تاریخ و تمدن

دهکده توریستی گنجنامه همدان؛ هم فال و هم تماشا

در همدان جاذبه‌های گردشگری زیادی وجود دارد. از آرامگاه  ابوعلی سینا گرفته تا گنجنامه و غار علی صدر را می‌توان در این شهر دید. گنجنامه همدان یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری این شهر است. جذابیت و وسعت گنجنامه به‌حدی است که شما می‌توانید یک روز از سفرتان را به‌طورکامل به آن اختصاص دهید. استقبال گردشگران و مسافران از گنجنامه موجب شده است در چند سال اخیر این منطقه بیش از گذشته موردتوجه قرار گرفته و گسترش پیدا کند. هم‌اکنون گنجنامه یک منطقه تاریخی ساده نیست، بلکه به یک مرکزی تفریحی-گردشگری تبدیل شده‌است. اگر قصد بازدید از دهکده توریستی گنجنامه را دارید، پیش از سفر مطلب من در نابرو درباره این مکان تاریخی را بخوانید.

مسیر دسترسی به گنجنامه همدان

برای اینکه بتوانید به گنجنامه برسید، باید به 5 کیلومتری همدان بروید. برای رسیدن به این جاذبه توریستی باید به سمت جنوب‌غربی همدان حرکت کنید. گنجنامه در منطقه عباس آباد از خوش‌آب‌وهواترین مناطق همدان واقع شده‌است. برای رفتن به منطقه عباس آباد در میانه راه به میدان قائم می‌رسید. پس از آن باید به سمت  بلوار کولاب حرکت کنید.  مسیرتان را در این بلوار ادامه دهید تا در نهایت به جاده گنجنامه برسید.

در طول مسیر دهکده توریستی گنجنامه می‌توانید از دیدن باغ‌های زیبایی که در اطراف جاده قرار گرفته‌، لذت ببرید. اگر در ایام شلوغ به همدان سفر کرده ‌باشید، هنگام رفتن به گنجنامه مدتی را در ترافیک خواهید ماند. این ترافیک از اواسط جاده گنجنامه شروع می‌شود و تا نزدیکی کتیبه ادامه دارد. در طول مسیر خودروهایی را خواهید دید که به دنبال جایی برای پارک هستند. پیشنهاد می‌کنم  اگر در روزهای شلوغ و تعطیلات خاص به همدان سفر کرده‌اید، ماشینتان را در اولین جای خالی پارک کنید و ادامه راه را پیاده بالا بروید. با این کار می‌توانید ضمن استفاده بهینه از زمان، از  محیط پیرامونتان هم لذت ببرید. رودخانه گنجنامه در یک سمت جاده، زیبایی خیابان منتهی به کتیبه‌ها را دوچندان کرده است.

در طول مسیر غرفه‌ها و مغازه‌های زیادی قرار دارد که می‌توانید از آنها خرید کنید. درصورتی‌که پیاده به گنجنامه بروید، می‌توانید تله‌کابین، غار آکواریوم و سورتمه ریلی را هم ببینید. در طول مسیر فضاهای زیادی هم در قالب آلاچیق و تخت‌های سنتی برای استراحت  و پذیرایی از توریست‌ها و مسافران فراهم شده ‌است.

سنگ‌نبشته‌های گنجنامه همدان

برای تماشای سنگ نوشته های گنجنامه راه چندان طولانی در پیش ندارید. اگرچه مسیرتان سربالایی است، اما بیشتر از 10  دقیقه طول نخواهد کشید. پس از کمی پیاده‌روی می‌توانید دو سنگ نبشته تاریخی را از دور ببینید. این سنگ نبشته‌ها در دل صخره‌ها کنده شده‌اند و خوشبختانه پس از گذشت سال‌ها هنوز هم پابرجا هستند. وقتی به منطقه اصلی گنجنامه رسیدید، باید از پله‌ها بالا بروید تا به کتیبه‌ها نزدیک‌تر شده و توضیحات آن‌ها را بخوانید.

شما در دل صخره‌ها دو کتیبه را مشاهده خواهید کرد. لوح سمت چپ که بالاتر قرار گرفته متعلق به داریوش کبیر و دیگری که سمت راست و پایین‌تر واقع شده به خشایارشاه تعلق دارد. قدمت کتیبه متعلق به داریوش کبیر به 486 سال پیش از میلاد و کتیبه متعلق به خشایارشاه هم به 465 سال پیش از میلاد بازمی‌گردد. این کتیبه‌ها طی سال‌ها به‌نام‌های مختلفی از جمله دادمهان یا دادبهان، سنگ‌نبشته، نبشت خدایان، کتیبه‌های الوند، تنبابر، جنگ‌نامه و گنجنامه شناخته شده‌اند. بین همه نام‌های به‌کاررفته برای این اثر دو نام جنگ‌نامه و گنج‌نامه در قرن‌های اخیر مصطلح شده‌اند.

در این کتیبه‌ها 20 سطر کنده کاری شده‌اند. متون این کتیبه‌ها به سه زبان مختلف حک شده‌اند. شما می‌توانید سمت چپ کتیبه‌ها متون فارسی باستان را ببینید. در میانه عبارات شوشی و سمت راست هم عبارات بابلی را خواهید دید. به طور کلی همه عبارات موجود در کتیبه‌ها به خط میخی مادی یا هخامنشی کنده‌کاری شده‌اند. از نکات جالب درباره این کتیبه‌ها وجود سوراخ‌های متعدد به فاصله‌های منظم در اطراف آن‌ها است. این موضوع نشان می‌دهد در گذشته محافظ‌هایی روی این اثر باستانی به‌عنوان پوشش قرار داشته است. به‌این‌ترتیب سنگ ‌نوشته‌های تاریخی گنج نامه در برابر آب، باد، باران و سایر عوامل طبیعی در امان باقی می‌مانند.

مدت‌زمان زیادی طول کشید تا یک باستان‌شناس فرانسوی عبارات موجود در این کتیبه‌ها که همگی به خط هخامنشی بودند را ترجمه کند. در آن زمان‌ها اغلب مردم بر این باور بودند که این سنگ نبشته‌ها نشان از یک گنج پنهان دارد. گنجی که اطلاعات آن در دل کوه کنده‌کاری شده ‌است. در‌صورتی‌که پس از تلاش‌های باستان‌شناسان مشخص شد این متون در مدح ایزد یکتا و پادشاه زمان درج شده‌اند.

زیبایی گنجنامه بی‌مثال است. مطمئن باشید پس از اینکه این دو کتیبه را ببینید از خودتان می‌پرسید چطور در سال‌های گذشته این کنده‌کاری‌ها آن هم با این نظم‌وترتیب در دل صخره‌ها ایجاد شده‌اند؟

آبشار گنجنامه

از کتیبه‌ها که بگذریم به آبشار این منطقه زیبا می‌رسیم. آبشاری پر آب و متلاطم که حسابی بر زیبایی منطقه افزوده است. به ‌طور کلی شما در دو ناحیه گنجنامه ازدحام را خواهید دید. یکی مجاورت کتیبه‌ها و دیگری کنار آبشار زیبای گنجنامه است. جالب است بدانید این آبشار  نقش مهمی در به جای ماندن کتیبه‌ها داشته است. ازآنجا‌که آب برای هخامنشیان مقدس بوده، این فضا را برای کنده‌کاری انتخاب کرده‌اند. شاید اگر آبشاری در این منطقه وجود نداشت، هیچ‌وقت کتیبه‌های گنجنامه شکل نمی‌گرفتند!

برای اینکه بتوانید به آبشار نزدیک شوید، راه سختی در پیش نخواهید داشت. اما هر چه بیشتر به سمت بالا بروید، راه ناهموارتر خواهد شد. آبشار گنجنامه تاثیر به‌سزایی بر آب‌وهوای منطقه دارد. این آبشار سمت شمال منطقه قرار داشته و در جهت شرق امتداد پیدا می‌کند. در صورتی‌که به طبیعت علاقه داشته باشید و بخواهید برای مدتی به معنای واقعی کلمه استراحت کنید، می‌توانید اطراف این رود را انتخاب کنید. این رود طویل فضای مناسبی برای استراحت مسافران مهیا کرده ‌است.

گنجنامه همدان

مکانی برای استراحت و خرید

اگر از سمت آبشار در جهت شرق پیش بروید، می‌توانید ضمن دیدن طبیعتی بکر و زیبا با غرفه‌ها و مغازه‌های مختلفی روبه‌رو شوید. در این منطقه همه جور خوراکی پیدا می‌شود و بهترین جا برای شکموهاست!

شما می‌توانید بسته به فصل سفرتان، بهترین خوراکی‌ها را پیدا کنید. در این منطقه بهترین میوه‌های فصل با سلیقه خاصی در دید مسافران و توریست‌ها چیده شده‌اند. علاوه‌بر میوه، می‌توانید آلوچه‌های جنگلی بخرید یا بلال زغالی بخورید. اگر به پشمک‌های دست‌ساز علاقه داشته باشید، می‌توانید آن‌ها را در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف سفارش دهید. دراین‌میان دست‌فروش‌هایی هم بوی جگر و کباب را در فضا به راه انداخته‌اند که به سختی می‌توانید بی‌توجه از کنارشان عبور کنید! در اطراف رودخانه، فرش‌هایی پهن شده ‌است و کنار دیواره‌ها، پشتی‌هایی قرار داده شده‌است تا مسافران استراحت کنند. بنابراین برای استراحت در آن حوالی هم محدودیتی نخواهید داشت. اگر به دنبال سوغات همدان هستید، می‌توانید از دست‌فروش‌های این منطقه ظروف سفالی بخرید.

اقامت در دهکده توریستی گنجنامه

اگر در فصول گرم سال به همدان سفر کرده‌اید، می‌توانید برای اقامت به سراغ دهکده تفریحی-توریستی منطقه بروید. چند سال پیش برای رفاه حال مسافران، دهکده‌ای تفریحی-توریستی در این منطقه ساخته شد. این دهکده رستوران‌ها و اقامتگاه‌های مختلفی دارد.

به طور کلی اگر دنبال اقامتگاهی متفاوت و منحصربه‌فرد در همدان هستید، بهتر است قید هتل‌های چند ستاره شهر را بزنید و به سراغ اقامتگاه‌های کوهستانی گنجنامه بروید. این ویلاهای جذاب شما را از دنیای ماشینی و مدرن امروزی دور می‌کند و یادتان می‌اندازد زندگی در دل کوهستان و کنار آبشاری پر جنب‌وجوش چه لذتی دارد!

اقامت در این مکان‌ها در بهار و تابستان واقعا بی‌نظیر است. چراکه گنجنامه به دلیل قرارگیری کانار آبشار و در فضایی مرتفع آب‌وهوای بسیار خنکی دارد. به همین دلیل سکونت در منطقه ای تاریخی-توریستی می‌تواند تجربه‌ای متفاوت و البته لذت‌بخش را برایتان رقم بزند.

خوش‌گذرانی در دهکده تفریحی گنجنامه

آبشار و کتیبه تنها جاذبه‌های این منطقه به حساب نمی‌آیند. استقبال بی‌نظیر مسافران و بومیان موجب شده‌ گنجنامه روزبه‌روز گسترده‌تر شود. شما می‌توانید با حضور در این منطقه خاطره‌ای جذاب و متفاوت از سفر به همدان در ذهنتان حک کنید. به طور کلی دهکده تفریحی گنجنامه بخش‌های مختلفی دارد. از جمله امکانات آن می‌توان به سورتمه ریلی، تله‌کابین و غار آکواریوم اشاره کرد.

سورتمه ریلی گنجنامه

اگر سرتان برای هیجان درد می‌کند، سورتمه ریلی دهکده توریستی گنجنامه را امتحان کنید. این سورتمه 45 کیلومتر بر ساعت سرعت دارد و به شما فرصت می‌دهد در طول مسیر  از دیدن دره‌های زیبای عباس‌آباد حسابی لذت ببرید.

تله‌کابین گنجنامه

درصورتی‌که در حالت پیاده از خیابان دهکده توریستی گنجنامه به سمت کتیبه‌ها در حرکت باشید، می‌توانید تله‌کابین را ببینید. تله‌کابین گنجنامه 1680 متر طول دارد و مسافران را تا 800 متر بالا می‌برد. به طور دقیق نمی‌توان زمانی را برای رفت‌وآمد تله‌کابین اعلام کرد. چراکه این زمان وابسته به باد تغییر خواهد کرد. اما به‌طورکلی رفت‌وبرگشت با تله‌کابین گنجنامه بین 7 تا 15 دقیقه به طول می‌انجامد. اگر دوست دارید زیبایی‌های گنجنامه را از بالا ببینید، سراغ تله‌کابین این دهکده تفریحی بروید. مقصد شما در تله کابین دشت میشان خواهد بود. پس از اینکه زمانی را در این دشت گذراندید، می‌توانید دوباره به گنجنامه بازگردید.

غار آکواریوم گنجنامه

اگر به دنیای آبزیان و خزندگان علاقه دارید، حتما سری هم به  غار آکواریوم گنجنامه بزنید. در این منطقه 21 آکواریوم مختلف قرار دارد. فضای غار آکواریوم در مقایسه با سایر اماکن تفریحی گنجنامه متفاوت است و ارزش یک بار دیدن را دارد. شما در طول بازدید خود از پله‌ها بالا خواهید رفت. در بخشی از مسیر به مه برمی‌خورید. به طور کلی فضاسازی در غار آکواریوم به خوبی انجام شده ‌است. به طوری‌که در طول بازدیدتان احساس می‌کنید تا برای چند دقیقه در طبیعت  حضور دارید.

در آخر باید گفت فضای دهکده توریستی گنجنامه، برای گردشگران جذابیت زیادی دارد. بنابراین درصورت سفر به همدان از این همه زیبایی دیدن کنید. همچنین اگر پیش از این گنجنامه را دیده‌اید، نظرتان را درباره این مجموعه تفریحی با ما در نابرو در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. با سلام
    من به همراه خانواده خود در روز چهارشنبه ۲۳ خرداد ۹۹ در یکی از روزهای خلوت مجموعه از امکانات غار آکواریوم و سورتمه استفاده کردیم علی رغم اینکه غار آکواریوم جذابیت خاصی نداشت هزینه ورودی ۲۰ هزارتومنی آن اصلاٌ منطقی نیست و سورتمه هم هزینه ۳۲ هزار تومنی داشت که باز هزینه بالایست و از آن گڌشته هزینه فوق العاده بالای پارکینگ مجموعه بود که برای یک ساعت ربع ۳۲ هزار تومان می گفت که با تخفیف ۲۵ هزار تومان از ما گرفت که این مبلغ برای این مدت پارک خودرو را حتی در پاساڙ های لوکس تهران هم نمی گیرند و گاملاٌ مشخصه نظارتی وجود نداره
    خلاصه اگر به مجموعه میخواهید برید پی هزینه های غیرمنطقی را به تنتون بمالید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن