شکم گردی

رستوران قاجاریه دامغان؛ تجربه لذت‌بخش غذاهای سنتی

فهرست مطالب

دامغان با تمام جذابیت‌هایش، کمتر به‌عنوان یک مقصد گردشگری شناخته می‌شود و حضور تعداد کم گردشگر باعث می‌شود رستوران‌های کمی به هدف جذب گردشگر منوهایشان را تغییر دهند. به همین دلایل به‌سختی می‌توان جایی را در شهر پیدا کرد که خورشت‌هایی مانند خورشت پسته، که جز در دامغان نظیرش نیست، یا مانی پلو، که بیشتر شبیه یک اثر هنری است تا یک غذا را پیدا و نوش‌جان کنید. رستوران قاجاریه در دامغان استثناست. جایی که میان انبوهی غذای غیردامغانی، چند غذای خوب محلی هم سرو می‌کند و علاوه‌براین، بین کمبود کافه‌های خوب در شهر، جایی برای خوردن چای و شیرینی و کمی نشستن و لذت‌بردن است. برای آشنایی با این رستوران از مکان های تفریحی دامغان با نابرو همراه باشید.

منوی رستوران

رستوران قاجاریه کباب‌ها و خورشت‌های زیادی دارد. انصافا همه آن‌ها کیفیت خوبی دارند. مخصوصا جوجه لاری که برای خودش طرفدارانی دارد و حسابی از طعم بی‌نظیرش لذت خواهید برد؛ اما آنچه در این رستوران کاملا دامغانی است مانی‌پلو و ته‌چین دامغانی است. البته شما با تمام غذاهای دیگر هم می‌توانید به‌جای چلو ساده، مانی‌پلو سفارش دهید.

رستوران قاجاریه دامغان

مانی‌پلو

مانی‌پلو ترکیبی از پوست پرتقال، کشمش، پیازداغ و ادویه‌های مخصوص است که معمولا با گوشت گردن سرو می‌شود. اما این که آن را با کباب یا جوجه و مرغ بخورید کمی نامعمول است.


این رستوران فضایی سنتی دارد. در دو سالن آن می‌توانید دو نوع چیدمان از تخت تا میز و صندلی ببینید. اگر دلتان می‌خواهد روی تخت‌ها بنشینید، سالن اول را انتخاب کنید

احتمالا رستوران قاجاریه از علاقه مشتریان به مانی پلو می‌دانسته که چنین امکانی فراهم کرده که هرکس دوست داشت مانی پلو را با غذاهای دیگر هم ترکیب کند. البته اگر گیاه‌خوار باشید می‌توانید مانی‌پلو را بدون گوشت هم سفارش دهید و نوش جان کنید.

شاید برای شما هم سوال باشد که چرا باید نام یک غذا مانی‌پلو باشد. دامغانی‌ها می‌گویند دلیلی این نام‌گذاری این است که مانی‌پلو حسابی با تزیینات کشمش و پوست پرتقالش جذاب می‌شده، آن‌قدر که بعضی‌ها آن را شبیه یک تابلو نقاشی می‌دیدند. برای این که جان کلام در مورد هنرمندانه بودن این ترکیب ادا شود نام غذا را به نام مانی که نقاشی ایرانی بود انتخاب کردند.

رستوران قاجاریه

ته‌چین و دیگر سرویس‌ها

ته‌چین دامغانی هم از پرطرفدارترین غذاهای این رستوران است. تفاوت ته‌چین دامغانی با آن ته‌چینی که اغلب ما ایرانی‌ها می‌شناسیم این است که این ته‌چین با سبزی پخته می‌شود و سبزی‌های محلی‌اش فقط در همان منطقه پیدا می‌شود.

در منوی رستوران قاجاری، سرویس چای و کیک و قلیان هم وجود دارد. همین تنوع باعث می‌شود که اغلب مردم مدت زیادی از پیش از نهار تا بعدازظهر را در این رستوران بنشینند.

حدود قیمت‌ها و کیفیت

رستوران قاجاری قیمت‌هایی متوسط به بالا دارد. البته اصلا نمی‌توان گفت که آن‌ها گران‌فروش‌ هستند، چون کیفیتشان واقعا بالاست و این‌همه غذا خاص و خوش‌طعم با مواد اولیه خوب، نمی‌توانند ارزان باشند. یعنی می‌توان گفت غذاهای رستوران به نسبت کیفیت خود، قیمت‌های مناسبی هم دارند. برای مثال، قیمت مانی‌پلو حدود ۸۰ هزار تومان، انواع کباب‌ها بین ۳۰ تا ۵۰ تومان، و خورشت‌ها حدود ۲۰ تا ۴۰ تومان هستند. این قیمت مربوط به سال ۹۸ است.

حجم غذاهای رستوران قاجاریه کاملا یک‌نفره است و اگر با پیش‌فرض خیلی رستوران‌ها که پرس‌های پروپیمان دارند و دو نفر با هر پرس سیر می‌شوند، غذای کمی سفارش می‌دهید، سخت در اشتباه هستید. این غذاها فقط برای یک نفر کافی هستند.

رستوران قاجاریه دامغان

فضا و دکور رستوران

این رستوران فضایی سنتی دارد. در دو سالن آن می‌توانید دو نوع چیدمان از تخت تا میز و صندلی ببینید. اگر دلتان می‌خواهد روی تخت‌ها بنشینید، سالن اول را انتخاب کنید و اگر با میز و صندلی راحت‌تر هستید، سالن دوم برایتان مناسب‌تر است. در کل چه در سالن اول و چه در سالن دوم، فضا و حال‌وهوایی صمیمی حاکم است. می‌توانید اینجا ساعت‌ها با آرامش بنشینید و از دکوری که شما را یاد قدیم‌ها می‌اندازد لذت ببرید.

البته در مقایسه با خیلی شهرها مخصوصا تهران، این رستوران دکور ویژه‌ای ندارد. اما اگر با دامغان بسنجیدش، تنها گزینه‌ای است که چنین کیفیت و فضایی دارد. پس پیش از سفر به دامغان حتما این رستوران را روی نقشه علامت بزنید. پشت رستوران یک حیاط و چند سرویس‌بهداشتی هم وجود دارد که تمیز و قابل‌استفاده‌ هستند.

در مجموع این رستوران از نظر کیفیت و فضای داخلی شرایط بسیار خوبی دارد و می‌تواند لحظات خوبی برای شما بسازد. اگر شما هم به این رستوران سر زده‌اید و غذاهای آن را امتحان کرده‌اید، تجربه خود را با ما در نابرو به اشتراک بگذارید.

رستوران قاجاریه دامغان

آدرس و شماره تماس

  • ایران، استان سمنان، دامغان، کیلومتر یک جاده دامغان‑شاهرود؛
  • 09128315479

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن