طبیعت گردی

جاهای دیدنی هرمز؛ جزیره‌ای که جادویتان می‌کند

فهرست مطالب

این خاصیت سفر است که ما را با دنیایی از دانستنی‌های جدید روبرو می‌کند و به شوق رفتن و ماجراجویی، وسوسه‌مان می‌کند تا راهی سرزمین‌های دیگر شویم. از میان این مقاصد گردشگری، گاهی با مناطقی روبرو می‌شویم که جذابیتش فراتر از زیبایی است و هر وجب از خاکش، دنیایی از شگفتی را در خود پنهان کرده است. جزیره هرمز یکی از آن مقاصد ناب گردشگری است که حال‌وهوایی جادویی دارد و بیشتر مساحت آن را خاکی سرخ پوشانده است. جاهای دیدنی هرمز رمزآلودی جذابی دارد و به‌‌واسطه‌ اقلیم خاص و اهمیت این منطقه از لحاظ زمین‌شناسی، برای هر گردشگری مهیج خواهد بود. با نابرو راهی خطه‌ جنوب ایران شوید تا کندوکاوی اسرارآمیز را در جاهای دیدنی هرمز تجربه کنید.

جاهای دیدنی هرمز از منظر جغرافیایی

این جزیره در تنگه استراتژیک هرمز، در دل آب‌های خلیج فارس واقع شده، مساحتی در حدود 40 کیلومتر مربع دارد و از جاهای دیدنی هرمزگان است. بندرعباس در شمال غربی آن و در فاصله‌ 23 کیلومتری آن واقع شده است. جزیره‌ قشم و جزیره‌ لارک در قسمت جنوب غربی هرمز واقع شده‌اند. برای رفتن به این جزیره، باید به اسکله‌ حقانی در  بندرعباس و اسکله‌ ذاکری در جزیره‌ قشم رفت. بعد از رسیدن به جزیره، می‌توانید با سه‌چرخه‌هایی که نشان گردشگری هرمز را دارند، ماجراجویی خود را آغاز کنید. رانندگان بومی این سه‌چرخه‌ها، شما را به جاهای دیدنی هرمز خواهند برد. در ادامه برای آشنایی با این جزیره جادویی خلیج فارس همراه‌تان هستیم.

1- قلعه پرتغالی‌ها، مقری سرخ در جاهای دیدنی هرمز

ابتدای بازدید از جاهای دیدنی هرمز، شما را به یک مقر نظامی در این جزیره می‌بریم که در شمالی‌ترین قسمت خاک این منطقه بنا شده است. قلعه پرتغالی‌ها با هزاران سنگ رنگارنگ در جزیره هرمز بنا شده و تمام سطح آن با خاک سرخ این منطقه فرش شده است. این قلعه توسط «آلفونسو آلبوکرک» که از دریاداران پرتغالی بود بنا شده و تا 115 سال، قلمروی پرتغالی‌ها بود.

این دژ سرخ یادگاری از تاریخ استعمار تنگه‌ هرمز توسط پرتغالی‌هاست. تنگه‌ استراتژیک هرمز از گذشته تا به امروز در موقعیت نظامی خاصی قرار داشته و مورد توجه جهانیان بوده است. به همین دلیل، پرتغالی‌ها این دژ را به‌عنوان مقر نظامی خود، طی مدت 30 سال روی این خاک سرخ بنا کردند. استقامت قلعه به‌حدی است که در جاهایی از آن، ضخامت دیوار به سه متر هم می‌رسد. در نهایت شاه عباس صفوی توانست پرتغالی‌ها را از قدر ت برکنار و این قلعه را قلمروی آن‌ها خالی کند.

جاهای دیدنی هرمز

به‌محض ورودتان به این مرکز فرماندهی نیروی دریایی پرتغالی‌ها، دیوارهای عظیم آن که با قلوه‌سنگ‌های درشت و رنگارنگ بنا شده‌اند، توجه‌تان را جلب خواهد کرد. 72 کانی رنگی که در زمین این جزیره جا خوش کرده‌اند، سبب رنگارنگی دیوارهای سنگی این قلعه شده‌اند و رنگ قالب آن‌ها همانند سراسر جزیره، رنگ سرخ است. دو توپ بزرگ در محوطه قلعه خودنمایی می‌کنند و یادگاری جذابی از تسلیحات نظامی در ادوار گذشته هستند. این دژ تاریخی از بخش‌های متعددی همچون سربازخانه، کلیسا، برج نگهبانی، آب انبار، زندان، سالن سخنرانی و سیاه چال تشکیل شده است. یکی از زیباترین قسمت‌های این قلعه، کیلسای آن است که با ستون‌ها و سقف‌های قوسی‌شکل هنرمندانه‌ای بنا شده است.

2- الهه نمک و آرامش دره سکوت

دومین گزینه در بین جاهای دیدنی هرمز که رانندگان سه‌چرخه‌های گردشگری شما را به تماشای آن خواهند برد، دره سکوت و الهه نمک است. جذب صداها و انرژی‌های مزاحم، از خواص نمک است و از آن‌جایی که نمک یکی از عناصر اصلی در پوشش جزیره هرمز است، این حس کاریزماتیک سکوت، در سراسر آن لمس می‌شود، البته به‌شرطی که خبری از جمعیت تورهای گردشگری در آن نباشد! این سکوت جادویی در قسمتی از جزیره به اوج خود می‌رسد که به دره سکوت مشهور است. در این دره رد سفید رسوبات نمکی در گوشه‌وکنار آن دیده می‌شود و به‌خاطر وجود پادزهری همچون نمک، با تمام وجودتان می‌توانید حال خوب طبیعت و انرژی‌های مثبت آن را لمس کنید.

اما تمام انرژی‌های خوب این منطقه در رسوبات نمکی آن خلاصه نمی‌شود. یک کوه عظیم‌الجثه از جنس بلور نمک در این منطقه جا خوش کرده که به الهه نمک شناخته می‌شود. الهه نمک یکی از اعجاب‌انگیزترین جاهای دیدنی هرمز است که شکوه آن مجذوب‌تان می‌کند. این گنبد نمکی به شکل هنرمندانه‌ای به دست باران صیقل خورده و به شمایل زیبای امروزی درآمده است. این کوه خوش‌قدوقامت، الهه‌ زیبای جزیره هرمز است که با جادوی سکوت خود، آرامش را به وجودتان منتقل می‌کند.

3- ساحل فرش که در نوروز نو می‌شود

بعد از رفتن به دره سکوت و تماشای الهه‌ زیبای آن، رانندگان سه چرخه شما را به یکی دیگر از جاهای دیدنی هرمز خواهند برد که به ساحل فرش شناخته شده است. برای رفتن به این ساحل دیدنی، باید چند پله‌ سنگی را از حاشیه‌ جاده به پایین طی کنید تا به گستره‌ وسیع آن برسید. در این ساحل شن‌های سیاه‌رنگی را می‌بینید که ذره‌های نقره‌ای‌ رنگی داخل آن‌ها در زیر نور آفتاب همچون الماس می‌درخشند و شما را مدهوش زیبایی خود می‌کنند. این ذره‌های درخشان نمونه‌ای دیگر از خاک ارزشمند هرمز است و اهمیت این جزیره را از لحاظ زمین‌شناسی اثبات می‌کند.

در این منطقه از جزیره، رد کم‌رنگی از دایره‌ سرخ و بزرگی را خواهید دید که هر ساله در ایام نوروز یا روز خلیج فارس در اردیبهشت‌ماه، به‌وسیله‌ خاک‌های رنگی جزیره و به دست محلی‌ها، طرحی از فرش به خود می‌‌گیرد. این فرش با نقوشی اساطیری و اشکال زیبای هندسی آراسته می‌شود، اما با تمام زیبایی خود، یکی از مخرب‌ترین رفتارهایی است که در جهت از بین رفتن خاک غنی جزیره انجام می‌شود. این فرش‌ها با اولین باران، از بین می‌روند و خاک‌های رنگی آن درون دریا حل می‌شوند. برای ترسیم این فرش، هرساله حجم بالایی از خاک جزیره برداشت می‌شود و به‌راحتی با یک بارش این خاک‌ها از بین می‌روند. تکرار این مراسم، خطر بزرگی است که رنگ‌ولعاب خاک جزیره را تهدید می‌کند.

جاهای دیدنی هرمز

4- دره رنگین‌کمان، جعبه مداد رنگی هرمز

یکی از شگفت‌انگیزترین جاهای دیدنی هرمز را باید دره رنگین‌کمان آن دانست که برای زمین‌شناسان سرزمینی رویایی محسوب می‌شود. 72 کانی رنگارنگ هرمز در این منطقه خودنمایی می‌کنند و کوه، سنگ و خاک آن را رنگ بخشیده‌اند. این دره جعبه‌ مداد رنگی هرمز است و تنوع رنگ‌های آن در این منطقه در دل لایه‌های سنگ‌ها کنار هم جمع شده‌اند. وقتی که هنوز به دل این دره نرفته‌اید و از دور آن را تماشا می‌کند، کوه‌های رنگی زیبایی را کنار هم خواهید دید و هر چه به این سرزمین جادویی نزدیک شوید، طیف رنگارنگ کانی‌های آن شما را شگفت‌زده خواهد کرد. سرخ، نقره‌ای، زرد، نارنجی، آبی، سیاه، خاکستری، سفید، آبی و صورتی از نمونه طیف‌های رنگی دره رنگین‌کمان است.

جاهای دیدنی هرمز

5- کوه برفی در جاهای دیدنی هرمز

بعد از گشت‌وگذار در سرزمین رنگارنگ دره رنگین‌کمان، در ادامه‌ی مسیر ماجراجویی خود، با یکی از کوه‌های عجیب‌وغریب جزیره روبروی خواهید شد که به‌خاطر ظاهرش به کوه برفی شناخته می‌شود. این کوه برخلاف سایر کوه‌ها و صخره‌های رنگارنگ هرمز، پوششی سراسر سفید دارد و همه آن از بلورها و سنگ‌های نمکی به‌وجود آمده است. ظاهر سفید این پدیده‌ طبیعت سبب شده که همچون کوهی برف‌پوش به‌نظر بیاید. شباهت این کوه نمک‌پوش به کوه برفی، تضاد زیبایی را در آب‌وهوای گرم و اقلیم جنوبی هرمز ایجاد کرده است. این کوه در مسیر مابین دره رنگین‌کمان و دره تندیس‌ها واقع شده است.

جاهای دیدنی جزیره هرمز

6- دره تندیس‌ها، از خیال‌انگیزترین جاهای دیدنی جزیره

دره تندیس‌ها یا مجسمه‌های جزیره، یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی هرمز است که برای لذت بیشتر از تماشای آن، باید کمی چاشنی خیال و خلاقیت را با خود همراه کنید. به این قسمت از جزیره که می‌رسید، باید مسیری را پیاده پیش بروید تا در نهایت به پرتگا‌هی با منطره‌ای از دریا برسید. در این قسمت به بالای سرتان که نگاه کنید، صخره‌هایی را خواهید دید که به دست طبیعت، تراشی استادانه خورده‌اند و شما را به یاد موجودات عجیب‌وغریب فیلم‌های هالییوود می‌اندازند. اگر قوه‌ تخیل‌تان را به کار بیندازید، درون این صخره‌ها سرهای اژدها و عقاب را خواهید دید که بر فراز جزیره قدبرافراشته و از آن نگهبانی می‌کنند.

معمولا به‌خاطر حضور تورهای گردشگری و اشتیاق همه برای عکاسی با منظره‌ خاص دریا و تندیس‌ها، هجوم جمعیت در این منطقه دردسرساز خواهد بود. بنابراین در مواقع شلوغی، بسیار مراقب مسیر منتهی به صخره و پرتگاه باشید تا کسی ناخواسته به شما آسیب نرساند.

جاهای دیدنی هرمز

7- ساحل سرخ جزیره هرمز، یک رنگ خاص از دریا

جزیره هرمز پر از ساحل‌های خاص و دیدنی است و سرشناس‌ترین آن‌ها را باید ساحل سرخ دانست. این ساحل معدن خاک سرخ جزیره است و حاشیه‌ ساحلی دریا را به رنگ صورتی در آورده است. به‌وجود آمدن این رنگ ناب ساحلی، دلیل ساده‌ای دارد و علت آن حل شدن مقداری از خاک سرخ در آب دریا، بعد از هر موج رسیده به ساحل است. خاک سرخ این منطقه از اکسید آهن با درصد خلوص بالا پدیدار شده است و محلی‌ها طی فرآیندی خاص، از این خاک سرخ، یک ادویه‌ خوراکی و مختص هرمز را تهیه می‌کنند. بخش بزرگی از  ساحل سرخ با شن‌های سیاه و ذره‌های درخشان داخل آن‌ها پوشانده شده که تماشای درخشش آن‌ها در زیر نور آفتاب، شما را به یاد جواهر خواهد انداخت.

جاهای دیدنی هرمز

8- غار رنگین‎‌کمان، یک رویای کهکشانی

بعد از ساحل سرخ، راننده‌ سه‌چرخه شما را به یکی ازاسرارآمیزترین جاهای دیدنی هرمز خواهد برد که تا مدت‌ها تصویر آن ملکه‌ ذهن‌تان می‌شود. غار رنگین‌کمان، از آن غارهایی است که درون آن خبری از سیم‌کشی برای روشنایی نیست و هنوز حالت بکر خود را حفظ کرده است. بنابراین برای رفتن به درون آن باید به دل تاریکی بزنید. در نهایت بعد از چند دقیقه پیاده‌روی در مسیر دره‌ منتهی به غار، به ورودی آن خواهید رسید. به دلیل سقف کوتاه ورودی، باید سرتان را خم کنید و به حالت نشسته وارد غار شوید. در بسیاری از قسمت‌ها، گاهی مجبور می‌شوید کاملا خوابیده در زمین جلو بروید. مسیر این غار کمی صعب‌العبور است، اما شک نکنید که تماشای دنیای اسرارآمیز غار به تحمل این مسیر می‌ارزد.

در نهایت به نقطه‌ای خواهید رسید که ارتفاع سقف بلند می‌شود و می‌توانید کاملا بایستید. در این لحظه اگر نور چراغ قوه را به دیوار غار بتابانید، چند ثانیه از این همه زیبایی زبان‌تان بند خواهد آمد. لایه‌های رنگی تمام دیواره‌های غار را پوشانده‌اند و شما باورتان نمی‌شود این بخش از هرمز واقعیت داشته باشد. بعضی از قسمت‌های دیوار که کمی قوس به لایه‌های آن افتاده، شبیه اجرام آسمانی و دنیای کهکشان‌ها شده و شما را مجذوب خود خواهد کرد.

جاهای دیدنی هرمز

هشدار: برای رفتن به این غار حتما یک راه‌بلد حرفه‌ای مثل راننده‌های سه‌چرخه را همراه خود کنید و هرگز بدون راه‌بلد برای دیدن این غار راهی نشوید. زیرا به دلیل آشنا نبودن با مسیر داخلی غار، احتمال آسیب‌دیدگی یا گم شدن در غار وجود دارد.

9- ساحل لاک‌پشت‌ها، دیواره خلیج فارس

یکی دیگر از ساحل‌های دیدنی هرمز، ساحل لاک‌پشت‌ها است که از صخره‌ای بلند و بزرگ در حاشیه آب دریا تشکیل شده و برای همین به دیواره خلیج فارس هم مشهور شده است. در اواخر زمستان تا اوایل بهار لاک‌پشت‌ها در این زیستگاه طبیعی شروع به تخم‌گذاری می‌کنند و برای همین به ساحل لاک‌پشت‌ها معروف شده است. ایستادن بر فراز این صخره‌ عظیم ساحلی و تماشای پهنه‌ آبی خلیج فارس بسیار دیدنی و لذت‌بخش خواهد بود.

جاهای دیدنی هرمز

10- روزنه دریا، ساحلی که فراموش نخواهید کرد

سواحل مختلف، سهم بزرگی در تنوع جاهای دیدنی هرمز دارند و یکی از جذاب‌ترین آن‌ها، ساحل صخره‌ای زیبایی است که در بین محلی‌ها به روزنه دریا مشهور است. در این ساحل دیدنی، صخره‌ای بلند جا خوش کرده که روزنه‌ای بزرگ با یک طاق نیم‌دایره‌ای درون آن قرار گرفته است. دست طبیعت یک درگاه سنگی زیبا در کنار ساحل پدید آورده که ایستادن کنار آن و انداختن یک عکس خاطره‌انگیز، حسابی دوست‌داشتنی خواهد بود.

جاهای دیدنی هرمز

پیش از سفر به جاهای دیدنی هرمز

دانستن چند نکته‌ کوچک، قبل از راهی شدن به سمت جاهای دیدنی هرمز، می‌تواند سفر بهتری را برای شما بسازد. این نکته‌ها عبارتند از:

چه فصلی از سال به جزیره هرمز برویم؟

زمستان بهترین فصلی است که می‌توانید به هرمز بروید و آب‌وهوایی خنک و مطلوب را تجربه کنید. اگر در بهار یا پاییز راهی هرمز شوید، باید بدانید که شرجی بودن هوا در این دو فصل ممکن است آزاردهنده باشد. تابستان این سرزمین قلمروی خورشید می‌شود و سفر به این جزیزه غیرممکن خواهد بود.

کجا اقامت کنیم؟

اگر در بندرعباس یا جزیره قشم اقامت دارید، می‌توانید یک نیم‌روز را به گشت‌وگذار در هرمز اختصاص دهید و دیگر نیازی به اقامت در این جزیره سرخ نیست. اما اگر مشتاق ماندن در این جزیره هستید، می‌توانید سراغ خانه‌های محلی و اقامتگاه‌های بوم‌گردی بروید یا به صورت کمپینگ، زیر آسمان شب جزیره چادر برپا کنید. انبوه ستاره‌ها را در آسمان نظاره‌گر باشید و برای تماشای طلوع، در ساحل بکر این جزیره به انتظار بنشینید.

چطور به جزیره هرمز برویم؟

اگر از قشم به این جزیره می‌روید، پیش از 7 صبح خودتان را به اسکله ذاکری برسانید و با همراه داشتن کارت ملی، بلیت خود را تهیه بکنید. فراموش نکنید که امکان بردن اتومبیل شخصی به این جزیره وجود ندارد. بنابراین می‌توانید وسیله‌ نقلیه‌ خود را در پارکینگ اسکله پارک کنید. برای برگشت هم تا پیش از ساعت 3 بعدازظهر باید در اسکله باشید. از اسکله ذاکری، شناورها تنها دوبار مسیر رفت و برگشت به هرمز را طی می‌کنند.

اما اگر از بندرعباس به این جزیره می‌روید، باید خودتان را به اسکله‌ حقانی برسانید و بعد از تهیه‌ بلیت، سوار قایق‌های آن شوید. از این اسکله از 7 صبح، هر دو ساعت یک‌بار امکان رفت‌ و برگشت به هرمز و جود دارد.

جاهای دیدنی هرمز

پول نقد یادتان نرود!

قبل از راهی شدن به سمت هرمز، حتما پول نقد همراه داشته باشید، زیرا برای خرید از بازارچه‌های محلی آن نیاز به پول نقد دارید. در کنار بیشتر جاهای دیدنی هرمز بازارچه‌های محلی کوچکی برپا شده که زنان جزیره دست‌سازهای خود را در آن می‌فروشند.

جاهای دیدنی هرمز

بطری رنگی نخرید!

زنان هرمز بطری‌ها را پر از خاک‌‌های رنگی می‌کنند و با یک طراحی دیدنی، آن‌ها را به‌وسیله‌ این خاک‌ها می‌آرایند. با تمام زیبایی چشمگیری که این بطری‌ها دارند، سوغات مناسبی نیستند. زیرا شما با خرید هر بطری، قسمتی از خاک جزیره را از آن خارج کرده‌اید و به ترویج این فروش خطرناک کمک کرده‌اید.

جاهای دیدنی هرمز

در آخر

برای ماجراجویی در جاهای دیدنی هرمز راهی این جزیره‌ جادویی شوید و در خاک اسرارآمیز آن کندوکاو کنید. بعد از تجربه‌ این سفر مهیج، دانستنی‌های مفید و خاطرات شیرین خود را برای نابرویی‌ها بنویسید. ما منتظرتان هستیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن