابه‌حال، همواره پذیرای زوار و گردشگران شهر‌ ری، این شهر تاریخی و زیارتی بوده است. گردشگران شهرستانی و بعضا تهرانی که از دیرباز سودای زیارت این بزرگواران را در سر داشته‌اند، در دوره‌ای با اسب، درشکه، ماشین دودی و بعدها با وسایل نقلیه مدرن‌تری مانند اتومبیل شخصی، تاکسی و مترو از فیض حضور در این اماکن مذهبی بهره معنوی برده‌اند. شما هم اگر تاکنون فرصت دیدار از این مکان را پیدا نکرده‌اید، حتما میان برنامه بازدید از جاهای دیدنی تهران، ساعتی را به بازدید از این آستان و گورستان تاریخی‌اش اختصاص دهید. با من در نابرو باشید تا نگاهی به این آستان بیندازیم.

شجره‌نامه‌ امامزاده عبدالله شهرری

امامزاده عبدالله شهرری با فاصله‌ پنج نسل به نیای والامقام‌شان، حضرت امام‌زین‌العابدین(ع) منتسب می‌شوند. ایشان از نوادگان امام‌حسین(ع) و همسر بزرگوار‌شان بی‌بی‌شهربانو دختر یزدگرد سوم است.

امامزاده عبدالله

محل دقیق آستان امامزاده عبدالله

آستان مبارکه امامزاده عبدالله در بخش مرکزی شهرستان ری، میدان سه‌راه ورامین، در مجاورت بیمارستان فیروز‌آبادی واقع در منتهی‌الیه خیابان فداییان اسلام و میدان اصلی شهر ‌ری قرار دارد. این بنا کنار سایر مکان‌های تاریخی و مذهبی این شهرستان، محوری گردشگری به وجود می‌آورند.‌ بنابراین، پیشنهاد می‌شود چنانچه روزی تصمیم به زیارت حضرت عبدالعظیم حسنی گرفتید، حتما به این بقعه شریف هم سر زده و از فیض زیارت این امامزاده‌ واجب‌التعظیم بهره‌مند شوید.

وسعت آستان امامزاده عبدالله

این بقعه، سربرآورده از اعماق تاریخ، با ۳۷ حیاط و وسعت بیش از 18 هزار مترمربع، انتهای خیابان کوتاه و باریکی قرار دارد که جایگاه چندین آرامگاه خانوادگی است.

امامزاده عبدالله

مرقد، گنبد و بارگاه امامزاده عبدالله شهرری که از آثار دوره صفویه و قاجاریه است، با فاصله کمی از در ورودی و میان فضای آرام و وسیع حیاط آرامستان قرار دارد. اینجا مکانی است که ناخودآگاه نگاه هر بیننده‌‌ای را به‌سمت خود می‌کشاند و ذهن هر تازه‌واردی را به خود مشغول می‌سازد.

نقاشی‌های دیواری و نگاره‌های چشم‌نواز، هنر مقرنس‌کاری، آینه‌کاری، پنجره‌های مشبک و اشعار نوشته‌شده بر کتیبه کاشی خشتی آن که در مدح و ستایش هنر سازنده این عمارت سروده شده است، همه ‌و همه از عناصر تزیینی معماری و جذابیت‌های این بارگاه است.

ایوان این عمارت در قسمت شرقی واقع شده است. تزیینات درگاه ورودی آن اثری هنرمندانه از میرزا‌کاظم‌خان نظام‌الملک است که در سال ۲۷۴ هجری‌قمری ایجاد شده و کنار در خاتم‌کاری‌ که وی وقف امامزاده کرده، در صحن و سرای امامزاده به یادگار مانده است.

رواق‌های بنا

در بدو ورود به داخل بقعه، ابتدا به قسمت کفش‌‌داری و جایگاه تحویل چادر به بانوان و سپس از سمت چپ به ایوان می‌رسیم که با سقف بلند و در و پنجره‌ بزرگ شیشه‌ای از صحن حیاط جدا شده است. سمت راست نیز رواقی با وسعت بیشتر، بانوان زائر را به داخل حرم امامزاده عبدالله شهرری هدایت می‌کند. رواقی که چلچراغ‌ها و نقوش اسلیمی سقف آن نشان از هنرمندی هنرمندان معاصری دارد که بخش داخلی این بنا را در سال 1378 تعمیر و مرمت کرده‌اند.

گوشه‌ای از این رواق، به‌‌کمک چیدمان مبلمانی، محلی مخصوص مشاوره مذهبی، ازدواج و وقف تدارک دیده شده است. می‌توانید سوالات فقهی و شرعی، و همچنین مشکلاتتان را در حضور کارشناسان با آن‌ها در‌ میان گذاشته و از راهنمایی‌های‌ این مشاوران بهره‌مند شوید.

امامزاده عبدالله

برای ورود بانوان به داخل رواق، داشتن چادر الزامی است؛ به‌همین‌منظور تعداد محدودی چادر در محل آماده شده تا در صورت نیاز، به‌صورت امانت به زائران بدون چادر داده شود. بااین‌حال توصیه می‌کنم اگر در روزهای خاص و تعطیلات و مراسم عزاداری، به‌خصوص ماه‌های محرم و صفر قصد زیارت این بارگاه را دارید، همراه خودتان چادر داشته باشید تا در صورت ازدحام و شلوعی جمعیت از این بابت به مشکل برنخورید.

در این قسمت، به‌منظور ایجاد نظم و حفظ حرمت مکان با نصب تابلوهایی، استراحت و خوابیدن ممنوع اعلام شده است.

حرم و ضریح

حرم آستان امامزاده عبدالله شهرری اتاقی نسبتا کوچک با سقفی بلند است. رد پای گذر زمان بر در و دیوار بنا کاملا و به‌زیبایی هویدا است. سقف و دیواره‌های این مکان، از همه‌طرف با رنگ‌آمیزی زنده و منقش به نقوش زیبای طلاکاری شده، ضریح امامزاده را احاطه کرده‌‌اند. دیواری شیشه‌ای نیز بین جایگاه آقایان و بانوان حائل ایجاد کرده است.

زیارت‌نامه امامزاده عبدالله شهرری در قابی بزرگ به دیوار نصب، و همچنین قرآن و کتب ادعیه و مفاتیح به اندازه‌ کافی در اختیار زوار محترم قرار داده شده است.

فضای سبز و حیاط باصفا

نمازخانه

نمازخانه که در بخش انتهایی رواق قرار دارد، مکان مناسبی برای خواندن نماز و ارتباط معنوی با خدا است. اینجا همچنین مکان مناسبی برای برگزاری کلاس‌ها و همایش‌هایی با حضور روحانیان و استادهای مذهبی است. در صورت علاقه‌مندی می‌توانید با اطلاع از زمان برگزاری، در انواع مراسم و همایش‌هایی که به‌حضورتان معرفی خواهم کرد، شرکت کنید.

گورستان تاریخی آستان

در جوار بقعه امامزاده عبدالله شهرری گورستانی تاریخی در آرامش چند‌صد‌ساله‌اش آرمیده است. این گورستان معروف که در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، با آرامگاه‌های خانوادگی و سنگ‌قبر‌های قدیمی و دیدنی‌اش، مدفن بسیاری از بزرگان و چهره‌های مذهبی، سیاسی و هنری است، ازجمله این‌ها: مشاهیری همچون ادیب پیشاوری، وحید دستگردی، شیخ خزعل، عماد الکتاب، خاندان مفخم، اسکندر میرزا، رئیس‌جمهور وقت پاکستان، سه شهید دانشجوی ۱۶ آذر و نیز دو نفر که در ترور نافرجام محمدرضا پهلوی، شاه ایران، به ضرب گلوله کشته شدند. مقبره نیما یوشیج، پدر شعر نوی فارسی نیز در این گورستان قرار داشته است، ولی پس از چند سال از این مکان به زادگاهش یوش منتقل شد و اکنون جای خالی این شاعر بلند‌آوازه کنار قبر همسرش کاملا به چشم می‌آید.

امامزاده عبدالله

از دهه پنجاه به‌بعد تدفین درگذشتگان در این گورستان، جز در گورهای ازپیش‌خریداری‌شده متوقف شده است. در سال ۱۳۹۷ پوران شریعت‌رضوی، همسر استاد شریعتی نیز در این گورستان کنار برادر شهیدش به خاک سپرده شد.

صحن آستان

تا قبل از سال 1396، باوجود درختان سر‌به‌فلک‌کشیده، صحن آستان به‌دلیل ظاهر قدیمی، به بقیه قسمت‌های گورستان شباهت داشت. ولی در این سال، اداره اوقاف شهر ری به‌منظور راحتی عبورومرور زائران با تایید طرحی به‌نام «سامان‌دهی و هم‌سطح‌کردن قبرهای امامزاده عبدالله»، تعداد زیادی از قبور را تخریب کرد.

فرایند سنگ‌فرش‌کردن محوطه که به‌منظور بهسازی و مرمت صحن آستان، و بدون اطلاع بازماندگان اجرایی شد، با واکنش اعتراض‌آمیز سازمان میراث فرهنگی مواجه شد. علت اعتراض، صیانت تمام‌وکمال از هویت تاریخی این گورستان قدیمی بود.

هم‌اکنون صحن آستان امامزاده عبدالله شهرری به‌طور کامل بهسازی شده است و دو آب‌خوری با نماد سقاخانه روبروی ورودی بقعه خود‌نمایی می‌کنند. سرویس‌های بهداشتی مجموعه نیز در بخش غربی صحن قرار دارند.

امامزاده عبدالله

مراسم، همایش‌ها و اجتماعات

بخش فرهنگی آستان در همه فصول سال میزبان انواع آیین‌ها و مراسم مذهبی و فرهنگی است. این مراسم همیشه با حضور پر‌شور علاقه‌مندان برگزار می‌شوند. اگر شما هم علاقه‌مند به شرکت در چنین محافل پر‌شوری هستید، مطابق سلیقه خود می‌توانید در اجرای این مراسم شرکت کنید.

مراسمی مثل:

_ سخنرانی‌ها؛

_ محفل انس با قرآن با حضور قاری‌های ممتاز و حافظان قرآن کریم؛

_ محفل جزءخوانی و حفظ قرآن کریم؛

_جشن‌های ولادت ائمه اطهار؛

_سفره‌های کریمانه ائمه ازجمله امام حسن مجتبی‌ (ع) در روز ولادت ایشان و مسابقات دینی و اهدای جوائز؛

_ افطاری‌ها؛

_مراسم عزای فاطمیه در شام شهادت حضرت فاطمه الزهرا (س) در ایام فاطمیه-فداییان ولایت علوی؛

_ مراسم دهه اول محرم و یادبود 72 تن شهیدان کربلا؛

_مراسم پرسوزوگداز روز‌های تاسوعا و عاشورا و اربعین حسینی با حضور دسته‌‌های سینه‌زنی و عزاداری سرور و سالار شهیدان؛

_توزیع نذری؛

_مراسم جشن ولادت امام زمان ‌(ع) مختص کودکان در دارالقرآن آستان؛

_ایستگاه‌های صلواتی و پذیرایی از زائرین و مراسم نورافشانی در اعیاد مذهبی؛

_مراسم غبار‌روبی در اعیاد شعبانیه؛

_مراسم تحویل سال علوی همراه سخنرانی و مداحی مداحان معروف زن و مرد و تواشیح؛

_مراسمی در غرفه فرهنگی آستان مقدس امامزاده عبدالله در مسیر راه‌پیمایی ۲۲ بهمن و اجرای برنامه‌های میدانی برای کودکان از‌جمله نقاشی، مسابقات متنوع قرآنی و سرود و اهدای جایزه به برندگان و توزیع غذا؛

_ اجتماعات و همایش‌هایی مانند همایش عفاف و حجاب برای بانوان علاقه‌مند.

راه‌های دسترسی

می‌توانید در ‌صورت تمایل برای حضور در این مکان تاریخی و مذهبی و شرکت در مراسم، از وسیله نقلیه شخصی، متروی شهر ری واقع در خط یک مترو، تاکسی یا اتوبوس‌های شرکت واحد با مقصد میدان اصلی شهر ری استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن