طبیعت گردی

طبیعت‌گردی متفاوت در جاهای دیدنی گمیشان

فهرست مطالب

شهرستان گمیشان یا گمیش‌تپه در استان گلستان دیدنی‌هایی دارد که کمتر دیده یا حتی شنیده‌اید. اسم خیلی از شهرها شما را یاد جاذبه‌های گلستان می‌اندازد. مثلا با شنیدن گنبد یاد میل گنبد می‌افتید و با شنیدن اسم کردکوی یاد جهان‌نمای معروفش. اما شنیدن کلمه گمیشان هیچ چیزی را در ذهن شما تداعی نمی‌کند. با شناخت جاهای دیدنی گمیشان شگفت‌زده خواهید شد.

با من در نابرو همراه باشید تا شما را به دیدنی‌ها و شگفتی‌های گمیشان ببرم. بعد از خواندن این مطلب احتمالش زیاد است که گمیشان را در برنامه سفر بعدی خود قرار دهید. پس اگر به گلستان آمدید در مسیر جاده‌ای که به بندرترکمن می‌رسد برانید و پس از بازدید از شهر بندرترکمن دنبال تابلوهای راهنمایی باشید که شما را به سمت شهر کوچک گمیشان یا گمیش‌تپه در شمال گلستان می‌برند.

جاهای دیدنی گمیشان

1- تالاب گمیشان

تالاب گمیشان از جاهای دیدنی گمیشان است که بعد از شهرستان گمیشان و در حدود 10 کیلومتر از شمال آن قرار دارد. این تالاب وسط کویر واقع شده است و از مسافت دورتر محال است حدس بزنید که قرار است اینهمه آب وسط آن کویر ببینید.

تالاب گمیشان آبی آبی است. هیچ چیزی اینجا سکوت را برهم نمی زند. آب تالاب کاملا آرام و بی حرکت است و ترکیب رنگ آن با آبی آسمان آرامشی محض دارد. من در فصلی به تالاب رفتم که فصل مهاجرت درناها بود. تعداد زیادی درنا در سطح آب نشسته بودند و وقتی نزدیکشان شدیم همگی با هم پرواز کردند و در آسمان پرواز زیبای گروهی‌شان را به نمایش گذاشتند.

اگر در فصل‌های پاییز یا زمستان به این تالاب سفر کنید شما هم احتمالا این منظره زیبا را مشاهده خواهید کرد. زیرا اینجا پایگاه زمستانی و پاییزی برای پرندگان مهاجری محسوب می‌شود که تعدادی از آنها بسیار کمیابند. علاوه بر درنا ممکن است پرندگان دیگری مانند غاز خاکستری، فلامینگو، عقاب دریایی و خوتکا هم ببینید. به همین علت اینجا یکی از مهم‌ترین سایت‌های پرنده نگری در کشور است.

جاهای دیدنی گمیشان

2- گلفشان نفتلیجه

گلفشان یعنی جایی که از آن گل به بیرون پرتاب می‌شود. در ایران در دو منطقه گلفشان داریم. اولی چابهار و دومی گلستان. گلستان سه تا گلفشان دارد که البته کمتر کسی آن‌ها را می‌شناسد. گلفشان نفلیجه یکی از جاهای دیدنی گمیشان است.

برای رفتن به نفتلیجه باید کمی از گمیشان خارج شوید. در جاده انتهایی کمی برانید ولی حواستان باشد از تابلویی که در سمت راست زده‌اند و روی آن نوشته شده گلفشان نفتلیجه رد نشوید. کنار این تابلو توقف کنید. دو راه دارید. اگر پای رفتن دارید پیاده بروید وگرنه دردسرهای رفتن با ماشین را به جان بخرید و از درون یک دشت کویری که هیچ جاده صافی در آن احداث نشده بروید.

اگر روز قبل بارندگی بوده ممکن است چرخ‌های ماشین شما در گل و لای ناشی از تجمع آب و خاک گیر کند و به دردسر بیفتید. اما رفتن به گلفشان و دیدن دریاچه صورتی ارزشش را دارد. بعد از کمی راندن در مسیر به جایی می‌رسید که کاملا بیابان است. هیچ چیزی به جز بیابان و دشت‌های صاف و بی‌علف به چشم نمی‌خورد. تا حدی که شک می‌کنید که اینجا واقعا گلستان باشد. شاید حتی شک کنید که واقعا خبری آن سوی اینهمه بیابان هست یا نه؟

هیچ چیزی به چشم نمی‌خورد به جز بیابان. اما کم کم از دور سروکله تعدادی کپر که مخصوص چوپانان است پیدا می‌شود و کمی که جلوتر بروید وجود یک حوضچه را در سطح زمین احساس می‌کنید. اینجا گلفشان نفلیجه است. کلمه نفتلیجه و بوی نفتی که در آن منطقه به بینی‌تان می‌خورد شاید با وجود معادن نفت در دریای خزر بی‌ارتباط نباشد. از دهانه گلفشان آب و گاز و حباب به طور متناوب خارج می‌شود.

اما چیزی که در یکی دوسال اخیر گلفشان نفتلیجه را بیشتر بر سر زبان‌ها انداخته و آن را به یکی از جاهای دیدنی گمیشان تبدیل کرده این است که رنگ آب آن تغییر رنگ زیبایی داده است. این دریاچه در روزهای آفتابی صورتی است و در روزهای ابری بنفش.

به قدری زیباست که محال است از وجودش در این کویر شگفت‌زده نشوید. ظاهرا منابع زیرزمینی ید که در زمین‌های این اطراف است در چندسال اخیر به سمت دریاچه حرکت کرده‌اند و باعث تغییر رنگ آب به صورتی شده‌اند. دیدن یک دریاچه صورتی که از یک نقطه اش دائما آب در حال جوشیدن و بالا آمدن است واقعا حیرت‌آور است. انگار یک سماور بزرگ را برده‌اند و زیر آب دریاچه پنهان کرده‌اند و سماور آبش جوش آمده و یکسره غل غل می‌کند و آب و گاز و بخار و حباب به اطراف خود پخش می‌کند.

شک نکنید که این پدیده طبیعی شگفت‌انگیز را در سفر به گمیشان هرگز از یاد نخواهید برد. بخصوص که اگر بدانید آبی که از این گلفشان بیرون می‌آید به دلیل داشتن املاح معدنی خاصیت درمانی هم دارد و برای خیلی از بیماریها مفید است. هرچند هنوز هیچگونه محلی برای استفاده گردشگران از این آبگرم طبیعی احداث نشده است ولی بومی‌های منطقه در آب اینجا استحمام می‌کنند و برای رفع دردهای عضلانی آن را مفید می‌دانند.

گلفشان

3- بازار ماهی‌فروشان

پس از گشت و گذار در تالاب و گلفشان حتما به شهرستان گمیشان برگردید و سراغ بازار ماهی‌فروشان را بگیرید. حیف است که اینهمه راه را تا اینجا بیایید و از ماهی‌های آزاد و غیرپرورشی دریای خزر برای خود و عزیزانتان سوغات نبرید. اینجا همه ماهی‌ها مستقیما از دریا صید شده‌اند. هیچ حوضچه پرورش ماهی در گمیشان نیست. آن‌ها ماهی را از خود دریا صید می‌کنند.

اگر در بازار ماهی‌فروشان قدم بزنید از شکل و بوی ماهی‌ها خودتان متوجه تفاوت آنها با ماهی‌های پرورشی می‌شوید. اگر از گمیشانی‌ها که همگی‌شان از اقوام ترکمن هستند سوال کنید که از کجا مطمئن شویم اینها ماهی دریا هستند آنها با رنجش خاصی در صدایشان می‌گویند که اینجا کسی ماهی پرورشی نمی‌خورد و اگر ماهی‌های پرورشی بیاوریم هیچ فروشی نخواهیم داشت. صیادان هر روز صبح زود به دریا می‌روند و نزدیک غروب برمی‌گردند و محصول ماهی خود را در بازار ماهی‌فروشان تخلیه می‌کنند.

اگر در این زمان آنجا باشید هیاهوی بازار و تلاش ماهی‌فروشان برای جلب مشتری بسیار دیدنی است. البته اگر از بوی ماهی تازه‌ای که از دریا صید می‌شود و در کل این فضا پیچیده است بیزار نباشید. اینجا همه نوع ماهی آزاد دریای خزر موجود است. از ماهی سفید و کپور گرفته تا کفال و ازون‌برون.

آنها خودشان پولک‌ها و شکم ماهی را برای شما تمیز می‌کنند و می‌توانید با خیال راحت آنها را فقط فریز کنید. میگوی دریای خزر را فراموش نکنید. قیمت میگو و ماهی به قدری در بازار ماهی‌فروشان گمیشان مناسب است که حتما وسوسه می‌شوید مقدار زیادی خریده و با خود ببرید. این مکان علاوه‌بر آنکه از بازارهای این منطقه است، از جاهای دیدنی گمیشان نیز به حساب می‌آید.

بازار ماهی فروشان

شگفتی جاهای دیدنی گمیشان

وقتی می گویم گمیشان پر از شگفتی است، نکته‌اش در همین است. اینجا شمال ایران است. اینجا از نظر جغرافیایی جزو استان سرسبز گلستان است؛ اما اصلا سبز نیست. جاهای دیدنی گمیشان فقط بیابان است و دشت‌های هموار. طوری که به سختی باور می‌کنید اینجا هم گلستان باشد.

در ای منطقه حتما یک کاروان از شترها را می‌بینید که با نظم در حال حرکت هستند. گاهی وقتها شترها قصد دارند از یک سمت خیابان به سمت دیگر بروند و شما مجبورید ماشین را متوقف کنید و به تماشای حرکت کاروان شترها بنشینید که از جلوی ماشین شما رژه می‌روند. این منظره بسیار دیدنی است. همه ما گله‌های گوسفند را در سفر به روستاها حتما دیده‌ایم و از آن کمتر شگفت‌زده می‌شویم. اما اینهمه شتر که انگار برای حرکت کردن هیچ عجله‌ای هم ندارند را شاید کمتر کسی دیده باشد.

. ویدئو از عاطفه اسکندری

شیر و دوغ طبیعی شتر در گمیشان فراوان است و تفاوت قیمت به قدری با تهران و سایر شهرها زیاد است که شما را شگفت‌زده می‌کند. اگر به خواص درمانی شیر و دوغ شتر آگاه باشید از کنار آن بی‌تفاوت نمی‌گذرید. مردم گمیشان از راه شترداری امرارمعاش می‌کنند.

اگر قبلا به این شهر سفر کرده‌اید تجربه بازدید از جاهای دیدنی گمیشان را با نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن