آیین و زیارت

گردش فرهنگی و مذهبی در مسجد امام رضا (ع) خیابان انقلاب

فهرست مطالب

اگر به مرکز شهر، خیابان انقلاب رفته باشید، حتما نمایی از یک مسجد مدرن تهران را خواهید دید. مسجدی که از سال ساخت آن چندان نگذشته است و به سال ۱۳۹۱ برمی‌گردد. فرم کلی مجتمع فرهنگی و مذهبی امام رضا در نگاه اول یادآور مساجدی نیست که در ذهن ببینده نقش بسته است و ببینده را از نظر نبود گنبد و گل‌دسته غافلگیر می‌کند. بدون‌شک دارای فرم بصری متفاوتی از مسجد است. طرح گنبد اصلی این مسجد به احترام امام هشتم به هشت قسمت تقسیم می‌شود. این بنا پنج طبقه است که سه طبقه آن زیرزمین بوده و با کاربری فرهنگی، آموزشی و مذهبی بنا شد.

به ترتیب طبقه اول آن شبستان بانوان و طبقه همکف شامل شبستان آقایان، بالکن آمفی تئاتر، مرکز فناوری اطلاعات، قسمت اداری، حراست و وضوخانه است. در طبقه زیر همکف مسجد امام رضا (ع) گودال باغچه، آمفی تئاتر، کتابخانه، چایخانه، نمایشگاه، سرویس بهداشتی وجود دارد و در طبقه منفی دو و منفی سه آن پارکینگ و سالن آموزشی قرار گرفته است. با من در نابرو همراه باشید تا بیشتر با این مسجد که یکی از دیدنی های تهران است؛ آشنا شوید.

مجموعه فرهنگی مسجد امام رضا (ع)

نمادهای معماری مجتمع فرهنگی و مذهبی مسجد امام رضا (ع)

در ادامه می‌توان نمادها و نشانه‌های دیگری از معماری پارسی را در این پروژه مشاهده کرد. یکی از اولین نشانه‌ها وجود درخت سرو بوده که نماد زندگی، آزادی و استقامت است و به‌عنوان یک المان شهری و با فاصله از بنای اصلی قرار دارد. با وجود چند پله ساختمان اصلی در پایین‌ترین سطح از خیابان قرار گرفته که فضای حیاط مرکزی یا گودال باغچه، بناهای قدیمی ایران را یادآور می‌شود.

مسجد امام رضا (ع)

این حالت به کاربران این امکان را می‌دهد که از فضای شلوغ و پر هرج‌ومرج خیابان فاصله بگیرند و وارد فضایی آرام شوند. در این قسمت کافه مهربان قرار دارد که دارای منو کامل از زمان شروع روز تا پایان آن است.


مسجد امام رضا (ع) در خیابان انقلاب، نبش خیابان شهید نامجو (گرگان) قرار گرفته است. در ورودی اصلی مسجد امام رضا (ع) از طرف خیابان انقلاب است و در فرعی یا در اصلی شبستان مسجد از طرف کوچه کیهان است.

وجود حوض آب در این فضا میزان انعکاس بنا را افزایش داده و مانند دیگر فضاهای قدیمی ایرانی، حضور آب نیز در این مکان حس می‌شود. از دیگر عنصرهای ایرانی می‌توان به وجود متریال آجر در بدنه اصلی ساختمان‌ها اشاره کرد که در این بنا نیز آجرچینی در دیوارهای راه‌روها و شبستان کنار شیشه استفاده شده است که باعث انعکاس هر چه بهتر نور می‌شود.

مسجد امام رضا (ع)

امکان حرکت و حضور افراد در فضاهای مختلف مسجد امام رضا (ع) و در اطراف شبستان توسط راه‌روهای آجری که در دو طرف بنای اصلی وجود دارد، باعث افزایش پویایی فضا می‌شود.

مسجد امام رضا (ع)

شبستان مسجد

شاید جذاب‌ترین قسمت این بنا، فضای داخلی مسجد باشد که به اسم شبستان خود را نمایش می‌دهد. سقف آن با اسامی خدا حکاکی شده است و از مقابل دید نمازگزاران آغاز می‌شود و تا سقف آن امتداد پیدا می‌کند. همچنین دارای عقب رفتگی و بیرون زدگی در بدنه سقف و دیوارهای آن است.

این مجموعه، دارای عمل‌کردها و کاربری‌های مختلفی مانند مسجد امام رضا (ع)، گالری هنری، کافه کتاب، آمفی تئاتر و مرکز فناوری اطلاعات است که همگی در غالب یک مجتمع فرهنگی مذهبی طراحی شده است. هدف وجود این فضاها در کنار یکدیگر، ایجاد تعامل و گفتگو بینابینی این فضاها با یکدیگر بوده است.

مسجد امام رضا (ع) تهران

آدرس مجتمع فرهنگی و مذهبی امام رضا (ع)، ساعت کاری، نحوه دسترسی

مسجد امام رضا (ع) در خیابان انقلاب، نبش خیابان شهید نامجو (گرگان) قرار گرفته است. در ورودی اصلی مسجد امام رضا (ع) از طرف خیابان انقلاب است و در فرعی یا در اصلی شبستان مسجد از طرف کوچه کیهان است.

مجموعه فرهنگی مسجد امام رضا (ع)

موقعیت قرارگیری این مجتمع در منطقه فرهنگی تهران باعث ایجاد و تقویت فضای شهری و تعاملات اجتماعی شده است.

برای رسیدن به این مسجد می‌توانید از خط دو مترو تهران، ایستگاه مترو امام حسین و همچنین خط یک بی آر تی ایستگاه پل چوبی استفاده کنید. به‌دلیل قرارگیری این بنا در منطقه طرح ترافیک باید برای استفاده از ماشین شخصی خود، به این نکته توجه کنید.

مسجد امام رضا (ع) تهران

ساعت کاری این مجتمع همه روزه به جز جمعه‌ها از ساعت هشت صبح الی شش بعداظهر است.

و شماره تماس آن ۰۲۱۷۷۶۸۰۰۹۲ است.

بعد از گشتی در این مجتمع فرهنگی مذهبی می‌توانید به باغ نگارستان که در نزدیکی این بنا قرار گرفته هم سری بزنید.

مسجد امام رضا (ع) تهران

حرف آخر

شاید بتوان این نکته را گفت که برای تجربه‌ای متفاوت از مسجد در دنیای امروز بهتر است که تجربیات گذشته خود را دچار چالش کنیم. حسی متفاوت را از لحاظ بصری به خود منتقل کنیم و یک روز پاک و آسمان آبی را برای عکاسی از این بنا انتخاب نماییم.

مسجد امام رضا (ع)

اگر از این مکان دیدن کردید، با معرفی مسجد امام رضا (ع) به دوستانتان، آن‌ها را شگفت‌زده کنید و تجربه خود را با نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. این مجموعه دارای کتابخانه بود ، که معلوم نیست چه اتفاقی براش افتاده !! و وجود خارجی نداره . اصلا معلوم نیست مالکیت این مجموعه که قرار بود برای مردم محله باشه دست چه سازمانی هست ؟؟ اگه اطلاع دارید به ما بگید . ما کتابخونه می خواهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن