طبیعت گردی

شکوه تاریخ بر فراز طبیعت روستای گازرخان قزوین

فهرست مطالب

زندگی در شهر و شلوغی‌هایش باعث به‌وجودآمدن مشکلات فراوانی ازجمله بیماری‌ها و اتلاف وقت می‌شود. به همین علت، ساکنان شهر برای تفریح و گردش معمولا روستاهای اطراف را انتخاب می‌کنند تا ساعاتی از روز را در دامان طبیعت و آرامش روستا سپری کنند. شهر قزوین از آن‌دسته شهرهای پرتردد و شلوغی است که روستاهای خوش‌آب‌وهوای بسیاری را در خود جای داده است. یکی از این روستاها به نام روستای گازرخان است. با من در نابرو همراه شوید تا بیشتر درباره این روستا  از جاهای دیدنی قزوین بدانید.

روستای گازرخان قزوین

روستای گازرخان وسیع‌ترین و پرجمعیت‌ترین روستای منطقه الموت قزوین است. این روستا در رشته‌کوه‌های البرز واقع در ۱۵ کیلومتری روستای معلم کلایه و ۱۱۰ کیلومتری شمال‌شرق قزوین قرار دارد. آب‌وهوای روستای گازرخان معتدل است و طراوت و زیبایی چشمگیری دارد. در هریک از فصول سال که به این روستا قدم بگذارید، خواهید دید که با شادابی و طراوتی که به روستا می‌بخشد چگونه منظره الموت را چشم‌نواز می‌کند.

روستای گازرخان قزوین

این روستا ۷۵۰ خانوار جمعیت دارد و مذهب ساکنان آن شیعه و همه آن‌ها بومی روستا هستند و به زبان تاتی صحبت می‌کنند. چشمه‌های اطراف نقش مهمی در تامین آب آشامیدنی مردم روستا دارند. کوه‌های شاتان و هودکان سرچشمه رودخانه‌های فصلی‌اند که از دره‌های بی‌نظیر اغوزبن، خرازرو، و دومکی می‌گذرد و از گرماگلو به مزارع گزادشت می‌ریزد.


قلعه الموت در شمال‌غربی استان قزوین و در نزدیکی روستای گازرخان قرار دارد. شهرت این قلعه به‌خاطر حسن صباح، مروج مذهب اسماعیلیه در دوره سلجوقی است.

سبک زندگی ساده و بی‌آلایش مردم روستا احساس نزدیکی و صمیمیت را به شما القا می‌کند، چراکه شغل مردم این روستا عمدتا باغداری و دامداری است و برای امرارمعاش، گیلاس و گردو و محصولات لبنی تولید می‌کنند. ازجمله هنرهای دستی آنجا می‌توان به گلیم‌بافی، چادرشب‌بافی، و جاجیم‌بافی اشاره کرد که بسیار با ظرافت و دقت بافته می‌شوند که هنر و ظرافت دستان بانوان هنرمند ایرانی را بازتاب می‌کنند.

قدم‌زدن در دل طبیعت، آن‌هم طبیعتی به این زیبایی و چشم‌نوازی، آرامش را به چشمان شما هدیه می‌دهد. وقتی تنها صدایی که به گوش می‌رسد صدای پرندگانی باشد که بر فراز روستا پرواز می‌کنند، چنان آرامش قلبی خواهید یافت که تا ابد در خاطرتان حک شود.

روستای گازرخان قزوین

معرفی آثار تاریخی روستا

در گذشته چهار درخت کهن‌سال چنار در میدان اصلی ده وجود داشت که متاسفانه به‌علت غفلت مسوولین توسط افراد سودجو قطع شدند و از آن درخت‌های کهن فقط ریشه یکی از آن‌ها باقی مانده که به‌طور قطع نظر گردشگران را به خود جلب خواهد کرد. میدان وسط روستا، که محل قبرستان قدیمی آن است، امروزه نیز به‌نام همان درخت‌ها چنار دارکون‌ها نامیده می‌شود.

روستای گازرخان قزوین

در قسمت جنوبی میدان و قبرستان، بنایی با ترکیب از یک مسجد قدیمی و یک مقبره مستطیل‌شکل وجود دارد که از سنگ سیاه و ملاط گچ ساخته شده و کتیبه‌ای حاوی تاریخ تعمیر بنا، که به‌سال ۸۵۲ قمری برمی‌گردد، روی دیواره مقبره قرار گرفته که با دری به اتاق مقبره راه پیدا می‌یابد و ۱۸ قبر با پوششی از گچ نیز در کنار هم قرار دارند.

عده‌ای از مورخان معتقدند که احتمالا بعضی از این قبرها آرامگاه برخی از سران و بزرگان فرقه اسماعیلیه باشد که به «هجده تن» معروف شده‌اند. در دو سوی نمای خارجی دیوار این بنا اثری از بقای دو برج مدور به چشم می‌خورد که نشان‌دهنده وضعیت این بنا در گذشته است، ولی متاسفانه اکنون تقریبا از بین رفته است.

روستای گازرخان قزوین

اگر از دور به روستا نگاه کنید، خواهید دید که روستا با صخره‌های سنگی محاصره شده و علت آن این است که روستای گازرخان کوهستانی و با بافت‌های مسکونی متمرکز در شیب تند کوه است.

روستای گازرخان قزوین

منظره باغ‌های فراوان آلبالو و گیلاس و انواع میوه‌های دیگر در فصول بهار تابستان و پاییز کوچه‌های پرپیچ‌وخم و خانه‌های روستایی و گلی قدیمی تصویر زیبایی در ذهن تداعی می‌کند که به‌نوبه خود، نشانگر الگویی از اصالت فضای باستانی یک روستای قدیمی است. چیدمان خانه‌هایش به‌صورت یک طبقه و برخی هم دو طبقه بنا شده است و مصالح به‌کاررفته عموما شامل گل و خشت و چوب و سنگ است.

روستای گازرخان قزوین

کافی است کمی عمیق‌تر به تصویر آرام‌بخش و باشکوه روستا بنگرید، آن‌وقت متوجه عظمت و پاکی آفریدگار خواهید شد که چه هنرمندانه دست به طراحی چنین تابلوی خیره‌کننده‌ای زده است.

روستای گازرخان منزلگاه آثار تاریخی فراوانی است که از میان آن‌ها می‌شود به مقبره «امامزاده محمد حنیفه» در وسط روستا، مقبره «هجده تن»، «خانه‌های منصوری و رشیدنایبی»، و سرشناس‌ترین آن‌ها «قلعه حسن صباح» اشاره کرد.

روستای گازرخان قزوین

قلعه الموت؛ قلمرو حسن صباح

قلعه الموت در شمال‌غربی استان قزوین و در نزدیکی روستای گازرخان قرار دارد. شهرت این قلعه به‌خاطر حسن صباح، مروج مذهب اسماعیلیه در دوره سلجوقی است. حسن صباح پس از رانده‌شدن از دربار ملکشاه سلجوقی، برای فراگیری اصول مذهب اسماعیلیه، نزد فاطمیان مصر رفت و در مدت کوتاهی به داعی کبیر ملقب شد. او پس از بازگشت، سرتاسر ایران را جهت پیداکردن مقرری برای فعالیت‌های خود زیر پا نهاد و در نهایت، منطقه الموت را به‌عنوان مکانی برای فعالیت‌های خود انتخاب کرد.

درمورد سال ساخت این قلعه میان مورخان اختلاف نظر هست، اما باید آن را متعلق به اوایل دوره اسلامی دانست. حسن صباح در سال ۴۸۲ قمری این قلعه را تصرف و بهای آن را که معادل ۱۰۰۰ یا ۳۰۰۰ دینار طلا بود، به حاکم رانده‌شده آن پرداخت. این قلعه در سال ۶۵۴ قمری به‌تصرف هلاکوخان مغول درآمد. با تصرف این قلعه و به آتش کشیده‌شدن کتابخانه نفیس آن، این قلعه از رونق افتاد و به زندان و تبعیدگاه تبدیل شد. متاسفانه به‌علت حوادث طبیعی و غیرطبیعی، آثار به‌جامانده از این قلعه بسیار اندک است.

روستای گازرخان قزوین

فرهنگ روستایی

مردمان گازرخان احترام و ارزش بسیاری برای مذهب و سنت قابل‌اند؛ به‌خصوص در اعیاد ملی و مذهبی که روستا را غرق در شادی و پایکوبی می‌کنند. لباس‌های محلی این روستا آن‌چنان تفاوتی با شهرنشینان ندارند، اما بر تن بانوان این محل، به‌ویژه افراد مسن، پیراهن بلند و دامن چین‌دار و جلیقه و چارقد است.

روستای گازرخان قزوین

غذاهای محلی روستای گازرخان فسنجان، آبگوشت، آش‌های متنوع، انواع کباب، و یکسری غذاهایی است که با سبزیجات کوهی پخت می‌شود که طعم و ظاهر بسیار لذیذی به آن‌ها می‌بخشد.

روستای گازرخان قزوین

مسیریابی روستای گازرخان

برای سفر به این روستای تاریخی کافی است از میدان مینودر قزوین وارد جاده‌ الموت شوید. از روستای رجایی دشت گذر کنید و بعد از ۸۵ کیلومتر، نخستین شهری که در مسیر می‌بینید، معلم کلایه است. تقریبا ۱۰ کیلومتر که به این مسیر ادامه دهید، یک دوراهی می‌بینید که یک طرفش جاده فرعی الموت است، مارپیچ و پرشیب. بعد از این جاده، به‌ترتیب از روستای شترخان و لامان عبور می‌کنید و در آخر می‌رسید به روستای گازرخان.

نوشته های مشابه

‫10 نظرها

  1. عکس هاتون بسیار زیبا
    و توضیحاتتون انقدر خوب بود ک واجب شد حتما ی فرصتی واسه دیدنش ایجاد کنم.ممنون از توضیحات🌹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن