طبیعت گردی

روستای هفت تن قائم شهر، جایی برای آرامش

فهرست مطالب

مازندران همیشه گزینه اول مردم ایران مخصوصا مردم کرج و تهران برای سفر است. چراکه با طی مسافتی کم، با طبیعتی دور از آلودگی شهر روبه‌رو می‌شوند. در این مقاله از نابرو به شما یک روستای زیبا و آرام از جاهای دیدنی مازندران یعنی روستای هفت تن را معرفی خواهیم کرد.

روستای هفت ‌تن در نزدیکی جاده تهران قائم شهر قرار دارد و واقع در دو کیلومتری شهرستان قائم شهر است. این روستا یکی از روستاهای حومه قائم شهر است که آن را هفت ‌تن می‌نامند. روستایی با قدمت بیش از ۲۰۰ سال که تعداد خانوار ساکن آن بیشتر از صد خانوار نیست. اهالی هفت ‌تن در فضایی بدون شلوغی و عاری از هرگونه آلودگی با هوای دلپذیر در نزدیکی شهر زندگی می کنند. این روستا با آب و هوای مطلوب و پوشش گیاهی متنوع خود جایی مناسب برای تفریح است، به‌همین علت مردم شهر و حومه ‌آن برای تفریح آخر هفته را به هفت تن می‌روند.

روستای هفت تن قائم شهر

طبیعت روستای هفت ‌تن

در دل طبیعت و جنگل‌های سرسبز مازندران روستای هفت تن قائم شهر را تجسم کنید. محله‌ای بسیار خلوت و سرشار از آرامش که با آب و هوای فوق العاده خود، بهشتی را برای کسانی که ناراحتی اعصاب دارند و یا می‌خواهند از هیاهو شهر به دور باشند ایجاد می‌کند. آب و‌ هوای هفت ‌تن حتی ساکنان شهری مازندران که برای تعطیلات به هفت ‌تن می‌آیند را نیز به وجد می‌آورد.


یکی از رسوم‌ مردم روستای هفت تن قائم شهر«عید‌مرده‌ها» نام دارد. هر ساله در روز ۲۳ تیر مردم با پختن غذا به قبرستان هفت ‌تن که در فراز یک تپه قرار دارد می‌روند و غذا‌های خود را بین همدیگر پخش می‌کنند.

بهترین زمان برای رفتن به هفت ‌تن فصل تابستان و بهار است. هرچند که کمتر کسی می‌تواند از پاییز‌ روستای هفت ‌تن با آن درختان رنگ‌ وارنگ به راحتی بگذرد. همچنین به‌علت وجود زمین خالی در هفت ‌تن امکان ساخت خانه و ویلا در آن‌جا وجود دارد.

روستای هفت تن

فلسفه اسم هفت تن

به نقل از اهالی روستای هفت تن قائم شهر و چیزی که در بین مردم جا افتاده است، علت نام‌گذاری این روستا به هفت ‌تن، گورهای هفت پسر ویشتاسب جلالی است که در جنگ با میر کمال‌الدین بن میرالقوام‌الدین کشته شده‌اند. اما این تنها یک فرضیه است و نمی‌توان به طور قطع دلیل نام‌گذاری هفت ‌تن را این هفت گور بدانیم. در کتاب «تاریخ طبرستان، رویان و مازندران» چیز دیگری گفته شده است. اما چیزی که در بین مردم جا افتاده و آن را قبول دارند، هفت گور پسران ویشتاسب است.

روستای هفت تن

امامزاده هفت ‌تن

امامزاده هفت ‌تن، مکانی برای زیارت است که از سازنده آن اطلاعات دقیقی در دسترس نیست. این اثر مربوط به زمان قاجار است و مالک فعلی آن سازمان اوقاف و امور خیریه است. هویت این امامزاده مشخص نیست و شایعه‌های زیادی در مورد هویت صاحب گور‌های این مکان وجود دارد که هیچ صحت و سقمی نمی‌توان بر روی هیچ‌کدام از آن‌ها گذاشت.

در بازه زمانی سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰ سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران این بنا را بازسازی کرد. اما با توجه به تخریب ۷۰ درصدی بنای قدیمی، در سال ۱۳۹۲سازمان میراث ‌فرهنگی ایران مجوز تخریب بنای قدیمی هفت ‌تن و ساخت بنای جدید را صادر کرد.

جاذبه عکاسی طبیعی

پوشش گیاهی در هفت ‌تن بسیار زیبا و دلپذیر است که این امر سبب شده تا هر بازدیدکننده‌ای را به عکاسی سوق دهد. روستای هفت ‌تن یکی از طبیعت‌های بکر مازندران است که در بین مردم کشف نشده است و حتی در تعطیلات هم به غیر از مردم حومه کسی به هفت ‌تن سفر نمی‌کند.

روستای هفت ‌تن در همه فصل‌ها زیبا است. زمستان آن سفید، تابستانش سبز و بهارش با شکوفه‌های صورتی و سفید که در بین پوشش سبز درختان قرار دارد، چشم‌اندازی خیره کننده می‌سازد. پاییز هفت ‌تن که در آن هر رنگی دیده می‌شود را می‌توان از جمله طبیعت‌های شگفت انگیز شمال ایران به حساب آورد.

روستای هفت تن

اهالی روستای هفت ‌تن

مردمان محلی روستا بسیار خون‌گرم و مهربان هستند، جوری‌که بی‌شک از هم صحبت شدن با آن‌ها لذت خواهید برد. اکثر اهالی هفت ‌تن باغ پرتقال و نارنگی دارند. هرچند که کشت و برداشت انواع صیفی‌جات در هفت ‌تن انجام می‌شود. به دلیل آب‌ و ‌هوای عالی این روستا، کشت و برداشت برنج انجام می‌گردد.

همین‌طور دام‌داری نیز از دیگر مشاغل پرطرفدار در هفت ‌تن است. از دیگر ویژگی‌های اهالی هفت ‌تن مذهبی بودن آن‌ها است. تمامی مراسم‌های سوگواری و مذهبی را برپا داشته و هر ‌ساله در داخل مسجد هفت ‌تن گرد هم جمع می‌شوند.

عید مرده‌ها

یکی از رسوم‌ مردم روستای هفت تن قائم شهر«عید‌مرده‌ها» نام دارد. هر ساله در روز ۲۳ تیر مردم با پختن غذا به قبرستان هفت ‌تن که در فراز یک تپه قرار دارد می‌روند و غذا‌های خود را بین همدیگر پخش می‌کنند. مردان مسابقاتی مانند طناب کشی انجام می‌دهند و به نفرات برتر نیز، جایزه اعطا خواهد شد.

جنگل هفت ‌تن

روستای هفت تن قائم شهر به‌نوعی در دل جنگل قرار دارد. برای رفتن به جنگل کافی است از تپه‌های هفت ‌تن بالا بروید. جنگل ‌هفت ‌تن همانند دیگر جنگل‌های مازندران نیازی به تعریف و تصویرسازی ندارد.

تمشک و ولیک چینی به دلیل انبوه بودن آن همواره رواج دارد. این جنگل، جای بسیار مناسبی برای سیزده‌ به‌در و تعطیلات است که از دیگر نقاط شمال، شلوغی کمتری دارد.

روستای هفت تن قائم شهر

نکاتی برای بازدید کنندگان

لباس گرم با خود به همراه داشته باشید چرا که هوای مطلوب هفت ‌تن می تواند در شب به دلیل کوهستانی بودن همراه با سوز بوزد. آنتن و اینترنت در روستای هفت ‌تن فراهم است اما در بعضی از نقاط روستا آنتن‌دهی خوبی وجود ندارد. اگر قصد اسکان و یا ماندن در جنگل را دارید حتما با خود چادر مسافرتی به‌همراه داشته باشید.

چگونه به هفت ‌تن بروید؟

آدرس: مازندران، جاده فیروزکوه، نرسیده به قائم شهر، روستای هفت ‌تن

روستای هفت ‌تن واقع در کیلومتر پنج جاده قائم شهر، شیرگاه است. برای رفتن به این روستا از داخل شهر یا از سمت تهران مسیر دسترسی سختی نخواهید داشت. کافی است تابلو هفت ‌تن را در کنار جاده ببینید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن