تاریخ و تمدن

حمام فین کاشان؛ جاذبه مشهور باغ فین

فهرست مطالب

شاید شما هم به تاریخ دوره قاجاریه و صفویه علاقه‌مند باشید. به‌نظرتان کدام باغ ایرانی تعداد زیادی اثر و بنا‌ از این دو دوره را در دل خود جای داده است؟ بدون شک باغ فین کاشان یکی از مکان‌های تاریخی است که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. باغ فین کاشان بنا‌های تاریخی زیادی دارد. یکی از این مکان‌های تاریخی، حمام شیخ بهایی یا حمام فین است که در باغ‌ فین و استان اصفهان قرار گرفته است. در این مطلب سری می‌زنیم به حمام فین از جاهای دیدنی کاشان و رازهای نهفته‌اش. با من در نابرو همراه باشید.

گذری در باغ فین کاشان

باغ فین کاشان باغی ایرانی است که قدمتش به دوره صفوی برمی‌گردد. در دوره سلطنت قاجار بخش‌های زیادی به این باغ افزوده شد. وجود آب و درخت، از ویژگی‌های معماری زیبای این باغ است، باغی که درخت‌های سربه‌فلک‌کشیده‌اش هنوز استوار مانده‌اند. آب مهم‌ترین عنصر در طراحی باغ فین بوده است و یکی دیگر از عنصر‌های اصلی، درخت‌هایش است.

حمام فین کاشان

وقتی به باغ وارد می‌شوید، اول از همه حوض فواره‌دارش جلب‌توجه می‌کند که خیلی زیبا و دیدنی است. بعد از آن به مکانی می‌رسیم که حوضش خیلی عمیق‌تر است و گودالی دارد که گفته‌اند هر کسی داخل حوض سکه بیندازد و سکه داخل گودال بیفتد، به آرزوی دیرینه‌اش می‌رسد. این حوض به حوض سکه معروف است.


حمام فین کاشان دو سربینه دارد. سربینه بزرگ متعلق به مردان و سربینه کوچک متعلق به زنان بوده است. تزیینات سقف و نورهایی که از هر جهت به داخل حمام می‌تابند، همه نشان‌دهنده هنر ایرانی هستند.

کمی جلوتر به حوضی دیگر می‌رسید که شبیه قالی سلیمان است و از دل زمین و گودال‌هایش آب می‌جوشد؛ این صحنه واقعا چقدر دیدنی و خاص است.

این باغ درخت‌های سربه‌فلک‌کشیده و فواره‌های کوتاه و بلند، با صدای عبور آب از میان سنگ‌فرش‌های باغ همه بازدیدکنندگان را مسحور خودش می‌کند. باغ ایرانی فین، نمونه برتر معماری در سطح جهان است که حتی در آثار جهانی یونسکو ثبت شده است.

حمام فین کاشان

سالانه تعداد زیادی گردشگر داخلی و خارجی از این باغ دیدن می‌کنند. حمام فین هم در این باغ ایرانی قرار دارد، حمامی که امیرکبیر را در آن به قتل رساندند. در ادامه حمام فین کاشان را معرفی می‌کنید.

تاریخچه حمام فین کاشان

کاشان یکی از شهرهایی است که سالانه گردشگران زیادی را جذب می‌کند، به‌خصوص در اردیبهشت. یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر، باغ فین کاشان است که حمام فین در آن قرار دارد. حمام فین مربوط به دوره صفویه است.

همچنین باید بدانید حمام فین کاشان به‌علت قتل میرزا تقی خان امیرکبیر، صدراعظم ناصر الدین شاه قاجار، در ۲۰ دی۱۲۳۰ هجری خورشیدی مشهور است.

حمام فین کاشان

معماری حمام فین کاشان

حمام فین کاشان یکی از شاهکارهای مهندسی و معماری ایران است. معماری زیبای درون حمام و فضاهای مختلفش مانند استخر آب‌تنی با سنگ مرمر خاص و مکان‌های استراحت، بخشی از تمدن عظیم و دقت زیاد ایرانیان در ساخت آن را نشان می‌دهد. نحوه گرمایش این حمام از شاهکارهای مهندسی است که از قوانین فیزیک و شیمی گرفته شده است.

حمام فین کاشان دو سربینه دارد. سربینه بزرگ متعلق به مردان و سربینه کوچک متعلق به زنان بوده است. تزیینات سقف و نورهایی که از هر جهت به داخل حمام می‌تابند، همه نشان‌دهنده هنر ایرانی هستند. آب این حمام از آب زاینده رود تامین می‌شده است. این حمام تعداد زیادی دهلیز و راهرو دارد که از معماری‌شان شگفت‌انگیز است.

حمام فین با بهره‌گیری از اصول پیچیده مهندسی ساخته شده است و از آن به‌عنوان «حمام اسرارآمیز کاشان» یاد کرده‌اند. دو چیز بسیاری از گردشگران را حیرت‌زده می‌کند، یکی گرم‌شدن آب حمام تنها با یک شمع و دیگری همواره روشن‌بودن این شمع.

حمام فین کاشان

حمام فین کاشان چگونه گرم می‌شد؟

در حد فاصل آبریزگاه مسجد جامع و این حمام، لوله‌کشی سفالینه زیرزمینی وجود داشته که با مکش طبیعی گاز متان را به مشعل خزینه حمام هدایت می‌کرده است و این گاز به‌جای منبع گرما در مشعل خزینه می‌سوخته است.

حمام فین کاشان

امیرکبیر چگونه در حمام فین به قتل رسید؟

وقتی داخل حمام شوید و تعدادی سربینه و راهرو را رد کنید، به قسمتی کوچک از حمام می‌رسید که سربینه مردان بوده است. گفته می‌شود خیلی‌ها در صدد کشتن امیرکبیر بوده‌اند، اما هر بار که می‌خواستند او را به قتل برسانند، همسرش مواظب بوده و جلوی کشته‌شدن او را می‌گرفته است تا اینکه روزی امیرکبیر به حمام باغ فین می‌رود و همسرش متوجه نمی‌شود و گروهی ناشناس با زدن رگ دستش او را  به قتل می‌رسانند. محل قتل امیرکبیر در قسمتی از حمام فین است که شما می‌توانید ببینید.

حمام فین کاشان

چه زمانی به بازدید از حمام فین کاشان بروید؟

همه‌روزه به‌جز ایام تعطیل و سوگواری، می‌توانید به این باغ ایرانی و حمام فین کاشان بروید. ساعت بازدید از هشت صبح تا پنج بعدازظهر است. قیمت بلیت برای هر نفر ایرانی سه‌هزار تومان و برای هر گردشگر خارجی ۲۰هزار تومان است.

حمام فین کاشان

حمام فین کاشان کجا است؟

حمام فین کاشان در باغ فین کاشان و در نزدیکی استان اصفهان قرار گرفته است. اگر همراه تور برای بازدید از کاشان بروید، برایتان به‌صرفه‌تر خواهد بود. همچنین می‌توانید از تمام جاذبه‌های کاشان دیدن کنید.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن