طبیعت گردی

شگفتی شفابخش طبیعت چشمه گراب استان خراسان رضوی

فهرست مطالب

ایران کشوری است چهار فصل که انواع و اقسام شرایط آب‌وهوایی را در خود جای داده است. این تنوع اقلیمی و طبیعت بی‌نظیر، می‌تواند حسابی شما را غافلگیر کند. گاهی اوقات شگفتی‌هایی در قسمتی از طبیعت قرار گرفته‌اند که اصلا فکرش را هم نمی‌کنید. یکی از این شگفتی‌ها، چشمه گراب است. باورش سخت است که یک منطقه بیابانی، می‌تواند چنین زیبایی‌هایی را در دل خود داشته باشد. کافی است برای کشف این شگفتی‌ها رهسپار جاده‌ها شوید. در این مطلب در نابرو با من همراه شوید تا چشمه گراب، یکی از جاذبه‌ های خراسان رضوی را به شما معرفی کنم.

وجه تسمیه و مسیر دسترسی

چشمه گراب که بسیاری از مردم محلی به آن «گررو» یا «گوراب» هم می‌گویند، در واقع یک پدیده طبیعی است که شامل چندین چشمه با رنگ‌های مختلف می‌شود. به عقیده برخی از زبان‌شناسان، واژه «گراب» از ترکیب دو واژه «گوگرد» و «آب» به دست آمده است و اشاره به وجود مواد گوگردی در این آب دارد. برخی دیگر هم معتقدند که این نام به طعم تند و تیز آب و یا خواص درمانی آن برای پوست اشاره دارد.

 چشمه گراب استان خراسان رضوی

هنگامی که در جاده نیشابور به سمت مشهد در حال حرکت هستید، به تابلوی زردرنگ چشمه گراب خواهید رسید که بسیار بزرگ است؛ اما برای این که آن را گم نکنید، باید کمی دقت کنید. البته چشمه گراب آنقدر‌ها هم دور نیست، یعنی در فاصله کمی از جاده اصلی قرار گرفته و علاقه‌مندان می‌توانند با حدود 10-15 دقیقه پیاده‌روی و جستجو، به سادگی آن را پیدا کنند.


بهترین زمان برای بازدید از این چشمه گراب، مواقعی است که بارندگی رخ داده و سطح آب به میزان مطلوبی است. بنابراین، اگر ساکن خراسان رضوی هستید، می‌توانید پس از بارندگی از این چشمه دیدن کنید.

وقتی به پای یکی از تپه‌هایی که در فاصله نه چندان دوری از تابلو قرار گرفته، برسید، کافی است از تپه که ارتفاع زیادی هم ندارد، بالا بروید و از دیدن چشمه گراب که حدود 6-7 متر پایین‌تر قرار گرفته، لذت ببرید. در واقع ظاهر این تپه مانند یک کوه آتشفشانی است، چراکه حفره‌ عمیقی است که در قله یک کوه کوچک قرار گرفته است.

چشمه گراب تنها یک چشمه نیست؛ بلکه از تعداد زیادی چشمه این چنینی تشکیل شده که البته یکی از آن‌ها از همه بزرگ‌تر و زیباتر است که آب آن هم تا حدودی سبزرنگ است. اما نکته جالب در مورد این چشمه‌ها این است که رنگ و طعم آب هر یک با دیگری فرق دارد و این به دلیل تفاوت در املاح موجود در آب چشمه‌ها است.

 چشمه گراب استان خراسان رضوی

اگر کمی دقت کنید، متوجه خواهید شد که آب چشمه از دل زمین می‌جوشد و گازهایی همواره در حال آمدن به سطح آب و ایجاد حباب هستند.

اما تنها آب این چشمه نیست که جادویی و زیباست؛ سنگ‌هایی که مانند آجرهای بزرگ یک ساختمان، اطراف چشمه گراب را فرا گرفته‌اند و رسوبات خاص این چشمه‌ها نیز بسیار قابل‌توجه هستند.

همچنین اگر به طبیعت‌گردی علاقه‌مند باشید، خواهید دید که طبیعت اطراف هم با این‌که خالی از درخت و گل است، اما بسیار شگفت‌انگیز می‌نماید؛ برای آن‌هایی که به هر گوشه‌ای از طبیعت حس دیگری دارند، تماشای دشت‌های وسیع این منطقه غیرقابل‌توصیف خواهد بود. بعلاوه، تعدادی تپه و کوه هم در این فضای وسیع از زمین سر بر آورده‌اند که جذابیت آن را دوچندان می‌کنند.

راستی مراقب باشید، چراکه در اطراف این چشمه‌ها، مارهای سمی چون مار کبری هم دیده شده است. در رویارویی با مار هم صرفا کافی است از آن دوری کنید و بدون ایجاد مزاحمت برای این خزنده‌های زیبا به بازدید خود بپردازید. هرگونه ایجاد حساسیت ممکن است مار را به حالت تدافعی و یا تهاجمی، تحریک کند.

خاصیت شفابخشی چشمه گراب

هنگامی که در حال بازدید از این چشمه هستید، سطلی را خواهید دید که داخل چشمه افتاده است. این سطل با یک طناب چند تکه به بالا وصل شده و امکان برداشتن آب را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند. متاسفانه، زباله‌هایی که درون این چشمه افتاده‌اند، شاید انگیزه افراد را برای دست زدن و برداشتن آب چشمه کم کنند؛ اما باید بدانید که این چشمه برای مردم محلی ارزش بالایی دارد و به دلیل خواص درمانی، مقدس شمرده می‌شود.

محققانی که روی این چشمه، تحقیقات علمی انجام داده‌اند آب آن را از جمله‌ آب‌هایی می‌دانند که کلروره-سدیک آهن‌ دارد و ترکیبات اشباع در آن فراوان است. این مواد معدنی یادگاری است از دوره زمین‌شناسی تریاس که حدودا 40 میلیون سال به طول انجامیده است.

گفته می‌شود که آب این چشمه‌ها، برای درمان بیماری‌های پوستی و همین‌طور دفع مواد زاید از بدن مفید است. هم‌چنین، خواص آن برای کسانی که دچار بیماری‌های مفصلی هستند، بسیار مفید است و حتی تاثیرات خوبی بر معده، صفرا، لوزالمعده و ترشحات آن‌ها دارد. البته باید حتما پیش از امتحان کردن آن، از تمیز و بهداشتی بودن آب اطمینان حاصل کنید.

 چشمه گراب استان خراسان رضوی

غارهای زیرزمینی چشمه گراب

مطالعات علمی که روی چشمه گراب صورت گرفته، مانند تصاویر میکروسکوپی و ماکروسکوپی از سنگ‌های این منطقه، نشان‌دهنده خلل و فرجی هستند که حاصل از خروج گاز در هنگام رسوب‌گذاری است. این تصاویر به همراه شواهد موجود از هیدروشیمی آب نشان می‌دهد که آب این چشمه با اعماق زمین در ارتباط است و به همین دلیل این احتمال وجود دارد که غارهای زیرزمینی در این منطقه وجود داشته باشد که هنوز از حضورشان بی‎‌خبریم.

چشمه گراب کجاست؟

چشمه گراب در استان خراسان رضوی و در مسیر جاده نیشابور به مشهد قرار گرفته است و حدودا 50 کیلومتر از مشهد فاصله دارد. شما، هم می‌توانید خودرو خود را در کنار بزرگراه پارک کنید و هم از قسمتی که تابلوی زردرنگ چشمه گراب وجود دارد، عبور کنید و تا نزدیکی تپه پیش بروید.

درست روبه‌روی چشمه گراب، چند درخت کاج در کنار خیابان وجود دارد که کاملا از محیط اطراف متمایز است و می‌توانید از سایه این درختان هم برای پارک کردن خودرو خود استفاده کنید.

 چشمه گراب استان خراسان رضوی

شنا در آب چشمه گراب

شما می‌توانید در آب این چشمه که هم‌دمای محیط است، آب‌تنی کنید؛ اما باید مراقب باشید و داخل آن شیرجه نزنید. اگر هم شنا بلد نیستید، بهتر است بیشتر احتیاط کنید. عمق آب به دلیل کدر بودن رنگ آن مشخص نیست و می‌تواند به سادگی خطرآفرین شود.

البته ممکن است کمی هم روی پوست خود احساس سوزش کنید که به دلیل املاح موجود در آب است، همان املاحی که گفته می‌شود برای پوست بسیار مفید هستند. بعضی‌ها هم برای شنا کردن در این چشمه، طنابی که روی دیواره قرار گرفته را به کمر خود می‌بندند و آب‌تنی می‌کنند.

بهترین فصل بازدید از چشمه گراب

بهترین زمان برای بازدید از این چشمه گراب، مواقعی است که بارندگی رخ داده و سطح آب به میزان مطلوبی است. بنابراین، اگر ساکن خراسان رضوی هستید، می‌توانید پس از بارندگی از این چشمه دیدن کنید. در غیر این صورت، فصول بهار و پاییز مناسب خواهند بود که هم آب‌وهوا مطلوب‌تر است و هم این‌که احتمالا مناظر زیباتری را در طبیعت مشاهده خواهید کرد.

نکته جالب در مورد چشمه گراب این است که اگر با مردم محلی صحبت کنید، متوجه خواهید شد که هیچ کس تا به حال ندیده است که آب این چشمه، حتی در زمستان، یخ زده باشد.

وسایل و تجهیزات لازم برای بازدید از چشمه گراب

برای بازدید از این جاذبه دیدنی به تجهیزات خاصی نیاز ندارید. کفش مناسب طبیعت‌گردی، کلاه و عینک آفتابی و کرم ضدآفتاب کفایت می‌کند. البته اگر قصد آب‌تنی دارید، لباس اضافی فراموش نشود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن