تاریخ و تمدن

خانه فروغ الملک شیراز؛ موزه هنر مشکین فام

فهرست مطالب

شهر زیبای شیراز به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز گردشگری ایران مطرح بوده است و با داشتن جاذبه‌های تاریخی متعدد، گردشگران خارجی و داخلی زیادی را جذب می‌کند. خانه فروغ الملک قوامی یکی از جاذبه‌ های گردشگری شیراز است که در محله‌ای قدیمی به‌نام سنگ سیاه با بافت قدیمی قرار دارد. با ما در نابرو همراه باشید تا با این بنا آشنا شویم.

معرفی خانه

این عمارت در سال ۱۳۱۰ به‌دست آقای فروغ الملک قوامی ساخته شد که بعدها اسماعیل قوامی آن را به آموزش‌و‌پرورش شهر شیراز هدیه داد و از سال ۱۳۲۷ تا اواسط دهه ۵۰ با نام دبستان فروغ الملک مورد استفاده قرار گرفت. کاشی سردر این عمارت هنوز هم با عنوان دبستان فروغ الملک دیده می‌شود.

خانه‌ فروغ الملک در سال ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۰۴۰ به ثبت ملی رسید که یکی از زیباترین خانه‌های تاریخی شیراز به شمار می‌آید. مرمت این بنا در سال ۱۳۷۹ توسط سازمان عمران و بهسازی شهری شروع شد که شامل تعویض سقف‌ها، مرمت کلیه‌ آجرکاری‌های نما، تعویض در و پنجره‌های چوبی، کاشی‌کاری حوض‌ها ،و مرمت سقف حوض‌خانه است.

فروغ الملک

البته در سال ۱۳۸۱ توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس به موزه مشکین فام شیراز تغییر کاربری داد و در اختیار آقای حسن مشکین فام قرار گرفت.

در موزه مشکین فام آثار خانواده مشکین فام در سه نسل، آثار دیگر هنرمندان استان فارس و حتی برخی آثاری که توسط خود صاحب اثر به این مجموعه هدیه داده شده است به نمایش گذاشته شده است و همچنین باید بدانیم که اولین موزه خصوصی هنرهای تجسمی در ایران محسوب می‌شود.

فروغ الملک

معماری خانه فروغ الملک

خانه‌ فروغ الملک از سه طبقه زیرزمین، همکف و طبقه اول تشکیل شده است و دارای دو بخش بیرونی و اندرونی با دو حیاط جداگانه، حمام، مطبخ، اسطبل، عمارت شاه‌نشین و… است.

فروغ الملک

عمارت شاه‌نشین را، که درضلع غربی با پنجره‌های چوبی زیبا با تزیینات گره‌کاری وجود دارد، حوض‌خانه‌ای هشت‌ضلعی به عمارت اندرونی متصل می‌کند. عمارت اندرونی برای استفاده اعضای خانواده ساخته شده است و شامل یک سالن اصلی مانند پذیرایی و تعدادی اتاق در شرق و غرب آن است. در دو قسمت شمال و جنوب خانه دو اتاق پنج‌دری وجود دارد.


بنای این عمارت در ته یک کوچه بن‌بست در محله سنگ سیاه، پشت امامزاده بی‌بی دختران واقع شده است. خانه فروغ الملک با داشتن آن‌همه زیبایی هنوز هم ناشناخته است و حتی اگر برای رفتن به آنجا تاکسی بگیرید ممکن است راننده تاکسی تابه‌حال به آنجا نرفته باشد!

خانه فروغ الملک مربوط به اواخر دوران قاجار بوده و هنر نقاشی روی سقف‌های این خانه به‌سبک دوره زندیه است. اسکلت بنا از چوب، سنگ و آجر با پوششی از ملاط گچ، خاک و کاهگل است که همانند دیگر خانه‌های تاریخی دارای تزیینات زیبایی ازجمله آجرکاری‌های زیبا، کاشی‌کاری‌های حرفه‌ای، گچ‌بری‌های زیبا و ظریف، و حجاری و نقاشی‌های ماهرانه است.

فروغ الملک

اتاق‌های قدیمی

مبل و صندلی‌های قدیمی، ظروف قدیمی، بخاری نفتی قدیمی، گلدان‌ها و دیگر لوازم قدیمی منزل خانواده مشکین فام را در این اتاق کوچک قرار داده‌اند و این فضای قدیمی می‌تواند به ذهن ما در تجسم فضای قدیمی آن زمان کمک کند.

فروغ الملک

بخش آثار خطاطی و خوشنویسی

در این بخش آثار خوشنویسی خانواده مشکین فام و همچنین آثاری برجسته از خطاطان استان فارس نگهداری می‌شود.

بخش آثار نقاشی

در این بخش آثار زیبا و ارزشمند ۲۰ هنرمند استان فارس در معرض نمایش قرار داده شده‌اند که عبارت‌اند از حسام ابریشمی، بیژن بهادری کشکولی، علی‌اصغر تجویدی، خلیل توللی، قاسم حقیقی، بهرام خایف، بهنام خاوران، بهرام دبیرى، عباس دریسى، مهدى رضاییان، کاظم رضاییان، قاسم روزخوش، حسن زارع، غلامحسین صابر، علیرضا ظریف، علیرضا عطروش، احمد علامه دهر، سعید غلامى، جمشید کریمى، شهرام کریمى، محمدرضا کشاورزى، امید مشکسار، حسن مشکین فام، منوچهر معتبر، حسین میرزایى، مهرزاد نژند، حمیدرضا هیربد و غلام یونسى. در نهایت شما آثار حجمى و مجسمه‌هاى هدایت‌الله یوسفى را نیز که در این بخش قرار دارند مشاهده می‌کنید.

خانه فروغ الملک شیراز

بخش آثار حجاری و سنگ‌تراشی

در این بخش بیشتر آثار استاد حبیب مشکین فام وجود دارد که شامل حجاری نقوش اسلیمی، نقش گل‌وبوته، نقش حیوان، آیاتی از قرآن و… روی سنگ‌های مختلف ازجمله مرمر است.

پیشنهاد ما برای اقامت در شیراز

شهر شیراز، که مرکز استان فارس و پنجمین شهر بزرگ و پرجمعیت ایران است، دارای تعداد بسیار زیادی هتل و مسافرخانه برای شما مسافران است.

بااین‌حال نابرو به شما پیشنهاد می‌کند تا به‌جای اقامت در هتل‌های لوکس شیراز، به اقامتگاه‌های سنتی و بوم‌گردی بروید که از طریق بازسازی یک مکان با بافت قدیمی و یا ساختی همراه با شبیه‌سازی خانه‌های تاریخی به وجود آمده‌اند. محله سنگ سیاه نیز دارای تعدادی اقامتگاه سنتی بسیار زیبا است.

فروغ الملک

خانه فروغ الملک کجاست و چگونه به آنجا بروید؟

بنای این عمارت در ته یک کوچه بن‌بست در محله سنگ سیاه، پشت امامزاده بی‌بی دختران واقع شده است. خانه فروغ الملک با داشتن آن‌همه زیبایی هنوز هم ناشناخته است و حتی اگر برای رفتن به آنجا تاکسی بگیرید ممکن است راننده تاکسی تابه‌حال به آنجا نرفته باشد! بااین‌حال هیچ جای نگرانی نیست، زیرا بعد از واردشدن به محله سنگ سیاه، تقریبا از هرکسی آدرس خانه فروغ الملک را بپرسید شما را راهنمایی خواهد کرد.

فروغ الملک

اگر علاقه‌مند به استفاده از وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس هستید باید بگویم که محله سنگ سیاه دقیقا رو‌به‌روی پایانه شهید دستغیب است و بعد از رسیدن به این پایانه اتوبوس‌های درون‌شهری با عبور از خیابان در ابتدای این محله قرار می‌گیرید.

فروغ الملک

حرف آخر

خانه‌ فروغ الملک بنای بسیار زیبایی است که برای عکاسی فوق‌العاده است. فقط توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید عکس‌های خوبی بگیرید قبل از غروب خورشید باید اقدام کنید، زیرا با روشن‌شدن چراغ‌های عمارت، ممکن است نور مصنوعی باعث خراب‌شدن عکس‌های شما بشود.

فروغ الملک

قسمتی از خانه فروغ الملک درحال‌حاضر تبدیل به کافه‌ای زیبا شده است که دقیقا در کنار موزه قرار دارد و پس از بازدید از خانه‌ فروغ الملک می‌توانید به آنجا هم سری بزنید و از آن فضای شاعرانه و همچنین نوشیدنی‌ها و غذاهای آن لذت ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن