طبیعت گردی

سرو هرزویل منجیل؛ میراثی از گذشته ایرانیان

فهرست مطالب

هرزویل شهرکی است که در فاصله دوکیلومتری شمال شرقی منجیل در استان گیلان واقع شده است. منجیل در منطقه‌ای کوهستانی و بادخیز قرار گرفته که دلیل آن تلاقی جبهه‌ هوای نیمه‌خشک با جبهه‌ هوای مرطوب خزری در این منطقه است. به‌‌همین‌‌دلیل است که چندین توربین بادی برای تولید برق از انرژی بادهای غالب، در منطقه نصب شده‌اند. این توربین‌های بادی توجه بسیاری از گردشگران را دقایقی به خود جلب می‌کنند. بااین‌حال کمتر پیش می‌آید که مسافران این منطقه، بازدید از سرو هرزویل را در برنامه‌‌شان بگنجانند.

در این نوشته از نابرو، به معرفی سرو هرزویل به‌عنوان اثر طبیعی ملی پرداخته‌ام. این درخت قدیمی و مقدس تحت‌نظر سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته و سال‌ها است که از آن محافظت می‌شود. با من برای آشنایی با این جاذبه گردشگری گیلان همراه باشید.

سرو هرزویل منجیل

سرو هرزویل در شاه‌راه تاریخ

قدمت سرو هرزویل به ۳۰۰۰ سال پیش برمی‌گردد و عمر طولانی‌اش باعث شده مسافران بی‌شماری را در سایه‌ خود پناه دهد. می‌گویند ناصر‌خسرو قبادیانی، جهانگرد مشهور، در سفرنامه‌‌اش از این درخت یاد می‌کند؛ اما در سفرنامه‌ ناصرخسرو ردی از این سرو دیده نمی‌شود و تنها در مسیر قزوین به سپیدرود، از روستایی به‌نام «خرزویل» سخن می‌گوید.


بهترین زمان بازدید از سرو هرزویل فصل بهار و تابستان است.

ناصرالدین‌شاه قاجار در سفرنامه‌‌اش به فرنگ، از این سرو یاد می‌کند که زیر سایه خنک آن عصرانه‌ای خورده است و از شکوهش تعریف می‌کند.

اهمیت و جاذبه سرو برای مردم

سرو نماد مقدسی برای مردم است؛ بسیاری از مردم این درخت را برای رفع حاجات و آرزوهای خود مهم می‌دانند؛ به‌همین‌دلیل اگر این درخت را از نزدیک ببینید، از دیدن ظاهر آن متعجب خواهید شد؛ چراکه مردم تعداد بسیار زیادی پارچه و بند برای برآورده‌شدن دعا و آرزو به آن بسته‌‌‌اند یا سکه‌هایی درون شکاف‌های تنه و شاخه درخت فرو کرده‌اند.

این کار باعث آسیب درخت شده است؛ البته با تلاش افراد مسئولیت‌پذیر پس از چندین ماه تلاش، حدود چهار کیلو سکه از تنه درخت خالی شد؛ اما متاسفانه هنوز سکه‌هایی درون شکاف‌های این درخت وجود دارند.

سرو هرزویل منجیل

چگونه به دیدن سرو هرزویل برویم

برای رسیدن به این جاذبه، جاده‌ای سرسبز و زیبا را از شهر منجیل تا رسیدن به بالای روستا باید طی کرد؛ در انتهای این راه، سرو هرزویل خودنمایی می‌کند؛ درختی که برای محافظت از آن فنس‌هایی دورتادورش کشیده‌اند؛ ولی هیچ‌چیز از شکوه و زیبایی‌اش کم نمی‌کند.

سازمان حفاظت از محیط زیست کنار آن تابلویی قرار داده است که اطلاعاتی مختصر را از این سرو در اختیار گردشگر قرار می‌دهد: اطلاعاتی‌اند از قبیل سن، قطر تنه، ارتفاع و معرفی آن به‌عنوان اثری طبیعی ملی. این درخت کهن‌سال دارای ارتفاع سی متر و قطر تنه ۴/۴ متر است؛ به‌گونه‌ای که با نزدیک‌شدن به آن، ابهتش بیش‌ازپیش به چشم خواهد آمد.

سرو هرزویل منجیل

بهترین فصل بازدید

با‌توجه‌به شرایط آب‌و‌هوایی منطقه‌ منجیل و رودبار که شهرک هرزویل در آن واقع شده است، بهترین زمان بازدید از سرو هرزویل فصل بهار و تابستان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن