فرهنگ و هنر

مجموعه فرهنگی تحقیقاتی غذای سالم تهران؛ غذای شما، دوای شماست!

فهرست مطالب

اگر اهل مطالعه و کافه‌گردی باشید، یا پاتوقتان حوالی میدان انقلاب تا چهارراه ولیعصر است، حتما کافه‌ها و غذاخوری‌های این منطقه را به خوبی می‌شناسید. در این گشت‌وگذارها، اگر مسیرتان را ادامه داده و به خیابان فلسطین رسیده باشید، احتمالا مجموعه غذای سالم را دیده‌اید. مجموعه فرهنگی تحقیقاتی غذای سالم در دو طبقه احداث شده است. طبقه همکف، همان‌طور که از نامش هویداست، یک رستوران با رویکرد غذای سالم از منظر طب سنتی است. در این رستوران انواع غذاها بر پایه گوشت گرم شتر، شترمرغ، مرغ ارگانیک بدون آنتی‌بیوتیک، شربت‌ها و دمنوش‌های متناسب با مزاج گرم سرو می‌شود. با این مطلب در نابرو با من همراه شوید تا شما را به طبقه پایین این مجموعه و جایی که در آن عطر گیاهان دارویی پیچیده و از جاذبه های دیدنی تهران است، ببرم. طبقه پایین این مجموعه عبارت «فرهنگی، تحقیقاتی» را که در نام آن نمایان است، بهتر بیان می‌کند.

مجموعه فرهنگی تحقیقاتی غذای سالم ایراندوست

آقای ایراندوست، موسس این مجموعه، راز و رمزهای سلامت غذایی و دانش طب سنتی ایرانی-اسلامی را از پدر و پدربزرگ خود آموخته است. در گذشته، غذاها بدون برچسب ارگانیک، ولی سالم و طبیعی بودند و درمان بیماری‌ها از طریق خوراکی‌ها انجام می‌شد. در واقع خوراکی‌ها، دمنوش‌ها یا گیاهان دارویی، در هنگام سلامتی، جزیی از زندگی مردم بود و در هنگام بیماری دارو و دوای آن‌ها برای برگرداندن سلامتی به جسم و جان آن‌ها.

مجموعه فرهنگی تحقیقاتی غذای سالم تهران

در مجموعه فرهنگی تحقیقاتی غذای سالم ایراندوست با آگاهی از این سلامت غذایی که در گذشته وجود داشته، سعی شده است تا مقداری از این فرهنگ سلامتی را دوباره به جامعه کنونی بازگرداند. اهالی این مجموعه معتقدند که اگر غذای سالم بخورید، اصلا نیازی به دکتر و درمان پیدا نمی‌کنید و اگر هم نیاز پیدا کردید، با روش‌های سالم‌تری، به جز روش‌های شیمیایی، می‌توانید سلامت خود را بازیابید.


بعد از فروشگاه وارد سالن بعدی می‌شوید که چندین اتاق در آن قرار دارد. یکی از این اتاق‌ها، درمانکده یا همان مطبی است که با رویکرد طب سنتی به ویزیت بیماران می‌پردازد. آقای دکتر ابراهیم ایراندوست، پزشک طب سنتی هستند.

شعار اول در طبقه همکف و با ارایه غذاهایی از مواد غذایی سالم نمود پیدا کرده است و شعار دوم در زیرزمین. این‌جا برای هر دردی درمانی از نوع گیاهی و سنتی یافت می‌شود.

اگر از پله‌ها به زیرزمین بروید، در سالن اول، فروشگاه را می‌بینید و در سالن دوم، چندین اتاق که تعداد زیادی بامبوهای قدبلند جلوی آن‌ها چیده شده است و به نوعی کار دیوار را برای اتاق‌های مجموعه انجام می‌دهند.

مجموعه فرهنگی تحقیقاتی غذای سالم تهران

فروشگاه محصولات دارویی و گیاهی

وقتی از پله‌ها پایین بروید، اول به فروشگاه می‌رسید. فروشگاه مجموعه فرهنگی تحقیقاتی غذای سالم، با قفسه‌های متعدد که پر است از انواع مواد غذایی، شما را در نگاه اول متعجب می‌کند. قفسه‌های این فروشگاه شما را به یاد فروشگاه‌های زنجیره‌ای می‌اندازند، با همان میزان تنوع در محصول.

مجموعه فرهنگی تحقیقاتی غذای سالم تهران

محصولات به قدری زیاد است که نمی‌دانید چه بخرید. اما فرقی که این فروشگاه با سایر فروشگاه‌ها دارد، رویکرد سلامت غذایی است که در آن کاملا رعایت شده است. تمام مواد و محصولات غذایی که این‌جا به فروش می‌رسد، محرک و مشوق تغییر سبک زندگی و حرکت به سوی تغذیه سالم است.

این‌جا، اولین فروشگاه محصولات ارگانیک در ایران است که آقای ایراندوست بنیان‌گذار آن بوده‌اند. ایشان با اعتقاد به شعار این مجموعه، «غذای شما، دوای شما»، در تلاش هستند تا فرهنگ غذایی مردم را به سمتی ببرند که مردم در تغذیه روزانه خود مواد و محصولاتی را مصرف کنند که باعث سلامت بدنشان می‌شود و به نوعی پیشگیری را جایگزین درمان کنند.

در فروشگاه مجموعه فرهنگی تحقیقاتی غذای سالم انواع نوشیدنی‌های سالم مانند شربت پونه زعفران، انواع مواد پروتیینی سالم مانند گوشت و تخم بلدرچین، فیله شتر، انواع عسل‌های کوهستان، انواع ادویه، انواع روغن و شیرینی‌های سالم، لبنیات سالم مانند دوغ شتر، انواع غلات سالم مانند برنج قهوه‌ای و سبوس برنج، انواع کنسروهای سالم مانند کنسرو جوانه ماش و خیلی از محصولات دیگر یافت می‌شود.

غذای سالم تهران

درمانکده طب سنتی و داروخانه

بعد از فروشگاه وارد سالن بعدی می‌شوید که چندین اتاق در آن قرار دارد. یکی از این اتاق‌ها، درمانکده یا همان مطبی است که با رویکرد طب سنتی به ویزیت بیماران می‌پردازد. آقای دکتر ابراهیم ایراندوست، پزشک طب سنتی هستند. ایشان در داخل یکی از همین اتاق‌ها که دیوارهایی از جنس بامبو دارند، نشسته‌اند. جلوی دیوارهای بامبویی اتاق کوچکی برای منشی است که همانند مطب پزشکان نوین، برای بیماران نوبت ویزیت تعیین می‌کند.

مجموعه فرهنگی تحقیقاتی غذای سالم تهران

حق ویزیت ایشان 25 هزار تومان است. شاید مجبور باشید مدتی منتظر بمانید تا نوبت ویزیت شما برسد. این‌جا برای هر بیمار به اندازه کافی وقت می‌گذارند و برخلاف مطب‌ پزشکان نوین که بیمارها، تند‌تند ویزیت شده و از مطب خارج می‌شوند، شرح حال هر بیمار به دقت پرسیده می‌شود تا مزاج بیمار تشخیص داده شده و سپس متناسب با آن داروهایی مناسب حال او تجویز شود.

وقتی بالاخره نوبتتان می‌رسد و به نزد دکتر ایراندوست می‌روید، از متانت و آرامشی که در چهره ایشان است درمی‌یابید که ارزشش را داشته است. آرامشی که در چهره و صدای ایشان وجود دارد، شما را یاد فیلم‌ها یا کتاب‌هایی که از ابوعلی‌سینا دیده یا خوانده‌اید، می‌اندازد.

ایشان اصلا عجله ندارند و با حوصله شرح حال کاملی از شما می‌گیرند. در نهایت روی یک نسخه با سربرگ مجموعه فرهنگی تحقیقاتی غذای سالم اسم داروهای شما را می‌نویسند. داروهای تجویزی همگی از نوع گیاهی است و روش‌های خاص مصرف خود را داند.

مجموعه فرهنگی تحقیقاتی غذای سالم تهران

احتمالا برای شما هم پیش آمده بیمار شوید و مادر یا مادربزرگتان داروها و دمنوش‌هایی برایتان تجویز کرده باشند. گاهی بدون نیاز به مراجعه به پزشک با همین داروها سلامت خود را بازیافته‌اید. اما این‌جا مطبی است که این نوع درمان‌ها را با نگاه علمی به طب سنتی و نه با روش‌هایی صرفا تجربی، تجویز می‌کند.

مجموعه فرهنگی غذای سالم تهران

روش‌های سنتی درمان در مجموعه فرهنگی تحقیقاتی غذای سالم

در این سالن چندین اتاق دیگر هم قرار دارد؛ از همان اتاق‌هایی که دیوارشان از بامبو ساخته شده است. در ورودی اتاق سمت چپ، کاغذی روی دیوار چسبانده‌اند که در آن به یک آیه از قرآن درباره حجامت اشاره شده است. این‌جا اتاق حجامت است.

مجموعه فرهنگی تحقیقاتی غذای سالم تهران

حجامت یک روش درمان سنتی برای دفع خون زاید از بدن و جایگزینی خون تازه است که از دیدگاه طب اسلامی مزایای بیشماری برای بدن دارد و در این مجموعه در مرحله اخذ مجوزهای لازم است.

ر این‌جا درمان‌های دیگری از جمله بادکش و زالودرمانی هم انجام می‌شود که این‌ها هم جزو درمانهای سنتی هستند.  در اتاق سمت راست درمان موثر و جالب دیگری انجام می‌شود و آن درمان سینوزیت است که بر پایه سیاه‌دانه بوده و گواهی ثبت اختراع آن توسط دکتر ایراندوست دریافت شده است.

مجموعه فرهنگی تحقیقاتی غذای سالم تهران

انتشارات مجموعه فرهنگی تحقیقاتی غذای سالم

در انتهای سالن در طبقه پایین، قسمت کوچکی به کتاب اختصاص داده شده است. کتاب‌های زیادی در این‌جا وجود دارند که همگی در راستای همان رویکرد اصلی مجموعه غذای سالم و در مورد «ارتباط سلامت بدن با غذایی که می‌خوریم» هستند. در این قسمت، کتاب‌های زیادی در مورد گیاهان دارویی، درمان‌های طبی ایرانی-اسلامی، بیماری‌های زنان و غیره وجود دارند که تعدادی از آن‌ها توسط خود آقای ایراندوست تالیف شده‌اند.

مجموعه فرهنگی تحقیقاتی غذای سالم در وب‌سایت خود نیز به آدرس www.ghazay-salem.com پاسخگوی سوالات پزشکی با روش‌های طب سنتی است. در این وب‌سایت، هم‌چنین می‌توانید اطلاعات کافی و کاملی در مورد محصولات فروشگاه، بیماری‌ها و روش‌های درمان، کتاب‌ها و مقالاتی که منتشر شده‌اند، به دست آورید.

غذای سالم تهران

در پایان شاید بتوان گفت رسالت این مجموعه که در قالب باور به جمله زیر و عمل به آن شکل گرفته، به خوبی در این‌جا ظهور پیدا کرده است و در جای جای مجموعه احساس می‌شود.

اهالی این مجموعه معتقدند: «برای نابودی یک ملت یا فرهنگ لشکرکشی لازم نیست، فقط کافیست الگوی غذایی آن‌ها را تغییر داد.»

اگر به این مجموعه تحقیقاتی و فرهنگی رفتید، تجربه‌های خود را از خرید یا درمان‌های سنتی با ما در نابرو سهیم شوید.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن