فرهنگ و هنر

موزه حیات وحش همدان؛ لمس حیات‌وحش پشت شیشه‌ها

فهرست مطالب

در موزه تاریخ طبیعی می‌توانید حیواناتی را ببینید که برای دیدنشان در طبیعت باید کیلومترها سفر کنید. اگر هم بتوانید سفر کنید، ممکن است جرات دیدنشان از نزدیک را نداشته باشید؛ اما در موزه نه‌تنها می‌توانید آن‌ها را از نزدیک ببینید، بلکه می‌توانید چند سلفی و عکس هم با آن‌ها بگیرید. یکی از موزه‌های حیات‌وحشی که تعدادی پذیرفتنی از موجودات زنده را پوشش داده است، موزه دانشگاه بوعلی‌ سینای همدان است. در این موزه همانند باغ وحش‌هایی همچون باغ وحش مشهد یا باغ وحش ارم می‌توانید حیوانات را از نزدیک مشاهده کنید. با من در نابرو همراه باشید تا از یکی از بهترین مکان‌های دیدنی همدان ، یعنی موزه حیات وحش همدان بازدید کنیم.

آغاز بازدید از موزه حیات وحش همدان

اطراف موزه باغی بزرگ قرار دارد. فضا به‌شکل مناسبی تزیین شده است و درکل نمای جالبی دارد. چندین آلاچیق تقریبا در پشت موزه قرار گرفته‌اند و در فضای جلوی آن میدانی با تندیسی در میانش دیده می‌شود. از همین آغاز، یکی از سوژه‌های موزه خودنمایی می‌کند: دو سنگ بزرگی که بادامی‌شکل‌اند روی سکوی سنگ‌چینی‌شده بزرگی قرار گرفته‌اند.

شمایل آن‌ها یادآور سنگ‌های آسمانی و اجرامی‌اند که در فیلم‌های علمی و تخیلی با زمین برخورد می‌کنند. این دو سنگ بزرگ‌ترین بمب‌های آتش‌فشانی جهان‌اند. بمب‌های آتش‌فشانی مواد مذابی‌اند که پس از پرت‌شدن از دهانه آتش‌فشانی با سرعت بالا، قبل از رسیدن به زمین، سرد و به سنگ تبدیل می‌شوند. حتی تصور پرت‌شدن چنین جسم بزرگی از آتش‌فشان نیز ترسناک است!

موزه حیات وحش همدان

سوژه‌های جذاب در قفسه‌ها

پس از در ورود به ساختمان اصلی موزه حیات وحش همدان مسوول موزه بلیت‌های شما را کنترل و به‌سمت داخل راهنمایی‌تان می‌کند. به‌سرعت دیدن سوژه‌های هیجان‌انگیز آغاز می‌شود.


سوژه دیگر، چند جنین انسان در الکل بود. این جنین‌ها شکل ظاهری غیرعادی داشتند. توضیحات کافی درمورد آن‌ها در سالن نیست، اما به‌هرحال آنچنان که مشخص است، اختلال‌هایی فیزیکی دارند.

در راهروی ورودی چندین قفسه و ویترین قرار دارند. در یکی از قفسه‌ها صافی نهنگ قرار دارد؛ گویا نهنگ از این عضو از بدنش برای گرفتن مواد غذایی بسیار کوچک حل‌شده در آب استفاده می‌کند. در قفسه‌های دیگر سوژه‌های جذاب دیگری قرار دارند که برای مقدمه آغاز این ماجراجویی جالب هستند.

موزه حیات وحش همدان

زیر آب‌های خلیج‌فارس

در سالن اول موجودات دریایی قرار دارند. آشناترین موجودات زنده‌ای که برای شخصی غیرمتخصص خودنمایی می‌کنند، ستاره‌های دریایی و صدف‌ها هستند. چندین نمونه از این دو موجود در طرح‌های مختلف دیده می‌شوند. تعدد سوژه‌ها بسیار بالاست؛ به‌شکلی که برای درک کامل جزییات باید در حد یک متخصص از دنیای زیر آب اطلاعات داشته باشید. سالن خیلی بزرگی نیست؛ اما چون اکثر موجودات زیردریایی این سالن کوچک هستند، دیدن همه آن‌ها زمان‌بر است.

موزه حیات وحش همدان

انبوهی از حشرات، ساکت و بی‌حرکت

این سالن از موزه حیات وحش همدان برای افرادی که فوبیای حشرات دارند، بیشتر به فضایی فرازمینی شباهت دارد! باید اعتراف کرد دیدن این حجم از حشرات به‌صف‌شده کنار هم، تاحدودی ترسناک و البته هیجان‌انگیز است. ابعاد بعضی از آن‌ها حتی به‌اندازه یک کف دست می‌رسد.

دیدن سوسک‌هایی به این بزرگی عجیب است. در بعضی از ویترین‌ها حشراتی با طرح‌های مختلف کنار هم قرار دارند؛ مثلا در یکی از آن‌ها حشرات به‌شکل لوگوی دانشگاه بوعلی‌ سینا به صف شده‌اند. زیباترین ویترین این سالن‌ ویترین پروانه‌ها است. اگر بادقت به کف این سالن نگاه کنید، متوجه یک خط‌کشی می‌شوید که به شما مسیر درست بازدید از موزه را نشان می‌دهد و با دنبال‌کردن آن به سالن بعدی خواهید رفت.

موزه حیات وحش همدان

چند اقلیم زیر یک سقف

این سالن بسیار وسیع است. بیش از 900 گونه پستاندار و پرنده پشت ویترین‌هایی شیشه‌ای این سالن قرار دارند. روی ستون‌های سالن سر پستانداران بزرگی مثل گوزن و غزال قرار دارد.

شمایل بی‌حرکت شیرها از پشت شیشه ویترین بازهم باابهت و ترسناک است. طاووس، گرگ، گربه وحشی و گراز حیواناتی‌اند که به‌نظر من جذاب‌تر از مابقی بودند. صف طولانی ویترین‌ها به یک پیچ 180 درجه منتهی شده و دوباره ادامه می‌یابد. با ردکردن دو ردیف طولانی و پیچ‌زدن، به انتهای این سالن وسیع می‌رسید. نور کم سالن و سکوت آن باعث می‌شود تا گذر از میان این همه حیوان کمی رنگ هیجان به خود بگیرد.

موزه حیات وحش همدان

سفر به زیر آب‌ها

سالن بعدی موزه حیات وحش همدان جذاب‌ترین سالن موزه است. از همان بدو ورود استخوان‌های یک موجود عظیم‌الجثه تمام توجه شما را به خودش جلب می‌کند. ابعاد آن به‌طرز ترسناکی بزرگ است. این سوژه بسیار بزرگ اسکلت یک نهنگ است! با دیدن این بزرگی می‌توان به درک درستی از میزان بزرگی نهنگ‌ها رسید.

از آنجا که صدای غالب محیط به‌خاطر وجود آکواریوم‌ها همچون دریا و زیر آب است، دیدن چنین اسکلت بزرگی نوعی هیجان و استرس ایجاد می‌کند؛ به‌خصوص برای افرادی که فوبیای ترس از اشیای بزرگ دارند دیدن چنین چیزی تاحدودی ترسناک است. در فضای اطراف این اسکلت چندین آکواریوم زیبا با ماهی‌های رنگی کوچک و بزرگ قرار دارند.

موزه حیات وحش همدان

سخت و زیبا، سنگ‌هایی بی‌نظیر

ویترین‌های این سالن میزبان سنگ‌هایی بی‌نظیرند. سنگ‌ها رنگ‌های اعجاب‌انگیزی دارند که تصور دیدن این رنگ‌ها در طبیعت کمی دور از ذهن است؛ البته تا قبل از دیدن آن‌ها در اینجا. رنگ‌هایی مثل صورتی، بنفش و طیف‌های مختلف رنگ آبی در دل سنگ‌هایی با طرح‌های جالب دیده می‌شوند. در مرکز سالن سنگی با قد بلند ایستاده است که توضیحات خاصی در مورد آن نوشته نشده است؛ اما سطح صیقلی و صاف آن جذاب است. در این سالن بیش از 3000 گونه سنگ وجود دارد که هرکدام ویژگی خاصی دارند.

موزه حیات وحش همدان

با خزندگان، چند سوژه عجیب

اگر مثل من با فوبیای خزندگان دست‌‌و‌پنجه نرم می‌کنید، در سالن خزندگان موزه حیات وحش همدان فرصت خوبی وجود دارد که به آن‌ها نزدیک شوید و حداقل در حالی که بی‌حرکت هستند، آن‌ها را با خیال راحت ببینید. اکثر ویترین‌ها را انواع مختلفی از سوسمارها و مارها تشکیل می‌دهد. یکی از چند سوژه جذاب این بخش یک لاک بسیار بزرگ است که لاک نوعی لاک‌پشت عظیم‌الجثه است. در قدیم بعضی از اقوام از آن به‌عنوان سپر دفاعی در جنگ استفاده می‌کردند.

سوژه دیگر، چند جنین انسان در الکل بود. این جنین‌ها شکل ظاهری غیرعادی داشتند. توضیحات کافی درمورد آن‌ها در سالن نیست، اما به‌هرحال آنچنان که مشخص است، اختلال‌هایی فیزیکی دارند.

به‌سوی پایان

از سالن خزندگان که خارج شوید، به ادامه سالن پرندگان و پستانداران بازمی‌گردید. این سالن نیز ویترین‌های جالبی دارد. چند ویترین، محیط‌های مختلف زندگی انسان‌های نخستین و عصرهای قدیمی‌تر را نمایش می‌دهند. پس از خارج‌شدن از این سالن، به سالن حشرات که سالن ابتدایی بود باز خواهید گشت. درواقع نقطه پایان ماجراجویی در موزه حیات وحش همدان همان نقطه ابتدایی است.

موزه حیات وحش همدان

چند نکته

عمر این موزه به دهه 50 شمسی برمی‌گردد، بیش از 2000 متر مساحت دارد و از نظر تعدد گونه‌ها جزو چند موزه تاریخ طبیعی برتر کشور است. در هر بخش بیش از 500 سوژه و در بخش‌هایی حتی 2000 سوژه جانوری برای بازدید وجود دارد. هزینه بلیت آن 5000 تومان است. اگر کارت دانشجویی دانشگاه بوعلی را همراه داشته باشید، این هزینه نصف خواهد شد.

مقصد کجاست؟

موزه حیات وحش همدان که یکی از فضاهای دانشگاه بوعلی ‌سینای همدان است، در انتهای بلوار آزادگان که مردم محلی به آن چرم‌سازی می‌گویند قرار دارد. برای رفتن به بلوار آزادگان باید ابتدا به میدان مدرس بروید. پس از عبور از در مربوط به دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی، از طریق یک خیابان آسفالته باریک به در ورودی موزه خواهید رسید. موزه در بستر یک باغ قرار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن