طبیعت گردی

غار گیری کنار پارسیان؛ مهندسی آب در ایران قدیم

فهرست مطالب

شهر پارسیان از‌جمله شهرهای شرقی استان هرمزگان است که در نزدیکی شهرستان عسلویه قرار گرفته‌ است، شهری با روستاها و توابع متعدد که هرکدام جاذبه‌هایی منحصر‌به‌فرد و دیدنی دارند. با نابرو همراه باشید تا به یکی از این جاذبه‌ها یعنی غار گیری کنار از جاهای دیدنی هرمزگان سری بزنیم.

سنگ، صخره و ساحل

شهرها و روستاهای ساحلی با طبیعت بی‌نظیر و سواحل صخره‌ای، مرجانی و شنی ظرفیت بسیار بالایی برای بازدید و جذب توریست در این منطقه فراهم کرده‌اند. از سواحل صخره‌ای بندر‌مقام گرفته تا سواحل زیبای شهر پارسیان. از صخره‌های بی‌نظیر ساحل نایبند تا غار ساحلی زیبای بنود.

این‌ها همه‌و‌همه طبیعت منحصر‌به‌فرد و زیبای این منطقه را شکل داده‌اند، طبیعتی که دیدن جاذبه‌هایش حتما شگفت‌زده‌تان خواهد کرد. با این ‌همه کافی است کمی به‌سمت شمال این منطقه حرکت کنیم تا طبیعت زیبایی‌های دیگرش را نمایان کند: طبیعت کوهستانی با تنگه‌های فراوان، نخلستان‌های زیبا و… .

غار گیری کنار پارسیان

شرایط سخت و آب‌و‌هوای گرمسیری ساکنان منطقه را، به‌خصوص در زمان‌های گذشته، واداشته است که به‌منظور فراهم‌کردن شرایط مناسب برای کار و زندگی دست‌سازه‌هایی ایجاد کنند و اکنون با گذشت سال‌ها، بازدید از آن‌ها برای هر فردی جذابیت یافته است. یکی از این جاذبه‌ها غار دست‌کند گیری کنار است.

غار گیری کنار پارسیان

زندگی در حاشیه‌ آب

گیری کنار منطقه‌ای کوهستانی است که در جنوب‌غربی به‌ده قرارگرفته و در مقابل آن، زمین‌های زراعی معروف به «پنجاه‌منی» واقع شده است. مردمان قدیم در این منطقه برای هدایت آب باران و حفظ آن برای کشاورزی و مصارف زندگی تونلی حفر کرده‌اند که بسیار شگفت‌انگیز و زیباست.

قبل از تونل هم سد ساروجی با مهندسی خاص خود ساخته شده است. در نزدیکی غار گیری کنار دو آب‌انبار وجود دارد که قدمت زیادی دارند و دیدن این آب‌انبارها هم خالی از لطف نیست.

روستای به ده

درخت کُناری که انتهای غار قرار گرفته کنار صخره‌های بزرگ و حفره‌های زیبا در سقف غار، منظره‌ای دیدنی خلق کرده است. همه‌ساله افراد زیادی برای بازدید از این دست‌ساخت بشری به روستای به‌ده سفر می‌کنند.

چگونه به غار گیری کنار بروید؟

برای رسیدن به روستای به‌ده و منطقه‌ گیری کنار بهتر است ابتدا با هواپیما خود را به شهرستان عسلویه برسانید. سپس باید با خودروی سواری از شهر پارسیان عبور کنید تا به روستای به‌ده برسید و از آن‌جا به منطقه‌ی گیری کنار بروید. از راه زمینی هم می‌توانید با استفاده از اتوبوس به عسلویه یا پارسیان سفر کنید و از آن‌جا به‌بعد با سواری به گیری کنار بروید.

منطقه‌ی گیری کنار در فاصله‌ی 40 ‌کیلومتری شهر پارسیان و در روستای به‌ده واقع شده است. با خودروی سواری حدودا با طی مسیری نیم‌ساعته از پارسیان به نزدیکی غار گیری کنار می‌رسید.

غار گیری کنار پارسیان

مسیر رسیدن به غار گیری کنار را نسبتا راحت می‌شود طی کرد، چون بیش‌تر مسیر جاده‌ای است با آسفالت تقریبا خوب، و فقط مسیر نسبتا کوتاهی را باید در جاده‌ای فرعی و مسیری خاکی طی کنید. در مسیر خاکی روی قطعه‌سنگ کوچکی نوشته شده «گیری کنار»! این سنگ در سمت راست جاده قرار دارد و برای راهنمایی مسیر غار نوشته شده است.

دقت کنید که این تابلوی دست‌ساز و کوچک راهنما را رد نکنید و مسیر را اشتباه نروید. برای رسیدن به دهانه‌ی ورودی غار مسیر خیلی کوتاهی پیشاروی شماست که می‌توانید آن را به‌سادگی با پای پیاده طی کنید.

بهترین زمان بازدید از غار گیری کنار

روستای به‌ده در استان گرمسیری هرمزگان واقع شده و در فصول گرم سال به‌علت گرمای زیاد هوا عملا امکان بازدید از این منطقه وجود ندارد.

غار گیری کنار پارسیان

بهتر است اگر قصد سفر به استان هرمزگان را دارید از آبان‌ماه تا اواخر اردیبهشت‌ماه را برای سفر به این منطقه در نظر بگیرید. بدون شک بهترین زمان برای سفر به این منطقه اواخر اسفند و اوایل فروردین است.

دشت‌های سبز، درختان شکوفه‌زده و هوای مطبوع همگی لذت سفرتان را دوچندان خواهند کرد. علاوه‌براین در دشت‌های این منطقه گیاهان دارویی ازجمله آویشن، هراو و… می‌روید که این هم خود به زیبایی منطقه افزوده ‌است.

چه وسایلی همراه خود ببرید؟

برای بازدید از غار گیری کنار تجهیزات ویژه‌ای نیاز نیست. فقط آب آشامیدنی، مقداری خوراکی و کیسه‌ی زباله همراه داشته باشید، و البته دوربینی مناسب و باکیفیت، برای ثبت زیبایی این غار و ماندگارشدن خاطره‌ی آن برای شما.

در فصول بارندگی، احتمال جمع‌شدن آب در حوضچه‌های کوچک غار وجود دارد. پس بهتر است همراه خود صندل مناسب برای عبور از آب به همراه داشته‌ باشید تا دچار مشکل نشوید.

روستای به ده

اقامت در سفر به غار گیری کنار

در این سفر به‌هیچ‌عنوان نگران محل اقامت خود نباشید. اگر اهل سفرهای ماجراجویانه باشید یکی از بهترین گزینه‌ها برای اقامت در این سفر کمپینگ و چادرزدن در ساحل است که آرامش و لذتی وصف‌نشدنی برایتان خواهد داشت. اگر هم از آن دسته آدم‌هایی هستید که در سفر دوست دارید به نقاط بومی منطقه بروید و تجربه‌ی زندگی به‌سبک مردمان بومی آن منطقه را داشته باشید اقامتگاه بوم‌گردی ساحلی و زیبایی در این منطقه میزبان شماست.


درخت کُناری که انتهای غار قرار گرفته کنار صخره‌های بزرگ و حفره‌های زیبا در سقف غار، منظره‌ای دیدنی خلق کرده است. همه‌ساله افراد زیادی برای بازدید از این دست‌ساخت بشری به روستای به‌ده سفر می‌کنند.

همچنین مردم بومی این منطقه بسیار خون‌گرم و مهمان‌نواز هستند و شما می‌توانید با هزینه‌ی بسیار مناسب واحدی را در کنار خانه‌ی بومیان منطقه اجاره کنید و از معاشرت با آن‌ها لذت ببرید.

پیشنهاد من به شما در سفر به روستای به‌ده

اگر قصد سفر به این منطقه و دیدن جاذبه‌های آن را دارید حتما حداقل یک هفته را به این کارر اختصاص بدهید تا بتوانید هرچه بیش‌تر از دیدن جاذبه‌ها لذت ببرید و برای دیدن مناطق و جاذبه‌های آن، فرصت کافی در اختیار داشته باشید. همچنین بهتر است یکی‌دو روزی در کنار ساحل اقامت داشته باشید و از آرامش سواحل زیبای این منطقه لذت ببرید.

غار گیری کنار پارسیان

روستاهای این مناطق هرکدام جاذبه های ناشناخته‌ای دارد که کمتر کسی حتی اسم آن‌ها را شنیده است. زیبایی‌ها و دیدنی‌های پارسیان بی‌شمار است. روستای به‌ده که تنها یکی از روستاهای این منطقه است جاذبه های متنوع و زیبایی دارد که هرکدام در نوع خود منحصربه‌فرد هستند: قلعه‌ی به‌ده، چشمه‌ی شمس، غار گیری کنار، آسیاب های قدیمی، غار کلات عالی‌گنا و… مناطقی ‌هستند که در طول اقامت در به‌ده می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید.

سواحل بی‌نظیر خلیج فارس در این منطقه را ساعت‌ها باید به تماشا نشست: از ساحل زیبای تبن و کوشکنار گرفته تا صخره‌های زیبای ساحل نیرم، سواحل زیبای روستای زیارت، صخره‌های بی‌نظیر ساحل ام‌الکسر و… . در منطقه‌ی کوهستانی این شهر نیز تنگه‌های بسیار زیبایی قرار گرفته که تنگه‌ی شوتاریکو و اودبه ازجمله‌ی آن‌هاست.

نوشته های مشابه

‫5 نظرها

  1. عزیز اسمش گیری کنار نیست. گِری کنار هست به معنای تنگه Geri نه Giri. لطفا اصلاح کنید. تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن