طبیعت گردی

تالاب حیدر کلا در بابل؛ چشم‌اندازی از نگین‌های صورتی

فهرست مطالب

پیشنهاد می‌کنم در این مقاله از نابرو همراه من باشید تا برای تماشای دیدنی‌های جذاب دیگری از ایران پهناور به استان مازندران برویم و سری به تالاب حیدر کلا بابل  از دیدنی های مازندران که پوشیده از گل‌های نیلوفر ‌آبی است بزنیم و از این زیبایی‌ها لذت ببریم.

بوستان نیلوفر ‌آبی‌ و تالاب حیدر کلا

بوستان ‌نیلوفر ‌آبی‌ بابل یکی از زیباترین ‌و جذاب‌ترین ‌و‌ دیدنی‌ترین ‌منظره زیبای ‌استان ‌سرسبز مازندران به شمار ‌می‌آید. بوستان ‌نیلوفر آبی یکی از بزرگ‌ترین تالاب‌های مازندران است. آب تالاب حیدر کلا از رودخانه‌ آقارود و انشعاب آن تأمین ‌می‌شود. گل‌های نیلوفر آبی تالاب حیدر کلا جلوه بسیار زیبایی به آن بخشیده ‌است.

انعکاس تصویر نیلوفر آبی در آب

تماشای زیبایی‌های این تالاب، ارزش خرید بیلت هواپیمای بابل و سفر به این بخش از شمال ایران را دارد. شاید تابه‌‌حال به تالاب‌ها توجه چندانی نداشته‌اید و اهمیت آن‌ها مشخص نبوده ‌است، اما نیم‌نگاهی به تالاب‌ها کافی است تا متوجه ‌شویم این پدیده‌های خلقت نه‌تنها برای حیوانات و گیاهان، که برای انسان‌ها نیز بسیار مفید است.

تالاب حیدر کلا در بابل

تالاب حیدر کلا نمونه‌ای از این تالاب‌هاست که بخشندگی بی حد و حصر خود را به تمامی حیوانات و گیاهان و به‌خصوص انسان‌ها ثابت کرده‌است. امروزه با اهمیت یافتن تالاب‌ها این تالاب نیز رونق بسیار زیادی گرفته و میزبان گردشگرانی خارجی و داخلی شده است.


وجود هشت جزیره بسیار‌ کوچک در آب‌بند‌های این بوستان آبی بر زیبایی و جاذبه‌های گردشگری آن افزوده‌است. این پارک‌ آبی با همه جذابیت و امکانات محل مناسبی برای یک تفرج و سفر به‌یاد‌ماندنی ‌است.

تالاب حیدر کلا در کمربندی شرقی شهرستان زیبای بابل در مازندران قرار دارد. تالاب حیدر کلا با زیبایی منحصر‌به‌فرد خود محل مناسبی برای تفریح و گردش خانواده‌های بابلی در ایام تعطیلات‌ است و در فصل‌های ماهیگیری ماهیگیران به این منطقه می‌آیند و به صید ماهی به‌‌صورت تفریحی می‌پردازند و لذت‌ می‌برند. به‌علاوه این تالاب گونه‌های کمیابی از پرندگان را در خود جای ‌داده که کارشناسان مشغول بررسی تعداد و نوع آن‌ها هستند که درصورت تأیید احتمالاً تالاب حیدر کلای بابل را به ثبت بین‌المللی خواهند ‌رساند.

تالاب حیدر کلا در بابل

منظره زیبای گل‌های تالاب حیدر کلا

طبیعت زیبا و چشم‌نواز تالاب حیدر کلا سه حوضچه بسیار بزرگ طبیعی دارد که یکی از آن‌ها در مساحت دو هکتاری گل‌های زیبای نیلوفر آبی‌ دارد که توجه گردشگران را به سمت خود جذب ‌کرده ‌است‌.‌ گل‌های نیلوفر آبی مانند نگین‌های صورتی جای‌‌جای تالاب حیدر کلا را آراسته‌اند. گل نیلوفر آبی در مرداب می‌شکفد و ریشه در گل‌‌و‌لای‌ دارد. لیکن به سوی آسمان اوج می‌گیرد‌.

وقتی به آب گل‌آلود مرداب نگاه کنید، شگفت‌زده ‌خواهید ‌شد که چگونه از چنین آبی گل‌آلود چنان نیلوفری بسیار زیبا و خوش‌بو بیرون ‌می‌آید. ریشه این گیاهان داخل آب قرار‌ دارد اما ساقه، برگ‌ها و گل خارج از آب هستند.

این گل‌ها به‌شکل شناور در سطح آب مشاهده می‌شود. این گیاه در آب‌های راکد مرداب یا آب‌هایی که جریان کندی دارند، می‌روید و به‌دلیل زیبایی گل‌های خود موردتوجه مردم است.

جاذبه های تالاب حیدر کلا در بابل

آغاز دوره گل‌دهی نیلوفر آبی یا به‌عبارتی لاله‌ تالابی بسته به شرایط آب‌وهوایی از اوایل تیر تا اواخر شهریور ‌است. این گیاهان بسیار زیبا از گونه‌های ارزشمند تالاب حیدر کلا به شمار می‌رود. چراکه هم آب تالاب را از مواد شوینده تصفیه‌ می‌کند، هم غذای قوهای زیبا را تأمین می‌کند و هم بهترین مکان برای تخم‌ریزی ماهیان بومی تالاب به شمار می‌رود. تالاب‌ها ارزش طبیعی زیادی‌ دارند.

تالاب حیدر کلا در بابل

تالاب‌های طبیعی جزو بوم‌سازگان‌های فعال و حیاتی بر روی زمین هستند. در‌واقع این تالاب‌ها هستند که با فراهم ساختن آب و قابلیت زاد‌آوری اولیه به بقای گونه‌های جانوری و گیاهی روی زمین کمک می‌کنند. بسیاری از چرخه‌های حیات را اگر مشاهده کنید، بخش مولد آن‌ها به تالاب‌ها بر‌می‌گردد. این زیبا نیست؟ تصور آن هم آدم را به ‌وجد می‌آورد. درون تالاب‌ها بی‌شمار حیات و زندگی دیده ‌می‌شود. این تالاب‌ها هستند که انبوه گونه‌های پرندگان و پستانداران و خزندگان و دوزیستان و ماهیان و بی‌مهرگان را حمایت می‌کنند.

تالاب حیدر کلا در بابل

تلاش شهرداری و اهالی برای حفظ تالاب حیدر کلا

شهرداری شهر بابل در راستای حفظ تالاب حیدر کلای بابل از چندین سال قبل با همکاری اهالی و کشاورزان منطقه جلسات مختلفی را برگزار کرده‌ تا از آب تالاب و زیبایی‌های آن به‌نحو احسن استفاده‌ شود.

در همین راستا اولین اقدام این سازمان نظافت و تمیزی تالاب و محوطه‌های اطراف آن و مسیرهای منتهی به آن از زباله است، تا هم زیبایی این تالاب فراهم ‌شود و هم به گیاهان و حیوانات ساکن تالاب توجه بیشتری شود. دیگر اقدام شهرداری در راستای حفظ تالاب احداث حوضچه آرامش است تا مانع سرازیر شدن آب کثیف رودخانه‌ها که صدمات فراوانی به محیط‌زیست حیوانات و گیاهان می‌زند، شود.

تالاب حیدر کلا در بابل

ممنوعیت شکارهای غیرمجاز از دیگر اقدمات شهرداری برای تالاب حیدرکلا است. همان‌طور‌که مشخص است شهرداری بابل از هیچ‌گونه اقداماتی برای حفظ تالاب حیدر کلا دریغ نکرده‌است. این سازمان قایق‌پدالی و پارویی، اسب و درشکه، سرویس‌های بهداشتی و سایر خدمات رفاهی و تفریحی را برای آسایش گردشگران و میهمانان تالاب نیلوفر ‌‌آبی حیدر کلا نیز فراهم کرده‌است تا یک روز خاطره‌انگیز بسازید و لذت ببرید.

جاذبه های تالاب حیدر کلا در بابل

امکانات بوستان نیلوفر آبی

علاوه‌بر جاذبه‌های طبیعی که در بوستان نیلوفر‌ آبی چشمان علاقه‌مندان به مواهب طبیعی را به میهمانی فرا‌‌می‌خواند، امکاناتی همانند نمازخانه، آلاچیق، سفره‌خانه، اسکله قایق‌رانی، وسایل بازی کودکان، اسب‌سواری و مکان عرضه موادغذایی نیز برای استفاده تمام مهمان‌ها تدارک دیده ‌شده ‌است. یکی دیگر از ویژگی‌هایی که سبب جذابیت این پارک شده‌، وجود آب‌بند‌هایی است که مملو از ماهی‌های کپور، امور و فیتوفاک یا آزاد هستند که با کسب مجوز از مدیریت بوستان آبی می‌توان صید و ماهیگیری نیز کرد.

جاذبه های تالاب حیدر کلا در بابل

وجود هشت جزیره بسیار‌ کوچک در آب‌بند‌های این بوستان آبی بر زیبایی و جاذبه‌های گردشگری آن افزوده‌است. این پارک‌ آبی با همه جذابیت و امکانات محل مناسبی برای یک تفرج و سفر به‌یاد‌ماندنی ‌است.

درنهایت این تالاب زیبایی و جاذبه خود را دارد و بسیار دیدنی است. اگر شما هم ازحضور در تالاب حیدر کلا تجربه‌ای دارید، آن را با ما در نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن