تاریخ و تمدن

کوه آتشگاه اصفهان؛ کوهی به بلندای تاریخ

اصفهان یکی از مهم‌ترین شهرهای ایران برای سفر است. مسافرینی که به این شهر سفر می‌کنند، می‌دانند وارد موزه‌ای بی‌سقف خواهند شد. موزه‌ای که هر گوشه آن پر از جذابیت است. باید بدانید که برای دیدن این شهر چند روز فرصت لازم دارید. متاسفانه در بازدید از اصفهان، به علت حضور همه آثار در مرکز شهر، جاذبه‌های دورتر از مرکز، کمتر موردتوجه قرار می‌گیرند، درحالی‌که دارای تاریخی کهن و جذابیتی بی‌بدیل هستند. کوه آتشگاه یکی از این جاذبه‌ها است که در این مطلب از نابرو آن را به شما معرفی می‌کنم.

تاریخچه کوه آتشگاه

کوه آتشگاه یکی جاذبه‌هایی است که به‌واسطه دور افتادن از مرکز شهر اصفهان، کمتر شناخته شده است. این کوه و آتشکده بالای آن، یکی از قدیمی‌ترین جاهای دیدنی حاضر در شهر اصفهان است. تاریخ دقیق ساخت این آتشکده دایره‌ای هنوز مشخص نیست و در این‌باره میان مورخین اختلاف‌نظر وجود داشته است؛ اما حداقل قدمت آن را می‌توان مربوط به 1400 سال پیش از میلاد مسیح دانست. آنچه جذابیت این بنا را برای بازدید بیشتر می‌کند، این است که در میان خشت‌های آن از چوب استفاده شده و تا امروز نه خشت‌ها آسیب دیده‌اند و نه چوب‌هایی که آن‌ها را به هم متصل نگه داشته است. معماری این آتشکده را به دوران بین النحرین نسبت می‌دهند.

کوه آتشگاه اصفهان

بنای آتشکده حتی هزاره قبل از میلاد نیز مکانی برای زندگی در شهر اصفهان بوده است. بنای آتشکده آتشگاه نشان می‌دهد که فرهنگ مردم در آن روزگاران چگونه بوده است. گالدیری از میراث شناسان معروف دنیا، بر اساس یافته‌های تاریخی خود اعتقاد دارد که حدود هفت هزار سال از قدمت این بنا می‌گذرد. میان خشت‌ها گیاهانی دیده می‌شود. مورخین می‌گویند که به احتمال بسیار این گیاهان، از نی‌های کرانه زاینده‌رود بوده‌اند.

آتشدان تاریخی

بازدیدکنندگان برای رسیدن به این آتشدان، باید تپه‌ نوردی کنند. تپه غرب شهر اصفهان است و آن را با نام کوه آتشگاه می‌شناسند. آتشدان روی کوه آتشگاه قرار دارد. از بالای این کوه شهر اصفهان از چهار جهت کاملا دیده می‌شود. در گذشته هفت پنجره بزرگ قدی در آتشدان وجود داشت و آتش روشن درون آتشدان، از هرجای شهر اصفهان به‌راحتی دیده می‌شد.

کوه آتشگاه اصفهان

این آتشدان در طول زمان دچار تخریب‌هایی شده است؛ چراکه در تعاریف مورخین، از اتاق‌هایی گفته شده که امروز فقط آثاری از پایه‌های آن‌ها باقی مانده است. ابن‌خردادبه و حمدالله مستوفی از مورخان قدیمی دنیا، درباره این بنا در کتاب‌های خود نوشته‌اند که بالای تپه بنایی گرد وجود دارد و هیچ بنایی بلندتر از آن ساخته نشده‌ است. این بنا هشت گوشه دارد. هرگوشه یک پنجره رو به بیرون دارد. گفته می‌شود موبدان زرتشتی، آتش مقدس را درون این اتاق قرار می‌دادند.

کوه آتشگاه اصفهان

مسیر دسترسی

برای رسیدن به این جاذبه زیبای تاریخ که قدمت آن به هزاران سال پیش باز می‌گردد، باید اندکی از مرکز شهر فاصله بگیرید. اگر می‌خواهید از میدان نقش جهان به طرف آتشگاه حرکت کنید، باید مسیر غرب شهر اصفهان را در پیش بگیرید. خود را به خیابان آتشگاه برسانید، پس از چند کیلومتر حرکت، آتشگاه از دور رخ‌نمایی خواهد کرد.

کوه آتشگاه اصفهان

برای پیدا کردن این بنای تاریخی باید گفت پس از عبور از منارجنبان، تپه‌ای بلند به نام کوه آتشگاه قرار دارد. آتشدان بالای تپه، تاریخ را به آبی آسمان اصفهان پیوند می‌زند. این آتشدان روزگاری روشنی‌بخش شهر بود، اما امروز سوت‌وکور گوشه‌ای از این دیار، با فاصله از دیگر جاذبه‌های شهر اصفهان است. این بنا نزدیک منارجنبان اصفهان است و از چهار جهت شهر را به نظاره نشسته است.

کوه آتشگاه اصفهان

آتشگاه خدمات رفاهی مناسبی ندارد. اما به‌واسطه حضور منارجنبان، می‌توانید از خدمات رفاهی این مجموعه استفاده کنید. آتشگاه مکان بکری برای دوست‌داران سکوت است تا تاریخ و تمدن دیار اصفهان را به تماشا بنشینند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن