طبیعت گردی

مرداب هسل؛ مردابی رنگی در دل جنگل‌های جاده چالوس

فهرست مطالب

جاده‌ پرپیچ‌وخم چالوس یکی از زیباترین، پررفت‌وآمدترین و البته محبوب‌ترین جاده‌های کشور است. جاده‌ای که خیلی از ما در آن خاطرات خوبی به یادگار داریم. اما این جاده رویایی فقط مسیری برای رسیدن به دریای زیبای خزر و شهرهای شمالی کشور نیست. در مسیر جاده چالوس زیبایی‌های زیادی برای تماشا و لذت‌بردن وجود دارند که شاید خیلی‌ها از وجودشان بی‌خبر باشند. یکی از جذابیت‌های کشور ایران این است که بسیاری از جاذبه‌های طبیعی را یکجا دارد و این به‌خاطر چهارفصل‌بودن ایران و همین‌طور وسعت آن است. امروز در نابرو قصد دارم یکی از همین جاذبه‌های طبیعی را معرفی کنم. مردابی زیبا در دل جنگلی انبوه، با ویژگی‌های کم‌نظیر که در مسیرهای فرعی جاده چالوس وجود دارد. با من و نابرو همراه شوید تا مرداب هسل را بشناسیم. این مرداب زیبا که در دل جنگل مشعل و از جاهای دیدنی مازندران است، می‌تواند مقصدی بی‌نظیر برای طبیعت‌گردی یک‌روزه یا چندروزه باشد.

مسیر دسترسی به مرداب هسل

«مرداب هسل» در 10 کیلومتری جنوب غربی شهر چالوس و کنار شهر مرزن‌آباد قرار دارد. فاصله این جاذبه دیدنی از شهر تهران حدود 180 کیلومتر است. این مرداب زیبا به روستاهای سینوا و طلاجو نزدیک است. برای رسیدن به این مرداب کمی بعد از ردکردن پلیس‌راه چالوس (که در حدود ۱۰کیلومتری شهر چالوس قرار دارد) باید وارد اولین مسیر خاکی سمت چپ جاده شوید. توجه کنید که تابلو راهنمایی این جاده خاکی را مشخص نمی‌کند؛ بنابراین بهتر است از ابزارهای مسیریابی الکترونیکی و نقشه استفاده کنید یا حداقل حواستان به پلیس‌راه باشد تا مسیر درست را انتخاب کنید. این جاده فرعی درواقع جاده‌ای جنگلی است که به روستای سینوا می‌رود.

بعد از طی‌کردن مقداری از مسیر، اجازه ورود به ماشین‌های شخصی و تورها به منطقه جنگلی داده نمی‌شود. البته این موضوع به‌علت آسیب‌هایی است که ورود ماشین‌های متعدد در چند سال گذشته به این جاده جنگلی زیبا و بکر وارد کرده‌اند. از اینجای مسیر به‌بعد، باید ماشین‌تان را پارک کنید. برای رسیدن به مرداب می‌توانید از گزینه پیاده‌روی استفاده کنید که دراین‌صورت با‌توجه‌به توان بدنی‌تان، مسیری نیم تا یک‌ساعته پیش رویتان خواهد بود. البته پیمایش این مسیر سختی خاصی ندارد و به‌راحتی می‌توانید آن را طی کنید.

مسیر رسیدن به مرداب با پاکوب مشخص شده است و در بین راه اگر راهنمایی نیاز داشتید، می‌توانید از ایستگاه‌های محیط‌بانی داخل جنگل کمک بگیرید. البته بهتر است یک راهنما به‌همراه داشته باشید. راه دومی هم برای رسیدن به مرداب وجود دارد. معمولا ماشین‌های نیسان در همان جایگاه پارکینگ قرار دارند. مسافرانی که قصد پیاده‌روی ندارند، می‌توانند با ماشین‌های نیسان به نزدیکی مرداب بروند. اگرچه پیاده‌روی در جنگل، تنفس در هوای تمیز و بهره‌بردن از زیباهای طبیعی آن لذت زیادی دارد؛ اما تجربه نیسان‌سواری در داخل این جاده جنگلی هم بسیار جذاب و هیجان‌انگیز است که توصیه می‌کنم امتحانش کنید. با نیسان برای رسیدن به مرداب حدود 15 دقیقه راه پیش رو دارید.

در محل پارک‌کردن ماشین‌ها، سرویس بهداشتی و آب آشامیدنی هم وجود دارند که می‌توانید قبل از ورود به مسیر پیاده‌ از آن‌ها استفاده کنید. اما در جنگل و مسیر فرعی، سوپرمارکت برای خرید وجود ندارد. پس بهتر است خریدهای‌تان را در جاده اصلی یا مرزن‌آباد انجام دهید. البته سوپرمارکتی کوچک داخل چادر در نزدیکی مرداب هم هست؛ اما بهتر است خطر نکنید و آنچه را احتیاج دارید، از قبل تهیه کنید.

وجه تسمیه مرداب هسل

«هسل» در زبان محلی تبری به‌معنای «راکد» است و علت نام‌گذاری این مرداب دیدنی هم به همین منظور است.

جاذبه‌های مرداب هسل

جنگل مشعل که به‌نام «مشعل موزی» هم شناخته می‌شود، از جنوب به «جنگل سوته‌لار» و از شمال به «گاوسرای قدیمی مشعل» می‌رسد. آب این مرداب از کف آن تا وسط مرداب می‌جوشد و رودخانه یا آبریزی به آن نمی‌ریزد. سطح آب مرداب هسل با جلبک پوشانده شده است. جذابیت این مرداب در این است که در فصل‌های مختلف سال و براساس دمای هوا رنگ این جلبک‌ها تغییر می‌کنند و باعث تغییر در رنگ مرداب می‌شوند. در فصل‌های بهار و تابستان، مرداب به رنگ سبز تغییر می‌کند و با سردشدن هوا و در فصل‌های پاییز و زمستان به رنگ قرمز درمی‌آید. هماهنگی رنگ مرداب با فضای جنگل در فصل‌های مختلف سال، زیبایی آن را دوچندان کرده است.

وقتی به تماشای مرداب می‌نشینید، سخت است که باور کنید پدیده‌ای واقعی را تماشا می‌کنید. منظره مرداب بیشتر شبیه‌به نقاشی‌ای زیبا و رویایی است. حتی در نگاه اول شاید متوجه نشوید این یک مرداب است و فکر کنید دشتی از گل در وسط جنگل قرار دارد. مرداب هسل ماهی ندارد، اما زیستگاه دوزیستانی مثل قورباغه، وزغ و لاک‌پشت است. در مرداب امکان شناکردن به‌دلیل خطرناک‌بودن وجود ندارد. عمق مرداب متغیر است و در بعضی قسمت‌ها به حدود 15 متر هم می‌رسد.

پوشش گیاهی مرداب هسل

مرداب هسل در دل جنگل مشعل قرار دارد. جنگلی که با درختان انبوهش در هر فصل از سال زیبایی‌های خاصی دارد. در این جنگل زیبا و بکر، درختان راش، انجیلی، شمشاد و میوه‌های جنگلی مثل سیب ترش و انجیل جنگلی دیده می‌شوند. در جنگل ممکن است گیاهان دارویی نیز مانند بابونه، واش، فشکی و … به چشم‌تان بخورد.

فضای اطراف مرداب هسل

دورتادور مرداب فضای کافی برای اتراق‌ کردن یا چادرزدن و نشستن و تماشای این زیبایی وصف‌ناپذیر وجود دارد. البته توصیه می‌کنم حتی اگر قصد چادرزدن ندارید، حتما زیرانداز به‌همراه داشته باشید، چون فضای دیگری برای نشستن نیست. چند ساعت وقت‌گذراندن کنار مرداب، عکاسی در دل طبیعت و قدم‌زدن در جنگل‌های اطراف، می‌تواند روزی فوق‌العاده و رویایی را برایتان رقم بزند. در جنگل صدای پرنده‌های مختلف و جانوران دیگر در سکوت محض شنیده می‌شود. البته متاسفانه در چند سال گذشته ورود گردشگران به این منطقه باعث شده است تعداد این جانواران کمتر و کمتر شود. شاید اگر خوش‌شانس باشید، بتوانید در همان حوالی سنجاب یا جوجه‌تیغی ببینید.

شرایط اقامت شب‌مانی کنار مرداب هسل

اگر قصد شب‌مانی دارید، می‌توانید در روستاهای اطراف جایی برای ماندن اجاره کنید و اگر اهل کمپینگ هستید هم، می‌توانید در جنگل کمپ بزنید. البته حتما تجهیزات لازم و لباس گرم به‌همراه داشته باشید تا خاطره خوبی از چادرزنی در دل جنگل و کنار مرداب برای خودتان رقم بزنید.

شهرها و دیدنی‌های اطراف

در نزدیکی این منطقه، دیدنی‌های زیادی برای تماشا وجود دارند که اگر سفرتان چندروزه باشد، می‌توانید به آن‌ها هم سر بزنید. شهرهای دیدنی نزدیک به این مرداب زیبا، مرزن‌آباد، چالوس، کلاردشت و نوشهر هستند. جنگل زیبای مازیچال، جنگل نیرنگ، سد آبیدر و مرداب ارواح نیز از زیبایی‌های طبیعی نزدیک این منطقه به شمار می‌روند.

سخن آخر

حرف آخر اینکه فراموش نکنیم طبیعت بدون هیچ چشم‌داشتی زیبایی‌هایش را به ما ارزانی داشته است و شاید کوچک‌ترین وظیفه ما در قبال این سخاوتمندی، حفظ طبیعت و آسیب‌نرساندن به آن است. کمترین کاری که می‌توانیم بکنیم این است که با طبیعت مهربان باشیم، زباله‌های‌مان را در طبیعت رها نکنیم و حتما آن‌ها را به داخل شهر برگردانیم. راستی اگر برای ناهار به این منطقه سر می‌زنید، حتما غذا به‌همراه داشته باشید، چون در جنگل غذایی برای خوردن پیدا نمی‌کنید و اگر قصد آتش به پا کردن برای درست‌کردن غذا دارید، حتما نکات ایمنی را رعایت کنید. اگر به این منطقه زیبا سفر کردید، تجربه‌تان را با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن