فرهنگ و هنر

ساختمان موسیقی حافظیه؛ موسیقی جیگای انزلی

فهرست مطالب

بندر ساحلی انزلی، شهر نیلوفر‌های آبی، یکی از شهر‌های شمالی کشور و استان گیلان است که به‌خاطر مکان‌های دیدنی و دریا و تالاب زیبایش، سالانه پذیرای مسافران زیادی از ایران و کشور‌های اطراف است. این بندر مه‌آلود شمالی که به دروازه ایران و اروپا هم شهرت دارد، علاوه بر بازار‌های شلوغ و اسکله‌های ماهیگیری و قایق‌سواری، پر از مکان‌های دنج و آرام و سبز و دلبر است که خاطره‌ای خوب از گردشی حتی یک‌ساعته را برایمان رقم می‌زنند. این بار همراه نابرو با یکی از دیدنی‌های گیلان معروف به حافظیه آشنا می‌شویم.

ساختمان موسیقی، حافظیه انزلی

ساختمان موسیقی انزلی به‌خاطر شباهت معماری‌اش به مقبره حضرت حافظ در شیراز، به حافظیه معروف  شده است. این ساختمان در کنار بلوار انزلی واقع شده است و در دوره پهلوی در سال ۱۳۱۱ به‌دست مهندسان آلمانی ساخته شده است و در سال ۱۳۵۶ در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

حافظیه انزلی

این بنای زیبا بین ساختمان فرمانداری و شهرداری بندر انزلی واقع شده است و می‌گویند در گذشته مکانی برای نواختن موسیقی بوده است. امروزه این بنا بیشتر به‌ مکانی دنج و دیدنی کنار دریا تبدیل شده است که نمایشگاه‌های کوچک نقاشی یا عکاسی را در آن برگزار می‌کنند.


در فضای باز و سرسبز این پارک به هر گوشه‌ای که چشم بچرخانید، خانه‌ای ساخته‌شده از کاهگل با سقفی چوبی یا پوشیده از نی می‌بینید.

در روز‌های خاص اگر جشنی به پا شود یا اگر بخواهند بازارچه صنایع‌دستی دایر کنند، این مکان و فضای بازش را انتخاب می‌کنند. همچنین در عید نوروز این فضای سرسبز پر از بازدیدکننده‌ها و میهمانان نوروزی است که مشغول ثبت خاطرات و وقت‌گذرانی‌اند. هرساله در اینجا سفره هفت سین نوروزی بر پا می‌شود.

حافظیه انزلی

معماری

بنایی سفید با مساحت تقریبی ۷۶ مترمربع در زمینی سنگ‌فرش‌شده با مربع‌های کوچک خوش‌رنگ، در کنار بلوار ساحلی به مکانی آرام و دل‌نشین برای وقت‌گذرانی تبدیل شده است. بنایی با گنبدی سفید و پله‌هایی در دو طرفش با نرده‌های کوتاه که میان درختان سرسبز و در مجاورت خانه‌های روستایی ساخته‌شده از چوب و نی خوش می‌درخشد.

حافظیه انزلی

چند کلبه چوبی، یک خانه درختی زیبا، ارابه‌ای و چاهی به‌سبک قدیم در کنارش، حوضچه‌ای کوچک و قایقی چوبی به زیبایی بنا افزوده‌اند. همچنین گفته‌اند از آنجایی که بنای حافظیه شیراز  را در سال‌های ۱۳۱۳ تا ۱۳۱۶ ساخته‌اند، احتمال اینکه حافظیه انزلی را از روی این بنا ساخته باشند زیاد است.

اطراف حافظیه انزلی چه می‌گذرد؟

در نزدیکی این مکان زیبا انواع رستوران‌ها و کافه‌ها، پارک قدس، کانون فرهنگی کودکان و البته پل قدیمی غازیان انزلی قرار دارد.

حافظیه انزلی

در فضای باز و سرسبز این پارک به هر گوشه‌ای که چشم بچرخانید، خانه‌ای ساخته‌شده از کاهگل با سقفی چوبی یا پوشیده از نی می‌بینید. در سمت چپ حافظیه خانه روستایی دوطبقه‌ای ساخته‌اند که در ایوانش به رسم انزلی و دریا و قایق‌هایش، چند قایق کوچک گذاشته‌اند. پنجره‌های رنگی و در چوبی آبی‌رنگش آدمی را به یاد خانه‌های قدیمی و حال و هوای ساده و زیبایش می‌اندازد.

در قسمت راست این باغ کوچک کلبه جنگلی دیگری قرار دارد با سقفی پوشیده از نی که خزه‌ها هم رویش شروع به زندگی کرده‌اند. حیاط سرسبز این کلبه به‌تازگی هرس شده است و اسب چوبی خوش‌سیمایی هم کنار طویله خود به تماشای رهگذران ایستاده است. روبه‌رویش چاهی چوبی ساخته‌اند و نهری کوچک هست و پلی از آن زیباتر رویش است. از چوب‌های ایوانش گلدان‌هایی آویزان است و کوزه‌ای در کنار پله‌اش خودنمایی می‌کند.

حافظیه انزلی

در هر گوشه‌ای درختی هست، نخلی بلندبالا و باغچه‌ای پرگل دیده می‌شود. همه نشانه‌های خانه‌های روستایی اینجا دیده می‌شوند. خانه درختی خوش‌رنگ روبه‌روی این بنا هم جدیدا به این مجموعه اضافه شده است و بچه‌ها می‌توانند چند دقیقه در این خانه، زندگی بین شاخه‌های سبز را هم تجربه کنند.

موسیقی جیگای انزلی (جای موسیقی) را تا جایی که توانسته‌اند به مکانی مناسب گشت‌وگذار خانوادگی و قرار‌های دوستانه تبدیل کرده‌اند. اگر هوا بارانی نباشد، می‌توانید اینجا زیراندازی پهن کنید و از فضا و آب‌و‌هوای تمیزش لذت ببرید.

حافظیه انزلی

کبوترخانه حافظیه

بعد از این کلبه، کبوتر خانه‌ای هست که داخلش چند کبوتر در حال دانه‌خوردن هستند. اینجا برای پرندگان هم خانه‌ای و دانه‌ای مهیاست تا اگر مسافرند غریبی نکنند.

درست است که حافظیه انزلی مانند نمونه شیرازی‌اش شلوغ و بزرگ نیست، اما حس و حال دلبرانه خود را دارد. محیطی پر از آرامش با موسیقی دریا و آواز پرندگان و صدای قایق‌ها و کشتی‌ها که فضا را پر می‌کنند، اینجا را به بوستانی دیدنی تبدیل کرده است. نزدیکی‌ بنا به شنبه بازار هفتگی انزلی و نمای پل غازیان در دوردست و موج‌شکن و دکه‌های غذاخوری در طول پارک، دست در دست هم داده‌اند و بر بی‌نظیربودنش تاکید می‌کنند.

حافظیه انزلی

با پیاده‌روی پنج‌دقیقه‌ای دلچسب، به بلوار ساحلی انزلی می‌رسید، بلواری زیبا پر از نیمکت‌هایی برای نشستن و لذت‌بردن از صدای مرغان دریایی و منظره قایق‌های ماهیگیری و مغازه‌های کوچک و بزرگ قدیمی آن طرف رودخانه که دل‌کندن از آن بسیار سخت است. به این بلوار زیبا پارک قدس نیز گفته می‌شود که با مساحت ۳۵۰۰۰مترمربعی و مشرف‌بودن به اسکله و موج‌شکن و کافه‌های دنج و پر از خوراکی چشم‌ها را خیره و پا‌ها را سست می‌کند تا حالاحالا‌ها نتوانیم از این مکان زیبا دل بکنیم.

در برنامه انزلی‌گردی‌تان حافظیه را هم جا دهید و بعد از آن با قدم‌زدن در بلوار ساحلی و قایق‌سواری، اگر دلتان اجازه داد تور انزلی را به پایان برسانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن