طبیعت گردی

آبشار ایگل تهران؛ طبیعت‌گردی حوالی پایتخت

فهرست مطالب

ایران آبشارهای زیادی دارد. هر کدام هم به نوعی زیبا هستند. در مکان‌های مختلف و با ویژگی‌های متفاوت. این‌بار می‌خواهیم آبشاری را به شما معرفی کنیم که چندین ویژگی جذاب را با هم دارد. با این همه آبشار معروفی نیست و بسیاری آن را نمی‌شناسند. این آبشار نزدیک تهران بوده و دسترسی راحتی دارد. همچنین در تمامی فصل‌ها دیدنی‌ است. برای آشنایی با آبشار ایگل از جاذبه های تهران با من در نابرو همراه باشید.

. ویدئو از مهدی زینالی

آبشار ایگل

ایگل روستایی در شمال‌شرق تهران است. آبشاری نزدیک این روستا وجود دارد که به آبشار ایگل شهرت دارد. جذابیت آبشار ایگل به آن است که منطقه‌ وسیعی را شامل می‌شود. از چند جای یک صخره‌ بزرگ به پایین می‌ریزد، حوضچه‌هایی درست می‌کند و دوباره به صورت آبشاری کوچک‌تر به پایین سرریز می‌شود.

در بعضی نقاط از لای درختان و گیاهان راه خود را باز کرده و زیبایی‌اش دوچندان می‌شود. در قسمت‌های دیگر هم از روی خزه‌‌سنگ‌ها قطره‌قطره می‌چکد و آبشار قطره‌ای می‌سازد. این ‌همه جذابیت، آبشار ایگل را بسیار خاص کرده است. آب آبشار در ادامه به‌صورت رودخانه، باغ‌های کشاورزی را آبیاری کرده و به روستا می‌رسد.

آبشار ایگل تهران

. ویدئو از مهدی زینالی

زیرساخت توریستی

اگر مجبور به پارک خودرویتان در روستا باشید، متوجه کمبود جا می‌شوید. راه‌ها روستایی و بسیار باریک است و هیچ‌ پارکینگی نیز وجود ندارد. این امر علاوه‌بر این‌که گردشگران را دچار مشکل می‌کند، برای اهالی نیز دردسرآفرین است. چند جا در طول مسیر یادداشت‌هایی می‌بینید که تذکر داده، جلوتر نروید، جای پارک نیست.

ناگفته پیداست از موارد رفاهی دیگر هم نباید پرسید. در واقع برای راحتی گردشگران تلاشی صورت نگرفته و هرچه هست امکانات روستاست. روستاییانی که با روی گشاده پذیرای مهمانان و گردشگران هستند. البته که گردشگران نیز باید احترام متقابل را برای این مهمان‌نوازی داشته باشند.

بهترین فصل بازدید

اگر می‌خواهید پرآب‌ترین حالت آبشار را ببینید، اوایل بهار به آبشار ایگل سر بزنید. چندین نقطه‌ ریزش، ریزش از لای درخت‌ها و گیاهان و فشار زیاد آب در اوایل بهار منتظر دیدار شما است. مناظر سبز کوه‌ها در فصل بهار چشمانتان را جادو خواهد کرد. اگر دوست دارید در حوضچه‌های آبشار آبتنی کنید، فصل تابستان را برای دیدن آبشار ایگل انتخاب کنید.

آبشار ایگل تهران

فصل تابستان فصل میوه‌ هم است. می‌توانید از مردم روستا میوه‌های باغ‌هایشان را بخرید. اگر زیبایی پاییزی درخت‌های بالای آبشار و باغ‌های مسیر را آرزو دارید، پس ما پاییز را به شما پیشنهاد می‌کنیم. رنگ‌های زرد، نارنجی و قرمز میان صدای پای آب انتظارتان را خواهند کشید. اگر آبشار یخی دوست دارید، زمستان را انتخاب کنید. در سردترین روز‌ها شاید شانس این را داشته باشید که بعضی جاهای آبشار قندیل‌های یخی ببینید؛ اما انتظار سختی مسیر را هم داشته باشید.

راه‌های دسترسی

اگر با خودروی شخصی قصد رفتن دارید، باید از طریق جاده‌ لشگرگ اقدام کنید. تا میدان اوشان (میدان امام علی)  ۲۲ کیلومتر (محاسبه از فلکه چهارم تهرانپارس) راه دارید. از میدان به سمت چپ می‌پیچید. بعد از گذر از اوشان و باغچه‌گل و طی چهار کیلومتر، نرسیده به آهار جاده‌ فرعی ایگل در سمت چپ جاده نمایان می‌شود. بعد از یک کیلومتر شما به ایگل رسیده‌اید. از روستا تا آبشار که سمت جنوب غربی روستاست یک ساعت و نیم پیاده‌روی دارید.


اگر برای ماندن برنامه‌ریزی نکرده‌اید و تجهیزات کمپ ندارید، حتما دو ساعت قبل از غروب برای برگشت اقدام کنید، چراکه پیدا کردن مسیر برگشت در شب کار دشواری خواهد بود.

اگر بدون خودرو قصد سفر دارید، قدم اول متروی تهرانپارس است. از آن‌جا با تاکسی خودتان را به فلکه چهارم تهرانپارس برسانید. ایستگاه خطی‌های لواسان، اوشان و فشم آنجا است.

می‌توانید با تاکسی‌ها صحبت کنید تا شما را تا ایگل ببرند. یا می‌توانید سوار خطی‌های فشم شوید و بین راه در میدان اوشان پیاده شوید. از میدان اوشان تا روستا ۵ کیلومتر راه است که می‌توانید منتظر ماشین‌های گذری بمانید یا مسیر را پیاده طی کنید. از روستا تا آبشار هم یک و نیم ساعت راه خواهید داشت.

آبشار ایگل تهران

توصیه‌ها

توریسم از بهترین‌ صنعت‌ها برای درآمدزایی و رفاه است؛ اما درصورتی‌که توریسم باعث آزار افراد بشود، صحیح نیست. از اصول پایه‌ گردشگری این است که اهالی جایی که به آن می‌رویم، نه تنها اذیت نشوند، بلکه سود هم ببرند.

خیلی جدی مراقب باشید به باغ‌های روستا آسیب نزنید. حتی سعی کنید بدون اجازه وارد حریم باغ‌ها هم نشوید. اگر با خودروی شخصی وارد روستا شدید، سعی کنید در اولین جای پارک مناسب، خودرویتان را پارک کنید. کمی پیاده‌روی بیشتر نه تنها به جایی برنمی‌خورد، بلکه بسیار هم لذت‌بخش است.

در طول راه چند‌جا کوه ریزش کرده و مسیر با تخته‌سنگ‌های خیلی بزرگ پوشیده شده که شما مجبورید از رویشان رد شوید. مراقب باشید که سر نخورید و پایتان آسیب نبیند. کفش مناسب کوه‌نوردی یا ترکینگ از ملزومات است.

برای فصول گرم کرم ضدآفتاب و کلاه سایه‌بان‌دار فراموش نشود. آن‌قدر‌ها هم خنک نیست که آفتابش اذیت نکند. اگر قرار است تا نزدیک غروب در دره بمانید، لباس گرم هم فراموش نشود. حتی در فصول گرم!

اگر برای ماندن برنامه‌ریزی نکرده‌اید و تجهیزات کمپ ندارید، حتما دو ساعت قبل از غروب برای برگشت اقدام کنید، چراکه پیدا کردن مسیر برگشت در شب کار دشواری خواهد بود. همچنین برای برگرداندن زباله‌ها از قبل برنامه‌ریزی کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن