آیین و زیارت

گلستان شهدا در اصفهان؛ گلستانی از مردان بزرگ تاریخ

فهرست مطالب

یکی از اماکن دیدنی در سراسر کشور عزیزمان ایران، گلستان‌ها و گلزارهایی هستند که با عطر و بوی شهیدان، تزیین شده‌اند و هر روز و هر ساعت، تعداد زیادی از عشاق به سمت این اماکن مقدس می‌شتابند تا قلب و روح خود را تزکیه دهند و پالایش کنند. گلستان شهدا اصفهان نیز از این‌گونه اماکن مذهبی، معنوی و آرامش‌بخش است که در این مقاله از نابرو سعی داریم اندکی در خلوتش آرام بگیریم و کمی بیشتر با مکان های دیدنی اصفهان آشنا شویم.

گلستان شهدا اصفهان در کجا واقع است؟

این گلستان وسیع با داشتن بیش از صد و سیزده هزار مترمربع مساحت، در خیابان امام سجادعلیه‌السلام و در نزدیکی قبرستان بزرگ تخت فولاد واقع شده‌است. گلستان شهدا چندین در ورودی دارد. درهای اصلی آن در خیابان‌های سعادت آباد و فیض واقع شده‌است. این گلستان بزرگ، از جنوب به خیابان امام سجاد و در غرب به خیابان فیض و در ضلع شمالی آن به کوچه لسان‌الارض منتهی می‌شود.

گلستان شهدای اصفهان

اصفهان؛ شهر شهیدان خدایی

استان اصفهان با داشتن بیست و سه هزار و پانصد شهید در دوران دفاع مقدس، یکی از استان‌ها و شهرهای شهیدپرور کشور به شمار می‌آید. بیشترین و نام‌آورترین فرماندهان آن دوران، در اصفهان به رشد و بالندگی رسیده بودند و در خطه مقدس گلستان شهدای این دیار که بخشی از تخت فولاد است، دفن شده‌اند. از جمله این فرماندهان بزرگ می‌توان به شهید حاج حسین خرازی، شهید حاج احمد کاظمی، شهید مصطفی ردانی پور، شهید قربانعلی عرب، شهید عبدالله میثمی و …اشاره نمود.

گلستان شهدای اصفهان

قدم زنان در دیار شهدا

گلستان شهدای اصفهان خود از چندین تکیه و قطعه( حدود ۳۵ قطعه) تشکیل شده‌است و هر یک از این قطعات، به اتفاق و رویدادی خاص، اشاره دارد.

آرام آرام از خیابان امام سجاد وارد گلستان شهدا شوید و پس از ادای احترام و سلام به تمامی شهدای مدفون در این دیار، به گلستان وارد شوید. نگاهتان از سمت راست متوجه بقعه سید ابوالحسن اشرفی اصفهانی می‌شود. بقعه‌ای با معماری مربوط به دوران پس از انقلاب اسلامی و بسیار زیبا. وی از علمای بزرگ شیعه در اصفهان و به ویژه خمینی شهر به شمار می‌آمد. از جمله فعالیت‌های او: تاسیس ساختمان مکتب الزهرا، تاسیس مسجد ولی‌عصر در خمینی‌شهر، تاسیس حوزه علمیه امام خمینی در کرمانشاه و فعالیت‌های متعدد دیگر را می‌توان نام برد.

وی در تاریخ ۲۳ مهر ماه ۱۳۶۱، در حالی‌که برای اقامه نماز جمعه آماده می‌شد در مسجد جامع کرمانشاه با انفجار نارنجک، توسط فردی به نام محمدحسین خداکرمی، ترور شد و چهارمین شهید محراب نام گرفت.

گلستان شهدای اصفهان

زیارت آیت‌الله شمس آبادی

پس از زیارت آیت الله اشرفی، بقعه زیبای آیت‌الله شمس آبادی نظرتان را جلب می‌کند. وی از روحانیون بزرگ اصفهان بود. پس از بازگشت از نجف، در فعالیت‌هایی از قبیل کمک به ایتام و مستمندان شرکت می‌کرد و در تاسیس موسسات خیریه نظیر انجمن مددکاری امام زمان عج، بنای حسینیه اصفهانی‌ها در مشهد و کربلا و آموزشگاه نابینایان ابابصیر نقش داشت.


اصفهانی‌ها معتقدند: در قطعه‌ای که شهید جلال افشار در آن دفن شده‌است همیشه بوی عطر و گلاب به مشام می‌رسد چراکه وی از یاران خاص امام زمان عج در زمان ظهور آن حضرت، خواهد بود.

وی یک روز پس از بازگشت از سفر حج، در سپیده‌دم ۱۸ فروردین ۱۳۵۵ شمسی در مسیر رفتن به مسجد، توسط منافقین، ربوده شد و به قتل رسید. پیکر او بعدها در اطراف اصفهان در شهر درچه کشف شد و در آن محل، مسجدی به نام او نام‌گذاری شد و در تخت فولاد اصفهان به خاک سپرده‌شد.

جاذبه های گلستان شهدای اصفهان

معرفی چند قطعه در گلستان شهدا

مقابل در ورودی و در کنار بقعه آیت‌الله اشرفی، قطعه حمزه سیدالشهدا قرار دارد که در این قطعه ۲۴۱ شهید مدفون گشته‌اند. از جمله: شهید بهشتی‌نژاد، شهید اژه‌ای، شهید میثمی، شهید سید محسن صفوی و…

در غرب بقعه آیت‌الله اشرفی، قطعه حنظله قرار گرفته‌است. قطعه‌ای با داشتن ۴۹ شهید. از جمله شهید رسول هلالی.

از دیگر قطعات موجود در این خطه، قطعه فرماندهی کل قوا و بیت‌المقدس است که شهدایی از این دو عملیات در تاریخ ۲۱/۳/۱۳۶۰ و عملیات‌های خیبر و رمضان را در بر می‌گیرد. این قطعه، ۳۳۸ شهید دارد.

کمی پیش‌تر بروید و در شرق قطعه فرماندهی کل قوا به قطعه ثامن‌الائمه و چزابه برسید. ۳۸۱ شهید را می‌توانید زیارت کنید که شهدایی از سه عملیات گسترده آن دوران، به نام‌های فرمانده کل قوا، ثامن‌الائمه و چزابه دارد.

گلستان شهدای اصفهان

زیارت در قطعه طریق القدس که ۴۵۷ شهید را در خود جای داده‌است نیز آرامتان می‌کند و حال و هوای خوشی به روحتان تزریق می‌کند. این قطعه در شرق گلستان شهدا واقع است و شهدایی از عملیات‌های محرم، بیت‌المقدس، و فرماندهی کل قوا را در بر گرفته‌است.

اصفهانی‌ها معتقدند: در قطعه‌ای که شهید جلال افشار در آن دفن شده‌ همیشه بوی عطر و گلاب به مشام می‌رسد چراکه وی از یاران خاص امام زمان عج در زمان ظهور آن حضرت، خواهد بود. این قطعه، قطعه فتح المبین نام دارد و ۹۹۷ شهید در آن آرام گرفته‌اند. زیارت شهدای این قطعه را نیز فراموش نکنید.

از آن‌جا که نمی‌توان تمامی قطعات را بر شمرد از آن می‌گذریم. به طور کلی و به جز قطعاتی که نام برده‌شد قطعه‌هایی برای شهدای گمنام، شهدای انقلاب اسلامی، شهدای جانباز، شهدای منا، شهدای مدافع حرم حضرت زینب سلام‌الله علیها نیز در نظر گرفته شده‌است که از آن جمله می‌توان شهید مسلم خیزاب، شهید سجاد مرادی، شهید سید نبی حسینی و… را نام برد.

جاذبه های گلستان شهدای اصفهان

لسان‌الارض در گلستان شهدا

مزار یوشع نبی در ضلع شمالی گلستان شهدا واقع است. یوشع، از پیامبران بنی‌اسرائیل است که پس از گذشت سه روز از وفات حضرت موسی علیه‌السلام و بنابر وصیت آن حضرت، رهبریت قوم بنی‌اسرائیل را بر عهده گرفتند.

محوطه‌ای که مزار یوشع علیه‌السلام (که البته برخی ایشان را از علمای یهودی آن زمان می‌دانند نه پیامبر قوم بنی اسرائیل)، در آن واقع شده، به لسان‌الارض معروف است. قبر آن حضرت، کمی از سطح زمین بالاتر است و به واسطه چند پله به مزار ایشان می‌رسید. سنگ قبر این پیامبر بزرگ، با پارچه‌ای سبزرنگ پوشانده شده و همیشه عده‌ای پیرامونش به نماز و عبادت مشغولند.

گلستان شهدای اصفهان

تکیه‌ای برای حاج آقا رحیم ارباب در گلستان شهدا

حاج آقا رحیم ارباب یکی دیگر از مدفونین در گلستان شهدا اصفهان است و قطعه‌ای مخصوص به خود دارد. او از علما و مجتهدین شیعه در اصفهان بود و از شاگردان عالم و عارف بزرگ، میرزا جهانگیر خان قشقایی و ملا محمدکاشی به شمار می‌رفت. روحیات و ویژگی‌های دوست داشتنی او باعث شد نام و آوازه‌اش در زمان خویش گسترش یابد و زیارت وی در این زمان، توسط علاقمندانش بسیار زیاد باشد. برای ایشان کرامات زیادی نقل شده‌است. پیشنهاد می‌شود چنان‌چه به این مکان مقدس سفر کردید حتما نیات و حاجات خود را برای این عالم بزرگ مطرح کنید و حاجات خود را از خدا طلب نمایید.

جاذبه های گلستان شهدای اصفهان

دیگر مدفونین و بزرگان

از دیگر بزرگان مدفون در گلستان شهدا می‌توان از حجت‌الاسلام مهدی مظاهری نام برد. او چهره ماندگار تبلیغ در اصفهان و در واقع اولین چهره در این زمینه به شمار می‌آمد.

استاد جلال‌الدین همایی، نویسنده، ادیب، شاعر و ریاضی‌دان برجسته ایرانی نیز در گلستان شهدای اصفهان مدفون است و زیارتش حال و هوای خاص خود را دارد.

عبدالجواد فلاطوری، که پژوهشگر برجسته ایرانی و اصفهانی حوزه ادبیات و فلسفه بود نیز در گلستان شهدا آرام گرفته‌است. وی بنیانگذار کتابخانه شیعی در دانشگاه کلن آلمان و آکادمی علوم اسلامی در این کشور است.

گلستان شهدای اصفهان

بازدید از نمایشگاه‌ها در گلستان شهدا

از دیگر اماکن دیدنی در گلستان شهدا می‌توان از فرهنگسرای پایداری نام برد  که در جهت ترویج فرهنگ شهادت و پایداری در سال ۱۳۸۷ تاسیس شد. این فرهنگسرا در انتهای مجموعه فرهنگی ستارگان واقع است و بخشی از فعالیت‌های این مجموعه برگزاری نمایشگاه‌های دایمی و فصلی است.

سالن شمع نیز با برپایی نمایشگاه‌هایی از عکس‌ها، تصاویر و آثار به جا مانده از شهدا و وصیت نامه‌های ایشان و هم‌چنین معرفی بزرگان تخت فولاد و آشنایی با مدفونین در آن، در گلستان شهدا، فعال است.

خیمه حسینی گلستان شهدا نیز که محل برگزاری همایش‌ها و یادواره‌های شهدا و مراسم مذهبی در ایام مختلف است، بخش دیگری از گلستان شهدای اصفهان است.

گلستان شهدای اصفهان

حرف آخر

زیارت مزار شهدا در هر موقع از سال، زیارتی ناب است و آرامشی خاص و معنویتی نورانی را به همراه دارد. گلستان شهدای اصفهان نیز از این صفا و صمیمیت دور نیست. چنان‌چه مهمان ما در شهر اصفهان شدید و دلتان نورانیتی خاص، طلب کرد حتما آدرس گلستان شهدا را سراغ بگیرید و دمی در خلوتش بیاسایید.

 

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن