تاریخ و تمدن

قلعه تل باغ‌ملک اهواز و یادی از دوره عیلام

فهرست مطالب

در یکی از شهرهای لر و بختیاری‌نشین استان زیبای خوزستان و در شهرستان باغ‌ملک، اثری باستانی و بسیار ارزشمند قرار دارد که احتمالا نام آن را کمتر شنیده‌اید. در دل این منطقه، قلعه‌ای قدیمی و پابرجا که به دست محمدتقی‌خان چهار لنگ بختیاری ساخته شده‌، خودنمایی می‌کند. این قلعه‌ پر هیبت، روی تپه‌ای مرتفع مشرف به کل شهر قرار گرفته ‌است. در ادامه‎ مطلب به معرفی شهر قلعه تل از آغاز تا اکنون و همچنین قلعه‌ باستانی از دیدنی های اهواز که در داخل این شهر است، می‌پردازم.ویژگی های قلعه تل باغ‌ملک اهواز

شهر قلعه تل در دوران باستان

براساس آثار تاریخی به دست‌ آمده از این منطقه، سکونت در این شهر و قلعه به زمان بسیار دوری باز می‌گردد. با تکیه بر شواهد، قدمت آن را به زمان و سلسله‌ باشکوه عیلام باستان نسبت می‌دهند. البته وجود حیات و آثاری از دوران قاجاریه نیز در این منطقه به وضوح معلوم و مشهود است.

جاذبه های قلعه تل باغ‌ملک اهواز

سالیان پیش طی حفر زمین برای ساخت‌وساز، دو سنگ بزرگ عیلامی نیز کشف شد. یکی از این سنگ‌ها پایه‌ یک ستون و سنگ دیگر پیکره‌ چهار نفر را نمایش می‌دهد که تاکیدی بر وجود حیات در این منطقه از زمان عیلامیان است.


قلعه تل به شکل مربع ساخته شده‌ و دارای چهار برج است. در یکی از زاویه‌های آن عمارتی به عنوان مهمان‌خانه احداث شده بوده.

پادشاهان عیلام حدود پنج هزار سال پیش بر نواحی غرب و جنوب‌غربی ایران سلطنت داشته‌اند. معروف‌ترین شهر این سلسله که همان شهر سرسبز ایذه‌ کنونی است، آنزان نام داشت. از آنجا که مسیر عبور کاروان‌ها از آنشان به شوش همواره رونق داشته و این مسیر از شهر قلعه تل عبور می‌کرد، می‌توان به صراحت نتیجه گرفت آن زمان قلعه تل نیز شهری مشهور و پر تردد بوده‌ است.

قلعه تل باغ‌ملک اهواز

شهر قلعه تل امروزی

در شهرستان باغ‌ملک و شهر قلعه تل امروزه مردم با گویش زیبای بختیاری صحبت می‌کنند و از طایفه‌های مختلفی مثل کرد، کیانی و زنگنه هستند. با وجود حضور طوایف گوناگون در این منطقه، مردم همچنان وحدت خود را حفظ کرده‌اند.

قلعه تل باغ‌ملک اهواز

آشنایی با قلعه تل

این قلعه‌ با ابهت در اصل روی تپه‌ای کاملا طبیعی ساخته شده‌ و شهر قلعه تل یعدا پیرامون آن شکل گرفته ‌است. ساخت آن روی بلندترین نقطه‌ شهر در زمان قدیم به منظور نشانه‌ و مظهری از شهر و همچنین راهنمای مسافران بوده ‌است.

بنای اولیه‌ قلعه تل حدود سال 1790 میلادی ساخته شده ‌است. قلعه‌ فعلی زمان قاجار روی یک زیگورات‌ عیلامی ساخته شد.

امکانات قلعه تل باغ‌ملک اهواز

ساختار و معماری قلعه

قلعه تل به شکل مربع ساخته شده‌ و دارای چهار برج است. در یکی از زاویه‌های آن عمارتی به عنوان مهمان‌خانه احداث شده بوده. قسمت داخلی قلعه برای استفاده‌ خانواده‌ محمدتقی‌خان بوده و قسمت بیرونی برای استفاده‌ مهمانان و سربازان در نظر گرفته شده است.

قلعه یک بنای خشتی و گلی است؛ اما به نظر می‌آید برج‌ها و بعضی قسمت‌های آن احتمالا از آجری ساخته شده باشد. البته می‌توان سنگ و قلوه‌های به کار رفته در آن را نیز پیدا کرد که نشان معماری دوره زندیه هستند. درنتیجه معماری و ساختار این قلعه، ترکیبی از دوران قاجار و زندیه است.

ساختار قلعه تل باغ‌ملک اهواز

بهترین زمان سفر به شهر قلعه تل

بهترین زمان سفر به این منطقه، اواخر زمستان و اوایل بهار است؛ چراکه در این زمان هوا تقریبا معتدل بوده و از آنجاکه بهار زودتر از بسیاری از شهرها به خوزستان می‌رسد، طبیعت بهاری در این زمان شما را شگفت‌زده می‌کند.

مناظر سرسبز اطراف و جاده‌ها، هوش از سر شما می‌پراند. در فصل تابستان، گرمای هوا برای اکثر افراد غیرقابل تحمل است و در پاییز، سرسبزی دشت‌ها را از دست خواهید داد. در نتیجه حتما قبل از سفر به این منطقه، از وضعیت آب‌و‌هوایی آن اطلاع کسب کنید.

قلعه تل باغ‌ملک اهواز

اقامت در شهر قلعه تل و خرید سوغاتی

متاسفانه در این منطقه اقامتگاه بومگردی وجود ندارد؛ اما روستاییان این منطقه بسیار مهمان‌نواز هستند و در صورت نیاز، به شما اجازه اقامت شبانه را می‌دهند. البته نزدیکی این شهر می‌توانید اقامتگاه‌های بومگردی بسیار مناسبی پیدا کنید. یکی از این بومگردی‌ها، اقامتگاه قلعه سرد در منطقه‌ دهدز و دیگری اقامتگاه بوم گردی الیما در شهر ایذه است.

قلعه تل باغ‌ملک اهواز

همچنین می‌توانید از صنایع دستی آن‌ها نیز دیدن و خریداری کنید. همچنین خوراکی‌های محلی و ارگانیک این منطقه بسیار خوش‌طعم است. به دلیل وجود باغ‌های انار فراوان در باغ‌ملک می‌توانید انار و رب انار محلی نیز تهیه کنید.

قلعه تل باغ‌ملک اهواز

آدرس و مسیر دسترسی به شهر قلعه‌تل

این شهر در شرق اهواز و سمت راست جاده‌ اهواز به اصفهان قرار دارد. در میان این مسیر شهرهای هفتکل، باغملک و ایذه نیز قرار دارد. اگر از شهر ایذه به قلعه تل بروید، تابلویی شما را به سمت چپ جاده راهنمایی می‌کند. برای پیدا کردن خود قلعه، کافی است پس از ورود به دل روستا بروید. قلعه بر فراز تپه‌ای مرتفع کاملا مشهود و واضح است.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن