طبیعت گردی

آینه‌ طبیعی حوض سلطان، آسمانی بر زمین

فهرست مطالب

تا به حال چیزی از آینه‌های طبیعی شنیده‌اید؟ دریاچه‌های نمک کم‌عمقی که نور را خیلی بیشتر از آب‌های دیگر انعکاس می‌دهند. کریستال‌های نمک کف دریاچه، نور بیشتر و کامل‌تری منعکس می‌کنند. این باعث می‌شود، تصویر انعکاسی وضوح و شفافیت بالایی داشته باشد و همچون یک آینه‌ بزرگ عمل کند. اگر می‌خواهید یکی از زیباترین آینه‌های طبیعی ایران را بشناسید؛ با من در نابرو همراه باشید، تا سری به آینه طبیعی حوض سلطان که یکی از دیدنی‌های قم است، بزنیم.

علت انعکاس در آینه طبیعی حوض سلطان

این مکان‌ها به‌خاطر ویژگی انعکاسی و عمق کم‌شان که به راحتی می‌شود قدم به داخل آن‌ها گذاشت، جاذبه‌ گردشگری محبوبی محسوب می‌شوند. به‌خصوص برای کسانی که به تصاویر طبیعی زیبا و عکاسی علاقه‌مندند. بزرگ‌ترین و معروف‌ترین آینه‌ طبیعی جهان در بولیوی و جنوب رشته‌کوه آند قرار دارد.

اما ایران هم چنین مکان‌هایی دارد. خبرخوش برای تهرانی‌ها این است که یکی از آن‌ها در نزدیکی شهر تهران قرار دارد. در هشتاد‌و‌پنج کیلومتری جنوب تهران دریاچه‌‌ نمکی وجود دارد که به حوض سلطان معروف است. این دریاچه را با دریاچه نمک قم اشتباه نگیرید. روی نقشه در شمال‌غرب دریاچه نمک قم نقطه‌ آبی کوچکی می‌بینید که همان دریاچه شاهی یا دریاچه نمک حوض‌سلطان است. حوض سلطان بزرگ‌ترین آینه‌ طبیعی ایران نیست اما آن‌قدر زیبایی دارد که از آن لذت ببرید.

آینه‌ طبیعی حوض سلطان

دریاچه نمک حوض سلطان کجاست؟

دریاچه نمک حوض سلطان، دریاچه‌ای فصلی است که با توجه به بارش، سطح آب آن‌ تغییر می‌کند. این دریاچه مساحتی حدود ۲۴۰ کیلومترمربع را دربردارد. ۸۵ کیلومتر از جنوب تهران و ۴۰ کیلومتر از شمال قم فاصله دارد. نزدیک‌ترین منطقه‌ مسکونی به این دریاچه روستای چشمه‌شور است. بارندگی در این منطقه به‌طور میانگین سالانه بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلی‌متر است؛ اما آب دریاچه از چند رود کوچک دیگر نیز تامین می‌شود.

روایتی غیرقابل استناد وجود دارد که حوض سلطان در اواخر قرن ۱۹ میلادی و بر اثر ساختن جاده‌ تهران-قم متولد شده‌است.

آینه‌ طبیعی حوض سلطان

اکوسیستم دریاچه

به‌دلیل میزان بالای نمک محلول در آب، دریاچه محیط مطلوبی برای زندگی جانداران نیست؛ اما حشرات همه‌جا می‌توانند خود را با محیط وفق دهند. پس نباید از حشرات غافل شوید. در فصل بهار نیز ممکن است، گذر پرندگان آبزی به این‌جا بی‌افتد. در مورد چهارپایان مطمئن باشید که آن اطراف نمی‌بینیدشان؛ اما در شب صدای سگ‌ها از روستاهای اطراف شنیده می‌شود که سعی می‌کنند حکومتشان بر شب را ثابت کنند.


با این اوصاف بهترین زمان بازدید ازدریاچه، در فصلی خنک و بعد از یک روز بارانی است. اگر هوا کمی ابری باشد به جذابیت تصاویری که در انتظارتان است خواهد افزود. ولی اگر هوا کاملا ابری باشد، حالت آینه‌ای بسیار کمتر خواهد شد.

وقتی سطح آب پایین باشد، جاهایی که قبلا آب داشته، تبدیل به شوره‌زار می‌شود که اشکال زیبایی روی خاک ایجاد می‌کنند. دور شوره‌زار هم منطقه‌ باتلاقی دریاچه است که خودرو ممکن است در آن گیر کند. سطح آب دریاچه با توجه به بارش متغیر است؛ اما در پرآب‌ترین حالت تا زانوی شما خواهد بود.

. ویدئو از مهدی زینالی

لذتی بی پایان برای گردشگری؛ اما غفلتی بزرگ

برای گردشگری حوض سلطان هیچ‌کاری انجام نشده است، پس انتظار هیچ امکاناتی را نداشته باشید؛ اما رسیدن به آن سخت نیست. بنابراین افراد زیادی برای دیدن این آینه‌ طبیعی زیبا به آنجا می‌روند. بهترین فصل‌ها برای دیدن حوض سلطان بهار، پاییز و زمستان است. از آنجایی که هیچ سایه‌بان طبیعی یا مصنوعی وجود ندارد، تابستان اصلا انتخاب مناسبی نیست. البته بارش‌ها نیز دریاچه را پرآب‌ و جذاب می‌کنند. تنها امکاناتی که برای بازدید وجود دارد، جاده‌ای خاکی است که از میان باتلاق می‌گذرند و به شما امکان می‌دهد به کنار دریاچه برسید. این جاده درواقع برای کامیون‌های معدن نمک احداث شده که هم‌اکنون نیز فعال است.

با این اوصاف بهترین زمان بازدید ازدریاچه، در فصلی خنک و بعد از یک روز بارانی است. اگر هوا کمی ابری باشد به جذابیت تصاویری که در انتظارتان است خواهد افزود. ولی اگر هوا کاملا ابری باشد، حالت آینه‌ای بسیار کمتر خواهد شد.

آینه‌ طبیعی حوض سلطان

راهی که ما را به زیبایی می‌رساند

اگر قصد رانندگی دارید، می‌توانید در صد کیلومتری اتوبان تهران-قم (از خروجی آزادگان محاسبه شده) وارد جاده‌ فرعی خاکی حوض سلطان شوید. پس‌از طی حدود ۵ کیلومتر، خودرویتان را کنار ایستگاه نگهبانی معدن نمک پارک کنید و بعد از حدود ۳۵ دقیقه پیاده‌روی به کنار دریاچه برسید.

برای هیچ‌هایکرها

از عوارضی یا ترمینال شرق، سوار اتوبوس‌های قم شوید. از عوارضی ممکن است خودروهای دیگری هم شما را ببرند. سر جاده‌ خاکی حوض سلطان پیاده شوید. حتما نقشه‌ آفلاین داشته باشید. با طی جاده‌ خاکی بعد از حدود ۷۰ دقیقه به دریاچه می‌رسید.

توصیه‌های لازم برای سفر

آب برای نوشیدن به میزان کل زمانی که می‌خواهید آن‌جا باشید، همراه خود بردارید. هیچ منبع آبی آن اطراف نیست. کلاه سایه‌بان دار و کرم ضدآفتاب را فراموش نکنید. اگر قصد دارید داخل آب بروید، دمپایی یادتان نرود؛ چراکه کف نمکی دریاچه بسیار تیز و برنده است.

اگر قصد شب‌مانی دارید، حواستان به بادهای سرد شبانه باشد. درصورتی‌که گرما اذیت‌تان می‌کند یا مشکل قلبی دارید، بهتر است ساعات اول یا آخر روز را برای بازدید انتخاب کنید، تا گرما مانع لذت بردن‌تان نشود.

سعی کنید برای فعالیت معدن مشکل و مانع ایجاد نکنید و در صورت درخواست مسئولین، نهایت همکاری را با ایشان داشته باشید. نمک آب می‌تواند هرچیزی جز پلاستیک را بخورد، پس مراقب وسایلتان باشید. منظورم از وسایل شامل کفش، کیف، دوربین، تلفن‌همراه، سه‌پایه‌ دوربین، لباس و هرچیزی که برایتان مهم است می‌شود.

برای برگرداندن زباله‌هایتان از قبل برنامه‌ریزی کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن