تاریخ و تمدن

خانه های تاریخی اصفهان؛ شهر کاشی‌های فیروزه‌ای

فهرست مطالب

شاید بتوان گفت که بسیاری از مردم ایران حتی برای یک‌بار هم که شده به شهر تاریخی اصفهان در مرکز ایران سفر کرده‌اند؛ ولی اکثر مردم از بناهای معروفی مثل عالی‌قاپو، چهل‌ستون یا میدان نقش‌جهان دیدن کرده‌اند و از تلفیق زیبای طرح و رنگ، آیینه و کاشی، فیروزه‌ای و طلایی لذت برده‌اند. برخی جاهای دیدنی اصفهان از دید عموم دور مانده است. یکی از این جاذبه‌ها خانه های تاریخی اصفهان است.

در این گشت و گذار با ما در نابرو همسفر شوید و خانه های تاریخی اصفهان را تماشا کنید.

1- خانه مشیرالملک

در نزدیکی میدان نقش جهان اصفهان، خانه‌ای اشرافی از دوران اقتدار صفویه باقی مانده که متعلق به میرزا حبیب الله انصاری معروف به خانه مشیرالملک، نخست وزیر مقتدر صفویه، بوده است. این خانه که یکی از زیباترین خانه های تاریخی اصفهان است، در قدیم کاخ سلطنتی بوده و هفت عمارت باشکوه داشته که متاسفانه از آن‌ها فقط این خانه زیبا باقی مانده است.

بزرگترین و قدیمی‌ترین ارسی کشور با 9 لنگه با شیشه‌های رنگی زیبا نور را به زیبایی به در و دیوار تالار و شاه‌نشین می‌پاشد. تزیینات نقاشی، آینه‌کاری و گچ‌بری سقف، ستون‌های زیبای خوشنویسی شده و ذکرهای نقش شده بر دیوار چشم را خیره می‌کند. شاه‌نشین بهترین محل برای عکاسی از خودتان است.

حوض هشت گوش در میان حوضخانه مرتفع و نورهای رنگی که از بالا به دیوارها و حوض می‌تابد، همچنین تهویه مطبوع هوا که با الهام از بادگیر برای اینجا تعبیه شده فضا را بسیار دلپذیر کرده است. دیواره‌های خانه با رنگ سبز ایرانی و جدول‌بندی طلایی جلوه‌گر است.

این خانه بعدها توسط حاج حسین چرمی خریداری شد به همین دلیل به آن خانه چرمی نیز می‌گویند. این عمارت یک ملک شخصی است و فقط اجازه بازدید از تالار و شاه‌نشین و حوضخانه وجود دارد. اگر بخواهید حیاط را ببینید باید به بام عمارت بروید و از بالا این حیاط زیبا را تماشا کنید. وسط حیاط حوض زیبای فیروزه‌ای به شکل صلیب قرار دارد که اطراف آن را باغچه‌هایی با درختچه‌های کاج و نخل زینتی و چراغ‌های زیبا تزیین کرده است.

کف حیاط هم با آجر قرمز فرش شده است. امروزه در دل این گنجینه، گنجینه دیگری قرار داده‌اند و آن مهم‌ترین موزه هنرهای اسلامی و ایرانی است. اگر علاقه‌مند به هنر شریف خوشنویسی هستید به این موزه بیایید و آثار هنرمندانی چون میرعماد را از نزدیک ببینید. پرسنل مهمان‌نواز و راهنمای مسلط و خوش‌اخلاق و دو پارکینگ عمومی از مزایای این جاذبه تاریخی است. هزینه بازدید 10 هزار تومان است و هر روز هشت صبح تا چهار بعد از ظهر امکان بازدید وجود دارد.

خانه مشیرالملک

آدرس: اصفهان، خیابان هاتف، خیابان مشیر یخچال، کوچه هارونیه


نشان دادن مکان روی نقشه

2- خانه ملاباشی

در زمان ناصرالدین شاه قاجار شهر اصفهان دچار تنش و ناآرامی شده بود که شاه، میرزا احمد ملاباشی را که فردی عالم، عارف و ستاره‌شناس بود برای آرام کردن مردم از تفرش به اصفهان فرستاد. ملاباشی در ابتدای ورود خانه‌ای معمولی خشت و گلی که فقط دو اتاق پنج دری و یک بخش زمستان‌نشین داشت خرید.

بعد از مدتی ملاباشی بخش‌های دیگری از جمله حیاط بیرونی و اندرونی، شاه‌نشین 9 دری با ارسی‌هایی با شیشه‌های رنگی زیبا و دو اتاق کار به خانه اضافه کرد.

به خانه ملاباشی که یکی از خانه های تاریخی اصفهان است سری بزنید و از دیدن رقص رنگین‌کمان نور در یک عصر زیبا لذت ببرید. آیینه‌کاری و گچ‌بری‌های سقف نیز دیدنی و چشم‌نواز است. جالب توجه اینکه سقف و دیوارها، به نام سیارات و ماه‌های باستانی ایرانی نقاشی شده است.

این ترکیب زیبای خشت و گل و کاشی و چوب توسط آقای دکتر معتمدی خریداری و بازسازی شده است. به همین دلیل به آن خانه معتمدی نیز می‌گویند. امروزه این خانه 10 اتاق دیگر نیز دارد که به نام ماه‌های ایرانی نامگذاری شده و اقامتگاه است. برای ورود به این خانه زیبا باید هر گردشگر ایرانی 15 هزار تومان و هر گردشگر خارجی 50 هزار تومان بپردازد. ساعت شروع بازدید 9 صبح است.

ملاباشی

آدرس: اصفهان، خیابان ملک


نشان دادن مکان روی نقشه

3- خانه دهدشتی

خانه دهدشتی خانه‌ای تاریخی از مجموع خانه های تاریخی اصفهان است که از دوران قاجاریه یادگارمانده است. امروزه این خانه قدیمی به شکل اقامتگاه و کافه رستوران درآمده است. لذت گشت و گذار در خیابان زیبای چهار باغ با استراحت در خانه دهدشتی کامل می‌شود. پس از گذشتن از درب چوبی و دالانی باریک و بلند به محوطه اصلی این بنای زیبا می‌رسید.

حوض آبی رنگ بزرگ و فواره همیشه باز و باغچه‌هایی با گل‌های زیبای شمعدانی و درختچه‌های کاج فضا را بسیار دلنواز جلوه می‌دهد. عمارت سفید زیبایی در دو طبقه، بنای اصلی است که طبقه دوم آن به اقامتگاه تبدیل شده است. در اطراف حوض میزهای بزرگ و کوچک به شکل زیبایی چیده شده که محل مناسبی برای گپ و گفت‌های دوستانه یا خانوادگی است.

سایه‌بان‌هایی هم برای آفتاب روی بعضی از میزها تعبیه شده است. پخش موسیقی روحنواز و منوی متنوع با قیمت مناسب، نظر شما را بیشتر به این کافه رستوران جلب می‌کند.

اگر قرار عاشقانه‌ای دارید، ضلع غربی عمارت در اطراف درخت نارنج، کلبه چوبی زیبایی با پنجره‌های چوبی و میزهای دو تا چهار نفره ساخته شده که مناسب این‌گونه قرارها است. به اینجا بیایید، عطر نارنج را نفس بکشید و به دور از سر و صدا از این فضای دنج لذت ببرید.

خانه دهدشتی

آدرس: اصفهان، دروازه دولت، خیابان باب‌الرحمه، کوچه شماره ۱۱۰


نشان دادن مکان روی نقشه

4- خانه بخردی

در محله سنبلستان که یکی از محله‌های تاریخی اصفهان است خانه‌ای با قدمت 400 ساله از دوران صفوی مانده است که در آن دوران نقش کاروانسرا داشته و امروزه مالک آن مهندس مرتضی بخردی آن را به هتل سنتی تبدیل کرده است. با اینکه این خانه خیلی قدیمی است ولی اتاق‌های آن به تجهیزات مدرن مجهز شده است.

خانه تاریخی بخردی از نوع خانه‌های ایوان‌دار است که در جلوی آن حوضی زیبا قرار دارد. حیاط و ایوان آن به عنوان کافه تابستانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خانه های تاریخی اصفهان

آدرس: اصفهان، خیابان ابن سینا، پشت بیمارستان امین، کوچه سنبلستان، شماره ۵۶


نشان دادن مکان روی نقشه

5- خانه وثیق انصاری

در حدود 150 سال پیش و در دوران قاجار، بزرگ خاندان وثیق انصاری یکی از زیباترین خانه های تاریخی اصفهان را در سه طبقه ساخت. دیوارها و سقف با نقش‌های طلاکاری و مقرنس چشم هر بیننده را خیره می‌کند. تالاری به شکل صلیب که ارسی‌های ظریف رنگی، آن را به تالارهای دیگر وصل می‌کند و با کاغذ دیواری تزیین شده است، از دیدنی‌های خاص این خانه است چرا که در آن دوران کمیاب بوده است. به این خانه زیبا سر بزنید و انواع تزیینات مقرنس، کاغذ دیواری و گچ‌بری‌های چشم‌نواز را ببینید.

آدرس: اصفهان، خیابان هاتف، خیابان گلبهار، کوچه مشیر، بن‌بست وثیق

6- خانه شهشهانی

یکی از خانه ‌های تاریخی اصفهان که خوشبختانه همچنان از دوران قاجاریه سالم باقی مانده خانه تاریخی شهشهانی است. آخرین مالک این خانه زیبا محمد جواد بزار و همسرش سکینه بیگم سینی‌ساز شهشهانی بوده‌اند و امروزه تحت اختیار نوادگان آن‌هاست. این خانه زیبا حدود 300 متر مربع وسعت دارد و دارای حیاطی با یک حوض قشنگ و دو باغچه کوچک است.

دو اتاق آینه، اتاق پنج دری و شاه‌نشین که گچ‌بری با نقوش طلاکاری زینت‌بخش آن‌هاست از دیگر دیدنی‌های این عمارت است. نقاشی‌های رنگی و تعدادی عکس فرنگی نیز از تزیینات داخل بنا است. گفتنی است تعدادی از این نقاشی‌ها نیز به وسیله مجموعه‌داران خریداری و از اینجا خارج شده است. با آمدن به این خانه زیبا شاهد ترکیب زیبایی از هنر سنتی ایران و هنر اروپایی خواهید بود.

آدرس: اصفهان، خیابان ابن سینا، محله شهشهان، کوچه صحه میرزا اسدالله خان، پلاک ۳۲

خانه های تاریخی اصفهان

7- خانه مشروطه

یکی از خانه های تاریخی اصفهان که نشست‌ها و گفتمان‌های سیاسی زیادی را به خود دیده اکنون منتظربازدید شماست تا گچبری‌ها و نقاشی‌های نقش‌برجسته آن را به چشم ببینید. شکست نور آفتاب را بر دیوارهای دو شاه‌نشین که از ارسی‌های هفت لنگه با شیشه‌های رنگی می‌تابد تماشا کنید و با دیدن معماری زیبای آن به سبک زندگی و آداب و رسوم گذشتگان پی ببرید.

در این خانه تاریخی می‌توانید اسناد و مدارک مشروطه‌خواهان اصفهان را ببینید و با طرز تفکر آن‌ها آشنا شوید. این خانه متعلق به نورالله نجفی اصفهانی بوده است. هر روز از ساعت هشت تا ۱۴ و ۱۶ تا ۲۰ به صورت رایگان می‌توانید از این خانه تاریخی که موزه اسناد نیز هست دیدن کنید.

خانه های تاریخی اصفهان

آدرس: اصفهان، ضلع غربی میدان نقش جهان، خیابان نشاط، محله حسن‌آباد


نشان دادن مکان روی نقشه

8- خانه سوکیاس

به محله تبریزی‌ها در خیابان جلفا که وارد می‌شوید، سر‌در زیبای مقرنس‌کاری یکی از خانه های تاریخی اصفهان که از دوران صفوی به جا مانده است، شما را به تماشا وامی‌دارد. این خانه که در اصل یکی از کوشک‌های ارامنه جلفا است از دو عمارت یکی کوشک سوکیاس و دیگری خانه داوید تشکیل شده است.

تزیینات خاص و منحصر به فرد این عمارت از ویژگی‌های معماری مسیحی است. این بنا دو طبقه است و در وسط تالار اصلی آن حوضی هشت گوش و سنگی دیده می‌شود. روی طاقچه‌های تالار طبقه پایین، نقاشی‌های مینیاتوری زیبایی به سبک رضا عباسی از دوران صفویه به چشم می‌خورد. همچنین نقاشی دیگری از درختان و حیوانات در زمینه طلایی نیز در تالار طبقه اول وجود دارد که تماشایی است.

خانه های تاریخی اصفهان

آدرس: اصفهان، جلفا، کوچه سنگتراش‌ها


نشان دادن مکان روی نقشه

9- خانه سدهی

سرتیپ محمدحسین‌خان امینی سدهی که از فرماندهان قشون ناصرالدین شاه بود طی دو سال این خانه را در شان پذیرایی از شاه قاجار ساخت. سردر باشکوه، دیوان‌خانه، حمام و حسینیه این مجموعه مجلل را تشکیل می‌دهد. سبک معماری و ترکیب رنگ‌ها قاجاری است. روشنایی، سرمایش و گرمایش خانه سدهی با استفاده از عوامل طبیعی مثل نور خورشید و باد تامین می‌شود.

این خانه خشت و آجری تزیینات زیبایی از جمله منبت‌کاری، گچ‌بری و آیینه‌کاری ستون‌های گچبری و حجاری شده و سرستون‌های برگ کنگری دارد که دل را می‌رباید. از این عمارت زیبا از ساعت 9 صبح می‌توانید بازدید کنید.

خانه سدهی

آدرس: اصفهان، خمینی شهر، بلوار توحید


نشان دادن مکان روی نقشه

10- خانه امین‌التجار

یکی از باشکوه‌ترین خانه ‌های تاریخی اصفهان، خانه امین‌التجار یا خانه امین است که متعلق به یکی از تجار پر‌آوازه اصفهان به نام محمد‌علی امین‌التجار بوده است. این عمارت دو طبقه، 14 اتاق کامل آیینه‌کاری و گچ‌بری دارد. در ایوان زیبای خانه شش ستون شش متری با سرستون‌های مقرنس دیده می‌شود که روی دو تای آن کنده‌کاری‌های بی‌نظیری به چشم می‌‌خورد. تالارهای پذیرایی با پنجره‌های منبت و خاتم‌کاری و ارسی‌های شیشه رنگی مزین شده‌اند.

حوض زیبایی با سه فواره در طبقه اول عمارت، زیبایی خاصی به محیط بخشیده است. در تالار مرکزی خانه امین، مبلمان تاشویی به دیوار متصل می‌شده که اولین بار در خانه یک تاجر مسلمان دیده شده است. حیاط این خانه متاسفانه به علت احداث خیابان از بین رفته است. اینجا محل زمینی شدن بانو مجتهده امین است.

خانه های تاریخی اصفهان

آدرس: اصفهان، خیابان عبدالرزاق، محله پشت بارو

11- خانه مصورالملکی

این خانه زیبا در واقع موزه‌ای بالقوه از نقاشی‌های دیواری، گچ‌بری‌های باشکوه، آیینه‌کاری‌های نغز و ارسی‌ها با شیشه‌های مشبک و رنگی دم طاووسی است.

این خانه باشکوه یادگار دوران صفوی است که منزل هنرمند نقاش، طراح، مینیاتوریست و شاعر دوران قاجاریه، حاج محمدحسین مصورالملکی بوده است. این عمارت دو طبقه، حیاطی مستطیل شکل با حوضی زیبا در میان دارد که در چهار طرف آن بناهایی شکیل ساخته شده است

. تالارپذیرایی یا شاه‌نشین با ارسی‌های پنج لنگه مشبک‌کاری و شیشه رنگی به اتاق‌های دیگر مشرف است. حوضخانه صلیبی‌شکل با حوضی هشت ضلعی و نورگیر عالی، همچنین تالارها و اتاق‌های متعدد از جلوه‌های ویژه این خانه اشرافی است. مهتابی و ایوان زیبای ستون‌دار این خانه در طبقه دوم نیز جالب توجه است. دیدن این خانه زیبا را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

آدرس: اصفهان خیابان آیت‌الله کاشانی، کوچه شهید اصفهانی، کوی محله نو

خانه های تاریخی اصفهان

دوستان خوب نابرویی امیدوارم توصیف ما از خانه های تاریخی اصفهان توجه شما را به این مکان‌های زیبا جلب کرده باشد. نظرات خود را درباره این جاذبه‌های تاریخی با ما در میان بگذارید و به ما بگویید که کدام خانه برای شما جالب‌تر بوده است؟ منتظردیدگاه‌های شما هستیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن