ماجراجویی

سفری شگفت‌انگیز به بدن انسان در هیومن پارک

فهرست مطالب

کودکان بسیار کنجکاو هستند و رفع این کنجکاوی و سرگرم شدن مسئله‌ای است که به دغدغه‌ بسیاری از پدر و مادرها تبدیل شده است. مکان‌های تفریحی امروزه هرچه جذاب‌تر وبده و ایده‌‌های ناب داشته باشند، به همان میزان مخاطب بیشتری جذب می‌کنند. در این گزارش می‌خواهم به یکی از مکان‌های علمی تفریحی ویژه کودکان در تهران بروم. با هم به تک‌تک لوکیشن‌های هیومن پارک از جاهای دیدنی تهران رفته و سفری شگفت‌انگیز را در بدن انسان خواهیم داشت.

دانستنی‌های هیومن پارک

هیومن پارک مجموعه‌ای تفریحی و علمی محسوب می‌شود که برای اولین بار در منطقه دارآباد تهران افتتاح شده است. یکی از پارک‌های موضوعی یا همان تم پارک که در زمینه علمی و آموزش زیست بدن ساخته شده است. هیومن پارک بزرگ‌ترین پارک بدن انسان در خاورمیانه محسوب می‌شود که تنها 4 نمونه مشابه آن در جهان وجود دارد.

هیومن پارک

محتوای علمی این مجموعه توسط اساتید برجسته دانشگاه تهیه شده و از 25 پزشک مجرب نیز تاییدیه گرفته است. متخصصین و راهنماهایی هم از ابتدای این سفر همراه کودکتان هستند. شما میتوانید با دیگر بازدیدکنندگان در قالب یک گروه از قسمت‌های مختلف دیدن کنید. لیدر هم به طور کامل بخش‌های مختلف را شرح خواهد داد.


این پارک محدودیت سنی ندارد و ممکن است برای بزرگسالان هم جذاب باشد؛ اما به نظر من برای بچه‌های کوچکتر مثلا تا 14 سال جذابیت بیشتری دارد.

در این پارک اندام‌های حیاتی بدن با ابعادی بزرگ به نمایش گذاشته شده‌اند. این سفر شگفت‌انگیز از گوش شروع شده و با روده بزرگ پایان می‌یابد. این پارک در فروردین 97 افتتاح شده است. ساخت این مجموعه به طور کامل توسط کشور هنگ‌کنگ انجام شده و هرساله متخصصین این کشور برای بررسی و بازدید به ایران می‌آیند.

ابتدا و پایان سفر

تمامی اجزای این پارک مشابه با بدن انسان طراحی شده و به همین دلیل همه‌ی اجزا به ترتیب چیده شده‌اند. شما نیز به ترتیب وارد هریک از آن‌ها خواهید شد. بعد از ورود به مجموعه هیومن پارک فیلمی از آغاز جهان هستی و دنیا آمدن نوزادان نشان داده می‌شود. آغاز سفر در این پارک، با گوش انسان است. بعد به مغز می‌روید و بعد از چشم انسان دیدن خواهید کرد.

برای خود من که در طول این سفر بودم شاید یکی از بامزه‌ترین چیزها بینی بود که با رشته‌هایی موی آن را شبیه سازی کرده بودند؛ اما نه آنطور که چندش به نظر بیاید. بعد از بینی نوبت به دهان می‌رسد و بعد عبور از زبان کوچک نوبت به شش خواهد رسید. با عبور از پله‌هایی که دورتادور آن را با رنگ‌های شرنگ سیاهرگ شبیه‌سازی کرده‌اند به قلب رسیده و بعد از آن می‌توانید به ترتیب از روده کوچک، دستگاه گوارش، معده، کبد، کلیه، مغز، لگن و استخوان پا و روده بزرگ دیدن کنید. سفر شگفت‌انگیز شما در بدن انسان همین‌جا به پایان می‌رسد.

ویژگی‌های پارک بدن انسان

اول از همه از عکاسی این مجموعه می‌توان گفت که تنها عکاسی از قلب و دهان مجاز بوده و باقی جاها عکاس مخصوص از شما عکس‌برداری خواهد کرد. در پایان می‌توانید عکس‌های خود را در قالب‌های مختلف از غرفه عکاسی تهیه کنید.

اطلاعات علمی از اندام‌های داخلی انسان با استفاده از عکس‌ها و نوشته‌های روی دیوار و در قسمت‌هایی مانند کبد، کلیه و مغز با فیلم به کودکان آموزش داده می‌شود. در قسمت مغز به صورت هولوگرامی این آموزش داده می‌شود.

هیومن پارک در تهران

در بعضی از بخش‌های هیومن پارک مانند قلب، صداهایی شبیه‌سازی شده از تپش قلب وجود دارد که به صورت سه بعدی پخش می‌شود. این ایده یکی دیگر از ایده‌های جذاب این مجموعه است که حس بودن داخل بدن انسان را بهتر و بیشتر منتقل می‌کند.

همچنین صدای عطسه در بینی با لمس تارهای آن یا مکانیزم استفراغ با بازگشت به معده نیز یکی دیگر از این شگفتی‌هاست. تمام این ویژگی‌ها کنار هم باعث شده درک کودکان از حقایق بدن انسان راحت‌تر شود. به همین دلیل هیومن پارک مکان خوبی برای اردوهای مدرسه محسوب می‌شود.

پرستاران داخل این مجموعه فشار خون بچه‌ها و بزرگسالان را اندازه می‌گیرند و در اینجا به سوالات بچه‌ها در زمینه بهداشت و سلامت شخصی جواب داده خواهد شد. همچنین هیومن پارک کنار رویا پارک، موزه‌ حیات وحش دارآباد و دکترلند قرار دارد که می‌توانید از تماشای آن هم لذت ببرید.

هیومن پارک در تهران

ساعت کاری مجموعه هیومن پارک

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 الی 21

پنجشنبه، جمعه و تعطیلات 10 الی 22

به دلیل ازدحام بازدید گروهی و همچنین اردوهای مختلف در روزهای شنبه تا چهارشنبه بهتر است از ساعت 14 به بعد به این مجموعه مراجعه کنید. بازدید از هیومن پارک به زمانی حدود 45 دقیقه نیاز دارد.

محدودیت سنی

این پارک محدودیت سنی ندارد و ممکن است برای بزرگسالان هم جذاب باشد؛ اما به نظر من برای بچه‌های کوچکتر مثلا تا 14 سال جذابیت بیشتری دارد.

قیمت بلیط هیومن پارک

بلیط این مجموعه 50000 تومان است که کودکان سه سال به بالا نیاز به تهیه بلیط دارند. قبل از خرید بلیط می‌توانید سری به سایت‌های مختلف تخفیف‌دار یا صفحه‌های مجازی مختلف بزنید تا از تخفیف‌های مجموعه خبردار شوید.

آدرس و راه دسترسی

خیابان نیاوران، ابتدای خیابان دارآباد، بعد از آجودانیه، انتهای خیابان موزه

با استفاده از خودرو شخصی خودتان را به میدان تجریش برسانید و از این مسیر وارد خیابان باهنر شوید و بعد از آن به خیابان دارآباد رسیده و بعد به خیابان موزه بروید.

اگر هم بخواهید که با مترو به این مجموعه برسید تنها کافیست به ایستگاه تجریش در خط 1 رفته و با استفاده از تاکسی‌های دارآباد یا اتوبوس‌های شهرک قائم خود را به این مجموعه برسانید.

تلفن گویا: 24557

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن