بازارگردی

خیابان هفده ‌شهریور مشهد؛ مهد بازار و پاساژها

فهرست مطالب

شهر مقدس مشهد، شهری زیارتی و تجاری است که سالانه میزبان تعداد ‌بسیاری از زائرین حرم‌مطهر ‌است. تعداد ‌انبوه مسافرین باعث اهمیت روز‌افزون مراکز تجاری شده است. آشنایی با بازار‌ها‌ی بزرگ با تنوع کالا و قیمت‌های مناسب ازجمله اساسی‌ترین مواردی است که افراد نیاز به اطلاع درباره‌ آن دارند. درصورت تمایل به آشنایی با یکی از بزرگ‌ترین و متنوع‌ترین مجموعه ‌پاساژ‌ها‌ی شهر مشهد، یعنی بازار هفده شهریور همراه من در نابرو، تا سری به جاهای دیدنی مشهد بزنیم.

کمی درباره خیابان هفده شهریور

نام این‌خیابان از حادثه‌ خونین 17شهریور ماه سال 1357 معروف به جمعه‌سیاه گرفته ‌شده ‌است. واقعه‌ کشتار تظاهر‌کنندگان محلات جنوب تهران و میدان ژاله توسط حکومت پهلوی که به‌منظور بزرگداشت این‌عزیزان خیابان‌های بسیاری در سراسر‌ کشور بعدازانقلاب به این ‌اسم شناخته ‌می‌شود.

شاخصه‌ اصلی خیابان هفده شهریور، مجموعه پاساژ‌ها‌ی آن یا به اصطلاح بازار هفده ‌شهریور است. بازاری معروف به این ‌موضوع که هر‌چه احتیاج داشته‌ باشی، درآن خواهی ‌یافت. مجموعه‌هایی که نزدیک حرم‌مطهر و برای زائرین وجود ‌دارد، قیمت‌ها‌ی مناسب‌تری نسبت به سایر ‌بازار‌ها داشته و علت آن کابرد قبلی بازار است که محل عمده‌فروشی یا کلی‌فروشی اجناس بوده‌ است. طی سال‌های اخیر این ‌مجموعه گسترش یافته است. به‌این‌ترتیب پاساژهای بسیاری در خیابان هفده شهریور اضافه شده و این روند هم‌چنان ادامه ‌دارد.

انواع پوشاک زنانه، مردانه، بچگانه، کیف و کفش، لباس مجلسی، لباس زیر، لوازم آرایش، سیسمونی، اسباب‌بازی و… با کیفیت‌ها‌ی مختلف و قیمت‌ها‌ی متنوع در آن دیده‌ می‌شود. با این تنوع، سلایق و بودجه‌های مختلف در آن امکان خرید دارند.

از پاساژهای معروف خیابان هفده شهریور می‌توان به پاساژ قائم، افشار، آسیا، آسمان و ده‌ها پاساژ دیگر اشاره‌کرد.

خیابان هفده ‌شهریور مشهد

پاساژ قائم خیابان هفده شهریور مشهد

پاساژ قائم از مجموعه‌های قدیمی است که هم‌چنان نمای آن به شکل گذشته بوده و به دوطبقه تقسیم می‌شود، طبقه زیرزمین و طبقه هم‌کف. طبقه زیرزمین آن با تعداد پله‌های کم و بدون دسترسی به آسانسور و پله برقی، یکی از مراکز عمده‌فروشی لوازم‌آرایش است.

البته اکثر مغازه‌های آن فروش تکی هم دارند و می‌توان برند‌های مختلف محصولات آرایشی را در آن یافت. هم‌چنین عمده‌فروشی‌های خوب عطر و ادکلن را می‌توانید در این منطقه پیدا کنید. طبقه هم‌کف نیز عمدتا شامل لوازم آرایش و لباس زیر مردانه و زنانه می‌شود.

خیابان هفده ‌شهریور مشهد

پاساژ افشار واقع در خیابان هفده شهریور مشهد

اگر به‌دنبال لباس مجلسی زنانه یا کت‌وشلوار مردانه شیک هستید، پاساژ افشار انتخاب خوبی است. این ‌بنا ساختمان جدید‌تری داشته و از تنوع معقولی برخوردار ‌است. طبقه زیرزمین آن عمدتا مربوط به کالاهای زنانه و طبقه هم‌کف مرتبط با کالا‌ها‌ی مردانه است.

مجتمعی دیگر در خیابان هفده شهریور مشهد، مجتمع تجاری آسمان

مجتمع تجاری آسمان، از مجموعه مجتمع‌ها‌ی تازه احداث شده‌‌ است که برخلاف سایر ساختمان‌ها، مجموعه‌ای لوکس، مجلل و مجهز بوده. کلیه‌ طبقات آن دارای آسانسور و پله برقی است و برای اقشار دارای محدودیت مناسب سازی شده. ساختمان 18‌طبقه پارکینگ دارد و یکی از بزرگ‌ترین پارکینگ‌ها‌ی شهر را دارا است. این مجتمع تجاری از انواع البسه و کالا‌های لوکس با قیمت مناسب تشکیل شده و تنوع کالای آن نسبت به سایر‌ پاساژ‌ها بالا‌تر است. هم‌چنین با قرارگرفتن در طبقات بالای آن از فراز شهر مشهد نمای بسیار زیبایی از شهر دیده ‌می‌شود.


این مجموعه طی سالیان گذشته به‌وفور مورد ‌استقبال خود مردم مشهد هم قرار‌گرفته و این‌جریان دلیل دیگری بر‌اعتبار اجناس و قیمت کالا‌ها است.

کلیه‌ این‌پاساژها دور میدان هفده‌ شهریور بوده و در کنار پاساژهای مدرن تازه‌ساز و مجهز، بازارهای قدیمی با ساختمان‌هایی که خود به‌عنوان یک مکان تاریخی امکان بازدید دارند، نیز وجود‌دارند. ترکیب این ‌دو نوع معماری جالب و دیدنی به‌نظر می‌رسد. ازجمله قدیمی‌ترین بازارهای این منطقه می‌توان به بازارسرای که از کلی‌فروشی‌های کفش معروف است و بسیاری از مغازه‌های شهرستان‌های اطراف مشهد خرید‌های خود را از این منطقه انجام می‌دهند، اشاره‌کرد. علاوه‌بر آن بازار رضا مشهد که از بازارهای قدیمی و دیدنی مشهد است نیز دور همین میدان قرار ‌دارد.

این مجتمع‌ها گوشه‌ای از ده‌ها پاساژ موجود دراین‌ناحیه بودند و همان‌طور که گفته ‌شد اکثر کالا‌های مورد ‌نیاز مردم در اینجا وجود‌ دارد. این‌مزیت باعث کاهش نیاز به صرف وقت جهت مراجعه به سایر مناطق تجاری شده.

خیابان هفده ‌شهریور مشهد

مزایای بازارهای خیابان هفده شهریور مشهد

از مزایای دیگر آن، این امر است که برخلاف سایر بازار‌های شناخته شده در بین زائرین محترم که عموما قیمت بالاتری از بازار‌های محلی و مورد استفاده ساکنان مشهد در سایر‌نقاط شهر دارد؛ این مجموعه طی سالیان گذشته به‌وفور مورد ‌استقبال خود مردم مشهد هم قرار‌گرفته و این‌جریان دلیل دیگری بر‌اعتبار اجناس و قیمت کالا‌ها است.

اما بااین ‌وجود باید درنظر داشت که در اکثر فصول سال و در اکثر ساعات شبانه روز، این مجموعه دارای ازدحام جمعیت است و منطقه‌ی شلوغی به‌حساب می‌آید. این‌موضوع را به‌طور ‌ویژه باید برای پارکینگ ماشین در نظر داشت. هرچند امروزه با تاسیس مجتمع‌هایی که مجهز به پارکینگ‌های چندطبقه است، این ‌مساله تاحد زیادی حل شده؛ اما درصورت عدم ‌تمایل به استفاده از این ‌پارکینگ‌ها، پارکینکهای هم‌سطحی در اطراف بازار هم وجود ‌دارند. هم‌چنین می‌توان در مناطق دورتر از خیابان هفده شهریور و درکوچه‌های مسکونی پارک نمایید.

دومین‌ نکته‌ای که باید در نظر داشت، آن است که اگر به دنبال پیداکردن برند‌های روز دنیا هستید و می‌خواهید به نمایندگی‌های این ‌برند‌ها مراجعه کنید، بازار خیابان هفده ‌شهریور جای خوبی برای شما نیست. با وجود تنوع کالای فراوان آن، دراین ‌مورد قادر به کمک به شما نخواهد بود.

خیابان هفده ‌شهریور مشهد

درمورد تغذیه، دست‌فروشی موادغذای ، تغذیه‌های محلی و کافی‌شاپ‌ها و فروشگاه‌های مرتبط با خوراک (درساختمان‌های تازه احداث شده) وجود داشته؛ ولی تعداد آن‌ها محدود و با وجود آن‌که درحال گسترش است؛ اما معمولا ازاین منطقه به‌عنوان محلی برای صرف غذا استفاده نمی‌شود. هر‌چند مکان‌هایی جهت نشستن درکنار بازار و دورمیدان تعبیه ‌شده و وسائل‌بازی کودکان نیز دیده ‌می‌شود.

درصورت تمایل به استفاده از وسایل نقلیه‌ عمومی برای مراجعه به بازار، یکی از راحت‌ترین راه‌ها استفاده از خط یک مترو مشهد

است. باید در ایستگاه‌ هفده ‌شهریور پیاده شده و برای ادامه مسیر از تاکسی‌های خطی استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن