شکم گردی

کافه غولی تهران؛ ورود دیوها ممنوع!

فهرست مطالب

یکی از بهترین تفریحات در تهران رستوران‌گردی و رفتن به کافه است. امروزه در تهران کافه نقش مهمی در ایجاد لحظات شاد و خوشمزه دارد و هر کافه نقش مختلفی برای مخاطب خود ایفا می‌کند. تهران را باید شهر کافه‌ها دانست. کافه‌های تهران هر سلیقه و خواسته‌ای را پوشش می‌دهند. از کافه‌هایی با دکوراسیون‌های لوکس و لاکچری گرفته تا کافه‌هایی با حس‌وحال نوستالژی، همگی در تهران موجودند. در این میان، کافه غولی فضای متفاوت‌تری ایجاد کرده است. کافه غولی در خیابان انقلاب و نزدیک خیابان حافظ واقع شده است. در این مطلب از نابرو به‌سراغ این کافه کوچک و دنج که یکی از دیدنی‌ های تهران رفته‌ایم. با ما همراه باشید.

کافه غولی تهران

یکی از متفاوت‌ترین کافه‌های مرکز شهر را باید کافه غولی دانست. انتخاب این کافه به‌عنوان مکانی برای نوشیدنی قهوه ممکن است انتخاب نادرستی باشد! چراکه این کافه، برعکس بقیه کافه‌های مرکز شهر، به‌شیوه دیگری به میزبان مخاطبین خود رفته است. کافه غولی یکی از کافه‌های متفاوت مرکز تهران است. این کافه را هنرمندی به‌نام کوروش وفاداری به‌همراه همسرش تاسیس کرده، که شیوه متفاوتی از میزبانی را ارائه می‌دهند. کافه غولی در فضای کوچک در میان خیابان‌های شهید نجات‌اللهی و حافظ واقع شده است.

کافه غولی تهران

از لحظه ورود حس صمیمت در تمام قسمت‌های کافه حس می‌شود. فضای کافه بسیار کوچک و نقلی است. با ورود به کافه، میزبانان با خواندن شعری به شما خوش‌آمد می‌گویند. فضای کافه با گل‌ها و گلدان‌ها طبیعی و اشیا‌ی قدیمی تزیین شده است. البته بسیاری از اشیایی که در کافه غولی مشاهده می‌کنید، هدایایی است که مشتریان برای صاحب کافه آورده‌اند و صاحب کافه با ذوق فراوان آن‌ها را بر دیوار قرار داده و فضایی صمیمی را ایجاد کرده است.

غول‌مرد و غول‌بانو وارد می‌شوند!

کوروش وفاداری سال‌ها در زمینه فرهنگی فعالیت داشته است. وی به‌مدت 25 سال در دانشگاه و هنرستان به تدریس نقاشی مشغول بوده است. کوروش وفاداری، علاوه‌بر نقاشی، در زمینه قصه‌گویی نیز فعالیت داشته است. وی نویسنده و تصویرگر کتاب کودک و نوجوان است و کافه غولی را نیز براساس شخصیت یکی از مجموعه کتاب‌های خود تاسیس کرده است.

کافه غولی تهران

آقای وفاداری در لحظه ورود میهمان به کافه، با لحن شیرینی به استقبال وی می‌رود. او میهمانان خود را با نام «غول‌مرد» یا «غول‌بانو» صدا می‌کند. وفاداری اعتقاد دارد کافه غولی مکانی است که هیچ دیوی وارد آن نمی‌شود. آدم‌های بخیل، دروغگو، و حسود هرگز پایشان به کافه غولی باز نمی‌شود. دیوها در مجموعه کتاب‌های وفاداری شخصیت منفی و غول‌ها شخصیت‌های مثبت دارند.


قبل از رفتن به کافه غولی با صاحب کافه هماهنگ کنید. کافه مشتریان ثابت دارد و احتمال این که جایی برای نشستن پیدا نکنید، بسیار زیاد است. اگر به کافه رفتید، قصه‌های صاحب کافه را گوش کنید و از این فرهنگ فراموش‌شده (قصه‌گویی) لذت ببرید.

از سالاد رستم بگیر تا اسپریچ!

منوی کافه غولی نیز براساس شخصیت‌ و کاراکتر کتاب‌های کوروش وفاداری نوشته و طراحی شده‌اند. هر روز منو تغییر می‌کند و علاوه‌بر شام و میان‌وعده، نوشیدنی‌های خوشمزه و دل‌چسبی نیز ارائه می‌شود. نام غذاها و نوشیدنی‌ها شما را به دنیای افسانه‌ای غول‌ها وارد می‌کند.

برای مثال، یکی از نوشیدنی‌های کافه غولی «شربت راستی» است. شربت راستی در کتاب‌های وفاداری به این شکل تعریف می‌شود که هر کسی این شربت را بخورد تا دو روز نمی‌تواند هیچ دروغی بگوید. وفاداری این شربت را از دنیای قصه‌ها بر روی میز کافه آورده است.

کافه غولی تهران

غذاها در کافه غولی شرقی‌اند: غذاهای هندی، افغانستانی، پاکستانی، ایرانی. حتی غذاهای غربی نیز به‌سبک شرقی طبخ می‌شوند. نام غذاها کمی عجیب و متفاوت هستند که از شخصیت کتاب‌ها گرفته شده‌اند. برای مثال، «سالاد رستم» که همان سالاد سزار است و با شیوه طبخ ایرانی تلفیق شده است. در این سالاد به‌جای نان تست از نان برشته یزدی، نان تخمه گشنیز، و همچنین ترخون و تکه‌های مرغ و پنیر تبریزی استفاده شده است.

یکی دیگر از غذاهای محبوب کافه غولی «اسپریچ» است. اسپریچ جزو اولین غذاهای این کافه بوده است. اسپریچ کاراکتر یکی از کتاب‌های وفاداری است که این بچه غول قصه‌های بسیاری برای گفتن به کودکان دارد. اما اسپریچ در دنیای کافه غولی تکه‌های مرغ سوخاری با ادویه‌های شرقی و کمی تند است. هر غذا و اسم در کافه غولی قصه‌ای دارد که میزبانتان به شیرینی قصه آن را برایتان تعریف خواهد کرد.

کافه غولی تهران

فضای کافه غولی

این کافه فضای نقلی و کوچکی دارد؛ همچنین صندلی‌های چوبی و چند نیکمت نیز برای زمانی که تعداد مشتریان زیاد می‌شود. آشپزخانه کافه جلوی دید مشتری قرار دارد و این اطمینان را ایجاد می‌کند که غذاها و نوشیدنی‌ها از مواد سالم و تازه آماده می‌شوند. بعد از ورود به کافه، صاحب کافه با گلاب‌پاش به استقبال شما می‌آید.

روی میزهای چوبی رومیزی‌های پارچه‌ای و زیبایی قرار دارد. همچنین بر روی دیوار نوشته‌ها و هدایایی مشتریان قبلی کافه و همچنین تصویرهای از شخصیت‌های مجموعه کتاب‌های صاحب کافه را مشاهده خواهید کرد. گوشه‌ای از کافه، سماوری روشن قرار دارد که هر زمان مشتری چای درخواست کند، از این سماور داخل کاسه‌های زیبا چای می‌ریزند و روی میز آن‌ها می‌آورند. منو کافه نیز در همین قسمت قرار دارد.

کافه غولی تهران

سخن نهایی

قبل از رفتن به کافه غولی با صاحب کافه هماهنگ کنید. کافه مشتریان ثابت دارد و احتمال این که جایی برای نشستن پیدا نکنید، بسیار زیاد است. اگر به کافه رفتید، قصه‌های صاحب کافه را گوش کنید و از این فرهنگ فراموش‌شده (قصه‌گویی) لذت ببرید. گاهی صاحبان کافه به میان مشتریان خود می‌آیند و شروع به بازی و تفریح می‌کنند. بازی‌های که در کافه غولی تجربه می‌کنید شما را به دنیای گذشته هدایت می‌کند. یکی از بازی‌ها که در کافه بین مشتریان انجام می‌شود، اسم و فامیل به‌سبک کافه غولی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن