طبیعت گردی

دشت فیض ‌آباد کاشان؛ حیات در دل کویر

فهرست مطالب

نام شهرستان آران و بیدگل با کویر مرنجاب گره خورده‌ است و مناطق کویری دیگر این شهرستان همچون دشت فیض آباد در حال فراموش‌شدن هستند. دشتی که برخلاف دیگر مناطق کویری، همچنان ردپایی از حیات در آن به چشم می‌خورد. با من در این مطلب از نابرو همراه باشید تا با دشت فیض آباد و روستاهای تقی‌آباد و کدیش، ندای زنده‌بودن آخرین روستاهای کویر از جاهای دیدنی کاشان، آشنا شوید.

شروع سفر به دشت فیض آباد

سفر به دشت فیض آباد را از شهر نوش‌آباد آغاز ‌کنید. هنوز چندکیلومتری از مسیر نگذشته‌ که قلعه‌ای مقتدر همچون کوهی استوار در سمت چپ جاده خودنمایی می‌کند. بد نیست توقفی کنید و داخل قلعه را ببینید. قدمت این قلعه که شجاع‌آباد نام دارد، به عصر قاجار برمی‌گردد. از ویژگی‌های این قلعه که زیبایی دوچندانی به آن افزوده است، تک و تنها ایستادن در دل کویر به دور از هر نشانی از زندگی شهری مدرن است.

این ویژگی‌ چندصباحی شما را همسفر تاریخ خواهد‌ کرد. متاسفانه علی‌رغم ثبت ملی این قلعه، هیچ‌گونه رسیدگی به آن نمی‌شود؛ بنابراین حین بازدید تا حد امکان مراقب دیوارهای قلعه باشید تا سبب تخریب بیشتر این اثر تاریخی حوالی دشت فیض آباد نشوید.

جاذبه های دشت فیض ‌آباد کاشان

زیارت بقعه سلمانیه در دشت فیض آباد

مسیرتان را در دشت فیض آباد ادامه ‌دهید تا بعد از حدود هفت کیلومتر به یک زیارتگاه برسید. بهتر است خودروی خود را همان‌جا پارک کنید و پای پیاده از اماکن دیدنی این ناحیه دیدن کنید. بازدید را با زیارت بقعه سلیمانیه آغاز کنید. این بقعه در ابتدا بقعه شاه‌عباس نام داشته ‌است و نامش بعدها به بقعه سلیمانیه تغییر کرده است؛ البته مردم محلی آن را زیارت فیض ‌آباد می‌نامند. این زیارتگاه بازسازی شده و صحن، ایوان و رواق دارد. زمان عالی برای بازدید از این مکان، اواخر هر ماه قمری برای مشاهده شب‌های پرستاره کویر است.

برای رفاه گردشگران دشت فیض آباد اتاق‌هایی در ساختمان پشتی زیارت ساخته ‌شده که می‌توانید کرایه کنید و با خیال راحت به شکار ستارگان فراری آسمان شهر بروید. اگر با این هدف به این مکان می‌آیید، حتما لباس گرم با خود همراه داشته ‌باشید. هرچند که ضیافت ستارگان در آسمان سرما را از یادتان خواهد برد.

امامزاده دشت فیض ‌آباد کاشان

همچنین به‌خاطر احتمال عقرب‌گزیدگی، حتما پاهای خود را بپوشانید. از دیگر ایام سال که دیدن این زیارت حال‌وهوایی خاص دارد، اربعین است که مردم نوش‌آباد پای پیاده مسیر ۱۰کیلومتری نوش‌آباد به فیض ‌آباد را طی می‌کنند و موکب‌هایی برای پذیرایی از زائران تدارک دیده می‌شود.

قلعه‌های تاریخی نزدیک زیارت

حدود دوکیلومتری شرق زیارت در دشت فیض آباد دو قلعه نمایان است که بهتر است پای پیاده از میان درختان کویری همچون تاق و گز و اسپند خود را به آن‌ها برسانید، درختانی که به‌هنگام خستگی‌تان سخاوتمندانه سایه اندکشان را به شما هدیه می‌دهند. همچنین در جای‌جای این مسیر سوراخ‌هایی را خواهید دید که راه به لانه موش‌های صحرایی دارند.

دشت فیض ‌آباد کاشان

این دو قلعه محل اقامت خان‌های اواخر دوره قاجار و پهلوی بوده‌اند. متاسفانه در حال حاضر یکی از این دو قلعه تبدیل به پیست موتورسواری شده و موتورسواران جمعه‌ها در این مکان تاریخی ویراژ می‌دهند.


قلعه تقی‌آباد که به روستا یا دشت تقی‌آباد نیز معروف است، قلعه‌ای تقریبا مخروبه است که به‌سبب داشتن چند خانوار هنوز سرپا نگه داشته شده ‌است.

. ویدئو از محمدرضا پادوئی

زمان لازم برای بازدید از کل مناطق معرفی شده در این مطلب، یک نصفه‌روز است و اگر قصد صرف ناهار در این منطقه را دارید، بهترین مکان دشت کویری واقع در قسمت شرقی زیارت است.

مردم محلی دشت فیض آباد نیز آخر هفته‌ها برای تفریح به این مکان می‌آیند. برای شستن ظروف می‌توانید از آب داخل زیارت استفاده ‌کنید اما این آب بسیار شور است، پس صورتتان را با آن نشویید و برای آب آشامیدنی از آبسردکن کنار در ورودی زیارت استفاده کنید. بیرون زیارت سرویس بهداشتی وجود دارد؛ اما بهداشت کافی را نداشته و معمولا مایع دستشویی نیز ندارد.

دشت فیض ‌آباد کاشان

مدفون زیر شن

در اطراف این دشت، به‌تازگی ارگ یک شاه‌نشین کشف شده‌ است. برای پیداکردن این مکان به‌دنبال موانع و علایم هشداری بگردید که دورتادور این مکان گذاشته شده‌اند. کاوش این مکان از سال ۹۱ آغاز شده است و فضاهایی تودرتو با قوس‌های زیبای خشتی دارد که به‌سبک ایلخانی بلند و کشیده ساخته شده‌اند. ناگفته نماند که این مکان تنها شهر ایلخانی است که ارگ آن باقی‌ مانده است.

گفته می‌شود کشف سکه‌های پنهان‌شده نشان از ترک آگاهانه این شهر داشته و علت این مهاجرت را تغییر اقلیم دانسته‌اند. در گذشته به‌سبب وجود دو رودخانه در شهر نوش‌آباد و قرارگیری در مسیر جاده ابریشم استقرارهایی در جهت شمال شهر شکل گرفت؛ اما به‌تدریج در اثر پیشروی بیابان، خشک‌شدن آب رودخانه و عدم استفاده از راه ابریشم، ساکنان این مناطق مهاجرت کردند و ساختمان‌هایشان زیر ماسه‌های کویر مدفون شدند. متاسفانه به‌علت مراقبت‌نکردن، این مکان در دشت فیض آباد دوباره در حال مدفون‌شدن زیر خاک است.

دشت فیض ‌آباد کاشان

عشق سرتیپ در دشت فیض آباد

تقریبا بازدید از این منطقه در دشت فیض آباد تمام شده ‌است و وقتش رسیده که سوار خودروی خود شوید. در شمال زیارت یک دوراهی وجود دارد که مسیرش آسفالته نیست. مسیر سمت چپ به روستای کدیش و شمس آباد منتهی می‌شود. روستای شمس آباد زادگاه و منزل شهید شمس‌آبادی است که در کاخ مرمر به‌سمت محمدرضا شاه پهلوی شلیک کرد اما تیرش خطا رفت و او را شهید کردند.

دشت فیض ‌آباد کاشان

عروس کویر بی‌شک عمارت و مزرعه کدیش است که از املاک سرتیپ سیاهپوش است. سرتیپ سیاهپوش از افسران دوره پهلوی بود و کویر را به هر‌جایی ترجیح می‌داد، بنابراین بعد از بازنشستگی به اینجا آمد و مشغول آبادانی این ناحیه شد. مقبره سرتیپ که حدود نیم قرن پیش از دنیا رفته است، روبه‌روی عمارت قرار دارد. به عمارت که نزدیک می‌شوید، سگ‌های نگهبان شروع به پارس‌کردن می‌کنند؛ اما نگران نباشید.

این عمارت میان قلاع دیگر بوی گذشته را با خود حفظ کرده است. اقتدار این قلعه و بوی طبخ نان و غذای صحرایی دل‌ربایی می‌کند. این عمارت هم‌اکنون منزل علیخان کدیشی است که حدود نیم قرن با شب‌های رویایی این دیار و روزهای ناآرام کویر دمخور است و این عمارت را پابرجا نگه‌ داشته است. پیشنهاد می‌شود لذت هم‌کلام‌شدن با این پیرمرد مهربان را از دست ندهید. دقت کنید که مسیر این دو روستا از دشت فیض ‌آباد کمی گمراه‌کننده است پس حتما از بومیان راهنمایی بخواهید.

دشت فیض ‌آباد کاشان

زندگی جاری در کویر

از مسیر رفت، برگردید و این بار در دوراهی به‌سمت راست بروید تا بعد از چهار کیلومتر به روستای تقی‌آباد از روستاهای نزدیک دشت فیض ‌آباد برسید. از جاذبه‌های تقی‌آباد قلعه ۲۰۰ساله تقی‌آباد است. قلعه تقی‌آباد که به روستا یا دشت تقی‌آباد نیز معروف است، قلعه‌ای تقریبا مخروبه است که به‌سبب داشتن چند خانوار هنوز سرپا نگه داشته شده ‌است.

تعمیر و بازسازی با آجر و سفال و بلوک در ابتدای ورود، نمای ورودی قلعه را از حالت قدیمی خارج کرده است. در قلعه تقی‌آباد برخلاف قلاع دیگر، به‌خاطر حضور خانواده‌های پورغلام و علی‌حاج هنوز زندگی جریان دارد. شاید اگر این ساکنان نبض این قلعه را در دست نمی‌گرفتند و مشغول کشاورزی و پرورش گوسفند و شتر نمی‌شدند، حالا این قلعه هم سرنوشت قلاع دیگر را ‌داشت.

دشت فیض ‌آباد کاشان

 

. ویدئو از محمدرضا پادوئی

اکثر افرادی که برای دیدن این روستا می‌آیند، برای مشاهده حرکت گله‌های شتر در کویر یا لذت غذادادن به آن‌ها به اینجا می‌آیند. همچنین تا پنج‌شش سال پیش که بانو نصرت پورغلام در قید حیات بودند، گردشگران برای دیدن هنر لباف‌بافی او به اینجا می‌آمدند؛ این هنرمندی بدون استفاده از طرح و نقشه قبلی، آثار هنری بی‌نظیر خلق می‌کرد.

اگر شما هم از منطقه دشت فیض آباد دیدن کرده‌اید، نظرتان را با نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن