شکم گردی

لذت طعم غذایی در موزه‌ قدیمی رستوران هزاردستان تبریز

فهرست مطالب

شکم‌گردی و لذت تجربه غذاهای سنتی و مخصوص هر شهر، در میان گردشگران به وفور پیدا می‌شود. رستوران هزاردستان تبریز رستورانی شبیه به یک موزه قدیمی است. بیشتر گردشگران به‌دلیل فضای منحصربه‌فرد آن و برای اینکه در موزه‌ای از وسایل قدیمی غذا بخورند، به آنجا می‌روند. امروز با من در نابرو همراه باشید تا یک شکم‌گردی در این رستوران موزه یکی از دیدنی های تبریز داشته ‌باشیم.

رستوران هزاردستان

قدمت این رستوران به ۱۵ سال قبل باز می‌گردد. ۱۵سال پیش آقای صرافی، رستوران هزاردستان را بازگشایی کرده و برای طراحی داخلی آن از وسایل قدیمی و عتیقه‌ که همگی را خودشان جمع‌آوری کرده یا از پدر و پدربزرگ‌هایشان به‌جا مانده بود، استفاده کردند.

این رستوران درحال‌حاضر به مدیریت خانم لطفی اداره می‌شود که به تازگی مدیریت آن را به عهده گرفته‌اند. می‌توان گفت یکی از رستوران‌های سنتی در منطقه تجاری و شلوغ و تقریبا مرکز شهر تبریز است که گردشگران زیادی را به‌دلیل نزدیکی به هتل گسترش، هتل بین‌المللی تبریز و چند هتل آپارتمان معروف به خود جذب کرده است.


رستوران هر روز از ۸ صبح تا ۱۱ صبح برای صبحانه باز است و بعد از آن تا ساعت ۱۲ شب در تابستان و ۱۱ شب در زمستان کار می‌کند.

رستوران هزاردستان به غذاهای سنتی ایرانی و آذربایجانی‌ معروف است؛ اما بیشتر به‌خاطر فضای موزه مانند رستوران و دیس‌های مخصوص هزاردستان که به‌صورت دو نفره و چهار نفره سرو می‌شود، معروف شده است.

برای رفتن به این رستوران از دری کوچک وارد می‌شویم، پله‌های چوبی را پایین رفته و وارد رستوران می‌شویم.

در بدو ورود با آقای لطفی روبه‌رو می‌شویم و درباره گذشته رستوران و موزه آن  صحبت می‌کنیم. با گشتن در میان وسایل قدیمی، زمان به عقب برمی‌گردد و در میان انبوهی از وسایل قدیمی به گذشته می‌رویم.

موزه‌ قدیمی رستوران هزاردستان تبریز

تمام میزهای رستوران از میز و صندل‌های چوبی ساخته شده است که دورتادور رستوران را پر کرده‌اند. روی میزها شیشه‌ای هستند و در زیر آن‌ها از روزنامه‌ها و عکس‌های قدیمی برای تزیین استفاده شده که بسیار نمای زیبایی را به میزها داده است. همچنین علاقه هر فردی را برای نشستن پشت میزهای این رستوران بیشتر می‌کند.

موزه‌ قدیمی رستوران هزاردستان تبریز

منو و قیمت‌های رستوران هزاردستان

هزاردستان رستورانی سنتی است با غذاهای سنتی ایرانی و آذربایجانی و منو آن شامل صبحانه، ناهار و شام می‌شود. منو رستوران شامل غذاهای سبک و غذاهای مخصوص آنجا است.

برخی از غذاهای رستوران مانند دلمه برگ، چلو آدنا، دیس کباب مخصوص هزاردستان و سایر غذاها را شامل می‌شود. منو رستوران، کامل و پر زرق و برق است و صد البته که از نظر قیمت کمی هم با سایر رستوران‌ها تفاوت دارد.

مثلا دلمه برگ با قیمت 10 هزار تومان یکی از غذاهای سبک رستوران است. دیس کباب مخصوص رستوران که باب میل مهمانان و گردشگران است، به‌صورت دونفره و چهارنفره سرو می‌شود و قیمت آن ۲۸۵۰۰۰ تومان است، چلو آدنا ۴۵۰۰۰ تومان و چلو برگ مخصوص با قیمت ۹۰۰۰۰ تومان سرو می‌شود.

موزه‌ قدیمی رستوران هزاردستان تبریز

موزه هزاردستان

وقتی وارد فضای دنج و آرام رستوران می‌شویم، وسایل قدیمی، بوفه‌هایی که درون‌شان پر است از گنجینه‌هایی از آثار قدیمی را می‌بینید. یک تلویزیون بزرگ سیاه و سفید در گوشه‌ای از سالن قرار دارد که روی آن پر از کلاه‌ها و عینک‌های مردانه قدیمی است.

دکور دیوار، پر است از بشقاب‌، دیس‌، لیوان‌ و بطری‌های شیشه‌ای قدیمی که در گذشته در رستوران‌ها از آن‌ها استفاده می‌کردند.

کنار تلویزیون جاروبرقی قدیمی و گرامافونی هم توجه‌ را به خود جلب می‌کند. روی تمام دیوارهای رستوران تابلوهایی از روزنامه‌های قدیمی، بزرگان آذربایجان و تصاویری از شهر تبریز قدیم وجود دارد. روی بخشی از دیوار هم یک تابلو از پول‌های کاغذی و سکه‌ای قرار دارد که مورد توجه مشتریان است.

موزه‌ قدیمی رستوران هزاردستان تبریز

در گوشه‌ای از رستوران، یک چرخ دستی زیبا قرار دارد که روی آن کوزه‌ای قدیمی و ادویه‌جاتی مثل زنجبیل، دارچین، زردچوبه، فلفل و… است که به‌صورت بسته‌بندی‌های کاغذی روی آن گذاشته شده.

وسط رستوران کمدی چوبی طراحی شده که روی آن لیوان‌ها و داخل آن وسایل مورد استفاده رستوران مثل بشقاب، دیس و… قرار دارد.

در طراحی داخلی رستوران از دیوارهای آجری، سقف کاذب، ستون‌های چوبی و میز و صندل‌های چوبی استفاده شده که فضای کلاسیک و سنتی را به محیط داده است.

موزه‌ قدیمی رستوران هزاردستان تبریز

آدرس و ساعات کاری رستوران هزاردستان

هزاردستان در چهارراه آبرسان، بالاتر از هتل گسترش، نرسیده به زیرگذر چایکنار واقع شده است.

رستوران هر روز از ۸ صبح تا ۱۱ صبح برای صبحانه باز است و بعد از آن تا ساعت ۱۲ شب در تابستان و ۱۱ شب در زمستان کار می‌کند.

برای رفتن به رستوران می‌توان از وسایل نقلیه عمومی استفاده کرد و هم با ماشین شخصی به آنجا رفت. جای پارک برای ماشین در اطراف رستوران فراهم است.

موزه‌ قدیمی رستوران هزاردستان تبریز

حرف آخر

رستوران موزه هزاردستان به دلیل فضای خاص خود منحصر به فرد است و رفتن به آنجا خالی از لطف نیست. کسانی‌که برای گردش به تبریز می‌آیند، می‌توانند با رفتن به هزاردستان و حضور در محیطی قدیمی و سنتی، لذت غذای سنتی ایرانی را تجربه کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن