خیابان گردی

قصر دشت؛ محلاتی در دل شهر شیراز

در میانه شهر شیراز بهشتی سرسبز و کوچک قرار دارد که وصف آن از گذشته در نوشته‌ها و نقل قول‌ها آمده است. محلی برای گذران ساعاتی خاطره‌انگیز بین گردشگران و مسافرانی که در باغ گل و گیاهان مختلف به بازدید و عکاسی مشغول هستند. قصر دشت نام محله‌ای در دل شیراز است که به واسطه گلخانه‌های متنوع و زیادش می‌توان به آن لقب محلات شیراز را داد. اگر شما هم مانند من عاشق گل و گیاه هستید، به شما پیشنهاد می‌کنم مطلب من در نابرو درباره محله قصر دشت شیراز را از دست ندهید.

محله قصر دشت شیراز

حال‌وهوای این قسمت از شیراز گویا با دیگر مناطق شهر متفاوت استو محله قصر دشت جنگل کوچکی محسوب می‌شود که در دل هیاهوی شهر می‌توانید با آرامش در کوچه باغ‌هایش قدم بزنید. باحضور در این محله خنکی ملایمی گونه‌هایتان را نوازش خواهد کرد و گل‌های همه رنگ و درخت‌های سبز گلخانه‌هایش که از حصار آجر و گل رو به آسمان بلند شده‌اند، چشمانتان را به خود خیره می‌کنند. اگر بخواهیم محله قصر دشت شیراز را در چند کلمه خلاصه کنیم، این محله منطقه‌ای با باغ‌های سرسبز و درختان میوه است. اگر از نقشه‌های آنلاین نگاهی به آن انداخته باشید، بخش وسیع سبزرنگی را می‌بینید که از ساخت‌وسازهای بی‌امان شهرهای بزرگ در امان مانده و توانسته است کاربری قدیم خود را حفظ کند.

محلات یا شربت خانه؟

با یک نگاه گذرا به محله قصر دشت شیراز متوجه خواهید شد که این منطقه بیشترین شباهت را به شهر گل و گیاه یعنی محلات دارد. به‌ویژه باحضور در گلخانه‌های این منطقه که در خیابان شمالی قصر دشت و در فاصله کمی از باغات قرار دارند، احساس خواهید کرد که در محلات هستید.

اگر خیابان‌های قصر دشت قدم بگذارید و گلخانه‌های کنار هم قرار گرفته این منطقه منحصربه‌فرد را ببینید، بیشتر به این شباهت پی خواهید برد. بهترین توصیف برای قصر دشت این است که بگوییم اینجا «محلات شیراز» است. البته ناگفته نماند که قدیمی‌های شیراز به این محله «شربت خانه» هم می‌گویند.

قصر دشت شیراز

راه‌های دسترسی به محله قصر دشت شیراز

برای رفتن به محله گل و گلخانه شیراز می‌توانید از خط اتوبوس قصر دشت استفاده کنید. همچنین می‌توانید با مترو خودتان را به ایستگاه قصر دشت برسانید. همچنین تاکسی‌های آنلاین شیراز هم گزینه خوبی برای افرادی هستند که به هر دلیلی امکان استفاده از وسیله نقلیه عمومی را ندارند.

تنوع گل‌ها و گیاهان قصر دشت شیراز

درصورتی‌که چهارراه قصر دشت را به سمت معالی آباد بروید، گلخانه‌هایی را با انواع مختلف گل و گیاهان خواهید دید که باب سلیقه هر مشتری هستند. بنابراین شک نکنید هیچ وقت از این محله دست خالی بیرون نخواهید آمد. هر کدام از گلخانه‌های این محله، بخش‌های مختلفی برای فروش بذر، نهال و گلدان‌ها دارند. گیاهان آپارتمانی، گل‌های تزئینی، درختچه‌ها، نهال‌های باغی، انواع کاکتوس و… تنها بخشی از مجموعه بزرگ گلخانه‌های منطقه قصر دشت را شامل می‌شوند. گلخانه‌هایی که در دل شهر فضایی برای تنفس اکسیژن، گشت‌وگذار و یک خرید حسابی پر گل را نصیب شما خواهند کرد.

جایی برای استراحت و آرامش

بعضی از گلخانه‌ها کنار فروش گل و گیاه بخشی را هم برای استراحت مشتری‌ها و لذت از فضای خوب بین گیاهان رنگارنگ در نظر گرفته‌اند. اگر به فضای گلخانه‌ها، آبشار، حوض و قفس بزرگی از قناری‌ها و پرنده‌های زینتی موجود در بعضی از گلخانه‌ها را اضافه کنید، مجموعه دل انگیزی در نظر شما پدید خواهد آمد که هم فال است و هم تماشا. شما می‌توانید حین بازدید از این نمایشگاه بی‌بدیل گل و گیاه، ساعاتی را در این مکان نشسته و از شلوغی‌های شهر دور باشید. هوای مطبوع، خوشبو و پاک، کنار صدای پرندگان لحظات نابی را برایتان رقم خواهد زد.

قصر دشت شیراز

هریک از گلخانه‌ها و گلفروشی‌ها کنار فروش گل، بخشی هم برای خرید گلدان دارند. ‌به‌این‌ترتیب شما می‌توانید پس از انتخاب گل یا گیاه موردنظرتان، از فروشندگان که باغبانانی قهار هستند، بخواهید آن را به گلدان دلخواهتان منتقل کنند.

همچنین درصورتی‌که بخواهید بخواهید گل یا گلدانی را به دیگران هدیه دهید، می‌توانید لوازم تزئینی جذاب و البته کاربردی را در اینجا پیدا کنید تا بلافاصله پس از انتخاب گل و قرار دادن آن در گلدان جدید، در بسته‌بندی زیبا تقدیمتان شود. بنابراین اگر به‌منظور تهیه گلدانی زیبا برای عزیزانتان راهی محله قصر دشت شیراز شدید، نگران لوازم زینتی و زیبایی هدیه خود نباشید.

منطقه قصر دشت می‌تواند کنار دیگر جاذبه‌های توریستی شیراز، محلی برای جذب گردشگران به‌ویژه افرادی است که به دنبال تنوع در سفر به شیراز هستند؛ اما به‌ دلایل مختلفی این منطقه به نسبت سایر جاهای دیدنی شیراز بین مسافران و گردشگران شناخته شده نیست. پیشنهاد می‌کنم اگر به شیراز عزیمت کردید، حتما از این محله هم دیدن کنید. محله قصر دشت شیراز به‌ویژه در فصل بهار زیبایی دوچندانی داشته و مناظر چشم‌نوازی زیادی دارد. همچنین ما در نابرو همیشه از شنیدن تجارت شما درباره حضور در این محله خوشحال خواهیم شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن