شکم گردی

کافه کتاب گوهرزاد ساری؛ جایی دنج برای کتاب خواندن و نوشیدن قهوه

فهرست مطالب

در هیاهوی دنیای مدرن، پیدا کردن جایی دنج و خلوت برای کتاب خواندن، قهوه خوردن و گپ زدن آسان نیست. اگر اهل ساری هستید یا گذرتان به این شهر سرسبز افتاد، سری به کافه کتاب گوهرزاد بزنید. با من در این مطلب از نابرو همراه باشید تا با کافه کتاب گوهرزاد و دیدنی‌های ساری آشنا شوید.

موقعیت مکانی

کافه کتاب گوهرزاد در دل یکی از پررفت‌وآمدترین خیابان‌های ساری، خیابان فرهنگ داخل بازارچه فرهنگ تاسیس شده و دسترسی به آن بسیار آسان است. بازارچه فرهنگ بین خیابان‌های حافظ و سعدی قرار دارد و با تاکسی یا پای پیاده به‌راحتی قابل دسترس خواهد بود. اما فراموش نکنید در ساعات شلوغی، جای پارک سخت پیدا می‌شود.

کافه کتاب گوهرزاد ساری

انتشارات، کتاب‌فروشی، گالری و کافه

در سال 1371 نشر گوهرزاد به‌همت خانم فریده گوهرزاد، شروع به فعالیت کرد و تا سال 1375 به کار خود ادامه داد. از سال 1375 تا 1386 فعالیت این انتشارات کم‌رنگ شد؛ اما از سال 1386 تا 1393 کار خود را در قالب کتاب‌فروشی دنبال کرد. از سال 1393 کافه را هم به این مجموعه اضافه کردند. در همه این سال‌ها نشر گوهرزاد بین اهالی فرهنگ و هنر ساری مجبوبیت بسیاری داشته است.

فضای بیرونی

وقتی وارد پاساژ فرهنگ می‌شوید، ناخودآگاه نیمکت چوبی، سردر، لی‌لی روی زمین کشیده شده و دوچرخه قدیمی بالای تابلو نشر گوهرزاد، نظر شما را جلب می‌کند. کتاب‌های روی هم چیده شده جلوی در کافه کتاب به‌قدری خلاقانه و زیبا هستند که عکس آن مدتی بین کاربران ایرانی و خارجی شبکه‌های اجتماعی با عبارت ((این‌جا نه پاریس است نه فلورانس، این‌جا ایران است)) دست‌به‌دست می‌گشت. طراحی خاص فضا، نمایان‌گر تفکر خلاق و خاص صاحبان کافه کتاب گوهرزاد است.

کافه کتاب گوهرزاد ساری

فضای داخلی (طبقه همکف)

بعد از این‌که با لی‌لی وارد کتاب‌فروشی شدید، دُرنا‌های رنگارنگی که از سقف آویزان شده‌اند را مشاهده خواهید کرد. علاوه‌بر آن‌ها قفسه‌هایی پر از کتاب‌های روز دنیا و ایران را می‌بینید که با وسواس خاصی انتخاب شده‌اند.


در آخر، کافه کتاب گوهرزاد مکان مناسبی برای کتاب خریدن و خواندن، گپ‌های دو نفره، نوشیدن قهوه فرانسه معرکه، دیدن آثار هنرمندان و… محسوب می‌شود.

از دوره چهار جلدی فرهنگ و اجتماع دکتر پرویز ناتل خانلری تا فلسفه عشق از اروین سینگر کنار آثار کلاسیک جهان و ایران، همه و همه را می‌توانید ورق بزنید و مطالعه کنید. اگر برای انتخاب کتاب مردد هستید، می‌توانید از رضا، مالک کافه کتاب، کمک بگیرید تا با حوصله راهنمایی‌تان کند.

در طبقه همکف یک میز و دو نیمکت چوبی برای نشستن شما قرار داده‌اند. یک میز دو نفره کنار پنجره به شما این امکان را می‌دهد که حین کتاب خواندن یا قهوه خوردن نگاهی به خیابان پررفت‌وآمد بیاندازید. روبه‌روی میز بزرگ چوبی، کافه جمع‌وجور را می‌بینید. یک تخته گچی زیر بار کافه است که برنامه‌های روز گالری، پیشنهاد کتاب یا منو جدید کافه کتاب گوهرزاد را روی آن نوشته‌اند.

کافه کتاب گوهرزاد ساری

کافه

منوی جمع‌وجور کافه کتاب گوهرزاد با چند مدل قهوه، نوشیدنی سرد و تُست پذیرای شما خواهد بود. با دیدن منوی کافه کتاب گوهرزاد، قطعا شما هم از دیدن قیمت‌های مناسب تعجب می‌کنید.

در کافه کتاب گوهرزاد همه چیز 10 هزار تومان است؛ از قهوه اسپرسو و فرانسه تا تُست‌های خوشمزه کراکف و ژامبون. اجازه سیگار کشیدن در فضای داخلی کافه را ندارید؛ اما نیمکتی بیرون از محیط کافه کتاب برای سیگار کشیدن گذاشته‌اند که می‌توانید از آن استفاده کنید.

کافه کتاب گوهرزاد ساری

فضای داخلی (نیم طبقه بالا)

برای رفتن به نیم طبقه از هشت پله که با استیکرهای رنگی تزیین شده، بالا بروید. در نگاه اول گالری و آثار هنری نظرتان را جلب می‌کند. در سمت دیگر چند مبل راحتی و باز هم قفسه‌هایی پر از کتاب را می‌بینید. کتاب خواندن روی مبل‌ها، حس مطالعه در خانه را به شما می‌دهد. این جا همان گوشه دنجی است که شما ساعت‌ها بدون توجه به گذران زمان، در آن مطالعه می‌کنید.

کتاب‌های پیشنهادی کافه کتاب گوهرزاد هم، معمولا روی یک میز روبروی مبل‌ها قرار دارد که کار شما را برای انتخاب کتاب ساده می‌کند. مقاومت کردن در برابر کتاب خواندن در این مکان بسیار سخت است.

کافه کتاب گوهرزاد ساری

فعالیت‌های کافه کتاب (گالری)

محدوده فعالیت‌های کافه کتاب گوهرزاد وسعت زیادی دارد. علاوه‌بر فروش کتاب در طول سال به‌صورت دوره‌ای نمایش و فروش کارهای هنری در گالری برگزار می‌شود. شما می‌توانید در کارگاه‌های مختلف، نشست‌های تخصصی، جلسات گپ‌وگفت، دورخوانی کتاب یا حتی فروش عام‌المنفعه برای کودکان کار شرکت کنید. با دنبال کردن صفحه اینستاگرام کافه کتاب گوهرزاد می‌توانید از این برنامه‌ها باخبر شوید.

کارت الکترونیکی کلوپ گوهرزاد

یکی از کارهای ارزشمندی که کافه کتاب گوهرزاد انجام داده، ارائه کارت الکترونیکی کلوپ گوهرزاد است. شما با داشتن این کارت می‌توانید از تخفیفات ویژه نشر گوهرزاد برخوردار شوید. 20 درصد تخفیف کتاب، ایجاد اعتبار نامحدود برای خرید کتاب و 20 درصد تخفیف کافه از مزایای دریافت این کارت است.

در آخر، کافه کتاب گوهرزاد مکان مناسبی برای کتاب خریدن و خواندن، گپ‌های دو نفره، نوشیدن قهوه فرانسه معرکه، دیدن آثار هنرمندان و… محسوب می‌شود. ساعت کاری کافه کتاب گوهرزاد از 10 صبح تا 13 ظهر و از ساعت 17 تا 22 شب است.

صفحه اینستاگرام گوهرزاد : @goharzad.ir

آدرس: ساری، خیابان فرهنگ، بین خیابان حافظ و سعدی، بازارچه فرهنگ

اگر شما هم قبلا به کافه کتاب گوهرزاد رفته‌اید، تجربه‌تان را با نابرو به‌اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن