شکم گردی

آشنایی با هنر، تاریخ و زیبایی‌های معماری قدیم در عمارت گود تهران

فهرست مطالب

در تهران تعداد عمارت‌های قدیمی که تغییر کاربری داده‌ و به کافه تبدیل شده‌اند، بسیار زیاد است؛ اما اینکه این تغییر کاربری به چه هدفی صورت بگیرد و نتیجه آن چه باشد یا به قولی چه دست‌آوردی برای مخاطبان داشته باشد اهمیت زیادی دارد. اغلب این عمارت‌ها فقط برای تبدیل به کافه فعالیت خود را آغاز می‌کنند که با توجه به ارزش بالای عمارت‌های قدیمی، این کار کم‌لطفی است؛ چرا که این عمارت‌های زیبای کهنسال پتانسیل بسیاری برای تبدیل به مکان فرهنگی کنار کافه دارند. در این مطلب از نابرو من قصد دارم عمارت گود را به شما معرفی کنم. عمارتی که مدتی است در مرکز تهران شروع به فعالیت کرده و علاوه‌بر آنکه کافه‌ای زیبا و دلچسب است، مکان مناسبی برای انجام فعالیت‌های گوناگون فرهنگی و هنری محسوب می‌شود.

عمارت گود در تهران

عمارت گود از جاهای دیدنی تهران عمارت بزرگی است، نه فقط برای صرف غذا بلکه برای تجلی فرهنگ و هنر کنار غذا. شاید برایتان جالب باشد که صاحب کافه نویسنده رمان جذاب (گود) است، رمانی که داستانش از سال‌ 1332 شروع می‌شود و روایتگر اتفاقات زیاد و شخصیت‌های متعددی در طی سالیان است. بنابراین تبدیل این عمارت به کافه‌ای با المان‌های ایرانی و اهمیت به هنر و ادبیات در این عمارت ناشی از ذوق نویسنده‌ای توانا است.

عمارت گود

همان‌طور که مشخص است هدف از را‌ه‌اندازی عمارت گود صرفا صرف غذا نبوده است، عمارت گود قرار است مکانی برای ترویج ادبیات و هنر باشد. پس دور از انتظار نیست که در این عمارت باشکوه هم شاهد حضور کتابخانه باشید هم گالری نقاشی، هم زورخانه و هم نقاشی‌های دیواری زیبا!

طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده عمارت گود قرار است برگزارکننده رویدادهای هنری و سینمایی بیشتر در آینده‌ای نزدیک باشد.

بخش‌های عمارت گود بسیار متنوع و متفاوت است و مطمئن هستم با هر سلیقه و علاقه‌ای می‌توانید هم بین فضاهای مختلف عمارت قسمت موردعلاقه خود را پیدا کنید و هم از منوی متنوع کافه مطابق با سلیقه‌ خود غذای موردنظرتان را بیابید.

ورودی عمارت گود

عمارت گود دو ورودی مختلف دارد. یکی از سمت حیاط که درب ورودی آن ابتدای کوچه است و مستقیما وارد حیاط عمارت می‌شود؛ یکی هم در ساختمان اصلی که به همان طبقه اول منتهی می‌شود و به بخش‌های داخلی طبقه اول و طبقه دوم راه دارد. در ساختمان اصلی درست داخل خیابان موسوی است و به دلیل آنکه هم در خیابان اصلی است و هم سر در آن نام عمارت گود کاملا بزرگ نوشته شده، به راحتی قابل تشخیص است.

عمارت گود

حیاط بزرگ و دلباز عمارت

می‌توان گفت حیاط عمارت بهترین قسمت آن است، علی‌الخصوص شب‌ها که با نورپردازی زیبا لذت نشستن در آن چندین برابر می‌شود. مسئولان عمارت گود به طور کلی به نورپردازی حیاط توجه ویژه‌ای کرده‌اند. حیاط عمارت تقریبا بزرگ است و میزها فاصله خوبی از یکدیگر دارند و به نوعی حریم خصوصی بین میزها کاملا رعایت می‌شود.


در اینجا اتاق بسیار جذاب و قشنگی با میز و صندلی‌های زرشکی رنگ دارند که در بخش خلوت عمارت قرار گرفته و می‌توانید مطمئن باشید که در آرامش جلسه خود را برگزار می‌کنید.

وسط حیاط حوض بزرگی قرار دارد که دورتادور آن گلدان‌های کوچک و زیبا چیده شده است. همچنین از همین بخش مرکزی، جوی‌های کوچک و باریکی عبور کرده که آب در آن جریان دارد و همین امر سبب شده حیاط عمارت گود با اغلب کافه‌های روباز تفاوت داشته باشد.

فضای سبز هم در این بخش به اندازه و مناسب ساخته شده و زیبایی حیاط را چند برابر کرده است. میز و صندلی‌هایی که دور حیاط چیده شده‌اند، کمی متفاوت هستند. صندلی‌های نیمکتی داخل دیوار قرار داده شده که برای نشستن‌های طولانی مدت مناسب هستند. روی دیوارهای حیاط نقش‌های زیبایی از داستان‌های شاهنامه کاشی‌کاری شده که بسیار چشم‌نواز هستند و باعث می‌شوند در مدت حضورتان در اینجا از تماشای آن‌ها لذت ببرید.

عمارت گود

تراس اول ساختمان

تراس طبقه اول تقریبا بزرگ است و تعداد زیادی میز و صندلی چوبی لهستانی در آن چیده شده است. این قسمت از کافه یکی از لذت‌بخش‌ترین قسمت‌ها برای نشستن است؛ چراکه در این تراس هم می‌توانید حضور در فضای آزاد را تجربه کنید و هم دید خوبی به حیاط خواهید داشت و در عین حال به نوعی گوشه دنج کافه هم محسوب می‌شود.

معماری و زیبایی‌های ساختمان عمارت

ساختمان عمارت گود از اتاق‌ها و فضاهای متعددی تشکیل شده که هرکدام کاربری و شکل و شمایل مخصوص خود را دارند، اما خود عمارت و راه‌پله‌ها هم در نوع خود جالب طراحی شده است. در فضاهای اصلی عمارت نقاشی‌های دیواری زیادی به چشم می‌خورد. این نقاشی‌ها هرکدام روایتگر یک داستان ایرانی است و کنار پنجره ارسی با شیشه‌های کوچک رنگی ترکیب چشم‌نوازی ساخته است. اینجا از المان‌ها و اکسسوارهای بسیار جالبی برای زیباتر کردن فضا بهره برده‌اند، وسایلی کاملا ایرانی و نوستالژیک.

عمارت گود

کافه کتاب عمارت گود

کافه کتاب که در طبقه اول قرار دارد، طرفداران زیادی دارد و اصطلاحا بخش فرهنگی کافه محسوب می‌شود. این بخش را می‌توان بزرگ‌ترین اتاق این مجموعه دانست که خود شامل دو اتاق تودرتو است. در اتاق‌ها تعدادی میز و صندلی چوبی لهستانی قرار دارد و کتابخانه‌هایی سراسری و بزرگ که مملو از کتاب‌های کنار هم چیده شده هستند.

با توجه به اینکه میز و صندلی‌های این اتاق اغلب دونفره و چهارنفره هستند، خیلی مناسب برای دورهمی‌های بزرگ نیستند و چون تعداد افراد کمی دور میز جمع می‌شوند، فضای اتاق بسیار ساکت است و برای کتاب‌خوانی همراه با صرف یک فنجان چای کاملا مناسب است. بخشی از کتاب‌های این اتاق فروشی هستند و بخشی دیگر هم برای خواندن در اختیار همه گذاشته می‌شود که مجموعه خوبی از انواع کتاب‌ها را شامل می‌شود.

عمارت گود

اتاق نوستالژی و قدیمی عمارت

اتاق نوستالژی یکی از اتاق‌های کوچک و جالب طبقه اول عمارت است. در این اتاق مجموعه‌ای از چیزهایی قرار دارد که برای همه ما با حس نوستالژی همراه است مثل تخته سیاهی که در مدرسه‌هایمان بود و روی آن با گچ‌های رنگی می‌نوشتیم.

روی میزی کنار این اتاق تعدادی تلویزیون‌ قدیمی قرار دارد که تصویر را سیاه و سفید نشان می‌دهد. همین‌طور سگا و آتاری هم برای بازی و لذت کنار هم در این اتاق قرار دارد، خلاصه اگر دوست دارید سفری ذهنی به گذشته داشته باشید و کنار هم خاطراتتان را مرور کنید، نشستن در اتاق نوستالژی را به شما پیشنهاد می‌کنم. در ضمن چون این اتاق فقط دو میز با صندلی‌های نیمکتی شکل دارد، برای دورهم نشستن‌ها با تعداد زیاد توصیه می‌شود؛ چون در این صورت یک اتاق کاملا خصوصی دارید. این اتاق برای آنکه پنجره سرتاسری رو به حیاط دارد بسیار دلباز و روشن هم است.

عمارت گود

اتاق آینه عمارت

اتاق آینه اتاقی کوچک و جمع‌وجور است که سراسر آن آینه‌کاری شده و زیبایی چشم‌گیری دارد. اینجا مبل و صندلی‌های راحتی دارد و کمی از فضاهای دیگر خصوصی‌تر است. همچنین با هماهنگی قبلی می‌توانید تولد یا مهمانی‌های خصوصی‌ را اینجا برگزار کنید.

اتاق چوب عمارت

اتاق چوب عمارت که در طبقه دوم قرار دارد، اتاقی سراسر چوبی است و تعدادی میز و صندلی فیروزه‌ای رنگ در آن قرار دارد. به دلیل آنکه دیوارهای این اتاق تماما چوبی هستند، اتمسفر این قسمت بسیار گرم و دلنشین است.

معماری زیبا و قدیمی

تراس دوم ساختمان

نشستن در تراس طبقه دوم به نظر من هیجان انگیز‌تر از تراس طبقه اول است؛ چراکه علاوه‌بر اشراف به حیاط، دید بسیار خوبی هم از آن بالا به خیابان اطراف کافه دارید. به دلیل قرار گرفتن این تراس در طبقه دوم عموما خلوت است

پس اگر دنبال قسمت ساکت‌تری در کافه هستید تا با خیال راحت با دوستانتان دورهم از گفتگو و خنده با صدای بلند لذت ببرید، نشستن در این بخش از عمارت گود را به شدت پیشنهاد می‌کنم. میز و صندلی‌های این قسمت نیمکتی هستند و امکان دورهم نشستن به تعداد زیاد در آن فراهم است.

عمارت گود

گلخانه بنای گود

بخش کوچکی در طبقه دوم قبل از تراس وجود دارد که تماما توسط شیشه محصور شده و دورتادور آن گلدان‌های کوچک سفالی چیده‌اند. این قسمت فقط یک میز دو نفره دارد و به دلیل حال‌وهوای آن کنار گلدان‌ها اتمسفر خاصی پیدا کرده است. به نظرمن این بخش کوچک که به گلخانه شناخته می‌شود، یکی از بهترین قسمت‌های عمارت است مخصوصا که یک سمت آن تماما شیشه‌ای بوده و بخش زیادی از نور دلچسب روز به داخل آن می‌تابد.

اتاق موسیقی عمارت گود

اتاق موسیقی اتاقی است که شما را یک‌راست به گذشته می‌برد. پنجره‌های آبی رنگ با پرده‌های سفید یکدست، کمد چوبی آبی رنگ، دیوارهای سفید همراه میز و صندلی‌های آبی رنگ همان حس‌وحالی را به شما می‌دهد که در خانه‌های گرم و لذت‌بخش قدیمی داشته‌اید.

معماری زیبا و قدیمی

اتاق جلسه برای دورهمی‌های رسمی

اگر برای برگزاری جلسات کاری نه چندان رسمی دنبال یک کافه مناسب می‌گردید که هم زیبا و مناسب باشد هم آرام و دنج، می‌توانید روی عمارت گود حساب کنید. در اینجا اتاق بسیار جذاب و قشنگی با میز و صندلی‌های زرشکی رنگ دارند که در بخش خلوت عمارت قرار گرفته و می‌توانید مطمئن باشید که در آرامش جلسه خود را برگزار می‌کنید.

معماری زیبا و قدیمی

زورخانه سنتی و جالب عمارت

زورخانه محلی است برای انجام ورزش‌های باستانی، جایی که در ایام قدیم در هر کوچه‌و‌پس‌کوچه‌ای در تهران دیده می‌شد؛ اما این روزها فقط تعداد کمی از آن در سطح پایتخت باقی مانده است. نکته جالب و ارزشمندی که در این عمارت وجود دارد، تلاش برای احیای زورخانه و ورزش زورخانه‌‌ای است.

در بخش زورخانه عمارت گود رویدادهای مختلف و متعدد ورزش‌های زورخانه‌ای و باستانی برگزار می‌شود. اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که سنتان به رفتن به زورخانه قد نمی‌دهد و دوست دارید حضور در آن را تجربه کنید یا جزو آن دسته از افرادی هستید که در گذشته زیاد به زورخانه می‌رفتید، ولی با شرایط حال‌حاضر امکان حضور در آن را ندارید، به شما توصیه می‌کنم حضور در رویدادهای زورخانه عمارت گود را از دست ندهید.

معماری زیبا و قدیمی

گالری هنری در آب انبار

این قسمت یکی دیگر از بخش‌های ارزشمند عمارت است و نشان می‌دهد که عمارت گود فقط یک مکان برای صرف غذا نیست، بلکه همانطور که کنار لوگو مجموعه نوشته شده (عمارت گود خانه فرهنگ و غذا) است. صاحب کافه با خوش‌فکری بخش آب انبار این عمارت قدیمی را که می‌توانست بلااستفاده بماند، به یک گالری نقاشی و عکاسی تبدیل کرده که هم هنرمندان بتوانند آثار خود را در اینجا به نمایش بگذارند و هم افرادی که به عمارت گود می‌آیند کنار صرف غذا از دیدن آثار هنری لذت ببرند.

عمارت گود

منوی متنوع عمارت گود

منو یعمارت گود بسیار متنوع است و لیست کاملی از آیتم‌های رستوران و کافه را شامل می‌شود. کمتر کافه رستورانی را می‌توان پیدا کرد که منوی متنوعی برای تمام ذائقه‌ها دارد. منوی کامل متشکل از غذاهای ایرانی و فرنگی از نقاط مثبت عمارت گود است. از نکات قابل‌توجه منو نام‌گذاری جالب غذاهاست که کاملا متناسب با اتمسفر و حال‌وهوای عمارت است.

منو رستوران شامل موارد زیر است:

ته‌بندی‌ها (کوکتل میگو‌، کوفته آسیایی، سیب‌زمینی تنوری، بال سرخ شده، سوپ پیاز فرانسوی و…)، سالادها (سالاد گود، سالاد شیرازی، سالاد سزار و…)، بیخ کبابی‌ها (ماست محلی، ماست موسیر، زیتون پرورده)، فرنگی‌ها (میگو کریسپی، پنه آلفردو، پنه مارینارا، نودل، میگو اسکمپی، ماهی قزل‌آلا، گراتین مرغ، شنیتسل، بیف‌استروگانف و…)، آتش‌پزها (میگو شانگهای، ماهی سالمون نروژی، استیک پروانس، استیک مرغ، سرلاین استیک پاریس و…)، ایرونی‌ها (کته چنجه، کته رستم، قورمه تهرونی، کته لقمه، کته جوجه، کباب سلطانی، آبگوشت تهرونی، چلوخورشت قیمه و…).

معماری زیبا و قدیمی

بین دسته غذاهای ایرانی دو سینی غذا به نام مرشد (پنج نفره) و بچه مرشد (سه نفره) وجود دارد که ترکیبی از چند نوع غذاهای موجود در منو است. پس اگر دسته‌جمعی به رستوران می‌روید، این گزینه برایتان مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

نوشیدنی‌های زیادی همراه با غذاها سرو می‌شود که شامل انواع عرقیجاتی است که با فرمول مخصوص همینجا با هم ترکیب شده‌اند و طعم جدیدی به وجود آورده‌اند.

در ضمن اینجا صبحانه هم سرو می شود که پیشنهاد می‌کنم یک روز را بدون توجه به روزمرگی‌ها برای صبحانه مهمان حیاط باصفای عمارت باشید. منو صبحانه شامل سینی ایرانی ( نیمرو، خیار، گوجه، حلواشکری، پنیر و…)، سینی فرنگی (پن کیک، سیب زمینی تنوری، سوسیس پنیر، خوراک لوبیا، آناناس و…)، املت اسفناج یا گوجه ، املت سوسیس یا خرماست. در ضمن صبحانه‌ها همراه با یک فنجان چای یا قهوه سرو می‌شود و همیشه هم نان تازه سر میز صبحانه برایتان می‌آورند.

عمارت گود

باشگاه مشتریان

عمارت گود بخشی را برای مخاطبان خود طراحی کرده به نام باشگاه مشتریان که با عضو شدن در آن می‌توانید خدمات بیشتری مثل تخفیف‌ها، اطلاع از زمان برگزاری رویدادهای مجموعه، اولویت در رزرو فضا، دریافت بلیت ایونت‌های مختلف و… دریافت کنید. گاهی هم ممکن است پیشنهاد همکاری از طرف مجموعه به افراد عضو باشگاه بشود.

آدرس: سمیه، نرسیده به ایرانشهر، خیابان فرصت، پلاک ۳۱

تلفن: 88827280

نوشته های مشابه

‫3 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن