طبیعت گردی

جاده گنجنامه همدان؛ حاشیه‌ای به ‌زیبایی مجموعه اصلی

فهرست مطالب

رشته کوه الوند به سبب موقعیت خاصی که دارد، باعث شده تا مناطق اطراف آن که شامل ناهمواری‌های مختلفی هستند، همه‌وهمه مقاصد جذابی برای گردشگران باشند. البته نه‌تنها مقاصد، این‌جا حتی مسیرها و راه‌ها هم دلربایی زیادی دارند و برای افرادی که خوره ماجراجویی و سرک کشیدن در طبیعت هستند رویایی به‌نظر می‌رسند. یکی از این راه‌ها، جاده گنجنامه است که به قدر خود دهکده توریستی گنجنامه زیبا و لذت‌بخش است. با من در نابرو همراه شوید تا کی بیشتر با مکان هایی دیدنی همدان آشنا شویم.

جاده گنجنامه همدان

چرا پای پیاده

برای رفتن به گنجنامه، انتخاب اکثر افرادی که برای بار اول به آن‌جا می‌روند، رفتن با ماشین است. اما واقعیت این است که رفتن به گنجنامه با پای پیاده انتخاب افراد ماجراجوتر است. انتخابی که در نهایت احساس لذت بیشتری از این سفر را ایجاد خواهد کرد. کل طول جاده گنجنامه پنج کیلومتر است و سپری کردن آن با ماشین به زمان خیلی کوتاهی نیاز دارد. اما با پای پیاده، جذابیت‌های چشمگیر حاشیه جاده، شما را ساعت‌ها در یک شکاف زمانی گم خواهد کرد.

جاده گنجنامه همدان

شروع باکیفیت

آغاز راه جاده گنجنامه همدان، میدان عباس‌آباد است. این میدان که انتهای بلوار کولاب قرار دارد، از یک راه شما را به کوچه‌باغ‌های گنجنامه، از راهی دیگر به تپه تفریحی عباس‌آباد و از یک بلوار به جاده گنجنامه راهنمایی خواهد کرد. در حاشیه این میدان یک مغازه فروش تنقلات و یک نانوایی وجود دارد. خرید نان سنتی از نانوایی برای خوردن در طول مسیر، آن هم با آن بوی جادویی و داغی نان، انتخاب اعجاب‌انگیزی است. معمولا برای خرید نان از این نانوایی خیلی انتظار نخواهید کشید.

جاده گنجنامه همدان

باغ‌ها و روایت این رنگ‌های جادویی

همه‌چیز در جاده گنجنامه همدان، با سرسبزی چشم‌نواز باغ‌ها و درختان آغاز می‌شود و با آن هم ادامه پیدا می‌کند. بلواری که جاده با آن شروع می‌شود زیاد عمر طولانی ندارد و خیلی زود تمام می‌شود. مابقی راه بلواری در میان نیست و وسط جاده خالی است.


سخت می‌توان حدس زد عکس‌هایی که در این محیط گرفته می‌شوند، در جنگل‌های شمال ثبت نشده‌اند. جاری بودن یک رود پرآب از میان این فضا، باعث شده تا بخش‌هایی از آن حالت باتلاقی به خود بگیرند.

البته طبیعی است که چنین موضوعی را اصلا متوجه نشوید چون زرق و برق طبیعت اطراف جاده اصلا به شما اجازه‌ توجه به وسط راه را نخواهد داد. تعداد زیادی از باغ‌های ابتدای جاده، خصوصی هستند اما اگر کمی پیگیر رفتن به چنین فضایی باشید حتما یک روزنه جالب پیدا خواهید کرد. بعد از پشت سر گذاشتن حدود 100 متر از ابتدای مسیر در سمت راست جاده، یک باغ که حالا دیگر خصوصی نیست پیدا خواهید کرد.

باید بگویم اگر شما هم دلداده فضای پاییزی برای عکس‌های‌تان هستید، این‌جا متعلق به شما است. به‌راحتی می‌توانید وارد باغ شوید و از جادوی رنگ زرد و همنشینی آن با رنگ قرمز بر شاخه درختان لذت ببرید.

جاده گنجنامه همدان

مسجد باب‌الحوائج

روبروی باغ یک مسجد قرار دارد. این مسجد داستان جالبی در دل دارد و به‌شدت مورد توجه مردم بومی همدان است. روایت‌های محلی بر این مبنا است که این مسجد به دست «احمد باب‌الحوائجی» در زمان پهلوی، برای مقابله با مشروب‌فروشی‌های پرتعداد این منطقه ایجاد شده است و در این کار موفق بوده. این مسجد تنها مسجد جاده گنجنامه همدان است.

با وجود دور بودنش از محیط اصلی شهر، نماز جماعت‌های پرجمعیتی در آن برگزار می‌شود. مسجد خیلی بزرگ نیست اما ترکیب نمای ظاهری آن با طبیعت محیط، دلنشین‌ است. سردر مسجد باب‌الحوائج آجرچین زیبایی دارد و با خط زیبا نام آن قید شده است.

جاده گنجنامه همدان

ادامه پیاده‌روی

پیاده‌روهای کناره جاده همه سنگ‌چین شده هستند. عرض زیادی ندارند اما برای پیاده‌روی مناسب هستند. گوشه‌هایی از طول پیاده‌رو، سکوهایی ساخته شده‌اند که برای اتراق و پهن کردن زیرانداز انتخاب هستند. حتی تعدادی چادر هم روی این سکوها توسط مسافرین و گردشگران برافراشته شده است.

افراد بسیاری که به داخل باغ‌ها نمی‌روند و مجاور جاده اصلی می‌مانند، با به‌راه انداختن بوی ذغال، تصویر نوستالژیک ایرانی‌ها از یک تفریح کامل را ترسیم می‌کنند. پیاده‌روی و راه رفتن، بین این درختان و شاخه‌های سر به فلک کشیده و متراکم، بی‌شباهت به جاده‌های رویایی شمال کشور نیست. در حین پیش‌روی در شیب راه، قله بلندی می‌بینید که نوک آن میان ابر و مه گم شده است.

این قله تنها قله‌ای نیست که در این مسیر پس‌زمینه تصویر رویایی باغ‌ها می‌شود. در طول مسیر دو قله بلند، یکی سمت چپ راه و یکی سمت راست قرار دارد. از مقطعی به بعد متوجه جوی پر آب کنار پیاده‌رو خواهید شد. هم‌گامی صدای آب با قدم‌هایی که به‌قصد ماجراجویی در دل طبیعت برداشته می‌شوند، همان موسیقی متنی است که برای تکمیل فیلم این گردش به آن نیاز دارید.

جاده گنجنامه همدان

بن‌بست طبیعت

یکی از پیچ‌های جاده گنجنامه به قدری تند است که با نگاه کردن به افق آن ممکن است حس کنید که جاده به بن‌بست طبیعت رسیده است. با رد کردن این پیچ و شدیدتر شدن شیب به یک تابلو در شانه جاده گنجنامه همدان می‌رسید که روی آن «قزل گنجنامه» نوشته شده است. پشت این تابلو یک پل فلزی بزرگ قرار دارد که به‌طور کامل شما را از مسیر جاده جدا کرده و به‌سمت کوچه‌باغ‌های گنجنامه روانه می‌کند.

از بغل این پل یک راه باریک و پرشیب به سمت پایین وجود دارد. آن طرف حریم گاردریل‌، بهشتی پنهان زیر پوست طبیعت قایم شده ‌است. حین پایین رفتن، باید مراقب باشید چون بر سر راه تنه قطور یک درخت افتاده است. با پایین رفتن و رسیدن به سطح رودخانه کم‌کم حس می‌کنید که انگار سفری سریع به جنگل‌های شمال داشته‌اید. رودخانه در فصل پاییز بسیار پر آب است.

جاده گنجنامه همدان

صدای خروشیدن آن، دل هر دوست‌دار طبیعتی را به لرزه در می‌آورد. این رود از زیر پلی که بالاتر دیدید عبور کرده و به مناطق پایین‌دست‌تر خواهد رفت. با حرکت برخلاف مسیر آب رود، به مناطقی می‌رسید که در آن تراکم درختان بیشتر است. در این‌جا دیگر باید اعتراف کنم که بین خطوط زمان و مکان گم خواهید شد. محیطی آرام و محصور بین درختان. چیزی همانند تصاویری که از جنگل‌های رازآلود فیلم‌های قرون وسطایی دیده‌اید را با پوست، گوشت و استخوان خود حس خواهید کرد.

. ویدئو از جابر مسلم خانی

سخت می‌توان حدس زد عکس‌هایی که در این محیط گرفته می‌شوند، در جنگل‌های شمال ثبت نشده‌اند. جاری بودن یک رود پرآب از میان این فضا، باعث شده تا بخش‌هایی از آن حالت باتلاقی به خود بگیرند. هرچند که قطعا در چنین محیطی باتلاقی نیست اما در جاهایی ممکن است در گل فرو ‌روید که ترسناک است و باید مراقب بود.

جاده گنجنامه همدان

بازگشت به مسیر و پایانی شیرین

با پیش گرفتن مسیر گاردیل‌ها و بازگشت به جاده آسفالت کم‌کم به بخش‌ پایانی راه خواهید رسید. شیب تکه‌ آخر جاده گنجنامه همدان بیشتر از وسط‌ یا اوایل راه است. پایان مسیر، میدان گنجنامه یعنی قلب دهکده توریستی گنجنامه است. در پایان مسیر مثل طول مسیر، رستوران‌ها و غذاخوری‌های متعددی وجود دارند. البته اگر قصد خوردن یک غذای متفاوت دارید، باغ‌رستوران‌هایی از میانه راه را پیشنهاد می‌کنم که ماهی قزل‌آلا تازه را کباب می‌کنند. تابلوهای آن‌ها در طول مسیر قابل دیدن است.‌

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. واقعا زیباست این طبیعت و پیاده روی و دیدن این مناظر بسیار میتونه برای گرفتن انرژی و گذران اوقات فراغت موثر باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن