خیابان گردی

محله گرگانپارس با یک دنیا خاطره و حس خوب برای گرگانی‌ها

فهرست مطالب

اگر اهل پیاده‌روی‌های طولانی در شهر باشید، قطعا کوچه‌ها و خیابان‌های بسیاری را در شهر خود می‌شناسید که می‌توانند حسی متفاوت از زندگی در آن شهر به شما بدهند، کوچه‌ها و خیابان‌هایی که شاید به صورت اتفاقی آن‌ها را کشف کرده باشید، هم آن‌ها را و هم حس خاصشان را. محله گرگانپارس در شهر گرگان یکی از همین محل‌هاست. این محله برای افرادی که عاشق پیاده‌روی‌های طولانی هستند پر است از حس‌های خوب، حس‌هایی که پس از مدتی تبدیل به خاطراتی دلنشین در پس ذهن و قلب‌تان می‌شوند. در این مطلب نابرو سری به این محله قدیمی از مکان های دیدنی گرگان می‌زنیم و کوچه‌پس‌کوچه‌های آن را باهم پیاده طی می‌کنیم.

گرگانپارس، محله قدیمی و اعیان‌نشین سال‌های نه‌چندان دور

در حدود پنجاه یا شصت سال پیش کوچه‌های پر از درخت گرگانپارس محله‌ای برای زندگی خانواده‌های متمول گرگانی بود، در کوچه‌های پیچ در پیچ و درهمش، در خانه‌های ویلایی و بزرگی که عطر شکوفه‌های نارنج، هر بهار از پس دیوارهایش عبور می‌کرد و محل را لبریز از عطر بهار می‌کرد خانواده‌های شناخته‌شده‌ای که یا پست و مقام‌های مهم دولتی داشتند یا از بازاریان معروف بودند زندگی می‌کردند. نام برخی از معابر این محل هم در آن زمان ملهم از حضور چنین شخصیت‌هایی در آن بود، همچون بخش گروهبان‌محله که در سال‌های اخیر تغییر نام داده است.

محله گرگانپارس

محله گرگانپارس و میرآب سابق

البته به غیر از خانواده‌های ثروتمند گرگانی، برخی ادارات و مراکز مهم گرگان نیز در همین حوالی قرار داشت و به همین دلیل محله گرگانپارس یکی از مهم‌ترین مناطق شهر گرگان بود.


علاوه بر خانه‌هایی با حس‌های خوب و درختان تنومند چنار، در این محل تعداد زیادی کافه نیز وجود دارد، کافه‌هایی که بر سر کیفیت با یکدیگر رقابت دارند و به سادگی نمی‌توان انتخاب کرد کدام یکی بهتر از دیگری است.

از جمله این بخش‌ها می‌توان به خیابان میرآب اشاره کرد که تقسیمات آب شهری در این بخش صورت می‌گرفت و هم‌اکنون اداره آب و فاضلاب شهر گرگان نیز در همان حوالی قرار دارد. این خیابان هنوز هم با نام میرآب شناخته می‌شود. شاید بتوان گفت در آن زمان گرگانپارس بهترین منطقه شهر محسوب می‌شود.

خیابان‌هایی که امروزه محل زندگی افراد متمول شده‌اند، در آن زمان خارج شهر و اکثرا مناطق جنگلی محسوب می‌شدند. خیابان ولیعصر و بلوار ناهارخوران که امروزه نسبت به محله گرگانپارس اعتبار بیشتری دارند، در آن زمان مسیرهایی خاکی و سخت‌عبور بودند، در نتیجه بزرگ‌ترین و زیباترین خانه‌های شهر در محله گرگانپارس پیدا می‌شد.

دیدنی های محله گرگانپارس

اما رفته‌رفته، با مهاجرت روستاییان به شهر و افزایش جمعیت شهری، منطقه شهری نیز گسترده‌تر شد و مناطق جنگلی و کمتر دست‌خورده طبیعت اطراف شهر تبدیل شد به محلی برای سکونت شهروندان گرگان.

مسیر رفت و آمد به خیابان‌های ولیعصر و بلوار ناهارخوران از محله گرگانپارس عبور می‌کرد و به این ترتیب، این منطقه تبدیل به پلی ارتباطی به بخش‌های جدید شهر شد. اگرچه این محله امروزه به شکل سابق محبوب‌ترین منطقه برای زندگی گرگانی‌ها نیست، اما همچنان دارای اهمیت ویژه‌ای است و از جمله گذرهای اصلی مرکز شهر گرگان محسوب می‌شود.

خاطرات جا مانده پشت دیوارها

محله گرگانپارس جدا از اهمیتی که به لحاظ شهری دارد، پر است از خاطرات زنان و مردان سالمندی که در سال‌های گذشته ساکن یکی از خانه‌های این محل بودند، خانه‌هایی با حیاط‌های بزرگ، چندتایی درخت نارنج در گوشه‌وکنار باغچه‌های آن‌ها و پر از حس‌های خوب.

محله گرگانپارس

اگر برخلاف عادت بسیاری از مردم این شهر، کمتر اهل رفت و آمد با ماشین باشید و هرازگاهی پای پیاده به شهر بزنید و بی‌هدف پیش بروید و سر از کوچه‌هایی دربیاورید که قبلا آن‌ها را ندیده‌اید، با رسیدن به محله گرگانپارس می‌توانید تمام این حس‌های خوب به جا مانده در خانه‌های این محل را احساس کنید.

با گذشت چند دهه، هنوز هم خانه‌های قدیمی زیادی را می‌توان اینجا پیدا کرد، همان‌هایی که لابه‌لای ساختمان‌های جدید که هر روز در این شهر قد می‌کشند، همچنان باوقار و آرام ایستاده‌اند، درهای بزرگی دارند و این شما را به یاد مهربانی و سخاوت مردم گذشته‌های نه‌چندان دور می‌اندازد، دیوارهایی آجری یا ساخته شده از سنگ مرمر، و در نهایت درختان بلندی که می‌توان آن‌ها را از پشت دیوارها دید.

همه این‌ها مجموعی از احساسات خوب به شما منتقل می‌کند، حس زندگی و روشنی. همین حس‌های خوب است که شما را به خود دچار می‌کنند تا هر بار که خواستید در این شهر پیاده به جایی بروید، ناخودآگاه راه خود را کج کنید تا از حس زندگی که در این محله لبریز است مشعوف شوید.

محله گرگانپارس در گرگان

حال خوب محله گرگانپارس

از هر قسمت که وارد این محله شوید نخستین چیزی که توجه شما را به خود جلب می‌کند سرسبزی و حس طراوت محله است، بخصوص در فصل بهار. در تمام خیابان‌ها و کوچه‌های گرگانپارس درختان چنار سر به فلک کشیده را می‌توان دید که زیبایی ویژه‌ای به این بخش از شهر بخشیده‌اند، اصلا وجه تمایز محله گرگانپارس با سایر بخش‌های گرگان همین تعداد زیاد درختان چنار تنومندی است که از سال‌های دور در اینجا مانده‌ و شکلی مسحور‌کننده به فضای این کوچه‌ها و خیابان‌ها داده‌اند.

در فصل بهار و تابستان شاخ و برگ درختان چنار از دو سوی خیابان بهم می‌رسند و تونلی سبزرنگ و زیبا خلق می‌کنند، سایه‌ساری که می‌تواند حتی در یک روز گرم تابستانی هم شما را برای پیاده‌روی در این محله ترغیب کند. اما نزدیک شدن فصل پاییز را می‌توان از ریزش برگ‌های زرد این چنارها که تک‌تک، اینجا و آنجا آرام‌آرام در هوا می‌رقصند و جلو پای رهگذران می‌افتند احساس کرد.

محله گرگانپارس

کمی که از پاییز بگذرد، خیابان‌های محله گرگانپارس پوشیده می‌شود از برگ‌های طلایی چنار و بوی مخصوص این برگ‌ها، بویی مخملی و پاییزی، آنوقت اگر نم بارانی هم زده باشد امکان ندارد بتوانید بر وسوسه پیاده‌روی در کوچه‌های بارانی گرگانپارس غلبه کنید. اینجا همیشه آنقدر زنده است و پر از شور زندگی که حال هر دل غمگینی را خوب می‌کند، بخصوص که هرازگاهی حین عبور از یکی از کوچه‌ها عطر قهوه و نان تازه مشام را پر می‌کند و ممکن است راه شما را به سمت یکی از کافه‌ها یا قنادی‌های محل کج کند.

خود را به یک تجربه خوشمزه دعوت کنید

علاوه بر خانه‌هایی با حس‌های خوب و درختان تنومند چنار، در این محل تعداد زیادی کافه نیز وجود دارد، کافه‌هایی که بر سر کیفیت با یکدیگر رقابت دارند و به سادگی نمی‌توان انتخاب کرد کدام یکی بهتر از دیگری است.

جاذبه های محله گرگانپارس

در هر کوچه و خیابان محله گرگانپارس حداقل یک یا دو کافه وجود دارد که هر کدام دارای فضا و حسی کاملا متفاوت هستند و شما با هر سلیقه یا هر حس و حالی می‌توانید یکی از آن‌ها را برای نشستن انتخاب کنید.

اگر اهل مطالعه باشید و دل‌تان آرامش یک حیاط دنج و عطر و طعم دمنوشی بهاری بخواهد، یا اگر با تعداد زیادی از دوستان‌تان بخواهید یک دورهمی جذاب و هیجان‌انگیز داشته باشید، اگر تصمیم گرفته باشید ناهار آخر هفته را همراه با خانواده در یک رستوران باکیفیت میل کنید یا حتی اگر وقت چندانی نداشته باشید و صرفا بخواهید یک نوشیدنی گرم بخرید و با خود ببرید، اینجا انتخاب‌های زیادی برای شما وجود دارد. بسیاری از آن‌ها در نابرو معرفی شده‌اند و شما با مرور مطالب پیشین می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید.

محله گرگانپارس در گرگان

محله گرگانپارس بخشی از روح و هویت شهر گرگان است، نمی توان از این شهر یاد کرد و اسمی از گرگانپارس نبرد، حتی پیش از شناخته شدن مناطقی مثل ناهارخوران، این گرگانپارس بود که عنوان بهترین منطقه شهر را یدک می‌کشید. گرگانپارس پر از خاطرات خوش و حس‌های خوب زندگی است. کافی است شروع کنید و در کوچه‌پس‌کوچ‌هایش قدم بزنید، آنوقت است که لبریز می‌شوید از تمام حس‌های خوب زندگی.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن