آیین و زیارت

امامزاده عبدالله همدان؛ جایی برای هم‌نشینی فرهنگ و آیین

اگر برای شناخت سنت و فرهنگ شهر همدان مسافر این شهر شدید، شما را به یکی از مهم‌ترین اماکن مذهبی و فرهنگی این شهر دعوت می‌کنم. امامزاده عبدالله همدان؛ جایی که آرامش و حضور قلب را در فضای معنوی‎‌ آن تجربه می‌کنید و میهمان بخش باارزشی از فرهنگ و آیین خاص همدان‌نشین‌ها خواهید بود. با من در نابرو همراه باشید تا بیشتر با این فضای معنوی و از جاهای زیارتی همدان آشنا شوید.

میدانی که این امامزاده را در خود به آغوش کشیده

هنگام احداث بلوار آیت‌الله‌کاشانی از تقاطع خیابان دکتر شریعتی تا میدان عین‌القضات بود که زیارتگاه امامزاده عبدالله میان بلوار قرار گرفت. برای جلوگیری از تخریب آن به‌ناچار میدانی بزرگ در مسیر بلوار ایجاد شد و به‌این‌صورت امامزاده مرکز میدان قرار گرفت. موقعیت جغرافیایی این میدان نسبت به مرکزی‌ترین میدان شهر، یعنی میدان امام خمین، شمال‌غرب و در انتهای خیابان باباطاهر است. باوجود فاصله 800 متری از میدان اصلی، این‌ میدان در دسته‌ سه ‌میدان‌ مرکزی شهر همدان به‌شمار می‌آید.

امامزاده عبدالله

تاریخچه‌ امامزاده

درگذشته این زیارتگاه در پیچ‌وتاب چندکوچه‌ قدیمی همدان قرار داشت. حوالی آن هم به باغ میرعقیل معروف بود. این منطقه تا نزدیکی گنبد علویان امتداد داشت. امامزاده عبدالله یک بنای کوچک آجری داشت که از دوران قاجار به‌جای مانده بود. هنگام احداث بلوار آیت‌الله‌کاشانی بارگاه بازسازی شد و شکل زیبا و امروزی خود را گرفت.

وجه تسمیه‌ این میدان وجود آرامگاه دوتن از امامزادگان منسوب به امام موسی‌کاظم(ع) در این مکان است. شجره‌نامه‌ این دو امامزاده به این شرح است: «جناب عبدالله بن احمد بن محمد بن ابرهیم بن عبیدالله بن موسی الکاظم (ع)». همانگونه که از شجره‌نامه‌ برمی‌آید این آرامگاه دربرگیرنده مزار یک پدر و پسر به نام‌های عبدالله، فرزند احمد است.

امامزاده عبدالله

امامزاده عبدالله، نگین انگشتری شهر همدان

مردم همدان از گذشته تاکنون ارادت و حرمت خاصی برای این امامزاده قائل بوده‌اند. هردوره هم در حفظ و نگهداری آن باجان‌ودل می‌کوشند و برای خلوت‌گزینی، زیارت و حاجات خود به این مکان مقدس مشرف می‌شوند. با تقسیمات شهری و قرار گرفتن این آرامگاه وسط میدان و طواف هرروز مردم به دور آن، بار عرفانی این مقبره اوج گرفت. گردش به دور این آرامگاه به هیچ‌وجه برای همدانی‌ها و دیگر مردمان، مانند گشت دور سایر میادین نیست؛ به‌طوری‌‌که با گشتن دور این میدان در طول روز هزاران سلام‌ و عرض ارادت به‌محضر این دو امامزاده روانه می‌شود.

گذر از این‌ مکان حتی برای عابرانی که روزانه از این میدان عبور می‌کنند هم با ذکر سلام و صلوات همراه است. این مکان مقدس تا جایی در آیین و فرهنگ مردم همدان نفوذ کرده که طواف میدان برای نو‌عروسان و نو‌دامادان همدانی به یکی از رسوم لزوم‌الاجرا در شب عروسی تبدیل شده است. این رسم آنقدر مهم است که کنار ضریح آرامگاه اتاق مزین به سفره‌ عقد با آینه‌ و شمعدان تدارک دیده شده است. افرادی زیادی هم می‌خواهند صیغه‌ عقدشان در این مکان معنوی جاری شود. بسیاری از اهالی همدان هم پیش از سفر، مسیر خود را به این آرامگاه می‌رسانند و دور آن می‌چرخند تا سفر خود را با توشه معنویت این بارگاه شروع کنند.

امامزاده عبدالله

شکل امروزی میدان امامزاده عبدالله

با گذشت زمان ساختمان قدیمی این آرامگاه دچار فرسودگی‌هایی شد. از طرفی فضای مسقف کمی هم در آن وجود داشت. از سال 80 به بعد طرحی به‌عنوان تجدید بنا و توسعه صحن امامزاده عبدالله در دستور کار قرار گرفت. بنابراین ساختمان قدیمی تخریب و ساختمان کنونی آرامگاه طرح‌ریزی شد. بنای قدیمی طاق‌سنگی و چهارضلعی با گنبدی از شیروانی بود؛ اما بنای جدید در دوطبقه ساخته شد. ضریح روی مزار، مشبک، آهنی و نوساز است. طبقه اول، شامل تربت‌خانه، سه ‌شبستان و 4800 متر‌مربع حیاط است. این مکان فضای معنوی دل‌نشینی برای نماز و رازونیاز، برگزاری اعیاد و مراسمات مذهبی دیگر مانند مراسم روز عرفه، عزاداری‌ها، هیات حسینی و… است. همچنین آرامگاه امامزاده عبدالله محیطی برای گذران اوقات خانواده‌ها و آرامش جستن در حریمی امن فراهم آورده است. کنار این موارد غرفه‌های فرهنگی مذهبی هم در محوطه‌ امامزاده وجود دارند که میزبان زائران بارگاه امامزاده عبدالله هستند.

طبقه زیرین این آرامگاه هم با مساحتی بالغ‌بر 4000 متر‌مربع، قرار است به یک مکان فرهنگی، شامل سالن آمفی تئاتر، سالن مطالعه، کتابخانه، کلاس‌های قرآن و نهج‌البلاغه و… تبدیل شود.

امامزاده عبدالله

موقعیت مکانی امامزاده عبدالله

میدان امامزاده عبدالله با چهار خیابان باباطاهر، بلوار آیت‌الله‌کاشانی، بلوار زینبیه و بلوار علویان احاطه شده است. بازدید از امامزاده برای مسافرانی که وارد این شهر می‌شوند، می‌تواند پیشنهاد ویژه‌ای باشد. به‌این‌ترتیب گردشگران می‌توانند علاوه‌بر دیدار از این محل آیینی، از رستوران‌ها و فست‌فودی‌های دورتادور میدان و شعبه‌های مختلف مراکز بانکی هم استفاده کنند.

درآخر اگر شما هم به زیارت این امامزاده رفته‌اید، تجربه حضور خود در این مکان معنوی و مراکز اطراف آن را با مخاطبان نابرو درمیان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن