طبیعت گردی

هفت حوض مشهد؛ سحر انگیز در دل کوه

فهرست مطالب

در ایران به‌دلیل اقلیم متفاوت و وجود انواع فرسایش‌ با چهره‌های عجیبی از سنگ‌ها و صخره‌ها روبرو می‌شویم. یکی از جاذبه‌هایی که به دلیل فرسایش به وجود آمده، هفت حوض مشهد است. با من در نابرو همراه شوید تا گشتی در یکی از جاذبه‌ها و جاهای دیدنی مشهد بزنیم.

زیبایی‌ پنهان کوه‌های خلج

وسعت شهری مانند مشهد باعث شده‌است که تنوع مکان‌های دیدنی به قدری زیاد باشد که شاید در یک سفر نتوانید به همه این مکان‌ها سر بزنید. نام مکان‌هایی مثل طرقبه و شاندیز شاید برای مسافرانی که به مشهد سفر می‌کنند خیلی آشنا و پر‌تکرار باشد؛ اما در گوشه جنوب‌شرقی مشهد در دل کوه هایی که شاید در اکثر اوقات سال هیچ نشانی از حیات وجود ندارد، مکانی برای لذت از طبیعت می‌توان پیدا کرد. حوضچه‌هایی پشت سر هم که با عبور خود از دل کوه مسیری زیبا، بکر و متفاوت را ایجاد کرده‌اند.

هفت حوض مشهد

چگونه به هفت حوض برویم؟

هفت‌حوض منطقه‌ای صخره‌ای است که در مسیر جاده مشهد به روستای مغان قرار‌دارد. برای رفتن به این مکان باید فاصله‌ای هفت کیلومتری که حدودا  30دقیقه طول می‌کشد را از مشهد طی کنید. پس از گذشتن از شهرک سیدی به خیابان طرق می‌رسید.

پس از آن حدود سه کیلومتر فاصله تا بوستان هفت حوض خواهید‌ داشت. از خیابان اصلی به سمت چپ می‌روید و خیابان را تا انتها ادامه داده تا به محوطه‌ای برسید که عموما از آن به‌عنوان پارکینگ بوستان استفاده می‌شود.

هفت حوض مشهد

بوستان هفت حوض

پله‌های زیاد و خسته‌کننده یکی از معایب مکان‌هایی‌ست که ذاتا طبیعی هستند و توسط شهرداری‌ها و سازمان‌ها بازسازی می‌شوند. هفت‌حوض نیز از قسمت ورودی تا قسمت آلاچیق‌ها که مکانی برای نشستن با خانواده است، پله‌هایی طولانی و غیر‌اصولی دارد که ناچار به عبور از آن هستید.

با نگاهی به اطراف متوجه می‌شوید برای این مکان بخش‌های رفاهی دیگری مانند رستوران سنتی، آلاچیق‌های تابستانی و زمستانی، سوپر‌مارکت، سرویس بهداشتی و… در نظر گرفته شده‌است. وجود این موارد در انتخاب این مکان توسط بسیاری افراد موثر خواهد بود.

هفت حوض مشهد

فصل مناسب برای سفر به هف ‌حوض

بر حسب تجربه شخصی سفر به این مکان را در روزهای اولیه فصل بهار، ابتدای پاییز و اواساط زمستان پیشنهاد می‌کنم. بهار این منطقه برای افرادی که در شهر زندگی می‌کنند بسیار دلنشین خواهد‌ بود؛ رنگ سبز چمن‌ها و زردی گل‌های مینیاتوری که از دور مانند اثر قلم‌مو هستند، بی‌اندازه لذت‌بخش است.

هفت حوض مشهد

و اما پاییز و زمستان این منطقه بسیار سرد‌تر از سطح شهر مشهد خواهد بود، عبور از روی سنگ‌ها  و صخره‌ها بسیار دشوار‌تر خواهد ‌بود؛ اما قندیل‌هایی که جا‌به‌جا از حوضچه‌ها و دیواره‌ها به بیرون قلتیده‌اند و حوضچه‌های یخ زده منظره بی‌نظیری را به نمایش خواهد گذاشت.

هفت حوض مشهد

چه وسایلی همراه داشته باشید؟

این منطقه یکی از مکان‌های همیشگی تورها و گروه‌های کوه‌نوردی در مشهد است. زیبایی، بکر بودن و البته وجود صخره سنگ سیاه که اغلب توسط تیم‌های صخره نوردی مبتدی و حرفه‌ای به‌عنوان مقصدی برای تمرین انتخاب می‌شود. سنگ سیاه سنگ غول‌آسایی در ابتدای مسیر منتهی به هفت حوض است.


پس از پیاده‌روی یک ساعت و نیمه به محلی می‌رسید که آب رود به هفت حوضچه به‌صورت پیاله‌هایی سنگی می‌ریزد و صحنه‌ای زیبا را خلق می‌کند و در نهایتا آب این انشعاب از رود به حوض بزرگی می‌رسد.

یادتان باشد وسایل مورد نیاز برای یک پیاده‌روی طولانی در طول مسیر را به همراه خود بردارید، آب آشامیدنی، کفش مناسب کوه‌نوردی و خوراکی‌هایی مانند خرما، میوه و خشکبار به اندازه کافی بردارید. پیاده‌روی در این مکان به‌دلیل صخره‌ای بودن انرژی زیادی از شما خواهد‌گرفت و همراه داشتن این موارد انرژی از دست رفته را به شما برمی‌گرداند.

اگر با خانواده‌تان همراه هستید زمان‌های بیشتری را برای استراحت در بین مسیر در نظر بگیرید. چون همه افراد قادر نیستند که تمام مسیر را تا آخرین حوض همراه شما پیاده طی کنند. بالا رفتن از تپه‌ها هر چند کوتاه می‌تواند در طولانی مدت خسته ‌کننده باشد.

پیشنهاد می‌کنم در سفر به هفت حوض زمان‌بندی مناسب برای مسیر برگشت را بسیار دقیق در نظر داشته باشد. یک منطقه کوهستانی که در شب هیچ نوری وجود ندارد و در طول مسیر پرتگاه‌ها، سنگ‌های صیقلی و حفره‌های زیادی که وجود دارد که می‌تواند حادثه‌ساز باشد.

هفت حوض مشهد

در طی مسیر

عبور یکی از انشعابات رود طرق به نام رود شلگرد از میان این صخره و فرسایش مواد آهکی سنگ‌ها توسط باران اسیدی باعث ایجاد این حوضچه‌ها و اشکال در این منطقه شده است که در بعضی قسمت‌ها عمیق‌تر و بزرگ‎تر هستند.

هفت حوض مشهد

پس از پیاده‌روی یک ساعت و نیمه به محلی می‌رسید که آب رود به هفت حوضچه به‌صورت پیاله‌هایی سنگی می‌ریزد و صحنه‌ای زیبا را خلق می‌کند و در نهایتا آب این انشعاب از رود به حوض بزرگی می‌رسد. در باور عموم هفت پیاله‌ای که پشت سر هم در یکی از قسمت‌های این منطقه وجود دارند باعث نام‌گذاری این منطقه شده است، چرا که حتما شما هم متوجه خواهید شد که این منطقه بیشتر از هفت حوض دارد.

هفت حوض مشهد

در آینده

این منطقه به‌عنوان سومین منطقه گردشگری مشهد معرفی شده است و برنامه‌های بسیار زیادی برای این بخش در دراز مدت در نظر گرفته شده ‌است؛ از جمله کاشت 15 هزار اصله درخت در این منطقه که باعث افزایش فضای سبز این بوستان به حدود سه برابر می‌شود.

هفت حوض مشهد

نخستین سافاری پارک حیات وحش ایران در محیطی جنگلی در کنار رودخانه در حال ساخت است و پل معلقی به طول 170 متر از جمله برنامه‌هایی ا‌ست که برای این منطق در نظر گرفته شده ‌است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن