طبیعت گردی

کوچه ‌باغ گنجنامه همدان؛ جایی میان بهشت

فهرست مطالب

کوچه باغ؛ عبارتی که احساس سرزندگی و کنجکاوی را تداعی می‌کند. این بار در همدان فرصتی وجود دارد تا بتوانید حس سرزندگی را از میان دیوارهای نه‌چندان قدبلند؛ اما پر از احساس محصور بین کوچه باغ گنجنامه حس کنید.دراین مطلب با نابرو همراه باشید تا با کوچه باغ گنجنامه و دیدنی همدان بیشتر آشنا شوید.

به کجا می‌رویم؟

در مجموع کوچه ‌باغ‌ گنجنامه هویت خاصی دارد؛ چون با اینکه یک مسیر یا بخشی از یک مسیر است؛ اما بازهم به اندازه یک مقصدِ سرشار از انرژی و میل؛ توجه شما را به سمت خود می‌کشد. در این تجربه بهتر است تمام ابزارهای مسیریابی امروزی را رها کنید و اجازه دهید ریتم کوچه‌ها، ساز ماجراجویی شما را بنوازند.

گنجنامه که پرطرفدارترین و مشهورترین مقصد توریستی شهر همدان است، کوچه‌باغ‌های جذابی را در دامن خود دارد.

کوچه ‌باغ گنجنامه همدان

آغاز مسیر بهشت

شروع مسیر از میدان عباس‌آباد است. به‌عبارتی مسیر از پایان بلوار کولاب همدان شروع می‌شود. با کمی دقت در محیط اطراف میدان، متوجه خواهید شد یکی از خروجی‌ها که کنار باغ رستوران ساحل قرار دارد، به ‌واسطه تردد کمتر ماشین‌ها، بیشتر توجه شما را شکار می‌کند.


مسیر کوچه باغ گنجنامه آنچنان که گام‌شمار نشان می‌دهد، بیش از شش هزار گام طول دارد؛ اما هنگام عبور از آن زمان را احساس نخواهید کرد؛ چراکه جذابیت‌های مسیر گذر زمان را برای شما سریع‌تر خواهد کرد.

با ورود به این راه که از همان ابتدا شیب ملایمی دارد، شما انتخاب متمایزی را آغاز کرده‌اید؛ کمی دورتر از آسفالت و گاردریل بی‌جان جاده، از دل طبیعت و در آغوش نوستالژی‌های ایرانی به سمت گنج‌نامه بروید.

پس از کمی پیش‌روی شاهد اولین دوراهی خواهید بود که باید سمت راست را انتخاب کنید. چراکه سمت چپ به کل شما را از مسیر اصلی منحرف و از جاده‌ای قدیمی به تپه توریستی عباس‌آباد خواهد برد.

این مسیر تا آخرین نقطه حس کنجکاوی شما را قلقلک می‌دهد. رفتن به سمت گنجنامه به معنای افزایش ارتفاع و صعود است. بنابراین باید انتظار کوچه‌هایی با شیب ملایم یا زیاد را هم داشته باشید. بستر کلی کوچه‌ها شما را به سمت مقصد راهنمایی خواهند کرد.

هنگام قدم زدن در این کوچه‌ها به‌طرز عجیبی دغدغه مسیریابی را ندارید و شاید تا حدودی حتی از گم شدن در آن فضا لذت هم ببرید. دیوار اکثر باغ‌ها در کوچه باغ گنجنامه قدیمی است و همچنان بافت زبر اما یکدست کاهگلی را حفظ کرده‌اند.

کوچه ‌باغ گنجنامه همدان

زیر سقفی از جنس شاخ و برگ

جدا از کنجکاوی حبس شده پشت هر پیچ تند در کوچه‌ها، کوتاهی دیوارها هم باعث می‌شود کنجکاو شوید که پشت دیوارها را نگاه کنید. تمام باغ‌ها شخصی هستند؛ با درختانی سر به فلک کشیده و پُر از شاخ و برگ.

درختان برخلاف سایر گیاهان قد کوتاه، به دیوارها محدود نشده‌اند و هرکدام از سمتی به میانه سقف کوچه‌ها آمده‌اند. درختان در بخش‌هایی از مسیر آنقدر متراکم ظاهر می‌شوند که دیدن آسمان را سخت می‌کنند.

بخش‌هایی از راه غرق سایه‌ است و به ‌دور از شلوغی بوق‌ها و صداهای خشن شهر فرصت یک خلوتِ هرچند کوتاه را فراهم می‌کند. این خلوت با موقعیت‌ها و قاب‌هایی همراه است که برای عکاسان و علاقه‌مندان به عکس، حتی بیش از یک آتلیه لوکس و پُرتجهیزات جذاب خواهد بود.

کوچه ‌باغ گنجنامه همدان

حین راه رفتن در کوچه ‌باغ‌ گنجنامه چیزی که بیش از سایرین جلب توجه خواهد کرد، سکوت خاص مکان است؛ البته باید گفت سکوت شلوغی‌های انسان امروزه که در پرحرفی طبیعت، خستگی‌های روحی را کم می‌کند.

صدای گوش نواز طبیعت به‌نظر من بهترین همراه شما در طول مسیر خواهد بود. از یک جایی به بعد، جویباری کم‌آب و لطیف که کف کوچه‌ها جاری است، جالب به‌نظر می‌رسد. این جوی نشان می‌دهد که فضا به خاطر بودن در مجاورت یک رودخانه پر آب، پر از جویبار‌ها و آبراه‌های مختلف است.

کوچه ‌باغ گنجنامه همدان

در میانه‌های راه هم یک سوراخ کوچک که اطراف آن با آجرچینی تزیین شده، کنجکاوکننده است. این فضا درواقع روزنه‌ای به یک آبراه پر آب است. اگر با چراغ قوه یا فلش گوشی آن را کنکاش کنید، جریان سریع و زیاد آب را خواهید دید.

در این راه با دوراهی‌های زیادی روبه‌رو می‌شوید که حتی انتخاب غلط هم چندان شما را از مسیر اصلی دور نخواهد کرد و فرصتی خواهد بود برای دیدن مناظر بیشتر؛ اما درصورتی‌که از پایین به بالا در حرکت باشید، انتخاب راه‌های سمت راست، کمک می‌کند تا همیشه فاصله چندانی از جاده اصلی گنجنامه پیدا نکنید. تا حدی که حتی ممکن است شما را به جاده اصلی برسانند.

کوچه ‌باغ گنجنامه همدان

پایان شیرین یک ماجراجویی

در حوالی انتهای مسیر به دامنه یک کوه جانبی می‌رسید که سمت چپتان قرار دارد و به‌ نوعی نشان می‌دهد که خط سبز طولانی باغ‌ها که شانه به شانه هم قرار داشتند، به پایان خودش رسیده است. از اینجا اگر کمی بیشتر پیش بروید، متوجه صدای بلند و غالب جریان آب خواهید شد. اینجا انتهای مسیر کوچه‌ باغ‌ گنجنامه است.

دو پل فلزی شما را آن طرف رودخانه خواهند برد. دیدن رودخانه هم خالی از لطف نیست. مخصوصا حس عبور از روی پل‌ها نوعی استرس نوستالژیک کودکانه را زنده خواهد کرد. اینجا پایان مسیر است و بعد بالا رفتن از چندین پله مرتفع خود را در راه آسفالت گنجنامه و آبشار کوچه باغ گنجنامه خواهید دید.

کوچه ‌باغ گنجنامه همدان

نکاتی که لازم است بدانید

مسیر کوچه باغ گنجنامه آنچنان که گام‌شمار نشان می‌دهد، بیش از شش هزار گام طول دارد؛ اما هنگام عبور از آن زمان را احساس نخواهید کرد؛ چراکه جذابیت‌های مسیر گذر زمان را برای شما سریع‌تر خواهد کرد.

به‌خاطر ناهمواری بخش‌هایی از راه، باید دقت کنید که نیازمند کفش مناسب پیاده‌روی هستید. وگرنه ممکن است تا حدودی از مسیر لذت نبرید. در طول مسیر به آب آشامیدنی دسترسی ندارید و استفاده از چشمه‌های کوچک و جویبارهای راه را هم به شما پیشنهاد نمی‌کنم؛ چراکه سلامت آن‌ها قطعی نیست.

کوچه ‌باغ گنجنامه همدان

در مجموع اگر به‌دنبال ماجراجویی درکوچه باغ گنجنامه با پای پیاده هستید، شاید بهتر باشد گشت‌.گذار در  کوچه ‌باغ‌ را به بازگشت از دهکده توریستی گنجنامه موکول کنید؛ ممکن است خستگی سپری کردن راه با چنین شیبی اجازه ندهد تا به قدر کفایت از المان‌های گنجنامه لذت ببرید.

به‌علاوه اگر این کار را به بازگشت موکول کنید، نیازی نیست شیب را بالا بروید، بلکه سرپایینی به پیاده‌روی شما کمک خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن