فرهنگ و هنر

موزه حیات وحش هفت چنار تهران؛ بازدید از حیوانات تاکسیدرمی

فهرست مطالب

معمولا جاهای دیدنی تهران در محدوده‌های خاصی هستند. در شمال تهران، پارک‌ها، طبیعت زیبا و کاخ‌های سلطنتی قدیمی قرار دارند و در مرکز تهران، محله‌های قدیمی و خانه‌موزه‌ها بیشتر به چشم می‌خورند. اما شاید کمتر کسی بداند که در جنوب تهران و محله بریانک یک عمارت زیبای قدیمی وجود دارد که به موزه حیات وحش تبدیل شده و پذیرای بینندگان کنجکاوی است که به حیات‌وحش و جانداران علاقه‌مند هستند. با من در نابرو همراه باشید تا با موزه حیات وحش هفت چنار تهران بیشتر آشنا شوید. (دوست دارید حیوانات مختلف را از نزدیک ببینید؟ مقاله باغ وحش مشهد را از دست ندهید!)

موزه حیات وحش هفت چنار تهران

تاریخچه موزه حیات وحش هفت چنار

موزه حیات وحش هفت چنار تهران در دوره پهلوی اول ساخته شده است. در گذشته و در دوره‌های‌ زمانی مختلف، این بنا کاربری‌های متفاوتی داشته است و در بررسی تاریخ این ساختمان از آن با عنوان‌های کارخانه برق و کارخانه جوراب‌بافی هم یاد شده است. داخل محوطه حیاط این موزه که بنای آن آجری است چندین ساختمان قرار دارد که ساختمان اصلی و مستطیل شکل آن مربوط به خود موزه است.

موزه حیات وحش هفت چنار تهران

گشت‌وگذار در محوطه

وقتی از در ورودی وارد محوطه فضای موزه حیات وحش هفت چنار می‌شوید چندین ساختمان به چشم می‌خورد. اگر مقابل ساختمان اصلی موزه بایستید، در سمت چپ آن چایخانه و سفره‌خانه سنتی واقع شده است. در بخش پشتی ساختمان یک برج آجری بسیار بلند قرار دارد که در گذشته دودکش کارخانه برق بوده است.

موزه حیات وحش هفت چنار تهران

این بخش بنا از داخل خیابان و از فاصله دور هم به چشم می‌خورد و شما را به سمت موزه هدایت می‌کند. محوطه حیاط موزه، بسیار با صفا و پوشیده از درختان بلند‌ قامتی است که بیش از 90 سال عمر کرده‌اند.

بالای این درختان کبوتران بسیار زیادی لانه کرده‌اند و اگر شما در سکوت و آرامش این حیاط زیبا در حال قدم‌زدن باشید حتما صدای این پرندگان توجه شما را به خود جلب می‌کند. ساختمان‌های مجاور ساختمان اصلی هم مربوط به کارگاه‌های ساخت انواع ساز، محل نگه‌داری حیوانات، بخصوص پرندگان، چایخانه و قهوه‌خانه سنتی هستند.

فضای داخلی موزه حیات وحش هفت چنار

وقتی وارد ساختمان اصلی موزه می‌شوید، در طبقه همکف، بخش‌های مختلفی را می‌توانید ملاحظه کنید. بخش اول مربوط به حشرات است که شما می‌توانید در آن‌جا نمونه بزرگی از انواع مختلف حشرات را ملاحظه کنید. از همه جالب‌تر بخش مربوط به پروانه‌هاست که تنوع و زیبایی بسیار زیاد بال‌های آن‌ها سبب می‌شود لذت بازدید شما دو چندان شود.


موزه حیات وحش هفت چنار تهران کمی بالاتر از میدان بریانک و در محله هفت چنار قرار دارد. بهترین مسیر دسترسی به آن‌جا از طریق خطوط اتوبوس تندرو و مترو است. خط هفت مترو و ایستگاه کمیل، پیاده‌روی 10 دقیقه‌ای تا این محل دارد.

در بخش بعدی می‌توانید تاکسیدرمی سر انواع حیوانات وحشی و شاخ‌های آن‌ها که بر دیوار نصب شده است را ببینید. در بخش سوم نمونه‌های مختلفی از فسیل بی‌مهرگان، انواع سنگ، اسفنج‌ها و مرجانیان به چشم می‌خورند. بخش آخر هم مربوط به اتاق پرندگان است که انواع مختلف پرندگان در آن‌جا به نمایش درآمده‌اند.

پس از بازدید طبقه همکف و با پایین رفتن از پله‌ها وارد محوطه طبقه زیر همکف می‌شوید. این بخش با شبیه‌سازی زیستگاه‌های مختلف حیوانات در نواحی مختلف ایران و جهان اطلاعات بی‌نظیری را از آن زیست‌بوم و حیوانات ساکن آن در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد. در این بخش، بدن حیوانات غیرزنده که به صورت کامل تاکسیدرمی شده‌اند به نمایش درآمده و شما با ابعاد واقعی آن‌ها نیز آشنا خواهید شد. از جمله زیستگاه‌های به نمایش درآمده در این بخش می‌توان به زیستگاه رشته‌کوه‌های زاگرس، زیستگاه آفریقا و زیستگاه رشته‌کوه‌های البزر اشاره کرد.

موزه حیات وحش هفت چنار تهران

در بخش زیست‌بوم‌ها یک ورودی هم به آکواریوم موزه قرار گرفته که از این بخش می‌توان به‌عنوان تنها بخش حیوانات زنده این موزه نام برد. طراحی این آکواریوم بسیار زیباست و شبیه قاری سنگی طراحی شده است که هیچ‌گونه نوری در آن وجود ندارد.

موزه حیات وحش هفت چنار تهران

تنها منبع نوری آکواریوم، چراغ داخل شیشه‌های آکواریوم ماهی‌ها است که فضای جالبی را به‌وجود آورده و شما می‌توانید دقایق هیجان‌انگیزی را به تماشای انواع مختلف ماهی‌های آن‌جا بپردازید.

موزه حیات وحش هفت چنار تهران

نحوه دسترسی، آدرس و ساعات بازدید

موزه حیات وحش هفت چنار تهران کمی بالاتر از میدان بریانک و در محله هفت چنار قرار دارد. بهترین مسیر دسترسی به آن‌جا از طریق خطوط اتوبوس تندرو و مترو است. خط هفت مترو و ایستگاه کمیل، پیاده‌روی 10 دقیقه‌ای تا این محل دارد. همچنین ایستگاه بریانک در خطوط  اتوبوس‌های تندروی چمران به ترمینال جنوب در نزدیکی این موزه قرار گرفته و از آن‌جا هم با پیاده‌روی حدود 10 دقیقه‌ای می‌توانید به این محل دسترسی پیدا کنید.

ساعات بازدید از موزه حیات وحش هفت چنار همه روزه از ساعت 9 صبح تا هفت بعدازظهر است و موزه در ایام شهادت و روزهای شنبه تعطیل است.

روبه‌روی موزه، پارک هفت چنار قرار گرفته و در صورتی‌که کودکی هنگام بازدید همراه شماست می‌توانید از این پارک هم دیدن کنید.

موزه حیات وحش هفت چنار تهران

فلافل هفت چنار

احتمالا تاکنون نام فلافل هفت چنار در سطح شهر تهران به چشم شما خورده باشد. باید بگویم که به گفته افراد محلی، جایگاه اصلی این فلافل‌ها همین نقطه تهران بوده که از این‌جا به مناطق دیگر سرایت کرده است. شعبه اصلی در خیابان هفت چنار و در مجاورت موزه حیات وحش هفت چنار واقع است. در کنار در ورودی موزه و تا شعاع چندصد متری آن تعداد زیادی مغازه فلافل فروشی قرار گرفته که تقریبا تمامی آن‌ها پر از مشتری است  و افراد زیادی با پارک کردن خودروهای خود کنار پیاده‌روها مشغول خریدن و یا خوردن فلافل هستند.

اگر به این غذا علاقه داشته باشید زمان بازدید از موزه می‌توانید از یکی از مغازه‌های مجاور، فلافل تهیه کنید. ناگفته نماند که هنگام قدم‌زدن در حیاط محوطه موزه بوی فلافل‌های محله هفت چنار به مشمام شما خواهد رسید.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن