طبیعت گردی

پارک جنگلی گیسوم تالش؛ هم‌آغوشی جنگل و دریا

فهرست مطالب

پارک جنگلی گیسوم یکی از جاذبه‌های گردشگری و دیدنی استان گیلان و شهرستان تالش است. استان گیلان جاذبه‌های بسیاری دارد و می‌توان بارها به این استان سرسبز سفر کرد و هر بار جاذبه‌های جدیدی دید. شهرستان تالش با چشم‌انداز بی‌نظیری که دارد، از مقاصد گردشگری مهم گیلان محسوب می‌شود. جاده‌ای سرسبز با تونلی در جنگل دارد که درختان تشکیل‌دهنده آن‌اند و با گذر از تونل جنگلی به دریا می‌رسید.

ساحل و جنگل با نام شمال گره خورده‌اند؛ اما کم‌تر جایی است که مانند گیسوم هر دو را باهم داشته باشد. گیسوم یکی از جاهایی است که جنگل و دریا در فاصله کمی از یکدیگر قرار دارند و این مورد عاملی است که گردشگران را به بازدید از گیسوم ترغیب می‌کند. با رفتن به آنجا می‌توان در هر دو محیط جنگل و دریا قرار گرفت؛ امتیازی که مسافران را به شمال کشور می‌کشانند. برای سفر به پارک جنگلی گیسوم ، من را در نابرو همراهی کنید.

چگونه به پارک جنگلی گیسوم بروید؟

از فومن که به‌سمت تالش یا آستارا بروید، با گذشتن از «پره سر» و در سمت راست جاده، تابلوی گیسوم را می‌بینید. با ورود به جاده گیسوم، در اندک زمانی وارد تونلی از درختان می‌شوید که منظره‌ای بی‌نظیر و چشم‌نواز به وجود آورده‌اند؛ گویی در حال گذر از دالان بهشتید. نور خورشید از لابه‌لای شاخ‌وبرگ درختان به زمین می‌تابد و روزنه‌هایی از نور را هنگام گذر از مسیر می‌بینید که به‌قدری زیبا هستند که دلتان نمی‌خواهد تمام شوند.


باتوجه‌به آب‌وهوای این منطقه، سفر به گیسوم در فصل تابستان و به‌ویژه ماه‌های تیر و مرداد، به‌علت گرمای زیاد هوا و شرجی‌بودنش و همچنین در اواخر فصل‌های پاییز زمستان به‌علت سردشدن هوا توصیه نمی‌شود

جنگل گیسوم پوشش‌های گیاهی مختلفی دارد و ازاین‌رو، اگر اواخر فصل پاییز به این منطقه سفر کنید، در قسمتی از جاده برگ‌های زرد و نارنجی و قرمز درختان چشمانتان را خیره خواهند کرد.در بخشی از مسیر، درختان سرسبز را می‌بینید و در بخشی دیگر، درختانی را می‌بینید که زمستانی شده‌اند و برگی ندارند. این تنوع منجر به ایجاد منظره زیبایی شده است که چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند.

پارک جنگلی گیسوم تالش

ساحل پارک جنگلی گیسوم

ساحل شنی یکی از زیبایی‌های گیسوم است که می‌توان ساعت‌ها با پای برهنه روی شن‌ها قدم زد و مدت‌ها نشست و رقابت موج‌ها برای رسیدن به ساحل را دید. می‌توان موج‌هایی را تماشا کرد که برای رسیدن به ساحل، قدرت زیادی ندارند و قبل از رسیدن به شن‌های ساحل در موج‌های بزرگ‌تر غرق می‌شوند. اگر هوا ابری باشد، هنگام غروب خورشید منظره بی‌نظیری ایجاد می‌شود که دیدنش هر بیننده‌ای را به وجد می‌آورد.

پارک جنگلی گیسوم تالش

فروش صنایع دستی در جنگل گیسوم

هنگام عبور از جنگل گیسوم و همچنین هنگام قدم‌زدن در ساحل گیسوم، مردم بومی منطقه را می‌بینید که مشغول فروش صنایع دستی و غذاهای محلی‌اند، مانند وسایل حصیری، چوبی، گلیم و گبه، بافتنی‌های زیبا، مربا و مواد غذایی ترش و خوش‌مزه و… . با خریدکردن از آن‌ها، علاوه‌بر داشتن یادگاری از گیسوم، می‌توانید به توسعه اقتصاد و گردشگری منطقه نیز کمک کنید.

اقامت در پارک جنگلی گیسوم

روستای نزدیک به ساحل گیسوم یکی از گزینه‌های مناسب برای اقامت است. برای تهیه غذا می‌توانید به مغازه‌هایی مراجعه کنید که ماهی‌های تازه کباب می‌کنند. همچنین گیسوم در نزدیکی پره سر قرار دارد که می‌توانید در آنجا از آبشار «ویسادار» بازدید کنید. توصیه می‌کنم بلال‌های کنار آبشار را امتحان کنید که با سس مخصوصی به فروش می‌رسند.

جاده اسالم به خلخال که در همه فصل‌های سال زیبایی‌های خاص خودش را دارد، در نزدیکی گیسوم قرار گرفته است. هر دوی این مناطق برای اقامت مناسب‌اند و اگر در ماه‌هایی به این منطقه سفر کردید که مسافران شمال کشور زیادند و باعث شد در گیسوم محلی برای اقامت پیدا نکنید، می‌توانید به این مناطق نیز مراجعه کنید. در ساحل گیسوم محل‌هایی برای اقامت اجاره داده می‌شوند. همچنین این منطقه برای اتراق افرادی که اهل سفرهای گروهی‌اند نیز، مناسب است.

پارک جنگلی گیسوم تالش

چه زمانی به پارک جنگلی گیسوم سفر کنیم؟

باتوجه‌به آب‌وهوای این منطقه، سفر به گیسوم در فصل تابستان و به‌ویژه ماه‌های تیر و مرداد، به‌علت گرمای زیاد هوا و شرجی‌بودنش و همچنین در اواخر فصل‌های پاییز زمستان به‌علت سردشدن هوا توصیه نمی‌شود. در ماه شهریور حجم سفرها به شمال کشور افزایش پیدا می‌کند.

در این ماه هزینه اقامت نسبت‌به ماه‌های قبلش افزایش می‌یابد. برای دیدن برگ‌های زرد، نارنجی و قرمز درختان و گرفتن عکس‌، اواخر پاییز زمان خوبی است؛ هرچند سرمای هوا ممکن است برایتان سخت باشد. توصیه می‌کنم اگر قصد دارید در اواخر پاییز به این منطقه سفر کنید، حتما لباس گرم و کفش مناسب همراه داشته باشید؛ چون بیشتر مواقع آسمان این منطقه شاهد بارندگی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن