خیابان گردی

آرامگاه حکیم الهی از جاذبه‌ دیدنی سمنان

فهرست مطالب

همه‌ ما تا به حال با آرامگاه‌های بسیاری در شهرهایمان روبه‌رو شده‌ایم که برای بزرگداشت افراد سرشناس شهر احداث شده و علاوه‌بر داستان‌های شگفت‌انگیزی که در دلشان پنهان کرده‌اند، از معماری ویژه‌ای هم برخوردار بوده‌اند. با من در نابرو همراه باشید تا با یکی از بناهای تاریخی شهر دوست‌داشتنی سمنان، یعنی آرامگاه حاج ملاعلی سمنانی معروف به آرامگاه حکیم الهی آشنا شوید. شما در این آرامگاه از دیدنی های سمنان علاوه‌بر آشنایی با یک بنای ارزشمند و ویژگی‌های جذاب آن، می‌توانید از محیط سرسبز و فضاسازی خاصش هم استفاده کنید و عکس‌های خاطره‌انگیزی بگیرید.

جاذبه های آرامگاه حکیم الهی

آشنایی با حکیم الهی (حاج ملاعلی سمنانی)

بهتر است قبل‌از اینکه با بنای آرامگاه حکیم الهی (حاج ملاعلی سمنانی) آشنا شوید، فردی را که این آرامگاه برای او ساخته شده، بشناسید تا وقتی با این آرامگاه زیبا روبه‌رو می‌شوید، بتوانید تجسم بهتری از گذشته‌ و خاطراتی که بنا تا به امروز در درون خود حفظ کرده، داشته باشید.

آرامگاه حکیم الهی

حکیم الهی (حاج ملاعلی سمنانی) یکی از عالمان روحانی و حکمای بزرگ و سرشناس شهر سمنان بوده که در قرن اخیر درمیان مردم این شهر به محبوبیت فراوانی رسیده و به‌دلیل ساده‌زیستی، تقوا و خدماتش به اهالی شهر بسیار معروف بوده است.


پس‌از بازدید از بنا می‌توانید در صحن آن که درختان کهن سر به فلک کشیده‌ای را درون خود جای داده و صندلی‌هایی فلزی دارد، استراحتی کنید.

حکیم الهی که تحصیلاتش را در شهرهای نجف، کربلا، تهران و اصفهان تکمیل کرده بود، در علوم مختلفی مثل ستاره‌شناسی، علم الهی و حکمت بسیار سرشناس و آگاه بود. یکی از ویژگی‌هایی که اکثر افراد حکیم الهی را به آن می‌شناختند این بود که ایشان در طول عمر خود با خرافات و عوام‌فریبی‌هایی که از گذشته‌های دور در شهر سمنان وجود داشت جنگید و محیط سالم‌تری را ازلحاظ علمی در این شهر کوچک ایجاد کرد.

دیدنی های آرامگاه حکیم الهی

ویژگی‌های آرامگاه حکیم الهی

هنگامی که به آرامگاه حکیم الهی که در ابتدای خیابان حکیم الهی سمنان قرار گرفته برسید و در مقابلش بایستید، از نشانه‌های معماری بنا و تفاوت آن با سایر بناهای موجود در محل متوجه خواهید شد که این بنا برای شخص سرشناس و مهمی ساخته شده است که بازدید از آن می‌تواند جالب باشد.

هنگامی که از سردر آجری نفیس و باارزش این بنا عبور کنید و به محوطه‌ سرسبز و پر از درخت آن وارد شوید، در ابتدا ایوان رفیع آرامگاه با ارتفاع پنج متر نظر شما را به خود جلب خواهد کرد که برعکس سایر آرامگاه‌ها طاقی مسطح و متفاوت دارد و با تیرآهن ساخته شده است.

آرامگاه حکیم الهی

روی پیشانی ایوان آرامگاه حکیم الهی دیدنی که رو به خیابان دارد، کتیبه‌ای کاشی‌کاری‌شده نصب شده که سال تولد و وفات حکیم الهی را روی آن خواهید دید. بالای سردر ورودی آرامگاه، علاوه‌بر تزیینات آجری منحصربه‌فرد با دو نقش از کاشی خوش‌رنگ لاجوردی مواجه خواهید شد که روی نقش بالایی آن تصویری از حکیم الهی و در قست پایین آن، دعای اهل قبور حک شده است.

آرامگاه حکیم الهی

علاوه‌براین نقوش، دو طرف ایوان کتیبه‌های کاشی‌کاری چشم‌نواز دیگری مشاهده خواهید کرد که اسامی ائمه و عبارات قرآنی بسیار زیبا و هنرمندانه روی آن‌ها نوشته شده است. قبر حکیم الهی را هم کنار ایوان و داخل صحن می‌توانید ببینید.

جالب است بدانید طرف چپ ایوان آرامگاه حکیم الهی، پنجره‌ای وسیع و جذاب قرار دارد و اگر به‌سمت راستش هم نگاهی بیندازید، دو پنجره‌، سالن سرتاسری و سپس در ورودی بنا برایتان نمایان خواهد شد.

دیدنی های آرامگاه حکیم الهی

با ورود به بنای اصلی آرامگاه حکیم الهی چند سالن و اتاق تودرتو شما را به دوران‌های پرفرازونشیب گذشته خواهد بود و می‌توانید حکیم را تصور کنید که در حال درس دادن به شاگردان یا پاسخگویی به سؤالات جمعی از مردم است و با عبور از این اتاق‌ها حال و هوای جالبی برایتان تداعی خواهد شد.

پس‌از بازدید از بنا می‌توانید در صحن آن که درختان کهن سر به فلک کشیده‌ای را درون خود جای داده و صندلی‌هایی فلزی دارد، استراحتی کنید، از لابه‌لای پنجره‌های مشبک آرامگاه نگاهی به بیرون بیندازید و از هوای دلچسب آن به همراه صدای پرندگان لذت ببرید و آرامشی را تجربه کنید که در محیط بیرون آرامگاه خبری از آن نیست.

آرامگاه حکیم الهی

کلام آخر

حاج ملاعلی سمنانی یا همان حکیم الهی یکی از عالمان دانای قرن اخیر بوده که شهرت بسیاری در استان سمنان و سایر شهرهای ایران داشته است و به‌دلیل داشتن پایگاه معنوی و علمی درمیان مردم و اهالی منطقه از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار بوده  و آرامگاه ایشان هم به‌طبع بنایی خاص و منحصربه‌فرد است که در شهر سمنان نظر هر عابری را به خود جلب می‌کند.

دیدنی های آرامگاه حکیم الهی

این بنای ارزشمند از جاذبه‌های گردشگری شهر سمنان محسوب می‌شود که بازدیدکنندگان فراوانی دارد و شما هم اگر به شهر سمنان سفر می‌کنید و می‌خواهید از بنایی متفاوت، خاطره‌انگیز و جذاب دیدن کنید و ساعتی را در آرامش سپری کنید، می‌توانید از آرامگاه حکیم الهی دیدن کنید.

تزیینات آرامگاه حکیم الهی شگفت‌انگیز شامل آجرکاری‌های نفیس و کاشی‌کاری لاجوردی زیبایی است که تماشای آن‌ها شما را به وجد خواهد آورد و مکان مناسبی برای ثبت عکس‌هایی جذاب و خاطره‌انگیز خواهد بود. اگر از بودن در این مکان تجربه‌ای دارید، آن را با نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن