طبیعت گردی

کوه گنو در بندرعباس؛ تجربه‌ای نو از کوهنوردی

فهرست مطالب

اگر جزو علاقه‌مندان به طبیعت و یا کوهنوردی هستید، با این مقاله در نابرو با من همراه شوید تا شما را با یکی از جذابترین نقاط کوهستانی کشورمان آشنا کنم. کوه گنو یکی از نقاط کوهستانی دوست‌داشتنی برای طبیعتگردان و کوهنوردان به شمار می‌رود. به همین دلیل تصمیم گرفتم تا در این مقاله، شما را با جزییات و ویژگی‌های این جاذبه گردشگری بندر عباس بیشتر آشنا کنم.

هرازگاهی به دل کوه‌ها بزنید!

نمی‌دانم تاکنون تجربه کوهنوردی داشته‌اید یا خیر. اگر پاسختان منفی است، بهتر است برای یک بار هم که شده به دل کوه‌ها بزنید! مطمئن باشید پس از یک بار تجربه، از طرفداران پروپا قرص این ورزش مفرح خواهید شد. با کوهنوردی می‌توانید برای ساعت‌ها از دغدغه‌های شهری دور شوید و تمامی مشغله‌ها را به دست فراموشی بسپارید. زمانی که کوه، آسمان، دشت‌های گسترده و پرواز پرندگان تنها عناصر موجود در اطرافتان هستند، حس رهایی و آزادی بی‌نظیری پیدا خواهید کرد. احساسی که خیلی زود به آن وابسته می‌شوید و ترجیح می‌دهید تا در اولین فرصت، دوباره چنین احوالی را تجربه کنید.

کوه گنو در بندرعباس

کوه گنو، تجربه‌ای خوب برای کوهنوردان

اگر به طور حرفه‌ای کوهنوردی می‌کنید و یا مبتدی هستید، می‌توانید کوه گنوی بندرعباس را به عنوان یکی از مقاصد خود انتخاب کنید. این کوه در فاصله 29 کیلومتری از مرکز شهرستان بندرعباس قرار گرفته است. ارتفاعات متعددی که در این شهرستان وجود دارد، تاثیر بسزایی در بارش‌های منطقه داشته و دارند. اما در میان تمامی این ارتفاعات، کوه گنو از بهترین‌ها و پرطرفدارترین ارتفاعات منطقه به حساب می‌آید. گنو به دلیل مناطق مختلفی که در دل خود جای داده است، به یک منطقه پرمخاطب تبدیل شده است. این کوه با 2347 متر ارتفاع، از زیباترین جاذبه‌های بندرعباس محسوب می‌شود.

آشنایی کلی با کوه گنو

آماده‌اید که سفر کوتاه خود را به کوه گنو آغاز کنید؟ اگر پاسختان مثبت است، پس کوله خود را آماده کنید و به راه بیفتید. فقط یادتان باشد که کوله کوهنوردی را از وسایل و ابزار غیرضروری پر نکنید و سعی کنید تا هر آن چیزی را که در بهبود این سفر کوتاه برایتان موثر است، با خود به همراه داشته باشید.

کوه گنو در بندرعباس

برای این‌که به کوه گنو برسید، باید از سه دهستان‌ فین، سیاهو و ایسین عبور کنید. به احتمال زیاد، وقتی به حوالی کوه گنو می‌رسید، حسابی تعجب خواهید کرد! چون آب‌وهوای این منطقه هیچ‌گونه شباهتی به شهر بندرعباس ندارد! این منطقه کوهستانی در مقایسه با شهرهای استان هرمزگان آب‌و‌هوای خنکی دارد و می‌توان آن را در میان کوه‌های برف‌خیز منطقه جای داد.


یکی از راه‌هایی که شما را به کوه گنو می‌رساند، جاده بندرعباس است. با حرکت در این جاده به سمت بندر لنگه و گذر از روستای ایسین، تازیان به مقصد خواهید رسید.

به‌ همین ‌دلیل است که می‌توان آن را گریزگاهی مناسب برای رهایی از آب‌و‌هوای گرم و اذیت‌کننده بندرعباس دانست. از این‌رو، تعداد زیادی از بومیان منطقه برای تعطیلات آخر هفته خود، کوه گنو را به عنوان مقصد تفریحی خود انتخاب می‌کنند. استقبال بی‌نظیر بومیان و گردشگران موجب شده است تا این روزها منطقه کوهستانی گنو، به یک مکان تفریحی-گردشگری بزرگ تبدیل شود. حدود 70 سال پیش، کوه گنو به عنوان منطقه‌ای دوست‌داشتنی و توریستی شناخته شد و از همان سال‌‌ها روزبه‌روز بر کیفیت امکانات منطقه و هم‌چنین استقبال گردشگران و مسافران افزوده شد. در حال حاضر 49000 هکتار از وسعت این منطقه برای استفاده گردشگران و مسافران، حفاظت شده است. اگر به دنبال مناطق خوش آب‌وهوا در حوالی کوه گنو هستید، من به شما کهنوج، باغ کاشان و چاهو را پیشنهاد می‌دهم.

جاذبه های کوه گنو در بندرعباس

زیبایی‌های کوه گنو

از ویژگی‌های کلی کوه گنو که بگذریم، به پوشش گیاهی، جانوری و مناظر موجود در این طبیعت ناب می‌رسیم. اگر به گیاهان و جانوران علاقه دارید، حتما از حضور در منطقه حفاظت شده کوه گنو حسابی خوشحال خواهید شد و لذت خواهید برد. زیرا این منطقه تنوع گیاهی و جانوری زیادی دارد. در میان جانوران این منطقه می‌توانید حیوانات گوشت‌خوار و علف‌خوار متعددی را مشاهده کنید. از بزکوهی و قوچ گرفته تا ببر، کفتار، خوک و پلنگ در کوه گنو قابل رویت است. در میان پرندگان نیز عقاب، کبک، شاهین و فاخته به وفور در منطقه دیده می‌شوند.

در این منطقه همه چیز برای یک لذت بی‌پایان مهیا شده است. درست در زمانی که برای اولین بار به کوه‌های سربه‌فلک‌کشیده گنو، دره‌های وسیع و چشمه‌های زیبایش چشم می‌دوزید، ارتباط عمیقی با آن‌ها برقرار خواهید کرد. در میان کوه‌های گنو چشمه‌های متعددی وجود دارد که هر کدام به نحوی به زیبایی‌های منطقه افزوده است. با حرکت از دامنه به سوی قله کوه‌ها، می‌توانید پوشش‌های گیاهی متنوعی را ببینید؛ مخصوصا استپ بیابانی. در ضمن می‌توانید سایر پوشش‌های گیاهی مربوط به مناطق گرمسیری و سردسیری را نیز در نزدیکی یکدیگر ببینید. هرچه به سمت ارتفاعات گنو پیش می‌روید، بر تعداد درختانی مثل: کاج، زیتون وحشی و سرو افزوده می‌شود. بعلاوه، ارتفاعات گنو بستر اصلی رشد گیاهان دارویی نیز است.

جالب است بدانید که 44 سال است که به طور رسمی از منطقه گنو محافظت می‌شود و این منطقه به عنوان یکی از میراث طبیعی کشور شناخته می‌شود. از همین رو، برخی از گردشگران خارجی با هدف بازدید از این میراث طبیعی که آوازه‌ای بین‌المللی پیدا کرده است، همه ساله راهی استان هرمزگان می‌شوند.

قله‌های بلند کوه گنو

هر کدام از کوه‌های قد برافراشته گنو، زیبایی‌های خاص خودشان را دارند. اما اگر به دنبال بلندترین‌ قله‌ها هستید، باید بدانید که بازگرد و نصیری به عنوان بالابلندترین قله‌های این منطقه شناخته می‌شوند. علاوه بر این دو قله بلند، قله‌های دوبرار، کهنوج، سه سرخ و زندان زرد نیز از دیگر قله‌های معروف و شناخته‌شده گنو به‌شمار می‌روند. خالی از لطف نیست که بدانید با حضور در ارتفاعات و نوک قله کوه‌های گنو، می‌توانید شهر بندرعباس و جزیره‌ها را نیز از تماشا کنید.

زیبایی‌های منطقه چنان شما را محو خود خواهد کرد که برای چند ساعت شلوغی‌ها و هیاهوهای شهر را فراموش خواهید کرد. اگر دل و جراتش را دارید، می‌توانید با استفاده از چادر به مدت 1 تا 2 روز در این منطقه اقامت داشته باشید. اگر به گیاهان و خواص دارویی آن‌ها علاقه دارید، می‌توانید برای چندین ساعت در محوطه گشتی بزنید. افرادی که با گیاهان دارویی آشنایی خوبی دارند، می‌توانند برخی از آن‌ها را در منطقه پیدا کنند و بچینند.

تصور کنید، خوردن میوه‌ها و غذاهای سالم در دل طبیعت و در فضایی دنج و خلوت چه حال‌وهوایی خواهد داشت!

جاذبه های کوه گنو در بندرعباس

چشمه‌های گنو

اگرچه در سال‌های اخیر برخی از چشمه‌های منطقه رو به زوال و خشکی رفته‌اند، اما هنوز هم برخی از آن‌ها زیبا و پرآب هستند. باغ زیر، انارو، الیاسی و سرا برخی از چشمه‌های معروف و شناخته‌شده کوه گنو به ‌شمار می‌روند که می‌توانید ساعت‌ها در کنار  طبیعت زیبایشان درنگ داشته باشید.

این چشمه‌ها از ارزشمندترین دارایی‌های گنو به حساب می‌آیند و به عنوان یکی از جاذبه‌های مهم منطقه شناخته می‌شوند. هم‌اینک این چشمه‌ها نقش بسزایی در آبیاری نخلستان‌ها و هم‌چنین استحمام بومیان بر عهده دارند.

در چند سال اخیر از چشمه‌های گنو برای رونق گردشگری نیز استفاده شده است. از همین رو، دو استخر بزرگ برای خانم‌ها و آقایان در منطقه راه‌اندازی شده است و به رواق‌های کوچکی تقسیم شده‌اند تا مسافران بتوانند در زمان اقامتشان تجربه‌ای متفاوت و لذت‌بخش داشته باشند.

کوه گنو در بندرعباس

از چه مسیرهایی به کوه گنو برسیم؟

اگر خارج از شهر بندرعباس هستید، باید در نخستین گام به وسیله هواپیما، اتوبوس و یا خودروی شخصی خودتان را به بندرعباس برسانید. برای حرکت از بندرعباس به سمت کوه گنو چند گزینه خواهید داشت که در ادامه هر کدام را به تفکیک شرح خواهیم داد:

  • یکی از راه‌هایی که شما را به کوه گنو می‌رساند، جاده بندرعباس است. با حرکت در این جاده به سمت بندر لنگه و گذر از روستای ایسین، تازیان به مقصد خواهید رسید.
  • اگر به دنبال یک سفر جذاب هستید که بتوانید برای چندین ساعت در میانه راه استراحت کنید و از جاذبه‌های دیدنی متفاوت لذت ببرید، بهتر است محور اصلی حرکت از بندرعباس به سمت سیرجان را انتخاب کنید. زیرا این مسیر پوشیده از جاذبه‌های مختلف است و می‌تواند جذابیت سفرتان را دوچندان کند. در میان این راه آبگرم گنو و چشمه انارون واقع شده است. ضمن اینکه می‌توانید از دیدن روستا و گردنه کهنوج نیز لذت ببرید.
  • مسیر پیشنهادی سوم هم از محور اصلی بندرعباس به سمت سیرجان می‌گذرد. شما می‌توانید در این مسیر از میان جاده‌ای خاکی عبور کنید و با گذر از روستاها به کوه گنو برسید.

کوه گنو در بندرعباس

معاشرت با بومیان منطقه را فراموش نکنید!

فارغ از زیبایی‌های طبیعی کوه گنو، زمانی را هم برای معاشرت با بومیان دوست‌داشتنی این منطقه صرف کنید. مطمئن باشید که از صحبت کردن با جنوبی‌های مهربان و خونگرم خسته نخواهید شد. دل‌ها، صحبت‌ها و حتی خانه‌های این افراد عاری از هر گونه آلایش و چندرنگی است که می‌تواند حسابی حالتان را خوش کند. با صحبت و معاشرت با بومیان منطقه می‌توانید با فرهنگ‌ها و آداب این افراد بهتر و بیشتر آشنا شوید.

با کمی گشت زدن در روستاهای اطراف کوه گنو متوجه می‌شوید که اکثرشان بز را به عنوان دام انتخاب کرده‌اند. علت این است که بز، همخوانی بسیار خوبی با طبیعت کوهستانی این منطقه و پوشش گیاهی‌اش دارد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن