طبیعت گردی

لذت یک پیاده‌روی عصرگاهی در پارک گلها گرگان

فهرست مطالب

شاید در روزهایی که نه فرصت و موقعیت سفر باشد و نه امکان دیدار دوستان و عزیزان، یک پیاده‌روی کوتاه در پارکی سرسبز و زیبا بتواند رنگی دیگر به روزمرگی‌هایمان بزند. قدم زدن در پارکی در یک عصر بهاری با هوایی دلچسب و شاید هم نم بارانی که هوا را تازه‌تر می‌کند، حال‌وهوای دل را هم عوض خواهد کرد. پارک‌ها و فضاهای باز این روزها از جمله جاهایی هستند که می‌توانند فرصتی کوتاه برای تازه کردن نفس و حال دل باشند، تا اندکی امیدوارتر پیش برویم و راحت‌تر بتوانیم روزهای روشنی که بدون شک خیلی زود فراخواهند رسید را در ذهن تجسم کنیم. در این مطلب نابرو سری به پارک گلها از دیدنی های گرگان می‌زنیم و با یک گردش کوتاه در این پارک زیبا و سرسبز حال و هوایی عوض می‌کنیم.

بهانه ساخت پارک گلها و موقعیت آن

در بخش‌های مختلف گرگان، آبراه‌هایی وجود دارند که مشابه آن در سایر شهرها نیز وجود دارد. در هر شهری شکلی ویژه برای هدایت این آبراه‌ها و فضاسازی اطراف آن‌ در نظر گرفته شده است. در گرگان فضای اطراف این آبراه‌ها که در ارتفاعی پایین‌تر از سطح خانه‌ها و خیابان‌ها قرار دارند، اغلب با دیوارهای بلند بتنی احاطه شده‌ و در بخش‌های مختلف شهر روی آن‌ها پل زده شده است.

جاذبه های پارک گلها گرگان

برخی از این فضاها تنها به همین شکل رها شده‌اند و همین باعث شده بعضی از آن‌ها محلی برای تجمع زباله‌هایی شوند که آب با خود می‌آورد.


در بخش میانی پارک گلها یک فضای نسبتا باز و بزرگ برای بازی کودکان در نظر گرفته شده است، فضایی که در هر ساعت از روز که به اینجا بیایید، پسربچه‌هایی را در آن می‌بینید که با اشتیاق مشغول بازی فوتبال هستند.

اما در سال‌های اخیر برنامه‌ ویژه برای این فضاها در نظر گرفته شده و مسئولان شهر به پتانسیل این آبراه‌ها برای زیباسازی فضای شهری پی برده‌اند. فضای اطراف این آبراه‌ها رفته‌رفته ظاهری بهتری به خود می‌گیرند و از مناطقی بدون استفاده با چهره‌ای بی‌معنا و نامتناسب به فضاهایی سرسبز و زیبا و با مفهومی مشخص تبدیل می‌شوند. فضاهایی که به زیبایی و سرسبزی شهر می‌افزایند و جلوی هجوم مردم به صرفا یک یا دو منطقه مشخص در شهر را می‌گیرند.

جاذبه های پارک گلها گرگان

پارک گلها یکی از همین فضاهاست، فضایی که کنار آبراهی ساخته شده تا مردم مناطق اطراف آن بتوانند از این فضا نزدیی محل زندگی خود استفاده کنند و برای یک پیاده‌روی عصرگاهی یا داشتن فضایی مناسب برای بازی کودکان خود مجبور نباشند به بخش‌های دورتر شهر بروند.

ساخت پارک گلها به سهم خود توانسته از ترافیک و شلوغی‌های آخر هفته در مسیرهای منتهی به جنگل ناهارخوران و النگدره بکاهد و از طرفی، تنوعی نیز باشد برای شهروندانی که گردش در این مناطق برای آن‌ها دیگر جذابیتی ندارد.جاذبه های پارک گلها گرگان

پارک گلها در بخش مرکزی شهر گرگان و در خیابان جانبازان واقع شده است. البته در ماه‌های اخیر تغییراتی در این پارک ایجاد شده که علاوه‌بر بزرگ‌تر کردن فضای این پارک، باعث شده دسترسی به آن از بخش‌های مختلف این ناحیه از شهر گرگان نیز امکان‌پذیر شود.

اکنون رفتن به پارک گلها از سه بخش مختلف امکان‌پذیر است، ورودی اصلی پارک در خیابان جانبازان‌ قرار دارد، ورودی دوم از خیابان ارتش قابل دسترسی است و ورودی جدید آن نیز در تقاطع کوی بهاران و خیابان علیمحمدی واقع شده است.

پارک گلها گرگان

فضای پارک گلها

پارک گلها دارای چند بخش مختلف است. پارک گلها را می‌توان به صورت یک پارک دو طبقه در نظر گرفت، بخش ابتدایی پارک که محل اصلی برای پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، نشستن و بازی کودکان است و بخش پایین پارک که نزدیک‌تر به آبراه است و از طریق یک رشته پلکان از بخش بالایی جدا می‌شود.

پارک گلها گرگان

ورودی پارک گلها در گرگان

ورودی پارک را در حقیقت یک تونل کوتاه سرسبز تشکیل می‌دهد، پیچک‌هایی که درهم تنیده شده‌اند و گویی با در آغوش کشیدن برگ‌های هم سایه‌بانی زیبا برای خوش‌آمدگویی به مردم ایجاد کرده‌اند. پارک گلها در بخش اصلی خود یک مسیر مستقیم دارد که اطراف آن بخش‌های مختلفی برای آسایش و تفریح شهروندان در نظر گرفته شده است.

پارک گلها گرگان

امکانات رفاهی و طبیعت زیبای پارک

بخش ورودی تا چندین متر شامل مسیری صاف و مستقیم است که برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری فضایی بسیار ایده‌آل محسوب می‌شود، اطراف این فضا نیمکت‌هایی قرار دارد برای افرادی که ترجیح می‌دهند در هوای تازه پارک بنشینند و لذت ببرند.

چه در حال پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری یا استفاده از وسایل ورزشی پارک باشید و چه روی یکی از نیمکت‌های پارک نشسته باشید در هر صورت صدایی که به وضوح به گوش می‌رسد و می‌تواند بسیار لذتبخش باشد صدای جریان آب در همین نزدیکی است. صدای آب همراه با صدای پرندگان که می‌تواند برای آرامش رساندن شما کافی باشد. اما اگر جلوتر بروید و به بخش‌های دیگر پارک هم سر بزنید قطعا لذت بیشتری خواهید برد.

پارک گلها گرگان

به طور مثال، فضاهای دایره‌ای شکلی که زیر درختان مجنونش نیمکت‌هایی قرار دارند و می‌تواند یک فضای ساده، صمیمی و آرام برای یک ملاقات دوستانه باشد. برای بسیاری از سالمندان یکی از بخش‌های لذت‌بخش بودن در این پارک، تماشای بازی‌های شاد و پرهیاهوی کودکان است.

فضای بازی کودکان

در بخش میانی پارک گلها یک فضای نسبتا باز و بزرگ برای بازی کودکان در نظر گرفته شده است، فضایی که در هر ساعت از روز که به اینجا بیایید، پسربچه‌هایی را در آن می‌بینید که با اشتیاق مشغول بازی فوتبال هستند.

درست کنار همین قسمت، فضایی کوچک‌تر و حفاظت‌شده برای بازی خردسالان در نظر گرفته شده است، تاب و سرسره‌های رنگارنگ که همیشه کودکانی را، شاد و خوشحال، در کنار خود می‌بینند.

دیدنی های پارک گلها گرگان

طراحی این بخش از پارک به شکلی است که خانواده‌ها با خیالی راحت می‌توانند به کودکان خود اجازه بازی بدهند، با وجود نزدیک بودن آبراه به فضای پارک هیچ خطری کودکان را تهدید نمی‌کند و آن‌ها می‌توانند در امنیت کامل از بودن در این فضا و بازی در آن لذت ببرند.

و البته برای لذت بردن هرچه بیشتر مردم، در جای‌جای پارک گلها می‌توان باغچه‌های گلکاری شده زیبا، سازه‌های جالب و رنگی، حوض‌ها، تونل‌های سبز و باطراوت ایجاد شده با پیچک‌ها و زیبایی‌های دیگر مشاهده کرد.

دیدنی های پارک گلها گرگان

پارک گلها می‌تواند فضایی عالی برای یک پیاده‌روی کوتاه، چند دقیقه‌ای دوچرخه‌سواری، نشستن و لذت بردن از آفتاب بهاری یا گوش سپردن به صدای هیاهو و بازی کودکانی باشد که این روزها، به دور از سکوت وحشت‌زده دنیا، مشغول لذت بردن از لحظه حال هستند، لحظه‌ای که از داشتن آن اطمینان دارند و از آن به بهترین نحو لذت می‌برند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن