شکم گردی

حضور در کافه‌ هاستل گنبد با رویدادهای فرهنگی‌هنری در تهران

فهرست مطالب

کافه‌ هاستل گنبد مجموعه‌ای تماشایی متشکل از مهمان‌خانه، کافه و فضایی برای برپاییِ رویدادهای فرهنگی‌هنری است. این مهمان‌خانه با فراهم کردن بستری در حوزه‌ها و زمینه‌های گوناگون، کنار کافه‌ای دنج و تماشایی توانسته در جهت فعالیت‌های فرهنگی و هنری گامی بلند بردارد و نقش پررنگی را ایفا کند.

برنامه‌های متنوعی که در منزل سابق محمد یگانه، رئیس بانک مرکزی ایران در دوره‌ پهلوی، پس‌ از مرمت و بازسازی در زمینه‌ بسترهای جدید فرهنگی‌هنری، در حال اجراست. در این مقاله از نابرو با ما همراه باشید تا با این مجموعه و فعالیت‌های متنوعش که یکی از مکان های دیدنی تهران است، بیشتر آشنا شویم.

پیدایش کافه هاستل گنبد

در سال ۱۳۹۷ جمعی از دوستانِ صمیمی و بااستعداد، باتوجه‌به تقاضای روزافزون گردشگران و استقبال آن‌ها از هاستل‌های ارزان‌قیمت، تصمیم به راه‌اندازی هاستلی متفاوت در تهران گرفتند. هریک از اعضای این گروه، مهارت‌هایی خاص و مستقل در زمینه‌های گوناگون داشتند. این نکته باعث به‌وجود آمدن گروهی مجرب و مستعد کنار یکدیگر شد.

امکانات اقتصادی

این گروه جدا از راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار، دغدغه‌های فرهنگی، هنری و اجتماعی زیادی داشتند که این فضا می‌توانست بستری برای تحقق این اهداف باشد. باتوجه‌به بازگشایی روزافزون هاستل‌ها و کافه‌های گوناگون، اقدام به بازگشایی اقامتگاهی تلفیقی و تماشایی، که کنار خدمات ویژه به گردشگران خارجی و ایرانی، محل مناسبی برای تحقق رؤیاهای این گروه بود، صورت گرفت. ویژگی‌هایی چون توجه به تمایل اقامت مسافران نزدیک محیط‌های فرهنگی ‌هنری، دسترسی آسان به وسایل نقلیه عمومی، ساختمانی سنتی، تاریخی و بااصالت، فضای کافی برای اجرای ایده‌ها و انتخاب محلی که کافه‌ها بیشتر در آن متمرکز باشند، بسیار مهم بود.

با درنظرگرفتن این المان‌ها به‌دنبال جستجوی مکانی مناسب و شایسته‌ هدف خود بودند. بعداز شش ماه جست‌جو و قراردادهایی بی‌فرجام، سرانجام مکان فعلی انتخاب شد. این مکان در وهله اول مناسب تحقق رؤیاها نبود. به‌دلیل تخصص، مهارت و تجربه یکی از اعضای گروه در معماری، کافه‌ هاستل گنبد با بازسازی‌ها هم اصالت خود را حفظ کرد.

دیدنی های کافه‌ هاستل گنبد

مرمت و بازسازی کافه هاستل گنبد

حین بازسازی و مرمت، با نوشته‌ای که روی یکی از اسکلت‌های بنا گذاشته شده بود، متوجه قدمت این خانه که به سال ۱۳۴۳ بازمی‌گشت، شدند. ازجمله کاشی‌هایی ایتالیایی که زیر چندین لایه گچ مخفی شده بود و در دهه چهل مورد استفاده قرار می‌گرفت. بنابراین کنجکاو شناسایی مالکان پیشین این مکان بودند.


مجموعه‌ کافه هاستل گنبد در بلوار کریم‌خان، خیابان ایرانشهر، کوچه‌ باقری‌ قصرالدشتی، پلاک ۷ واقع شده است. این کافه‌ تماشایی از ساعت ۹ الی ۲۳ میزبان مهمانان خوش‌سلیقه خود خواهد بود.

درنتیجه دریافتند که این مکان در برهه‌ای از زمان، منزل شخصی محمد یگانه، رئیس بانک مرکزی ایران در دوره‌ی پهلوی، بوده است. همچنین نشانه‌ها و یادگاری‌هایی از مالکان پیشین و کاربری‌های متعدد این ساختمان پیدا شد. در این بین قسمت‌هایی که در بازسازی‌های پیشین، زیر مصالح مدفون شده بود نیز نمایان گشت. سپس نقشه‌ای از معماری ساختمان تهیه و براساس آن قسمت‌های مختلف طرح‌ریزی شد.

باتوجه‌به الگوهای مربع‌مستطیل‌شکلی که در قسمت‌های مختلف ساختمان کافه‌ هاستل گنبد استفاده شده بود، این الگوها در قسمت‌های اضافه‌شده لحاظ شد تا اصالت ‌بنا تا حد امکان حفظ شود. می‌بایست در این طرح‌ریزی جدا از فراهم کردن محیطی زیبا برای مهمانان، رفاه و راحتی آن‌ها در تمام بخش‌ها در نظر گرفته می‌شد.

حیاط با فضای باز

بنابراین امکانات دیگری نظیر فراهم‌کردن تراس‌های مجزا برای هر اتاق، پریزهای متعدد و قابل دسترس در تمام نقاط، نورپردازی ویژه، سرویس‌های بهداشتی و حمام‌های متعدد در هر طبقه و تعبیه‌کردن وسایل گرمایشی و سرمایشی مناسب در تمام نقاط در دستور کار قرار می‌گرفت.

پس‌از اتمام بازسازی اولیه کافه‌ هاستل گنبد گروه دنبال نامی درخور و زیبنده‌ مجموعه بود. سرانجام نام این مکان گنبد گذاشته شد که تداعی‌کننده حس هم‌زیستی ا‌ست و بیشتر گردشگران خاطرات به‌یادماندنی‌ با این نوع معماری در ایران دارند. در انتخاب کارکنان مجموعه نیز از مجرب‌ترین و باسابقه‌ترین افراد در زمینه سفرهای گوناگون استفاده شد. سرانجام پس‌از تلاش‌های فراوان در مهرماه سال ۱۳۹۸ ابتدا کافه‌ مجموعه کافه‌ هاستل گنبد افتتاح شد و یک ماه پس‌از آن، هاستل مجموعه دایر شد.

جاذبه های کافه‌ هاستل گنبد

فعالیت‌ها و رویدادهای فرهنگی در کافه ‌هاستل گنبد

این مجموعه‌ در طبقه زیرین خود فضایی برای خلق رویدادهای فرهنگی‌هنری و فعالیت در حوزه‌های مختلف و گوناگون دارد. این فعالیت‌ها در حوزه‌هایی چون موسیقی، سینما، آرت‌شاپ، ادبیات و بخش‌های متنوع دیگر ازجمله گالری، نمایشگاه‌های مختلف و کارگاه‌های آموزشی طبقه‌بندی می‌شود. بخشی از فعالیت‌های این مجموعه شامل اجرای موسیقی‌های متنوع از هنرمندان بااستعداد، رونمایی از آلبوم، مجله، کتاب و آثار هنری، بررسی و نقد فیلم‌، شاهنامه‌خوانی، حافظ‌خوانی، مثنوی‌خوانی و بسیاری از فعالیت‌های دیگر در حوزه‌ شعر و ادبیات است.

همچنین برنامه‌های ویژه مناسبتی، کارگاه‌های متنوع آموزشی، پخش مسابقات ورزشی و بسیاری از رویدادها و اتفاقات جذاب فرنگی‌هنری دیگر در کافه‌ هاستل گنبد در دست اقدام است. فروشگاه کوچکی از وسایل، تزیینات و هنرهای دستی هم در محیط مجموعه برپاست. این مجموعه با گروه مستعدِ خود، به‌سرعت در حال پیش‌بُرد اهداف و انجام هرچه‌بهتر آن است.

سالن اصلی با رنگ های ناب

گشتی کوتاه در محیط کافه‌ هاستل گنبد

اواسط کوچه‌ باقری ‌قصرالدشتی که پیش‌تر با نام یگانه شناخته می‌شد، خانه‌ای شمالی و قدیمی قرار دارد. درِ بزرگ و همیشه بازِ مجموعه شما را وارد حیاطی زیبا، پُر از میزها و صندلی‌های چوبی می‌کند. در دو سمت حیاط، درختچه‌ها و باغچه‌های سرسبزی قرار دارند. همچنین در سرتاسر دیوار غربیِ حیاط نیز حوضی کاشی‌کاری‌شده قرار گرفته است.

یک سایه‌بان بزرگ برای جلوگیری از پرتو آفتاب و بارش وسط حیاط کافه‌ هاستل گنبد نصب شده که تمرکز میزها و صندلی‌ها را در این بخش بیشتر کرده است. در فصول سرد سال این فضا با وسایل گرمایشی متعدد، مطبوع می‌شود و درکنار آن‌ها، پتو نیز در اختیار مهمانان قرار داده می‌شود.

در این قسمت، از دو در که با فاصله از یکدیگر قرار دارند، می‌توانید وارد ساختمان و فضای داخل کافه هاستل شوید. درِ سمت‌ چپ، دسترسی شما را به کتابخانه، پیشخان، سرویس‌بهداشتی، اتاق‌ها و هاستل میسر می‌کند. درِ سمت‌ راست نیز شما را به داخل فضای کافه هدایت می‌کند.

کافه‌ هاستل گنبد

فضای مدرن و زیبای داخل کافه با انواع میزهای بزرگ و کوچک و صندلی‌های چوبیِ متعدد پوشیده شده است. در مرکز این فضا، قسمت بار قرار گرفته که درمقابل آن مبل‌های راحتی قرار گرفته است. گلدان‌های سرسبز در تمام محیط کافه دیده می‌شود.

همچنین روی تمام میزها گلدان‌های کوچک شیشه‌ای قرار گرفته است. در سمت‌ چپ و کنار پیشخانِ هاستل، کتابخانه‌ای چوبی قرار دارد که داخل آن با انواع وسایل تزئینی، کتاب‌های متعدد و بازی‌های متنوع آکنده است. در همین قسمت، روبه‌روی پیشخان هاستل برروی چند پایه، گلدان‌هایی درنظر گرفته شده که مسیر مشخصی را برای دسترسی به پله‌ها و هاستل فراهم می‌کند. با عبور از این بخش، محوطه‌ای قرار دارد که سمت‌ راست سرویس‌بهداشتیِ کافه و سمت ‌چپ پله‌های هاستل قرار دارند.

پله‌هایی با بیش‌از پنجاه سال قدمت که با معماری زیبایی ساخته شده است. با پایین رفتن از پله‌ها وارد سالنی خواهید شد که رویدادهای متنوع و فرهنگی‌هنریِ مجموعه در آن برگزار می‌شود. با بالارفتن از پله‌ها پیش‌از ورود به طبقه اول در سمت ‌راست سرویس‌‌های‌بهداشتی و حمام‌های متعدد قرار دارد که مخصوص استفاده برای مهمانان و گردشگرانِ طبقه‌ی اول است.

اتاق ها و پیشخوان زیبا و تمیز

با وارد شدن به طبقه‌ اول کافه‌ هاستل گنبد ابتدا وارد محوطه‌ای خواهید شد که برای انتظار و تقسیم اتاق‌ها فراهم شده است. در سمت ‌چپِ این محوطه، آشپزخانه‌ای مدرن و بزرگ با تمام وسایل موردنیاز برای مهمانان و گردشگران درنظر گرفته شده است. باتوجه‌به استقرار دو تراس بزرگ در شمال و جنوب مجموعه، تمام اتاق‌ها به‌نحوی در بازسازی تعبیه شده‌اند که از تراسی مجزا بهره‌مند باشند.

داخل اتاق‌ها، بسته‌به شرایط هر یک، انواع تخت‌های یک‌نفره، دونفره و طبقاتی با فاصله‌های مناسب از یکدیگر قرار دارند. همچنین تمامی امکانات رفاهی ازجمله پریزهای متعدد و قابل دسترس، تراس‌های سرسبز و دلباز، نورپردازی ویژه و مختص برای هر تخت، و همچنین کمدهای قفل‌دار به تعداد تخت‌ها در تمام اتاق‌ها در نظر گرفته شده است. تمام شرایط و امکانات طبقه‌ اول، به‌غیراز آشپزخانه، در طبقه‌ دوم نیز مشاهده می‌شود.

منوی کافه هاستل گنبد

کافه زیبای این مجموعه درکنار خدمت‌رسانی به مسافران، مهمانان و گردشگران، به روی عموم نیز باز و پذیرای شما و همراهانتان است. این کافه در ساعات اولیه‌ صبح شما را با انواع صبحانه‌های مقوی و شکیل غافلگیر می‌کند. صبحانه‌هایی نظیر انواع املت‌های چوریتسو، گوجه، صبحانه انگلیسی و صبحانه ایرانی که با نحوه سرو متفاوت و تزئینی اشتهابرانگیز در اختیار شماست.

امکانات کافه‌ هاستل گنبد

در بخش چای‌ها و دمنوش‌ها شما با تنوع چشمگیری از انواع متداول و خاص آن‌ها مواجه می‌شوید. تنوعی که برای هر ذائقه‌ای انتخابی خاص ارائه می‌دهد. همنشینی برای این مجموعه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بنابراین تمرکز در این بخش از منو، به‌طور کامل مشهود است. در قسمت‌های بعدی انواع نوشیدنی‌های شکلاتی، انواع مختلفی از قهوه که شامل قهوه‌های دمی و قهوه‌های سرد است، قرار دارد. همچنین بار دمی که شامل V60، کمکس و… است. شما می‌توانید این بخش متنوع از منو را با انواع کیک و دسرهای تازه و خوشمزه سفارش دهید.

در بخش غذاها انواع مختلفی از سالادها، پاستاهای گوناگون، خوراک‌هایی نظیر لوبیا و عدسی، کشک‌بادنجان، نودل مرغ و سبزیجات و انواع غذاهای خوشمزه دیگر که در ظروفی زیبا سرو می‌شوند نیز قرار دارد. در این منو انواع نوشیدنی‌های سرد، انواع شیک و بستنی‌های متنوع نیز دیده می‌شود. در تمام آیتم‌های منو، قیمت‌های مناسبی درنظر گرفته شده است تا تمام اقشار با درآمدها و سلیقه‌های مختلف بتوانند از آن‌ها بهره‌مند شوند.

نشانی و زمان کاری کافه هاستل گنبد

مجموعه‌ کافه هاستل گنبد در بلوار کریم‌خان، خیابان ایرانشهر، کوچه‌ باقری‌ قصرالدشتی، پلاک ۷ واقع شده است. این کافه‌ تماشایی از ساعت ۹ الی ۲۳ میزبان مهمانان خوش‌سلیقه خود خواهد بود.

تلفن کافه‌ هاستل گنبد ۸۸۳۱۲۱۲۰ – ۰۲۱

کافه‌ گنبد با فضای نورگیر در تهران

دسترسی به کافه هاستل گنبد با وسایل نقلیه عمومی

برای دسترسی به کافه‌ هاستل گنبد با وسایل نقلیه‌ عمومی می‌توانید با خط یک مترو و نیز اتوبوس‌های خط آزادی ـ هفت‌تیر در ایستگاه هفت‌تیر پیاده شوید. سپس پیاده‌روی جنوبی بلوار کریم‌خان را به‌سمت‌ غرب مقداری طی کنید تا به خیابان ایرانشهر برسید. کوچه باقری ‌قصرالدشتی در ابتدای این خیابان و دومین کوچه از سمت ‌غرب قرار گرفته است.

همچنین از مسیر دیگر می‌توانید با خط چهار مترو و نیز اتوبوس‌های بی‌آرتی خط پایانه‌ی آزادی ـ چهارراه تهرانپارس، در ایستگاه میدان فردوسی پیاده شوید و خیابان ایرانشهر را تا انتها به‌سمت‌ شمال طی کنید. اگر قصد آمدن از شمال ‌شهر را دارید، می‌توانید با اتوبوس‌های بی‌آرتی خط پایانه‌ ‌افشار ـ پایانه‌ ‌جنوب در ایستگاه میدان‌جمهوری پیاده شوید. سپس در ابتدای خیابان جمهوری سوار اتوبوس‌های میدان‌جمهوری ـ کریم‌خان شوید و در ایستگاه کریم‌خان پیاده شوید. کوچه باقری ‌قصرالدشتی درست مقابل ایستگاه قرار گرفته و کافه‌ هاستل گنبد اواسط این کوچه واقع شده است.

نحوه‌ دسترسی به کافه‌ هاستل گنبد با وسایل نقلیه شخصی

برای دسترسی به کافه ‌هاستل گنبد با وسایل نقلیه‌ شخصی می‌توانید از شمال ‌شهر از بزرگراه مدرس به میدان هفت‌تیر بیایید و سپس وارد بلوار کریم‌خان شوید. در ابتدای این بلوار با حرکت از کنار پل کریم‌خان، از بریدگی وارد خیابان ایرانشهر شوید. کوچه‌ باقری‌ قصرالدشتی در ابتدای این خیابان قرار گرفته است.

همچنین از انتهای بزرگراه چمران می‌توانید، قبل‌از میدان توحید از دوربرگردان وارد جنوب‌به‌شمال بزرگراه چمران شوید و مقداری جلوتر وارد خیابان باقرخان شوید. در این خیابان وارد خیابان قریب و سپس بلوار کشاورز شوید و این بلوار را تا بعداز میدان ولیعصر (عج) طی کنید تا به خیابان کریم‌خان برسید. در انتهای این خیابان با حرکت از کنار پل کریم‌خان، وارد خیابان ایرانشهر شوید. از بزرگراه صیادشیرازی نیز می‌توانید به میدان سپاه و در همان امتداد به خیابان انقلاب برسید و با طی کردن مسافتی به‌سمت ‌غربِ خیابان انقلاب، به میدان فردوسی برسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن