فرهنگ و هنر

قرارگاه فرهنگی شهدای گمنام ولایت تهران؛ جایی برای آرامش

فهرست مطالب

از شرقی‌‌ترین نقطه تهران در اتوبان شهید بابایی به‌سمت غرب که بروید، نور سبزرنگی توجهتان را جلب می‌کند. این نور سبزرنگ از جایی است که چهار شهید گمنام در آنجا به خاک سپرده شده‌اند و حالا خیلی وقت است که آنجا جایی برای گذراندن و زیارت و در نهایت تفریح برای اهالی شرق تهران شده است؛ جایی که به‌نام قرارگاه فرهنگی شهدای گمنام شناخته می‌شود و پاتوقی برای یک تفریح و گذران ساعتی آرامش کنار شهدا شده است. برای آشنایی با این مکان از دیدنی های تهران با من در نابرو همراه باشید.

قرارگاه فرهنگی شهدای گمنام ولایت تهران

چرا به اینجا بیایید؟

تنها چیزهایی که در این فضا و در این به‌اصطلاح قرارگاه می‌توانید به‌فراوانی پیدا کنید، آرامش و سکوت است. اگر دلتان می‌خواهد چندساعتی را با بوی خوش سبزه و هوای خنک و آرامشی از حضور کنار شهدا بگذرانید، این فضای سبز کنار دانشگاه امام حسین (ع) را به شما پیشنهاد می‌کنم.

اینجا آدم‌ها می‌آیند و شاید برای چند دقیقه و چند ساعت در فضای سبز این محوطه می‌نشینند، غذایی می‌خورند، چایی می‌نوشند و بعد هم به‌سراغ چهار شهید گمنام می‌روند و خلوتی می‌کنند. البته گاهی هم برعکس است و قبل از هرچیز سری به مقبره شهدای گمنام می‌زنند و بعد هم فضای سبز و آرام آنجا را برای گذراندن باقی وقتشان انتخاب می‌کنند.

اینجا و در قرارگاه فرهنگی شهدای گمنام ولایت، آدم‌ها می‌آیند تا سبک شوند و شبی را با حال خوبی که حضور شهدا قطعا در آن بی‌تاثیر نیست در کنار خانواده‌شان بگذرانند.

قرارگاه فرهنگی شهدای گمنام ولایت تهران

در این قرارگاه چه خبر است؟

قرارگاه فرهنگی شهدای گمنام فضای سبز دارد و چند شهید گمنام. شاید این همه آن چیزی است که در اینجا وجود دارد، اما همین دو عامل توانسته فضایی دل‌نشین ایجاد کند که انتخاب خیلی از خانواده‌ها برای گذراندن شب‌ها و البته روزهای تعطیل و گاهی هم غیرتعطیلشان است.


میان زیارت، گپ‌وگفت‌، بازی‌ و هوا تازه کردن‌هایتان، اگر بخواهید می‌توانید سری هم به کتاب‌فروشی قرارگاه بزنید و چنددقیقه‌ای را آنجا بگذرانید.

از فاصله خیلی دور هم می‌شود نور سبزرنگی را که از این قرارگاه بیرون می‌آید دید؛ نور سبزی که از گنبد محوطه‌ای بلند می‌شود و چهار شهید گمنام در آنجا به خاک سپرده شده‌اند.

به نظر می‌رسد آرامش رنگ سبز چمن‌ها و انرژی مثبتی که از شهدا به دست می‌آید این‌قدر اینجا را آرام و دنج کرده است.؛ آن‌قدر که مردم را از همه هیاهو داخل شهر و اتوبان بیرون می‌کشد و به فضای دل‌نشینش می‌برد تا برای چندساعتی نشستن و حرف‌زدن و چیزی‌خوردن، اینجا را انتخاب ‌کنند.

قرارگاه فرهنگی شهدای گمنام ولایت تهران

بدون دغدغه جای پارک

پارکینگ قرارگاه فرهنگی شهدای گمنام بزرگ و جادار است و تا دلتان بخواهد جا هست که با خیال راحت انتخاب کنید که کجا ماشینتان را پارک کنید و اصلا دغدغه‌ای برای جای پارک نداشته باشید؛ موضوعی که در هر فضای تفریحی گردشی به معضلی اساسی تبدیل شده است.

شما می‌توانید همین که از در ورودی وارد محوطه شدید، ماشینتان را تا جای ممکن جلو ببرید تا اگر بساط پیک‌نیک دارید، خیلی راحت و بی‌دردسر از ماشین به داخل چمن‌ها ببرید و لازم نباشد مسیری طولانی، این وسایل را با خودتان حمل کنید.

قرارگاه فرهنگی شهدای گمنام ولایت تهران

در جوار شهدا

چهار شهید گمنام در داخل فضای بسته و آرام این قرارگاه به خاک سپرده شده‌اند. شهیدانی که کوچک‌ترینشان ۱۵ سال و بزرگ‌ترینشان ۲۳ سال داشته است و هرکدام در جایی متفاوت به شهادت رسیده‌اند. شهدایی که حالا اینجا کنار همدیگر قرار گرفته‌اند. فضای داخل آن‌قدر آرام است که اگر در خلوتی به اینجا بیایید، حتما گوشه‌ای دنج نصیبتان می‌شود که بنشینید و چنددقیقه‌ای با خودتان و شهدا خلوت کنید.

قرارگاه فرهنگی شهدای گمنام ولایت تهران

جایی برای بچه‌ها

قرارگاه فرهنگی شهدای گمنام زمین بازی و وسایل بازی ندارد، اما محوطه‌های باز بزرگی دارد که بچه‌ها می‌توانند در آن بدوند و بازی کنند و کسی از بازی‌شان ناراحت نشود. محوطه‌های باز اطراف مزار شهدا آن‌قدر بزرگ و البته در دید است که پدر و مادرها از گم‌شدن و افتادن بچه‌ها نگران نباشند و خطری تهدیدشان نکند.

این فضای بزرگ گاهی پاتوق فوتبال و والیبال نوجوان‌ها می‌شود و گاهی هم جایی برای دویدن کوچک‌ترها و دنبال هم دویدن‌هایشان است؛ همان‌جایی که در خانه‌ها و آپارتمان‌های امروزی کم‌تر به دست می‌آید.

قرارگاه فرهنگی شهدای گمنام ولایت تهران

بفرمایید کتاب و دورهمی

میان زیارت، گپ‌وگفت‌، بازی‌ و هوا تازه کردن‌هایتان، اگر بخواهید می‌توانید سری هم به کتاب‌فروشی قرارگاه بزنید و چنددقیقه‌ای را آنجا بگذرانید. خب طبیعی است که جایی که به‌نام قرارگاه فرهنگی معروف است، باید نمادهایی از فرهنگ هم داشته باشد.

می‌توانید تفریح روزانه و شبانه و آرامتان را در لابه‌لای کتاب‌ها بگذرانید و چاشنی کتاب به آن بدهید. بدون شک، کتاب‌هایی با موضوع دفاع مقدس و زندگی شهدا بیشترین عنوان‌هایی هستند که می‌توانید در بخش کتاب‌فروشی اینجا ببینید و با قیمت کمی مناسب‌تر از دیگر کتاب‌فروشی‌ها تهیه کنید.

قرارگاه فرهنگی شهدای گمنام ولایت تهران

علاوه‌برآن، مسئولین فرهنگی اینجا برنامه‌های هفتگی متنوعی برای زایران شهدا تدارک دیده‌اند که فعلا محبوب‌ترین آن برنامه‌های یکشنبه‌شب‌های آن‌ها است که رزمندگان جنگ و جانبازان و دوستان و رفیقان شهدا دور هم جمع می‌شوند و خاطره می‌گویند و با هم گل می‌گویند و گل می‌شنوند. اگر شما هم اهل این جمع‌ها هستید، یکشنبه شب‌های قرارگاه شهدای گمنام ولایت را از دست ندهید.

قرارگاه فرهنگی شهدای گمنام ولایت تهران

قرارگاه فرهنگی شهدای گمنام کجاست؟

اگر از شرق‌ترین نقطه اتوبان بابایی به‌سمت غرب حرکت کنید، همین که به تابلوی دانشگاه امام حسین (ع) رسیدید، سربالایی را بگیرید و بروید که خیلی زود به در ورودی آستان مقدس شهدای گمنام امام حسین (ع) می‌رسید.

قرارگاه فرهنگی شهدای گمنام ولایت تهران

اگر هم در اتوبان بابایی به‌سمت شرق بروید، از خروجی حکیمیه شهید عباسپور را از اتوبان خارج شوید و آن‌قدر بروید تا به میدان کوچکی برسید. میدان را دوربرگردان به‌سمت غرب بروید که از همان‌جا گنبد پارچه‌ای و سبزرنگ قرارگاه را می‌بینید. سربالایی کوتاه را که بالا بروید، از دست راستتان وارد قرارگاه می‌شوید.

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. با سلام و تقدیر و تشکر

    این آستان شهدایی که توصیف نمودید
    هشت شهید گمنام دارد
    چهار شهید سمت برادران
    چهار شهید سمت خواهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن