شکم گردی

کافه همسفر کرج؛ تلفیق طبیعت، تاریخ و فنجانی آرامش

فهرست مطالب

کافه‌ها معمولا زمانی به‌عنوان کافه‌ خوب شناخته می‌شوند که حال خوبی در افراد ایجاد کنند. فضای دل‌نشین و آرامش‌بخش کافه، منوی خوب و خلاقیت از جمله مواردی‌ هستند که هرکسی برای انتخاب کافه به آن‌ها اهمیت می‌دهد. کافه همسفر کرج یکی از کافه‌های خوبی است که با طبیعت و تاریخ تلفیق شده و فضای خاص و فوق‌العاده‌ای را برای مشتریان ایجاد کرده است. برای بازدید از کافه همسفر، با من در نابرو همراه باشید تا کمی بیشتر با دیدنی‌های کرج آشنا شویم.

کافه همسفر کرج

میز‌هایی از جنس درختان

با ورود به کافه همسفر همه‌چیز توجهتان را جلب خواهد کرد، اول از همه توده‌ا‌ی مفتولی که حاصل کار یکی از هنرمندان شمال ایران (علی‌آباد کتول) به‌نام آقای زنگانه است.

کافه همسفر کرج

این توده‌ مفتولی به‌شکل آدمکی سوار بر دوچرخه ساخته شده است. سوار بر دوچرخه‌بودن، نماد سفرکردن است. جذابیت‌های این کافه‌ دوست‌داشتنی به‌قدری زیاد است که اگر حتی سفارشتان کمی با تاخیر آماده شود، تا دقایقی سرگرم خواهید شد.


در راستای فرهنگ و هنر نیز کافه همسفر هنرمندان را حمایت می‌کند. این حمایت به‌صورتی است که اگر شما نقاش، عکاس یا خالق هر نوع هنر دستی‌ هستید، می‌توانید برای فروش آثار خودتان به کافه همسفر مراجعه کنید.

یکی از چیز‌هایی که بعد از ورود به کافه توجهتان را جلب خواهد کرد، میز‌هایی از جنس چوب است که همگی برش‌هایی از تنه‌‌ درختان‌ هستند. نکته‌ جالب‌توجه درخصوص این میز‌ها کتاب‌هایی‌اند که روی آن‌ها قرار داده شده‌اند. اگر به تاریخ، معماری و عکاسی علاقه‌مندید، قطعا کتاب‌های کافه همسفر شما را شگفت‌زده خواهند کرد. میز‌های این کافه‌ جذاب به‌شکلی طراحی شده‌اند که می‌توانید دورهمی‌های دوستانه، تولدها و… را به‌راحتی برگزار کنید. فضای کافه همسفر بسیار بزرگ است.

کافه همسفر کرج

اتاق مخصوص سیگارکشیدن

یکی از ویژگی‌های کافه همسفر، جداکردن اتاق مخصوص سیگار از فضا‌‌ی اصلی کافه است. برای احترام به مشتریان، اتاق مخصوص سیگارکشیدن از فضا‌ی داخلی کافه جدا شده است. این اتاق جذابیت‌های خاص خودش را دارد. لازم است بدانید قلیان در کافه همسفر جایی ندارد.

بیرون این اتاق به‌وسیله قسمتی از مینی‌بوسی قرمزرنگ تزیین شده است. بخشی از شیشه‌ اتاق سیگارکشیدن، شیشه‌ جلو‌ی مینی‌بوس است. محیط کافه محیطی با حال‌وهوای فرهنگی‑هنری است و اگر اهل هنر و فرهنگ هستید، قطعا مجذوب آن خواهید شد.

کافه همسفر کرج

منویی در دل شهر‌های قدیم ایران

شاید شما هم از دیدن منو‌های تکراری خسته شده‌اید و دوست دارید در این زمینه کمی خلاقیت ببینید. کافه همسفر جایی است که خلاقیت این‌گونه را از قلم نینداخته است. منو‌ی کافه برگرفته از نام شهر‌های ایران قدیم است که هرکدام به آن شهر مرتبط‌ هستند. برای مثال، نوشیدنی ایساتیس برگرفته از نام قدیمی شهر یزد است، گمبرون اسم قدیمی بندر‌عباس است و نامش یادآور گرمای شدید جنوب. نوشیدنی گمبرون از عرق نعنا و خاکشیر تشکیل می‌شود و بسیار خنک‌کننده است.

کافه همسفر کرج

مطالعه مجانی!

در میان اسم‌های خاصی که در منو مرور می‌کنید، یک عنوان به‌نام «مطالعه مجانی» توجه عاشقان کتاب را جلب می‌کند. مطالعه‌‌ کتاب بدون هزینه و محدودیت زمانی، یکی ‌دیگر از ویژگی‌هایی است که کافه همسفر را به کافه‌ا‌ی خاص تبدیل می‌کند.

دیوار عجیب!

میان ویژگی‌های خاصی که تا اینجا درباره آن‌ها صحبت کردم، دو دیوار نیمه‌کاره خودنمایی می‌کنند که لایه‌ قدیمی‌ترشان از جنس آجر و مربوط به سال 1357 است. اگر اهل سفر باشید و گذری بر تاریخ ایران داشته باشید، شاید بتوانید علت وجود این دیوار‌ها در کافه همسفر را حدس بزنید.

در تاریخ معماری کاخ‌های ایرانی چنین مرسوم بود که اگر قصد ترمیم بنایی را داشتند، نقاشی یا طرح دیوار‌های قدیمی را از بین نمی‌بردند؛ بلکه با کشیدن لایه‌ اندود جدید روی دیوار، طرح جدیدی رویش می‌کشیدند و زمانی که دیوار به هر علتی خراب می‌شد، نقاشی‌های دوره‌های قبلی خودنمایی می‌کردند. برای مثال اگر سفری به قزوین داشته باشید و از کاخ چهلستون بازدید کنید، روی دیوار‌ها نقاشی‌هایی خواهید دید که لایه‌های زیرینشان را نقش‌ونگار‌هایی قدیمی پوشانده‌اند.

کافه همسفر کرج

دورهمی انگلیسی در کافه فیلم

علاوه‌بر ویژگی‌هایی که به آن‌ها اشاره کردم، دورهمی انگلیسی یکی از برنامه‌های خاص کافه همسفر است که یکشنبه‌ها عصر برگزار می‌شود. در این دورهمی، علاقه‌مندان به سفر یا مکالمات انگلیسی، از تجربیات شخصی خودشان صحبت می‌کنند. بخش دیگری از برنامه‌های این کافه متعلق به علاقه‌مندان فیلم، سینما و نقد فیلم است.

فیلم‌دیدن یکی از کارهایی است که هرکس متناسب با سبک موردعلاقه‌اش‌ از آن لذت می‌برد. خوب است این لذت با کسانی تقسیم شود که اهل فیلم و سینما هستند. علاقه‌مندان سینما در کافه همسفر، هفته‌ای یک روز به تماشای مستند یا یکی از فیلم‌های برتر دنیا می‌نشینند و پس از آن نقد و بررسی فیلم را شروع می‌کنند. علاوه‌بر کافه فیلم و دورهمی انگلیسی، اگر علاقه دارید دوره‌هایی مثل حافظ‌خوانی، مولوی‌خوانی و… نیز برگزار کنید، کافه همسفر از شما حمایت و بدون هیچ هزینه‌ای، امکان اجرای این دوره‌ها را فراهم می‌کند. تمامی دورهمی‌ها در این کافه کاملا رایگان است.

کافه همسفر کرج

قدمی برای فرهنگ و هنر

در راستای فرهنگ و هنر نیز کافه همسفر هنرمندان را حمایت می‌کند. این حمایت به‌صورتی است که اگر شما نقاش، عکاس یا خالق هر نوع هنر دستی‌ هستید، می‌توانید برای فروش آثار خودتان به کافه همسفر مراجعه کنید. اگر در سایر شهرستان‌ها ساکنید، می‌توانید بعد از هماهنگی و تاییدشدن، آثارتان را بفرستید. هر اثر به‌صورت مجزا و به‌مدت یک هفته تا 10 روز برای فروش در کافه قرار می‌گیرد. در کافه همسفر فضایی برای حمایت از هنر‌های دستی، مانند انواع دستبند‌ها، ساک‌های دستی و… هنرمندانش فراهم شده است.

آدرس دقیق کافه همسفر

کرج، خیابان شهید بهشتی، نبش خیابان کسری، کافه همسفر.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن