آیین و زیارت

مسجد حاجتگاه ابیانه؛ محلی تاریخی و زیارتی در روستای کوچک

فهرست مطالب

آیا تابه‌حال جایی رفته‌اید که هم از فضای طبیعت و آب‌و‌هوای کوهستانی آن لذت ببرید و هم با تاریخ و مردمان روستایی‌اش آشنا شوید؟ به‌نظر شما جایی که یادگار ایران باستان باشد و بتوانید آثار ملی و زیارتی ثبت‌شده زیادی را در آن ببینید، کجاست؟ قطعا روستای ابیانه و آثار ملی ثبت‌شده در ابیانه محلی برای اطلاع‌یافتن از تاریخ‌ هستند. علاوه‌براین لذت‌ گردشگری در روستا هم زیبایی خاص خودش را دارد. در این مطلب به مسجد حاجتگاه از  دیدنی های اصفهان که یکی از ۱۱ مسجد ثبت‌شده در ابیانه است سری می‌زنیم. با من در نابرو همراه باشید.

مسجد حاجتگاه ابیانه

 گذری در روستای ابیانه

ابیانه روستایی است از توابع شهرستان نطنز و در حاشیه کویر که در فاصله ۳۰کیلومتری بزرگ‌راه کاشان، اصفهان و یزد قرار دارد. روستای تاریخی ابیانه با قدمتی ۲۵۰۰ساله، موزه‌ای است که زندگی در آن جریان دارد. بافت قدیمی روستا در سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی ایران ثبت و همچنین مراسم محرم در ابیانه مانند نخل‌گردانی، جغجغه‌زنی و گویش ابیانه سال ۱۳۹۲ در فهرست آثار معنوی ایران ثبت شده‌اند.

مسجد حاجتگاه ابیانه

ابیانه روستای زیبا و جذابی است که در جدال سنت و تجدد، یکپارچگی‌اش را در معماری، فرم لباس، زبان و آداب‌و‌رسوم حفظ کرده است. وقتی در این موزه زنده قدم می‌زنید، تاریخ و گذشت زمان را لمس می‌کنید، دوست دارید در روستا چند روزی زندگی کنید و با آداب‌و‌رسوم مردمان و اهالی روستا آشنا شوید.

با دقت در بافت پلکانی و ساختمان‌های چندطبقه‌ای که با درهم‌آمیختن خشت و گل و چوب خودنمایی می‌کنند، احساس شعف می‌کنید. رنگ سرخ روستا با آب باران بیشتر و بیشتر می‌شود و جذابیت خاصی به خودش می‌گیرد که همه به‌نوعی محو تماشای این روستای بی‌نظیر می‌شوند.

این روستا آثار ملی ثبت‌شده زیادی دارد. حدود ۱۱ مسجد در این روستا ساخته شده که یکی از مسجدهای آن، مسجد حاجتگاه است.

مسجد حاجتگاه ابیانه

نقش‌و‌نگار مسجد حاجتگاه

مسجد حاجتگاه متعلق به دوره صفویه است. این مسجد نمایی مستطیل‌شکل به‌ابعاد ۱۸ در شش متر و چهار ستون چوبی با سرستون‌های ساده دارد. ضلع غربی مسجد به بدنه کوه تکیه داده و در ضلع جنوب‌غربی به مسجد شبستان کوچکی متصل است که ایوانی مشرف دارد. این شبستان قدیمی‌تر از مسجد فعلی بوده و درواقع مسجد بزرگ حاجتگاه به آن متصل شده است.


بعد از ده دقیقه پیاده‌روی از هتل ابیانه و عبور از جاده‌ای زیبا، سرسبز و دارای آب‌وهوایی دل‌انگیز، به روستای ابیانه می‌رسید. ابتدای روستا، سمت راست، مسجد حاجتگاه قرار داد.

مصالح به‌کاررفته در مسجد سنگ، خشت و تیرچوبی است و نمای بیرونی‌اش آجری با شوقه‌های مشبک هلالی و پنجره‌های دو‌لنگه است که باعث شده جلوه زیبایی به خودش بگیرد. جلوی مسجد تختگاهی وجود دارد که به تخت مازگه شهرت دارد.

مردم و اهالی روستای ابیانه اعتقاد خاصی به مسجد دارند و برای برآوردن حاجات خود به این مسجد متوسل می‌شوند. زیر تخته‌پوش‌های مسجد حاجتگاه نیز همانند سایر مساجد ابیانه، خط‌نوشته‌هایی حاوی آیات قرآنی، اشعار و رویدادهای تاریخی وجود دارند. در سال‌های اخیر حسینیه جدیدی کنار مسجد احداث شده که در ورودی‌اش به مسجد در ضلع شمالی حاجتگاه قرار دارد. کف و سقف مسجد تخته‌پوش و دیوارهایش اندود گچی دارند.

مسجد حاجتگاه ابیانه

پنجره‌های مسجد قوس‌هایی دارند که از بالا به‌صورت نیم‌دایره به هم وصل شده‌اند. این قوس‌ها نشان‌دهنده این‌اند که بنای مسجد محکم است. یکی از محکم‌ترین قوس‌ها در مسجد جامع یزد هم، مانند مسجد حاجتگاه است.

مسجد حاجتگاه ابیانه

قدمت مسجد حاجتگاه

قدمت مسجد حاجتگاه بسیار طولانی است و به دوره صفویه بازمی‌گردد. تاریخ ساخت آن را ۴۰۰ سال پیش عنوان می‌کنند. مسجد حاجتگاه هم‌زمان با سلطنت شاه طهماسب اول ساخته شده و درب مسجد سال ۹۵۳ هجری قمری ساخته شده است.

مردم ابیانه باور دارند که مسجد حاجتگاه، حاجت‌ها و نیازهایشان را برآورده می‌کند. در این مورد داستانی را بازگو می‌کنند که درمورد فردی کولی بوده است؛ وی کودک بیمارش را به پای ستون این مسجد می‌آورد و کودک سلامتی‌اش را باز می‌یابد. درطبقه بالای مسجد نیز اتاقی قرار دارد که محل دفن موقت مرده‌های اربابان بوده است.

مسجد حاجتگاه ابیانه

چه زمانی به روستای ابیانه و مسجد حاجتگاه بروید؟

معمولا برای بازدید روستا و آثار تاریخی‌اش سعی کنید ظهر به‌بعد ‌به روستا بروید؛ چون بافت تاریخی‌اش خیلی مشخص است و هوا نیز گرم و اذیت‌کننده نیست. همچنین هنگام ظهر و اذان می‌توانید وارد مسجد حاجتگاه بشوید و آداب‌ورسوم روستاییان را از نزدیک مشاهده کنید؛ زیرا نمای خاص فرهنگی و بسیار جذابی دارد.

مسجد حاجتگاه ابیانه

مسجد حاجتگاه روستای ابیانه کجاست؟

بعد از ده دقیقه پیاده‌روی از هتل ابیانه و عبور از جاده‌ای زیبا، سرسبز و دارای آب‌وهوایی دل‌انگیز، به روستای ابیانه می‌رسید. ابتدای روستا، سمت راست، مسجد حاجتگاه قرار داد. درواقع مسجد حاجتگاه در محله زیارتگاه و در کنار قبرستان قدیمی ابیانه واقع شده است.

نوشته های مشابه

‫7 نظرها

  1. با سلام و احترام
    این مکان ها و فضاها تداعی گر هویت و نماد شکوه ایران و ایرانی بودن ماست که بر همه ی لازم از آنها مراقبت کنیم و به جهانیان معرفی نماییم در همین راستا. از قلم روان و شیوای نویسنده سطور بالا بسیار سپاسگزارم.

  2. مطلب گویا ، مختصر و مفید بود . بسیار عالی است. منتظر مطالب جدید از جاهای دیدنی هستیم.ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن